Dzisiejsza parada wojskowa z okazji 25 lat istnienia Naddniestrza – klip

Technicznie skansen, ale są to dość mało znane, niewielkie siły zbrojne, więc myślę, że to ciekawy materiał.

Reklamy

12 uwag do wpisu “Dzisiejsza parada wojskowa z okazji 25 lat istnienia Naddniestrza – klip

 1. Zaletą tego skansenu (z perspektywy Kremla) jest to, że można go bardzo długo uzupełniać z rosyjskich magazynów bez rzucania się w oczy – T-64? Spoko, są na składach, BMP-1? Ile kto chce… Jeśli zajdzie potrzeba „dotowania” tamtejszej armii, to da się to robić tanio i dyskretnie, w końcu postradziecki sprzęt i jest tam od czasów radzieckich prawda? A ilości… kto tam dokładnie liczył w czasach wielkiej smuty co gdzie trafiło…. Morzem byłoby łatwiej, ale z braku laku i lotnisko w Tyraspolu się nada..

  Polubienie

 2. Nie da się, tak jak się nie da obecnie wzmocnić kontyngentu rosyjskiego. Naddniestrze jest faktycznie zablokowane, a lotnisku w Tyraspolu nie może przyjmować cięższych maszyn od wielu lat – droga startowa się do tego nie nadaje – spękany beton z ubytkami. Możesz tam polecieć (ale w dobrą pogodę – brak działających pomocy radionawigacyjnych) maszyną klasy An-2 i lądować na pasie trawiastym.
  Oczywiście, można naprawić infrastrukturę lotniska – jest to relatywnie łatwe, dużo trudniej by było uzyskać zgodę państw sąsiadujących z Naddniestrzem na przelot – jest to w zasadzie obecnie niewykonalne. FR musiała by wymuszać takie loty – a to jest nierealne z facetem w dresie za kilka tysięcy USD.

  Polubienie

  1. >a to jest nierealne z facetem w dresie za kilka tysięcy USD.

   Chyba coraz częściej będziemy oglądać kolejne błazenady z „mężem stanu” w roli głównej 🙂

   Polubienie

   1. Tym razem doradcy się pomylili, bo tylko wk… zwykłych ludzi wkładając takie ciuchy – nie dość, że zachodnie to jeszcze dla krezusów z najwyższej półki.
    Kompletny idiotyzm z punktu widzenia PR.
    Ale to tylko świadczy o jego, hmm, jak to nazwać, zepsuciu, dwulicowości i przywiązaniu do skrajnego luksusu. Jest już zupełnie zdeprawowany władzą absolutną.

    Polubienie

   2. >Tym razem doradcy się pomylili, bo tylko wk… zwykłych ludzi wkładając takie ciuchy – nie dość, że >zachodnie to jeszcze dla krezusów z najwyższej półki.

    I dobrze może w końcu przejrzą na oczy wreszcie 🙂

    Polubienie

   3. Jak to mówią – kropla drąży skałę. Im więcej takich wpadek tym lepiej. Tym bardziej, że ludzie zaczynają być przeczuleni, gdy im się każe zaciskać pasa. Z drugiej strony w ciągu roku poparcie dla Putina spadło o zaledwie kilka procent (uśredniając o jakieś 7 % o ile dobrze pamiętam) i wciąż utrzymuje się w okolicy 80 %.

    Polubienie

 3. Po pierwsze, nie każdy grunt się nadaje, po drugie, na takie lotnisko-lądowisko gruntowe to lecisz z niewielkim ładunkiem (obawiam się, że na gruncie z T-64 w ładowni nie wylądujesz). Poza tym – to są kwestie techniczne, do ew. rozwiązania, ale masz, tak jak napisałem w uzupełnionym komentarzu powyżej, kwestie polityczne – nie do przejścia. Naddniestrze jest de facto zablokowane.

  Polubienie

 4. Zauważyłem edycję (po dodaniu własnego wpisu). Ja nie kwestionuje strony politycznej i bajzlu jaki by to wywołało, dlatego napisałem, że obecnie nie ma to sensu (skórka niewarta wyprawki). Wskazałem jedynie techniczną możliwość zrealizowania takich dostaw w razie „wyższej konieczności” (uszkodzony pas betonowy da się mniej lub bardziej prowizorycznie odremontować „na szybko”, można go też przedłużyć o rezerwową, gruntowa cześć (układając wzmacniające siatki jeśli trzeba), choćby dowożąc ludzi i sprzęt mniej wyładowanymi i mniejszymi samolotami). Start „na pusto” też powinien się udać. Oczywiście nawierzchnia pasa rozleci się szybko do reszty, ale kryzys powinno się udać zażegnać.
  Swoją drogą znam opowieści z pierwszej ręki (obsługa lotniska) z przerzutów lotniczych do Mierzęcic w ’68 jak się szykowała bratnia pomoc dla Czechosłowacji.

  Polubienie

 5. Z pewnością za czas jakiś FR stanie przed koniecznością jakiegoś rozwiązania obecnego stanu – albo (w takiej czy innej formie) deblokada Naddniestrza albo (co bardziej prawdopodobne) upokarzające wycofanie kontyngentu.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s