Prawda czasów i prawda ekranu, czyli krótko o ponad 100-letnim Sumie co go Putin zatopił

Bezrefleksyjna rusofobia w polskich mediach głównego nurtu w połączeniu z powoływaniem się na zagraniczny tabloid i oto mamy absurdalny news wieczoru w polskich mediach i radosne wpisy na polskich forach i portalach (tradycyjnie zalewanych już głupawymi wpisami, gdy tylko temat dotyczy FR).

Pod wieczór w polskich mediach (włącznie z wiodącą tv informacyjną) gruchnęła wieść, że prywatna ekspedycja odnalazła „nowocześnie wyglądający rosyjski, mały okręt podwodny”, prawie na pewno ten co go w pocieszny sposób szukała szwedzka marynarka wojenna w ubiegłym roku. Okręt „miał zamknięte luki, więc w środku zapewne są martwi marynarze” (oczywiste budzenie skojarzeń z „Kurskiem” i nieczułym na wszelką krzywdę dyktatorskim Putinem).

A jaka jest prawda (która była znana dokładnie także wtedy, gdy podawano te bzdury powyżej – wystarczyło sięgnąć do branżowych źródeł zajmujących się historią okrętów podwodnych) – to carski okręt podwodny „Sum”, który zatonął prawie 100 lat temu (1916), co więcej, od pewnego czasu jego pozycja była z grubsza znana, także szwedzkiej marynarce wojennej. I tym sposobem w środku nocy wiodąca tv informacyjna musiała edytować bzdurę, którą puściła do sieci (niektóre polskie portale informacyjne zmieniły newsa dopiero rano, po wielu godzinach).

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Prawda czasów i prawda ekranu, czyli krótko o ponad 100-letnim Sumie co go Putin zatopił

 1. Przyznaje się bez bicia. Byłem pierwszy który dał tą informację w polskim necie, ale zrobiłem lekki przedruk z szwedzkiego tabloidu, nie dodawałem nic od siebie (zresztą na pierwszy rzut, wszystko łączyło się z poszukiwaniami zaginionej jednostki którą szwedzka marynarka poszukiwała jakiś czas temu)

  Po dwóch godzinach sam zacząłem szukać więcej informacji i opisałem, że chodzi o okręt z czasów carskich 🙂

  Polubienie

 2. W takim razie masz swego rodzaju nauczkę na przyszłość 🙂 Zawsze, ale to zawsze sprawdzać. Kontrola najwyższą formą zaufania 🙂
  A mnie po prostu ręce i wszystko inne opada, gdy widzę co wyprawiają media głównego nurtu, szczególnie gdy chodzi o FR – włącza się wówczas z automatu prostacka rusofobia, a na oczy zakładane są klapki. Przecież wystarczyło kilkanaście minut (albo i mniej) rozejrzenia się po poważnych źródłach, by każda piśmienna osoba – także dziennikarze z polskich mediów głównego nurtu – mogła się zorientować jaki jest stan faktyczny, i że chodzi o „Suma” – ale trzeba chcieć się rozejrzeć.

  Polubienie

  1. Pomijając już polskie media, ale samym szwedom ta jednostka również na początku skojarzyła się z poszukiwaniami „obcego okrętu u wybrzeży Szwecji” 😉

   więc nie wściekaj się tylko na polskie media, bo myślę że każdy na samym początku miał takie skojarzenia, pewnie sami Rosjanie również 😉

   Nawet poważne źródła (szwedzkie) dopiero po godzinie zaczęły ustalać o jaki okręt może chodzić, a po dwóch byli już niemal pewni, że chodzi o 100 letni okręt.

   Zresztą przy takich sprawach dochodzi szczypta tajemniczości i przypominają się czasy „Polowanie na Czerwony Październik”, która niektórych fascynuje, ale również i gubi 🙂

   Polubienie

 3. Moje zdanie o polskich mediach głównego nurtu pozostaje niezmienne od lat i jest to zdanie jak najgorsze. Z każdym rokiem jest gorzej.
  Owszem, Szwedzi też poszli na łatwiznę traktując (początkowo) poważnie doniesienia tabloidu. Swoje za uszami ma także owa firma eksploracyjna, budując w taki a nie inny sposób pierwotny przekaz (powiedzmy to wprost – świadomie stosując niedopowiedzenia, by nie napisać wprost – kłamstwa).

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s