Dla odmiany dzisiejsza parada z Pekinu, rozmach robi wrażenie – klipy

Parada 9 maja z Moskwy wygląda przy tym jak bardzo ubogi krewny …

I jeszcze taka refleksja – jeśli te uderzeniowe bsl-e to nie makiety, to przy ChRLD FR nawet nie jest ubogim krewnym, jest (w tym zakresie) pariasem …

Część lądowa – technika.

Całość.

Reklamy

8 uwag do wpisu “Dla odmiany dzisiejsza parada z Pekinu, rozmach robi wrażenie – klipy

 1. Rzeczywiście robi wrażenie 🙂 Zrobione z większym rozmachem.
  Pomijając kwestię bsli to jednak technicznie Chinom jeszcze trochę brakuje do poziomu wielu wzorów uzbrojenia FR ( choć inna kwestia, że też minie jeszcze sporo czasu zanim wiele wzorów nowego uzbrojenia osiągnie status operacyjny itp)
  Widzę, na paradzie jeszcze stare DF-5B, czyżby Chiny jeszcze trzymały w swoim arsenale strategicznym te stare pociski. Ciekawe choć jeszcze nie tak dawno to była podstawa ich lądowych strategicznych sił jądrowych 🙂

  Polubienie

 2. Fakt, że obecnie nawet taki Iran lepiej wygląda w bsl-ach od FR to moim zdaniem wielki wstyd. Tym bardziej, że w pewnym okresie (lata 70-te) ZSRR był faktycznie liderem w nowoczesnych, odrzutowych bsl-ach. A teraz FR nawet nie ma odpowiedniego silnika turbośmigłowego, żeby zrobić analoga Predatora/Reapera.
  Ale to tak na marginesie.

  Polubienie

  1. A jak wygląda w FR kwestii zwalczania mikro i mini BSL-i? Tzn. czy prowadzone są prace (jeśli tak, to jak wyglądają ich wyniki?) nad zwalczaniem tego rodzaju zagrożeń przy użyciu laserów? Jak na razie sprowadza się to chyba przede wszystkim do środków WRE w tym również BSL prowadzaących zakłócenia radioelektroniczne (Elieron T23).

   Polubienie

   1. Ta tematyka w ogólnie dostępnych źródłach jest z oczywistych względów mniej niż skrajnie ubogo traktowana. Natomiast widać, że FR rozwija bardzo wiele wzajemnie uzupełniających się stacji zakłóceń, niektóre z nich prawie na pewno służą także do walki (np. zrywania łączności operatora z aparatem) z bsl-ami. Nie należę do osób, które uważają, że ciągłe pasmo problemów obserwatorów OBWE w Donbasie z własnymi bls-ami to dzieło przypadku.

    Polubienie

 3. A jednak … Przespali pewien okres (co najmniej dwie dekady, a w zasadzie to prawie trzy) niewiele robiąc (poza w sumie nieudaną Pszczołą) i złapali taki dystans, że choć gonią od powiedzmy dekady to nadgonić nie mogą (mają już poprawne mikro i małe bsl-e ale to wszystko, w pozostałych klasach leżą i kwiczą). Obecnie najgorzej się sprawy mają z napędem dla średnich i ciężkich bsl-i.

  Polubienie

  1. No i to jest dobry przykład na to, iż należy cały czas podtrzymywać w danej dziedzinie prace i potencjał B&R. Nawet jak nie ma kasy na wdrażanie danego rozwiązanie, zawsze lepiej cały czas „dłubać” w danym temacie 🙂 Czy też wdrożyć jakieś rozwiązania pośrednie a potem je dopracowywać z biegiem lat.Co zresztą miało miejsce w FR jeśli chodzi o inne wzory uzbrojenia itp. Inaczej można wypaść z gry a jak widzimy nadgonić dekady zapóźnienia jest bardzo trudno a konkurencja nie śpi i leci dalej do przodu. W wielu przypadkach zachowali potencjał B&R w taki sposób, że za bardzo nie odstają od Zachodu, albo odstają na tyle, że mają szansę nadgonić. W sytuacji gdzie mieli też spore problemy udało im się na przykład pozyskać technologię z Zachodu casus termowizorów z Francji 🙂 Według mnie zaniedbali jeszcze dość mocno technologię stealth ? A żeby było ciekawiej sami w latach ZSRR mieli sporo opracować teoretycznych w tym matematycznych tej technologii podobno nawet USA z nich korzystało.

   Wracając jeszcze do parady z Pekinu. O ile się nie mylę Chiny pokazały swój nowy IRBM DF-26 bazujący na DF-21. Choć podobno pocisk już jest jakiś czas w służbie.

   Polubienie

 4. Najnowszy news odnośnie bsl-i – FR wciąż kupuje licencyjne, antyczne Forposty, czyli Searchery Mk. 2.
  Co do DF – być może. Przyznam się szczerze, że aby wypowiadać się w sprawach chińskich pocisków międzykontynentalnych musiałbym się przygotować – nie odróżniam ich „z marszu”.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s