Afganistan – talibowie zajęli Kunduz

Po kilkunastu godzinach walk, talibowie zajęli wszystkie najważniejsze obiekty w mieście, w tym więzienie, posterunki policji, siedzibę władz miejskich i prowincji.

To największy sukces operacyjno-propagandowy talibów od 2001 roku. Siły rządowe w 300 tys. mieście rozsypały się po porannym ataku kilkuset lekko uzbrojonych bojowników jak domek z kart. Obecnie resztki sił rządowych wycofały się na lotnisko pod miastem, gdzie przerzucane są również dodatkowe siły z innych rejonów Afganistanu.

Reklamy

13 uwag do wpisu “Afganistan – talibowie zajęli Kunduz

 1. Pamiętasz Mosul i ISIS ? Tu mógł mieć miejsce podobny mechanizm. Dodaj do tego, że większość sił bezpieczeństwa nie ma najmniejszej ochoty zginąć w walce za rząd centralny, z którym odczuwają umiarkowany związek. Po prostu. I w takiej sytuacji jak miała dziś miejsce w Kunduz, wolą zrzucić mundury, względnie zwiać albo przejść na stronę zwycięzcy (choćby i chwilowego). Prędzej czy później tak samo będzie w Kabulu. Historia się powtórzy – choć Rosjanie się śmieją, że tym razem rząd centralny chyba padnie szybciej niż gdy oni zwinęli się z Afganistanu (oczywiście trzeba pamiętać, że w Afganistanie wciąż jest kilkanaście tysięcy żołnierzy amerykańskich – bez tego wszystko by się sypało w dużo szybszym tempie).

  Polubienie

 2. Wychodzi na to, że dla mieszkańców Afganistanu nie istnieje pojęcie państwa w naszym rozumieniu… liczy się tylko klan Choć ponoć, jak pisał W. Jagielski, przed swoją śmiercią, Massud zaczynał rozumować w kategoriach państwa a nie tylko swojej Doliny Pandsziru. Być może dlatego zginął …

  Polubienie

 3. Zaczęła się kontrofensywa sił rządowych, przy wsparciu amerykańskich sił powietrznych. Elitarne jednostki będą się mogły wykazać, choć nie sądzę, żeby talibowie zdecydowali się na jakąś szczególnie zawziętą obronę miasta – swój cel już osiągnęli.

  Polubienie

  1. Było by dziwne gdyby milczeli na ten temat.
   Pomijając to że szkoda ludzi to teraz wszelkie wspominki na temat dawania Stingerów „rebeliantom w Syrii” tak samo jak mudżahedinom w Afganistanie FR będzie mogła skwitować „przecież wasze samoloty też będą spadać, patrzcie co robią Talibowie”
   i nie będzie można odmówić im racji.

   Polubienie

 4. Amerykanie (precyzyjnie) zbombili szpital w Kunduz – zginęło do 33 osób personelu medycznego, ale ofiar może być znacznie więcej, ludzie są uwięzieni w częściowo zawalonym i płonącym budynku. Szpital należał do MSF, wśród ofiar jest personel medyczny z państw zachodnich.
  A jeszcze wczoraj Obama pouczał Putina.

  Polubienie

 5. Tak tylko informacyjnie, talibowie ponownie zajęłi Kunduz, zapewne najpóźniej za kilka dni podobnie jak poprzednim razem opuszczą miasto, ale póki co powtórzyli manewr z ubiegłego roku, tym razem poszło chyba jeszcze łatwiej niż poprzednio.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s