Walki na Synaju, czyli Kornety przeciw M60 – fotki

Wydaje się, że lądowy komponent egipskich sił zbrojnych prezentuje poziom zbliżony do tego, który jest znany z działań bojowych wojsk lądowych innych państw regionu, jak choćby Iraku czy Arabii Saudyjskiej.

Zaś ISIS, pomimo ponoszonych strat, zaczyna sobie radzić operacyjne na półwyspie coraz sprawniej. Otworzył się na dobre kolejny front działań Państwa Islamskiego.

COrSF0yUcAIqlci

COrSFRxUwAA4W1r

COrSF0wUYAA0liN

COrZmgmUwAAoUb2

COrSFv3UYAELGJC

COrZmXrVAAERVvp

COraCGxVAAAxb4f

Reklamy

7 uwag do wpisu “Walki na Synaju, czyli Kornety przeciw M60 – fotki

 1. Tak się zastanawiam jak to jest, że PI ma tak dobrze wyszkolonych i zmotywowanych żołnierzy a w wojska I, AS, czy Egiptu tak kiepsko sobie radzą… Tym bardziej, że wydawało się, że wojsko egipskie jest raczej dobrze wyszkolone…
  BTW. K. Kubiak w ostatnim Raporcie WTO pisze o doskonałych efektach działania wojsk ZEA w Jemenie – czy tak faktycznie było (jest), a jeśli tak to dlaczego WL ZEA są takie dobre w przeciwieństwie do AS?

  Polubienie

 2. Co do PI vs armie państw arabskich – myślę, że kluczem do obecnego sukcesu ISIS jest motywacja. Oni są zmotywowani (by nie rzec – fanatyczni, ale ów fanatyzm jest, że się tak wyrażę, operacyjnie dobrze ukierunkowany – najbardziej fanatyczni robią za „broń precyzyjną”, czyli obsługują VBIED-y), zaś składające się z poborowych (lub w przypadku AS w znacznym stopniu importowanych żołnierzy kontraktowych) dowodzonych przez mało kompetentnych oficerów nie mają motywacji. Poziom wyszkolenia taktycznego obu stron wydaje się być zbliżony, w warunkach miejskich piechota obu stron koncentruje się na taktyce „spray and pray” :-), ale z uwagi na motywację, jedni łatwo oddają pole, drudzy potrafią utrzymywać natarcie nawet w obliczu ponoszonych strat.
  Nie czytuję Kubiaka (kiedyś kupiłem jego książkę o „wojnie granicznej” w Angoli – skala błędów, głównie dotyczących kwestii sprzętowych, była jak dla mnie zbyt duża – pomylić Szyszygę z NRD-owską IFĄ to duża sztuka; koniec końców się chyba uprzedziłem do tego autora), ale zwróć uwagę, że kontyngent ZEA operuje w Jemenie od strony wschodniej, czyli póki co głównie na terenach etnicznie nie należących do Huti, które oddali bez poważniejszych walk lądowych. Wojska AS ponoszą porażki tam, gdzie Huti wykazują dużą inicjatywę, czyli na pograniczu AS-Jemen.

  Polubienie

 3. Kabaret już się zaczął : „Państwo które prowadzi wojnę a eksportuje równocześnie te czołgi w świat, buduje 3 nowoczesne korwety, gruntownie modernizuje polskiego Sokoła, do tego Mi-2, Mi-17. Sami opracowali nie najgorszego BTR-4. Produkują rakiety balistyczne, pociski manewrujące i silniki rakietowe będą eksportować dla NASA.”

  Polubienie

  1. To tak jak z tym światełkiem w tunelu…optymistycznie to ukraińska zbrojeniówka faktycznie jest świetna i ma przed sobą przyszłość ale patrząc na to krytycznie to jak im zabrać kredyty i znieść sankcje na Rosję będą w czarnej d ze swoimi świetnymi BTR-4 i silnikami dla NASA – Never A Straight Answer.
   Na marginesie niech się już ludzie jarają tymi BTR-4 i opłotem…może MON usłyszy głos ludu i może nasze LEO2PL doczekają się L55 w pakiecie modernizacyjnym.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s