Prawie 8 ton ładunku pod skrzydłami (i kadłubem)

Dość rzadki obrazek jak na WWS FR. Su-35S z ładunkiem bojowym na węzłach o łącznej masie blisko 8 t.

A dokładnie :

3x KAB-1500L = 3x1525kg
6x FAB-500M62 =6x 500kg
2x R-73 = 2x 105kg.

Czyli razem 7785 kg. Całkiem imponująco z punktu widzenia masy, znacznie gorzej z punktu widzenia technologicznego zaawansowania podwieszonego uzbrojenia …

166702

 

Reklamy

13 uwag do wpisu “Prawie 8 ton ładunku pod skrzydłami (i kadłubem)

 1. Generalnie coś wolno im szła ta modernizacja Tu-95MS. O ile się nie mylę to Tu-95MS może mieć podwieszane Ch-101/102 tylko na zewnętrznych mocowaniach? 8 sztuk.
  No i jest tylko parę zdjęć owej maszyny z nowymi pociskami. Wygląda na to, że w obecnej sytuacji ( decyzja o wznowieniu produkcji Tu-160M) odpuszczą sobie dalszą modernizację Tu-95MS i przystosowanie maszyn do przenoszenia nowego uzbrojenia. Z nowymi pociskami sprawa też jest ciekawa. Niby od już dobrych paru lat rzekomo są w produkcji seryjnej. Ale jak wygląda ich produkcja pod względem ilościowym itp nie wiadomo. Albo nie chcą się chwalić 🙂
  Nuklearna Ch-102 powinna już powoli zastępować stare Ch-55/Ch-55SM. Podobnie Ch-101 Więcej słychać o Ch-555 zresztą tych mogą całkiem sporo naprodukować przerabiając część starych Ch-55/55SM( Wymieniają chyba silnik bo na starszych ALCM są chyba ukraińskie no i część układu naprowadzania oraz wiadomo głowicę) Ale nie jest to taki cymes jak Ch-101 🙂 szczególnie, że ten ostatni ma już obniżone SPO.
  Fajne ujęcie Ch-555
  http://naforum.zapodaj.net/53c746fde061.jpg.html

  Polubienie

 2. Nie mylisz się. Wyłącznie na zewnętrznych węzłach – czyli 8 sztuk. Oficjalnie nie ma żadnych info, żeby modernizacja Tu-95MS była zarzucona, raczej po prostu odbywa się bardzo wolno (o ile pamięć mnie nie myli na bieżący rok zaplanowano dwie sztuki). Co do wznowienia produkcji Tu-160M to najnowsze wieści mówią o 2019 jako prawdopodobnej dacie, czyli sprawa wciąż jest raczej dość odległa i niekoniecznie pewna na 100 %.
  Co do nowych pocisków manewrujących to jest jak ze wszystkim gdy chodzi o nowe uzbrojenie lotnicze – jeśli mają to się istotnie nie chwalą 🙂

  Polubienie

 3. Przy okazji otwarcia kilka dni temu nowych płaszczyzn postojowych w Achtubińsku była podobnież wystawka (zrzut z reportażu poniżej), z której wynika, że prace nad nowym uzbrojeniem lotniczym się (raczej dość leniwie) toczą … Pytanie, które od lat można sobie stawiać jest nieco inne – dlaczego nie ma zakupów nowego uzbrojenia lotniczego dla WWS pomimo kolejnych zapowiedzi takowych (bo trudno jest uwierzyć, że takie zakupy są, ale uzbrojenie jest skrywane w jednostkach, a publicznie pokazuje się stale uzbrojenie z czasów ZSRR, nie ma w jednostkach nawet sprawdzonych, dopracowanych wzorów uzbrojenia, zakupionych później aniżeli w początkach lat 90-tych).
  hosting

  Polubienie

  1. Dzięki za odpowiedź

   Wiadomo coś na temat wprowadzania na uzbrojenie bomb z rodziny UPAB? Mają gotowe nowoczesne pociski od kilku ładnych lat a mało o nich słychać. Aż tak wszystko kryją, czy zrezygnowano z tego uzbrojenia?

   Polubienie

   1. Nic mi nie wiadomo na temat obecnych losów rodziny bomb szybujących UPAB. Obawiam się, że nic się nie zmieniło od 10 lat, czyli od czasu pierwszej publicznej prezentacji w Achtubińsku.

    Polubienie

  2. No właśnie i to jest dziwne, bo de facto R-77-1 powinny być produkowane już od dobrych paru lat. Próby państwowe przechodziła z 7 lat temu. Rosja oczywiście po rozpadzie ZSRR jak wiadomo miała już na stanie trochę R-77. I te pociski właśnie czasami pojawiały się w różnych migawkach. Bazowały one oczywiście po części na komponentach ukraińskich. Natomiast FR uruchomiła tak czy siak produkcję R-77 na eksport. Jak wiadomo był to pocisk o oznaczeniu R-77/RWW-AE. Więc była możliwość również dostarczyć te pociski dla WWS. Choć jest też zrozumiałe, że WWS oczekiwało na jakieś zmodernizowane/ ulepszone wersje tych pocisków. No i takim był właśnie R-77, który w stosunku do podstawowej wersji miał dopracowaną aerodynamikę( nie wiem natomiast jak z napędem), zmienił się też układ naprowadzania itp. Ja generalnie nie jestem wstanie odróżnić R-77 od R-77-1 🙂 No i tutaj jest ciekawa kwestia. Czy WWS zakupiło jakąś większą partię tych pocisków i serio się nimi po prostu nie chwalą czy też nie bo czekają na kolejną wersję o oznaczeniu o ile się nie mylę (изд.180) znacznie bardziej ulepszony wersja R-77 bez stabilizatorów kratownicowych z nowym napędem głowicą itp O postępie prac nad tym pociskiem nic nie słychać. Gdzieś tam wiadomo się pojawiał w różnych planach itp. Być może wraz z opóźnieniem związanym z całkiem nowym R-77 WWS zakupiło R-77-1 bo i o tym też coś słyszałem. Generalnie wiadomo, że nic nie wiadomo 🙂 Strasznie ciężko się z tym połapać.

   Prócz tego miał powstać nowy pocisk dalekiego zasięgu dla MiG-31. Coś tam przy nim grzebią de facto już i był taki R-37, z którego nawet strzelali w latach 90 jak wiadomo ale potem testy zostały wstrzymane teraz pracują nad czymś nowym nie pamiętam oznaczenia ale jest już rzekomo gotowe choć historia podobna jak z R-77-1 niby jest ale nikt nie widział 🙂 znaczy się szersza publika. Choć z drugiej strony jeśli chodzi o np pociski R-33S to widziałem chyba tylko jedno zdjęcia z tymi pociskami a są one na wyposażeniu MiG-31 od wielu lat. Natomiast jak widzę 31 to tylko ze starszymi R-33 🙂 Być może po prostu nie spieszą się z ujawnianiem nowych wzorów uzbrojenia choć trudno w to uwierzyć, bo nie ma nigdzie zdjęć z podwieszonym czymś nowym, a przecież powinny jakieś fotki wypłynąć czy to z jakiś testów itp. Choć wiadomo mamy przykłady gdzie różne typy uzbrojenia mimo, że były od lat w służbie dopiero po wielu latach zostały ujawnione dla szerszej publiki. Ciekawe, ciekawe.

   Co ciekawe jeśli chodzi o rakietową OPL to część już ujawnili 🙂

   Polubienie

   1. Jarku – jeśli by było nowe uzbrojenie lotnicze, to by musiało być widywane, jeśli nie podczas normalnej służby w jednostkach liniowych, to przynajmniej podczas ćwiczeń na poligonach lotniczych, gdy poszczególne jednostki liniowe odbywają ćwiczenia z użyciem uzbrojenia pow-pow i pow-ziemia/woda. Nic takiego (w zasadzie) nie ma miejsca.

    Polubienie

 4. Ewidentnie Rosjanie przespali ten zakres uzbrojenia.

  W ogóle dzięki za odpowiedź. Interesuje się rosyjską techniką wojskową i na pewno będę tutaj częstym gościem, również w celach edukacyjnych 😉

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s