Zastępczy bwp, czyli nowa odsłona BMP-3 dla SZ FR

Rosyjska prasa branżowa przybliżyła nieco charakterystykę zmodernizowanego BMP-3, jaki w najbliższych latach ma być dostarczany SZ FR.

Wiele wskazuje na to, że „zastępczym bwp” (do czasu wprowadzenia do linii Kurgańca-25) będzie (o ile sytuacja gospodarcza nie zrujnuje ambitnych planów modernizacyjnych)  wóz w wersji BMP-3M zaprezentowanej podczas forum Armija-2015, a więc z dodatkowym opancerzeniem panelowo-listwowym (masa wozu wzrosła do 22 t), bez obcych podzespołów (co ważne – także bez białoruskiej optyki, Baćka znowu się zdenerwuje), z nowym, rodzimym (producent – OAO WOMZ) systemem kierowania ogniem „Sodiema”. Wciąż pozostaje otwarta kwestia, czy wozy będą mieć pozostawiony przyrząd obserwacyjny dowódcy TKN-AI, czy też otrzymają nowy, panoramiczny przyrząd obserwacyjno-celowniczy PKP-K.

8ljeM

Szerzej (ros.)

http://vestnik-rm.ru/news-4-13178.htm

Reklamy

10 uwag do wpisu “Zastępczy bwp, czyli nowa odsłona BMP-3 dla SZ FR

 1. Ciekawe w jakim stopniu dopracowania jest wieża z działkiem 57mm i co by to dało, gdyby zamiast tej klasycznej udało się szybko posadzić tą nową, może dożyjemy tych czasów?

  Polubienie

 2. Wątpię, żebyśmy zobaczyli kiedykolwiek wieżę z armatą automatyczną kal. 57 mm na fabrycznie nowych BMP-3 dla SZ FR. O wiele za droga modernizacja, szczególnie w perspektywie wprowadzenia do linii Kurgańca-25. Natomiast większe kalibry armat automatycznych w Kurgańcu-25 są zupełnie otwartą kwestią, i taka armata kal. 57 mm zapewne się pojawi na tej platformie. W końcu platforma Kurganiec-25 będzie w produkcji (i w rozwoju) ze 30 lat minimum.

  Polubienie

 3. Czyli wynika z tego że jeden z projektów modernizacji BMP-3 tj. „Dragun” to produkt na eksport do czasu aż będzie można bezpiecznie eksportować Kurgańca. Zastanawiam się czy to tylko takie czcze gadanie i budowanie kartonowych prototypów czy też realny plan. Wspomniany pojazd ma mieć przecież silnik umieszczony z przodu + nową przekładnie (coś co było testowane na BTR Krymsk).

  Swoją drogą może w tej zmodernizowanej wersji BMP-3M umieszczą wreszcie jakieś normalne siedziska a nie te wymontowane ze Skota czy BTR-60 (niech sobie pooglądaje Czeskie BVP-M2 ). A tak Przy okazji to nie powinni oszczędzać na optyce bo się skończy jak z T72B3 i narzekaniem na brak PK PAN Sokolnyj Głaz (+brak odbiorników systemu Glonass i Era Relikt). Doszło do tego że nowo zmodernizowane czołgi chcą modernizować.

  Polubienie

 4. Fakt, te ich oszczędności (m.in. na optyce) są niekiedy kuriozalne. Jak będzie – zobaczymy.
  Co do siedzisk – tak jak kiedyś pisałem, przemysł ma w ofercie całą gamę siedzisk, tyle, że znowu ostatnie zdanie mają zapewne księgowi w MO FR, którzy szukają oszczędności gdzie się da i stąd wychodzą te różne idiotyzmy. Niestety, w MO FR wciąż wolą więcej wozów „budżetowych”, aniżeli mniej, ale bogato wyposażonych. Trudno zwalczyć stare przyzwyczajenia.

  Polubienie

  1. Dla mnie jest to niezrozumiałe, jeśli nie zaczną zamiawiać nowoczesnych komponentów to ich cena nigdy nie spadnie. Zrozumiałbym to jeszcze jakby nie mieli swoich odpowiedników tych produktów ( jak np silnik 4C90 Andorii dla Skorpiona :>), ale montowanie na nowym sprzęcie elementów pochodzących z lat 70′ nie przystoi. Zawsze lepszy jeden dobrze wyposażony wóz niż kilka ślepych, zdaje się że nawet Ukraińcy na swoich nowych BTR-3 i BTR-4 wstawiają nowoczesną optykę.

   Polubienie

 5. 57 mm w BMP-3 byłaby ciekawa, dodatkowo musiało by to zostać powiązane z dodaniem klasycznego ppk – imho jednak do tego nie dojdzie gdyż:
  – przedwczesne wprowadzenie nowego standardu mogłoby sprowokować potencjalnego przeciwnika do reakcji, co zniwelowałoby zysk z takiej operacji, lepiej poczekać na dopracowanie i wdrożenie kurgańca i dokonać skoku jakościowego w uzbrojeniu wraz z masową produkcją nowej platformy (z tego samego powodu nie pokazałbym na ich miejscu ew. wersji T-14 z armatą 152 mm, im później taka odmiana zostanie upubliczniona tym lepiej dla nich). Owo prowokowanie potencjalnego przeciwnika ma także wymiar ekonomiczny – niech sobie np. Niemcy naprodukują Pum odpornych na „30” to się wówczas wprowadzi „57” i niech się martwią.
  – standaryzacja – dodatkowe BMP-3 mogą zaowocować całkowitym wycofaniem starszych bwp do rezerwy, po wprowadzeniu kurgańca nadal będą 2 (młodsze) pokolenia.

  Co do T-72B3 i jego podrasowanej wersji – moim zdaniem głupio przyoszczędzili na np. ERA, ale może z pierwotnie małej, nielicznej modernizacji zrobiła się masowa i apatyty wzrosły. Wersja z elektroniką full wypas i nowym (może wreszcie szczelnym?) opancerzeniem reaktywnym jest imho sensowna, ale wycofywanie świeżo dostarczonych B3 jest wątpliwe, lepiej już (wiem, że drożej) jest modernizować kolejne B/B1 do „lepsiejszego” standardu.
  P.S
  Mam prośbę – mocno mnie interesuje los i ew. plany modernizacyjne wozów T-90/A/AM etc. Na forum militarium podałeś info o planach modernizacyjnych, ja podchwyciłem, ale jakoś umarło – mógłbyś coś pociągnąć )tu lub tam?). Z góry dziękuję.

  Polubienie

 6. Z 57mm jest taki problem że bez nowoczesnej amunicji to takiej Pumie odpornej na 30mm zrobi tyle samo co to 30mm czyli nic.
  Na MBT za mało na Pumy mające współpracować z MBT też za mało a na Strykery i Rosomaki to znów overkill.
  Przerost formy nad treścią 30mm zwykle wystarcza a tam gdzie nie wystarcza ppk się pojawia.

  Polubienie

 7. Bez przesady – przy takim samym poziomie zaawansowania technicznego amunicji i armat większy kaliber zrobi większe „kuku” – prosta fizyka. Dzisiejsze długolufowe, automatyczne „30” amunicją podkalibrową z odrzucanym sabotem osiągają na dystansie 1000 m przebijalność +-100 mm stali pancernej tj. tyle ile wyciskał drugowojenny ZIS-2 (długa, ppanc. 57 mm). To teraz popchnij go technologicznie o 70 lat do przodu… a nawet tylko o 50 lat 🙂
  Druga sprawa, że amunicja armatnia 30mm ma raczej mizerne możliwości w zakresie zwalczania siły żywej bo i ile odłamków wyciśniesz z tego kalibru? Tym bardziej, że to nie granatnik i nie ta konstrukcja pocisku. W amunicji OB możliwości są wprost proporcjonalne do kalibru.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s