Walki w Jemenie – klip

Dość nieskładne natarcie sił AS i ZEA i sporo zniszczonych M-ATV; warto zerknąć, bo dość rzadko widzi się takie obrazki, gdy obrońca niszczy jeden po drugim pojazd opancerzony nacierającego przeciwnika – w sumie jakieś 10 wozów zostało zniszczonych.

Poniższy klip to jak na razie esencja nieporadności sił AS i ZEA w Jemenie (szczególnie, jeśli się weźmie pod uwagę dysproporcję sił atakującego i obrońcy).

Nawiasem mówiąc kilka dni temu rozpoczęła się kolejna ofensywa lądowa przeciw Huti, ale szybko utknęła w walkach jak na załączonym klipie.

Reklamy

6 uwag do wpisu “Walki w Jemenie – klip

 1. Szczerze mówiąc chyba każdy kto oglądał ten klip zachodził w głowę co autor miał na myśli. Jeżdżą w przód i nazad jeden DSzK słychać i chyba spg-9, wzgórz skąd strzelali doń nie zaatakowali tylko zatrzymali się na środku pustyni i dali wybić…nie ogarniam.
  Wrażenie takie że mają więcej pojazdów niż ludzi.
  Na marginesie czy straty Ah-64 w Jemenie będą miały wpływ na to co zostanie Krukiem?
  Zły PR im to robi.

  Polubienie

 2. Ja też do końca nie ogarniam koncepcji natarcia tej grupy M-ATV. Jeśli chcieli tylko rozpoznać przedpole, powinni przerwać kontakt ogniowy i się wycofać, a nie jeździć bez ładu i składu. To prawda, że straty sprzętowe nie są dla nich problemem (obie armie mają łącznie jakiś tysiąc M-ATV), zaś żołnierze to w większości (w wojskach lądowych AS) kontraktowi obcokrajowcy, do tego, chyba nie bardzo wyszkoleni w taktyce.
  Co do Ah-64, to każdy wzór uzbrojenia jest tak dobry, jak obsługujący go żołnierz. Przy czym straty tych śmigłowców (nawet jeśli wszystkie uznać za bojowe) nie są w Jemenie jakiś szczególnie duże (pomijam maszyny zniszczone na ziemi w ostrzale Toczką).

  Polubienie

 3. Organizacja i dowodzenie to jakiś dramat.. Może chcieli sprawdzić czy Jemeńczycy się w tym połapią? 😉
  Co do AH-64 – nie macie wrażenie, że piloci AS s ą złe wyszkoleni i do tego zbyt pewni siebie?
  Długie zawisy na wysokości 50-200 to proszenie się o zestrzelenie. Z drugiej strony, jak nie zrobią zawisu, to mają problem z trafieniem w cokolwiek, czy to z działka czy hydry 70.

  Polubienie

 4. To co widać na tym wideo, to jest chyba jakiś narkotyczny sen dowódcy tej zgrai. Naprawdę, dawno nie widziałem równie absurdalnych działań. Jeśli chodzi natomiast o kwestię, mówiąc delikatnie „miałkości” wojsk, które wkroczyły do Jemenu, to moim zdaniem wszystko rozbija się o kwestię morale, tylko i wyłącznie. Oczywiście, możemy mieć doskonale wyszkolonych żołnierzy, ale wyszkolenie to tylko 50 % wartości, za resztę odpowiada motywacja. Żołnierz odpowiednio zmotywowany, a jeszcze lepiej odpowiednio zindoktrynowany jest dużo bardziej przydatny, niż jakikolwiek najemnik. Dla mnie sukcesy militarne IS są pokłosiem wyłącznie odpowiedniej motywacji „bojowników”, którzy są na tyle zindoktrynowani religijnie, że nie boją się śmierci. A żołnierz, który nie boi się śmierci (lub ten, broniący własnego domu), to najlepszy żołnierz. Nikt z „pracowników” sił zbrojnych AS, czy ZEA nie będzie świadomie walczył do upadłego, tym bardziej sprawie bardzo mętnie umotywowanej.

  Polubienie

 5. Czy AS/ZEA mają jakieś własne zdolności w zakresie remontu porażonych M-ATV, czy też liczą na zapasy tych pojazdów i ewentualne zakupy kolejnych?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s