FR rozpoczyna oficjalnie interwencję wojskową w Syrii

Asad złożył prośbę, na co Putin złożył wniosek do Rady Federacji a Rada przyklepała.

Oficjalnie działania bojowe będą prowadzić tylko WKS, ale operacji specjalnych bym nie wykluczył.

Zasadnicza kwestia, wręcz kluczowa – czy jest to dogadane z Obamą czy też nie. Od tego zależy m.in. dobór celów i ogólnie cały wydźwięk tej operacji i to jak wpłynie na pozycję Asada.

Trzeba przyznać, że w ostatnich kilku dniach WWP mocno zwodził obserwatorów – raz tak a raz tak.

Oficjalnie celem wyłącznie ISIS – jeśli WKS będzie się tego trzymać, to nie pomoże to zbytnio Asadowi. I będzie oznaczało, że wszystko odbywa za przyzwoleniem USA.

Reklamy

70 uwag do wpisu “FR rozpoczyna oficjalnie interwencję wojskową w Syrii

 1. Mówiłem żeby poczekać z ostatecznymi osądami 😉

  Oczywiście same naloty nie sprawią, że Asad się utrzyma u władzy, a Syria zostanie jednolitym państwem. Byłoby dobrze gdyby oprócz ISIS (oczywiście są priorytetem) WKS bombardowały pozycję Nusry jak i innych „umiarkowanych rebeliantów”

  Naloty FR pomogą, ale bez ataku lądowego Asad tylko utrzyma się dłużej przy władzy, a jego przyszłość w Syrii dalej będzie niepewna…

  Polubienie

 2. Zmiana depesz – nie „poprosiła” a „zażądała”. Przynajmniej wg. mediów w USA.
  To jednak teatr – Waszyngton stwierdził, że FR i USA mają w Syrii „wspólne interesy”. Nasze media są wciąż krok do tyłu – zabawnie to wygląda. Póki co „Asad zły a FR jeszcze gorsza”.

  Polubienie

 3. Najzabawniejsze będzie jak koniec końców jedynym efektem tej bardziej pozorowanej niż faktycznej (o ile lista celów obejmie tylko ISIS) rosyjskiej interwencji będzie dogadane z USA ustąpienie Asada. Ja wciąż uważam, że u podstaw tej całej rozgrywki leży tylko i wyłącznie chęć powrotu Putina na zachodnie salony i nic więcej.
  Ps. USA odmówiły FR opuszczenia przestrzeni powietrznej Syrii.

  Polubienie

  1. Do tego na użytek wewnętrzny pokaże jak to niby na początku broni Asada i zwalcza ISIS no i wraca oczywiście do wielkiej „gry” na arenie międzynarodowej he he he swojemu naiwnemu społeczeństwu bez problemu wsadzi takie kity i wskaźniki, które nieco spadły znów polecą w górę.

   Polubienie

  2. Asad jest martwy i już to wszyscy wiedzą 🙂

   .

   Dla mnie jest oczywiste, ze Rosja poświęci Asada, BO powiedział, ze po takiej hekatombie asad nie może znaleźć się przy stole pokojowym.
   Moim zdaniem cele Rosji są dwa a właściwie jeden – odwrócenie uwagi od haniebnego wycofania się z projektu noworosji i legalizacja w jakimś stopniu Krymu oraz zniesienie sankcji, które Rosje coraz bardziej dołują, a powiem szczerze, ze ktoś naprawdę madrze je zaprojektował. Czyli tak naprawdę cel jest jeden – problemy na później – a na razie aby przy wladzy…
   I zobaczymy jak mocno Rosja sie zaangażuje i jak to finansowo uniesie, bo naloty to tanie nie są…

   Polubienie

   1. Czyli nasz Andrzejek bym sygnałem dla WWP – możemy się dogadać, ale ta cześć Europy jest dla was bezpowrotnie stracona i chyba o Ukrainie tez się zalicza… Czyli „szachista” bez spodni pozostał…

    A Polska bedzie amerykanom robić łaskę, i to nawet nie jest nasza wina, bo państwo niemieckie istnieje tylko teoretycznie i ma kryzys przywództwa – super.

    Polubienie

  3. Samo IS byłoby dramatem. Na krótszą metę i na niedużą skalę ok – w ramach propagandy można się pobawić, ale oni nie po to tam są. Na dłuższą metę nie osiągniesz zamierzonego celu, a jak ISIS zmieni taktykę na branie „żywych tarcz” to będzie zalew obrazków „krwawa Rosja”.

   Żeby sobie tak gdybać, trzeba by zdefiniować Rosyjskie cele polityczne. Co będzie sukcesem, co jest akceptowalne a co już będzie porażką. To wbrew pozorom łatwe nie jest 😛

   Polubienie

 4. Klip z samego nalotu. Albo lotnictwo syryjskie zaczęło latać w grupach uderzeniowych (para bombowców plus osłona) i nauczyło się bombić z dużej wysokości, albo to były WKS. Jeśli to były WKS – to celem nie było ISIS. Jak dla mnie to tam dość precyzjnie spadły bombki dużego wagomiaru.

  Polubienie

  1. Bo prawdopodobnie nie należał, ale mi to nie przeszkadza. Rebelianci też swoje za uszami mają i taki sam cel jak ISIS – obalenie Asada.

   Ciekawe czy rosyjski MON pochwali się nagraniami z bombardowań, tak jak to robi zachodnia koalicja.

   Polubienie

 5. Rosja nie poświęci tak łatwo Asada, może nawet wcale go nie poświęci. 🙂 A to z tej prostej przyczyny, że nie jest to sam Asad tylko cały system ukształtowany od lat 60-tych a nawet wcześniejszych oparty na powiązaniach religijno-klanowo-ideologicznych. Za nazwiskiem Asad kryje się pozycja alawitów, chrześcijan, druzów czy umiarkowanych sunnickich klanów. Niby kim zastąpią Asada? Tymi marionetkami z Turcji? Jakimś lokalnym figurantem bez żadnego autorytetu? To będzie oznaczało koniec obecnego systemu i Syrii jaką znamy, bo figurant bez autorytetu wśród poszczególnych grup religjno enicznych jak i bez autorytetu w armii i biurokracji nie utrzyma się tam miesiąca u władzy. Jedyną opcją spośród alawitów akceptowalną dla zachodu mógłby być Rifat Asad, ale on jest znienawidzony wśród sunnitów za masakry islamistów z lat 80-tych. Z innych postaci „reżimu” na które Asad mógłby złożyć władzę to radykałowie-jego brat Maher Asad albo pułkownik Suheil al. Hasan z brygady „tygrysów”.

  Polubienie

 6. To trochę tak jak próbowano Saddama czy Kadaffiego zastąpić marionetkami przywiezionymi przez „zachód” w „teczce”. Efekty widać. Nie po to FR broni Asada żeby dopuścić do takiego scenariusza.

  Polubienie

  1. Mojemu misiowi się wydaje że Rosja nie poświeci Asada dlatego bo jej się to nie opłaca nie po to wiążą Turcję i Europę „Turkish Stream” by pozwolić w „Wolnej Syrii” położyć jakiś Qatar Stream heh gdzie tam do Kataru…Izrael też chciałby sprzedawać gaz. Dlatego Asad zostanie u władzy przynajmniej tam gdzie ma poparcie.
   Z niekoniecznie innej beczki.
   W Chinach w prowincji Guangxi miasto Liuzhou wybuchło 15 bomb ukrytych w paczkach.

   Polubienie

 7. To troszkę puste gadanie: poświęci/nie poświęci. Utrzymać go nie problem, pytanie czy warto i co dalej. Gdzie jest granica opłacalności jego utrzymania?
  – Czy da się wygrać wojnę i doprowadzić do wyborów które Asad by wygrał i które zmiękczyłyby zachód?
  – Czy da się w takich wyborach wystawić kogoś innego, przychylnego Rosji, kto by te wybory wygrał?
  – Ile wart jest Asad w zdemolowanej, objętej sankcjami Syrii, w której w każdej chwili może wybuchnąć kolejna wojna domowa?
  – za rok nie będzie Obamy – kto go zastąpi? jaką będzie prowadził politykę wobec Rosji?

  Polubienie

 8. W „wolnych mediach” Putin znowu został zbrodniarzem – tym razem zabija cywilów w Syrii. Dnem dna był komentarz jaki zobaczyłem w TVN24 BiS w wykonaniu Pana Pałasińskiego 😦 Rozumiem mieć prywatne sympatie i antypatie, ale chyba jakiegoś minimum należy wymagać od telewizji tzw. informacyjnej.

  Polubienie

 9. Tak, klip wywołał niesamowity entuzjazm w Runecie, choć się zastanawiam co było celem dla bomb korygowanych w drugim ataku – jeśli zabudowa, to atak się raczej nie udał (na szczęście dla motocyklisty).
  Tak czy inaczej porządny, kolorowy zapis, o ile to faktycznie klip od MO FR.
  Ps. W runecie stany euforyczne, często zupełnie oderwane od realiów, ale trudno się dziwić, to pierwsza, jawna, zagraniczna interwencja SZ FR od Afganistanu, to się społeczeństwu podoba. Putin znowu zapunktował – niestety. Ale na interwencję lądową ochoty w runecie nie ma.

  Polubienie

  1. „agresywna polityka”
   xD 🙂

   A naloty ładne. Najpierw zaoranie kasetówkami a potem w osobnym seria na około 250 albo półtonówek. To mogły nie być kierowane tak BTW.

   Polubienie

   1. Owszem, założyłem, że gdy celem są zabudowania lub cel znajduje się blisko zabudowań, nie będą stosować „głupich” bomb, ale to tylko założenie.
    Ps. To raczej nie kasetówki, duża eksplozja jest na granicy kadru i to co widać to „odłamki” po owej dużej eksplozji.

    Polubienie

 10. na wstępie witam 🙂

  źródło proassadowe ciekawe ile w tym prawdy

  „Homs

  Terrorist organizations acknowledged the death of three of their leaders in the past few hours in Talbisa town to the north of Homs city.

  Terrorist organizations acknowledged on their social media pages the killing of: Ahmad Hasan Khashfa a leader “Jaish al-Tawhid”, Abdul-Muhaimen al-Agha the president of “al-Zaafarana Court” and Akram Haj Eissa, who is chairman of “Board of Talbisa Scholars””

  Polubienie

 11. Da się jakoś wytłumaczyć tą „celność” bombardowań? Złe podejście, za niska wysokość zrzutu, Glonass im zakłócili?
  Smutno się robi jak się to ogląda.
  ps. Jakby trafili to tego filmiku z postu z 12.42 byśmy nie zobaczyli 🙂

  Polubienie

 12. Ja bym się wstrzymał z krytyką, bo nie wiadomo co było dokładnym celem.
  Nie wiem, czy MO FR dałoby w ramach akcji PR nagrania z nie do końca celnymi bombardowaniami. Filmiki są raczej z bsl-a, a „marker” nie oznacza punktu celowania.
  Ps. WKS wykonały dziś 20 samolotolotów nad Syrią, zaatakowano 8 celów.

  Polubienie

  1. Ale oni naprawdę nie trafili ani razu choćby na tym pierwszym widać wyraźnie że są podziemne składy w zboczu nawet w nie celują a spada na pole dwa razy…chyba specjalnie to wypuścili bo np w tym Talbisah trafili ładnie w budynek…mam nadzieje że nie przypadkiem

   Polubienie

  1. Oceniam nisko obecnie, ale jeśli będzie decyzja polityczna o wprowadzeniu większej liczby uzbrojonych ludzi do jakichś bezpośrednich walk (nie licząc sił specjalnych), to zapewne oferta Kadyrowa zostanie wykorzystana, bo jest dość wygodna dla Putina.

   Polubienie

 13. RMF w godzinach popołudniowych płakało, że Rosja nieładna bo bombarduje opozycję a nie tych co potrzeba 🙂
  Co do celów nalotów to oficjalnie: „…rzecznik ministerstwa gen. Igor Konaszenkow dodał, że zaatakowane zostały także m.in. składy broni i amunicji oraz sprzętu wojskowego…”. (za: rmf24.pl )
  Interwencja lotnicza ma być oficjalnie ograniczona co do skali, czyli realnie „elastyczna” – elastycznie dostosowywana i taka jaka jest potrzebna do realizacji interesów/celów Kremla przy minimalnym zaangażowaniu i balansowania także pod kątem zachodu.
  „Bałdełejem” to spodziewałem się właśnie takiego podejścia i „bombienia” przede wszystkim tych „dobrych” rebeliantów. Tymi „złymi” i tak pewnie zajmą się ew. zachodni koalicjanci.
  Skupienie się na „prozachodnich” oprócz oczywistego wsparcia dla Asada (chyba bardziej mu potrzebnego, bo tych nikt „z zewnątrz” dotąd chyba specjalnie nie ruszał) daje też Rosji swoisty parasol ochronny przed eksportem islamskiego ekstremizmu na kaukaz (ot taki pośredni gest w stronę ISIS).

  Polubienie

 14. Mam takie pytanie niewiem czy to prawda, ale dzis przeczytałem , w nocy rosyjskie śmigłowce zaatakowaly pozycje islamskie w miejscu gdzie gdzie armia syryjska przebija się do bazy Kuweires.Ponadto miala sie poddać organizacja Dżajsz al islam w East Ghota…..

  Polubienie

 15. W najbliższych dniach, tygodniach i być może miesiącach przeczytasz wiele mniej lub bardziej dziwnych wiadomości. Wiele z nich będzie nieweryfikowalnych, ale czasem będzie można brać pod uwagę pewne uwarunkowania techniczne do ich weryfikacji.
  Z tego co widać WKS w Syrii posiada MI-24P, a wybieranie się z tymi maszynami prowadzić działania bojowe w nocy jest mało mądrym pomysłem.

  Polubienie

 16. Przez terytorium Kraju Kransodarskiego w stronę Noworosyjska w nocy przejechała kolumna wozów bojowych w … pustynnym malowaniu.
  10 Wystriełów, 20 BTR-82, 10 BTR-80, 5 opancerzonych Urał-ów i jeden wóz dowodzenia.

  hosting

  Przez Bosfor w stronę Tartus płyną okręty desantowe Koroliew i Otrakowskij.

  hosting

  hosting

  Polubienie

 17. WKS ponoć mocno bombi. Atakowali również w nocy, ciekawe jak z precyzją takich nalotów, bo do takich akcji przydałyby się bomby korygowane.

  ps. tak swoją droga znów wychodzi czego FR mocno brakuje. Mianowicie nowoczesnego uzbrojenia dla WKS

  Polubienie

 18. WKS posiada nieco bomb korygowanych – starych bo starych, ale posiada. Widać uznano, że w obecnej fazie działań nie potrzeba użycia takiej amunicji.
  Swoją drogą, o ile cele nie znajdują się wokół obiektów cywilnych (a pewnie niektóre się nie znajdują) gorszą celność „głupich” bomb można skompensować większym wagomiarem.

  Polubienie

 19. I co będzie dalej?! Wojna na szerszą skalę?Arabia Saudyjska(ostoja demokracji) też już zaczyna popiskiwać.Oj, oby nie skończyło się czymś większym. Jeszcze zapłaczą za Assadem.Jedno pewne, ktoś musi się wywrócić na plecy, to nie może się zakończyć dla wszystkich dobrze. Ta sytuacja to wg mnie przekroczenie „cienkiej czerwonej linii i o jeden most za daleko”. Demokracja to już nie demokracja to narzucanie siłą swoich poglądów. Nie chcesz jej a i tak ja dostaniesz.

  Polubienie

  1. Logiczne było by to że FR zapewnia wsparcie z powietrza „efekt PR” i osłonę dyplomatyczną a na ziemi wsparcie zapewni Iran i Hezbollah.
   Saudowie jojczą bo wszystko im się sypie…brakuje by na złość FR zaczęli płacić za odbieranie od nich ropy (żart)
   za kilka dni powinno się wyklarować kto i czy podaruje Stingery „FSA” bo jednak strzały z Libii których zaginęły setki po obaleni Kadafiego mogą być za słabe i czy Iran zapewni „boots on the ground” i czy w tym czasie jakiś samolot z nieba nie spadnie (niekoniecznie rosyjski)
   поживём увидим

   Polubienie

 20. Mam nadzieję, że reakcją na dzisiejsze „żądania” AS wobec FR będzie, zupełnie przypadkowy, jeszcze większy wzrost możliwości bojowych Huti, za sprawą odnalezionych nie wiadomo jak i gdzie, nowoczesnych, przenośnych środków przeciwpancernych i przeciwlotniczych. Choć czy Putin by się na to zdobył ? Prędzej Iran.

  Polubienie

 21. Tak chyba po części (oczywiście tej większej części) to Arabia Saudyjska jako oficjalny sponsor jest winna zaistniałej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Przyjdzie jej teraz zapłacić. A ten kto ja wmanewrował w to wywinie się.(albo i nie).

  Polubienie

 22. Pewnie zmienię temat choć trochę….
  Liban.bo do Bejrutu przybyła delegacja rosyjska. Podobnie jak w tamtym tygodniu do Bagdadu. Może chodzi o koordynację z Armią Libanu celem ochrony granicy z Syrią i zluzowaniem trochę Hezbollahu..

  Polubienie

 23. Ofensywa na lądzie?Czy Syria przy pomocy lotnictwa Rosji i wsparciu innych sojuszników na lądzie da radę odwrócić kartę?

  Polubienie

 24. Przeczuwam, że w Waszyngtonie się zagotowali. Robi się coraz goręcej.

  Polubienie

 25. Więcej krzyku o dwa dni rosyjskich bombardowań-dodajmy legalnych bo na zaproszenie rządu syryjskiego niż o rok nielegalnych bombardowań amerykańskich 🙂 Najbardziej zabawne są te wypowiedzi, wczoraj szef SNC ze Stambułu stwierdził, że w ataku rosyjskim zabito 36 osób walczących z ekstremizmem ISIS, ale wszyscy byli cywilami :)))) A dziś Mc Cain płacze o zabijanych „CIA trained rebels”. :):) Chyba na Kremlu postanowili, że jednak trzeba utrzeć nosa Obamie.

  No i gdy „opozycja” atakuje w Idlib/Homs/Hama to chwali się że to koalicja”Army of conquest” i że tam wchodzi i Nusra i ahrar ar sham i masa innych grup alkajdowo-salaficko-terrorystycznych. Ale gdy spadają bomby to oni wszyscy są FSA albo cywile. :):)

  Polubienie

 26. Wg cieplutkich informacji „braci w starszej wierze” 30-ki latają jako osłona 24-ek. Profil trasy, podejścia, stosowanie manewrów i osłony wre jak przy spodziewanej 3 stopniu – stawiają załogom jak najlepsze oceny. IAF jest pod wielkim wrażeniem profesjonalizmu tego co do tej pory zobaczyli. Myślę, że więcej informacji będę miał za jakiś tydzień.
  Pozwolę sobie nie komentować tła politycznego typu kto z kim, przeciw komu, ale widać jedno spektakl medialny w postaci konferencji, podsyłania „tajnych” info mediom itp ma się nijak do rzeczywistości – patrz – uzgadnianie z USAF planowania misji (aczkolwiek z uwzględnieniem OIN), stref rozgraniczania itp 🙂

  Polubienie

 27. Może USA odpuściło już wspieranie „umiarkowanych” rebeliantów i samo bombi ISIS a resztę zostawia Rosji? Prawda jest taka, że nawet jeśli Asad zostanie u władzy to całkowite stłumienie rebelii zajmie mu jeszcze lata a odbudowa kraju pewnie dekady. Jako znaczący przeciwnik dla Turcji, Izrela czy Saudów Syria już przestała się liczyć na wiele lat. Rozczłonkowanie Syrii może się nie uda na stałe, może usunięcie Asada też nie, ale zrujnowanie państwa już się powiodło. Taki plan minimum dla USA i sojuszników.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s