WKS w Latakii – pierwsze zdjęcie z płaszczyzny postojowej

Czyli z zapasowej drogi startowej – marne bo marne, ale jest.

Swoją drogą długo tak stać nie mogą – trzeba maszyny rozśrodkować i chociaż jakieś obwałowane miejsca postojowe zrobić. Tak jak stoją obecnie, to wystarczy jeden celny npr i straty są potężne. Inna ciekawa sprawa – czy piechota morska będzie robić jakąś większą strefę bezpieczeństwa wokół bazy ?

CPe1SWnWgAAsqoV

Reklamy

14 uwag do wpisu “WKS w Latakii – pierwsze zdjęcie z płaszczyzny postojowej

 1. Szmul ale masz źródła….dzieki za to co robisz.
  PS.
  To jest juz znaczna ilość Su 30.Innych samolotów z tego zdjęcia się nie dopatrzyłem. WWP wysyłając tyle samolotów do Syrii wzmocnił on Assada wręcz gigantycznie. I zmienił on reguły gry.

  Polubione przez 1 osoba

 2. To Runet ma źródła. A ja zwyczajnie przeglądam runet. Często i dokładnie.
  Na zdjęciu z ziemi jest to co i z kosmosu – na pierwszym planie 4 Su-30SM, dalej (co widać) 12 Su-25SM2 i być może (to się okaże, jak zobaczymy nowe zdjęcia satelitarne) i (choć ja ich nie widzę) 12 Su-24M2.
  Z tymi Su-24M2 jest ciekawa sprawa – prawie na pewno poleciały, ale być może nie do Latakii, a i być może nie jako część kontyngentu rosyjskiego, ale wsparcie-dar dla Asada (w końcu prawie taka sama wersja po modernizacji jest użytkowana przez syryjskie siły powietrzne).

  Polubienie

 3. Ja bym wysłał. Ale wszystko zależy od tego, z ilu baz będa operować. Latakia jest już pełna i raczej więcej maszyn tam się nie zjawi (zakładając, że istotnie jest tam 28 samolotów bojowych i 16 śmigłowców).

  Polubienie

  1. O to to to nie zdziwiłbym się gdyby IS „znalazło” w Iraku jakiegoś SCUDa i przez nikogo nie niepokojone (ah te naloty NATO) kopsneło się nim do Syrii.
   Houti pokazali że mimo wieku to wciąż użyteczna broń a tutaj aż się prosi.
   Bibi i pan Heinz wpadli by w ekstazę na wieść o takim ataku.

   Polubienie

  2. Powinno już wypłynąć zdjęcie z pełnym kompletem W Latakii 🙂 Choć być może tak jak piszesz Te Su-24M2 poleciały gdzie indziej. I teraz kolejne pytanie czy zobaczymy je w akcji czy też to na razie jakaś karta przetargowa przed obradami ONZ. Swoją drogą czy to by nie była pierwsza taka akcja WKS od początku istnienia FR?

   Polubienie

   1. Pierwsza, jeśli samoloty rozpoczną działania bojowe.
    Jeśli nie rozpoczną – to na upartego można to podciągnąć pod wizytę kurtuazyjną, a takie już bywały.
    Ps. Syria potwierdziła, choć bez podania typów, że dostała samoloty bojowe od FR kilka dni temu. Moim zdaniem chodzi o Su-24M2.

    Polubienie

 4. Toczka a Scud to jednak pewna różnica.
  Jeśli już się bawić w próbę ataku, to znacznie prościej próbować podejść niewielką grupą z Gradem-P, dopóki samoloty nie są rozśrodkowane.

  Polubienie

 5. Tak swoją drogą Turcja nie ma prawa zabronić okrętom floty czarnomorskiej przepływania przez Bosfor, oczywiście zrobić można wszystko ale było by to równoznaczne z zerwaniem stosunków dyplomatycznych co najmniej:

  „Konwencja z Montreux − porozumienie regulujące prawo morza w cieśninach czarnomorskich (Bosfor i Dardanele). Została podpisana 20 lipca 1936 roku w Montreux. Postanowienia konwencji obowiązują do czasów obecnych.

  Postanowienia:
  Statki: swoboda przepływu i żeglugi na czas neutralności Turcji, w razie stanu wojny zakaz dla statków nieprzyjaciela;
  okręty wojenne: swobodny przepływ dla lekkich okrętów nawodnych i okrętów pomocniczych, pod warunkiem uprzedzenia na 8 do 15 dni przed przepływem; ograniczenia dla większych jednostek państw nieczarnomorskich, w razie przystąpienia Turcji do wojny – przepływ floty wojennej uzależniony od uznania władz tureckich.”

  Polubienie

 6. Jest dość kruczków prawnych w konwencji, żeby zamknąć Bosfor dla WMF, szczególnie jeśli będą kazać Turcji to zrobić USA. Po prostu jeszcze nie jesteśmy (i być może nie będziemy) na tym etapie. Zobaczymy co tam WWP powie w ONZ za parę dni. Póki co WKS sobie stoi w Latakii na pasie startowym robiącym za płaszczyznę postojową i nawet oblotów pogody nie robią.

  Polubienie

  1. „Zobaczymy co tam WWP powie w ONZ za parę dni.”

   Przyłączam się do opinii którą opisała jedna z gazet rosyjskich. Być może FR będzie chciała przeprowadzić operację specjalną na terenie całej Syrii. Uderzenia punktowe z powietrza, wykorzystanie sił specjalnych na lądzie itp. tak by nie ugrząźć na wiele miesięcy. To mogłoby trochę tłumaczyć pojawienie się śmiglaków.

   Jedno jest pewne, Su-25 na rekonesans nie przyleciały 😉

   Polubienie

   1. >Jedno jest pewne, Su-25 na rekonesans nie przyleciały

    A skąd wiesz, że to nie jest pewne? Póki nie zaczną się jakieś konkretne działania tych samolotów niczego nie można być jeszcze pewnym.

    Polubienie

 7. Uważam podobnie. Niczego nie można być pewnym w tej zagrywce. Na pozór pewne działania mogą wcale nie nastąpić. I na odwrót – mogą mieć miejsce działania wydające się obecnie mało prawdopodobne, czy wręcz niemożliwe.
  Ps. Iran wydał oświadczenie, które można odczytywać także jako zapowiedź oficjalnej interwencji wojskowej. I że wszystko co zrobi uzgodni z FR.

  Polubienie

 8. Ja widzę kilka plusów samego postoju tych samolotów w Syrii:

  1. Izrael na 99,9% nie będzie już bombardował pozycji Asada-ponoc bombiono Jahony, elementy systemu S-300, magazyny z bronią, no i w prowincji Kuntejra IDF de facto działały na rzecz Nusry&co. Raczej się to skończyło.

  2. Turcy też zastanowią się dwa razy zanim cokolwiek zestrzelą, dotyczy to zresztą też USA i spółki.

  3. USA i ich usłużne media robią tyle wrzasku o obecność kontyngentu rosyjskiego bo nawet zwalczanie ISIS jest im nie na rękę, Syria miała być podzielona na de facto kilka państw, jeśli udało by się pobić ISIS to plan panów z Langley bierze w łeb.
  4. Realna koalicja to Syria-Irak-Iran-Rosja czyli to samo co teraz ale z przyklepaniem znacznej części członków ONZ, może z udziałem Tunezji, Egiptu, Libanu, Algierii. Jeżeli włączy się do tego ktoś jeszcze (Chiny lub Indie) byłbym bardzo zaskoczony. Ale i tak istnieje duża sznasa na wyprowadzenie Asada z izolacji międzynarodowej.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s