Nowosybirsk – fotoreportaż

Kolejny fotoreportaż z zakładów NAPO – bardzo dobry.

http://kak-eto-sdelano.livejournal.com/284558.html

Reklamy

5 uwag do wpisu “Nowosybirsk – fotoreportaż

 1. No nie powiem, ale parę wkrętów i nitów to te samoloty mają, troszeczkę jak manufaktura ale końcowy efekt całkiem niezły, prawie jak samochody luxury-class (ręcznie robione).

  Polubienie

 2. Zakłady lotnicze to nie fabryka samochodów – skomplikowanie konstrukcji nieporównywalnie większe, rozmiary produkcji nieporównywalnie mniejsze – nie ma sensu robotyzować takiej linii – fachowcy, kontrola, pieszczenie, kontrola etc.

  Polubienie

 3. uzupełniając (głownie dla ex-raffik):
  Oczywiście robot może coś tam pospawać, lub po ściśle zadanej ścieżce wprowadzić jakiś element do kadłuba (tak by o nic nie zahaczyć), ale to są pojedyncze operacje gdzie precyzja ruchów maszyny, możliwości precyzyjnych oddziaływań siłowych czy dynamicznych czyni jej użycie koniecznym (czy też pożądanym). „Nowoczesność” jest jednak obecna w takich zakładach, od poziomu projektu i obliczeń, przez sterowane i kontrolowane numerycznie maszyny, piece, autoklawy czy choćby KJ.

  dygresja:
  Na zrobotyzowanych liniach (podobnych do tych z zakładów motoryzacyjnych) mają natomiast szansę powstawać różnego typu niewielkie i tanie bojowe drony / roboty autonomiczne (półautonomiczne) – myślę, że dojdziemy za naszej kadencji do „armii z fabryk”. Masówka zastępująca żołnierzy tam, gdzie niepoprawnie jest ich wysyłać. Nie ma strat, nie ma pretensji społeczeństwa o rannych, okaleczonych i zabitych. Utrata dolców boli mniej (a robot kosztuje mniej niż cały cykl związany z żołnierzem). Zresztą czy samoloty USA są w Pakistanie? Nie. Są tam żołnierze? Nie. To znaczy, że armia tam nie ingeruje. A drony i jakieś bomby… ??? No w myśl przepisów.. etc. itd. 🙂 Prędzej czy później (raczej prędzej) pojawią się pierwsze eksperymentalne jednostki ekspedycyjnych robotów (pojedyncze już są przecież).

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s