WKS rozszerzają wachlarz stosowanego uzbrojenia w Syrii – klip

Były OFAB-y i FAB-y, były KAB-y, być może były BETAB-y, dziś weszły Ch-25/29 oraz … RBK-i.

Czekam jeszcze na bombki paliwowo-powietrzne.

Reklamy

58 uwag do wpisu “WKS rozszerzają wachlarz stosowanego uzbrojenia w Syrii – klip

   1. Eksportowali R-77 mają niby zmodernizowaną wersję R-77, która przechodziła już próby w 2009r a ich najnowsza maszyna z podwieszonymi R-27. Bądź tu mądry 🙂

    Polubienie

 1. Pytanie. Czy i jak często będą zmieniać załogi samolotów, bo to doskonała okazja do treningu w warunkach bojowych? Póki co nie ma wielkiego zagrożenia plot. Można poddać testom uzbrojenie ale i materiał ludzki ma okazję do zdobycia doświadczenia.

  Polubienie

  1. W Afganistanie „komandirowka” trwała najczęściej rok, ale czasami krócej. Tutaj… zależy co i jak szybko będą chieli osiągnąć. No i jest jeszcze kwestia ilości załóg na miejscu – IMHO załóg mają na pewno więcej niż maszyn – przynajmniej 1,5 załogi na samolot/śmigłowiec, a moze nawet i po 2 załogi.

   Polubienie

  1. FOAB jest mało celny i przede wszystkim ma za duży zasięg rażenia, żeby znaleźć zastosowanie w obecnych działaniach. Bomba ma promień całkowitego zniszczenia nie mniejszy niż 300 metrów.
   Ps. Warto przynajmniej napisać „Witam wszystkich”, gdy się pojawia jako nowy autor komentarzy na blogu.

   Polubienie

   1. Witam wszystkich 🙂

    Z FOABem po prostu bo to było zagranie mocno propagandowe. Przy okazji też ciekawe zjawisko do zaobserwowania.

    Polubienie

  1. Szmul, w nawiązaniu do wcześniej zamieszczonego przez Ciebie zdjęcia, a które jakoś dziwnie przeszło bez komentarza, bo przecież była mowa o bezpieczeństwie lotniska Pancyr-S1

   Swoją drogą spełniało by to funkcję radaru artyleryjskiego?

   Polubienie

   1. Asad we wczorajszym wywiadzie powiedział, że jeśli Rosji się nie uda, to wszystko padnie. Wie co mówi, kraj walczy prawie 5 lat, wszystko się sypie, brak prądu, wody, pracy i pieniędzy. Morale siada, rośnie zmęczenie, nastroje takie sobie. Od 3 tygodni mamy nawałę propagandową jak to jest zajefajnie, że z Rosjanami to i Stany podbijemy. Jeśli na tej fali nie uda się zrobić nie jednej, nie dwóch ofensyw, tylko konkretnej i szybkiej zwycięskiej kampanii, to to wszystko posypie się jak domek z kart.
    Dzięki Rosji mają gwarancję spokoju na niebie, Siłę ognia z powietrza jakiej nie mili od bardzo dawna, rozpoznanie UAV/SAT/Ił-20, szansę na pojecie walki radioelektronicznej (jeśli FR pomoże) i +10 do morale.
    To czego teraz potrzebują, to przestać się cackać w 20 miejscach, tylko koncentrować się tu i teraz na 2-3 miejscach, ale za to z rozmachem. Kolejne kilka miejsc przygotowywać sobie artylerią i lotnictwem. I na boga, niech zaczną szkolić jak trzeba jakieś oddziały do walk miejskich, bo oczy bolą jak się na to patrzy.
    Oj, Rosja ma tu wielkie pole do popisu w czym i jak pomóc 😉

    Polubienie

  1. Będzie zbiorczo.
   FOAB to testowana przez FR dość dawno temu bomba paliwowo-powietrzna bardzo dużego wagomiaru, nazwa jest oczywiście umowna.
   Pancyr ze zdjęcia jest syryjski. Rosjanie wysłali ciemnozielone.
   Nie wiem na pewno co jest z tyłu, ale to nie jest zdjęcie z Syrii.
   Tymczasem Asad wciąż oddaje teren, w ostatnich dniach przegrał na lądzie kilka potyczek, wciąż jest porzucany sprzęt. Wątpię czy uda mu się własnymi siłami na lądzie zrobić udane kontrofensywy.

   Polubienie

   1. Szmul, czy ten cały FOAB dostał jakieś znane oznaczenie alfanumeryczne?
    Czy poza testami był używany/wprowadzony do uzbrojenia?
    Jaki to właściwie ma wagomiar?5 ton, czy więcej?

    Polubienie

 2. W/g gazety The Financial Times Federacja Rosyjska przeszkodziła USA i jej” sojusznikom” wprowadzenie strefy zakazu lotów syryjskiemu lotnictwu nad Syrią. W/g gazety USA była o krok od wprowadzenia strefy. Stany Zjednoczone powoli powoli pod akceptacją tzw wolnych mediów zaczęła by latać potem bombardować…..itd….aż do upadku Asada.

  Polubienie

   1. Na „papierze” są istotnie imponujące. Ale jak to z systemami WRE bywa – krąg osób znających faktyczne możliwości systemu jest bardzo ograniczony. Może Leśnik coś wie 🙂

    Polubienie

   2. Baardzo ciekawa „zabawka”. Dużo się pisze o jej możliwościach zakłócania pokładowych srl, ale biorąc pod uwagę posiadane „informacje” to bym powiedział, że podstawowym zadaniem jest jednak zakłócanie niektórych rodzajów śbnp i komunikacji z bsl.
    P.S. Szmul R-77 wedle dużego prawdopodobieństwa są na „ZN” a te R-27 które widzimy są w pewnym sensie metrykalnie młodsze od 77 – pamiętasz dyskusje o remontach i modernizacji tak z rok – dwa lata temu?

    Polubienie

   3. A i jeszcze jedno. Jeśli się uda pewien „deal” to będzie to druga tak dobra okazja do „zebrania informacji” 🙂 Na razie mamy dwa nowe zakresy do przerobienia, skubani są dobrzy w tym co robią…

    Polubienie

   4. Leśniku chodzi Ci o pierwsze partie R-77, które WWS pozyskały jeszcze w czasie rozpadu ZSRR ? Czy mowa już o nowocześniejszych R-77-1? Bo jeśli te ostatnie to chyba jednak R-27 są starsze. Rosjanie modernizują swoje R-27? Bo resursy to im się już chyba pokończyły no chyba, że nadal są w produkcji. Już ciężko się połapać jeśli chodzi o ich pociski A-A.

    Polubienie

   5. @Jarek – R-27 napisałem „młodsze” bo remonty, modernizacje, rebuilt – jak zwał tak zwał to dość aktualne tematy, Niektórzy (ja się do nich nie zaliczam) twierdzą, że niektóre serie odnowionych R-27 przewyższają użytecznością R-77 – ale mnogość wersji odnowień prowadzi do problemów z interfejsem poszczególnych wersji płatowców… Dobra więcej na ten temat nie będzie bo to już 00.

    Polubienie

 3. Odezwał się i Brzeziński, który chce właśnie ultimatum dla FR – ma się wynosić z Syrii, a jak nie to jej „odizolowane marynarka i lotnictwo” zostaną przez USA „rozbrojone”. Same naloty WKS nazwał „przykładem niekompetencji rosyjskiego wojska”, czy jakoś tak.
  Ultimatum ma niebawem postawić Turcja – póki co wezwała rosyjskiego ambasadora i ma zagrozić otwarciem ognia do rosyjskich maszyn, jeśli te ponownie zaatakują cele leżące przy granicy z Turcją (rzekomo ostatnim razem została naruszona przestrzeń powietrzna Turcji, co wydaje mi się mało prawdopodobne). W każdym razie atmosfera się zagęszcza coraz bardziej. Na stole jest też turecka „no-fly zone” 100 km wzdłuż granicy w głąb syryjskiego terytorium.

  A jeśli dodać do tego opowieści z runetu o tajemniczych eszelonach ciągnących do Noworosyjska – tyle, że, co bardzo dziwne, brak jakichkolwiek zdjęć.

  Ps. Znany wszystkim zapewne niejaki Felgenhauer wieszczy w telewizji Al Jazeera, że słaby Putin nie wytrzyma presji i jest kwestią najbliższego czasu, gdy FR wstrzyma działania WKS, nie osiągając niczego poza pogłębioną izolacją na arenie międzynarodowej.

  Polubienie

  1. >A jeśli dodać do tego opowieści z runetu o tajemniczych eszelonach ciągnących do Noworosyjska – >tyle, że, co bardzo dziwne, brak jakichkolwiek zdjęć.

   To raczej tylko jakieś runetowe opowieści. Nie wierze, że nie ukazałoby się jakieś zdjęcie eszelonu wjeżdżającego do Noworosyjska. To nie małe miasta więc okazji do zrobienie zdjęć sporo. Zresztą już w połowie września czy jakoś tak niby szły te eszelony. O ile załadunek mogą ukryć z wiadomych względów o tyle eszelona nie ma możliwości 🙂

   Polubienie

  2. No to już jest bajkopisarstwo na poziomie tych Amerykanów wyrzuconych z Syrii i 6 Su-30 przeganiających Izraelczyków – to też zagęszczało atmosferę. Wydaje się, że tego typu informacje z jednej i z drugiej strony powinny być olewane.

   Polubienie

   1. Niby tak, ale czy uwierzyłbyś w nocny konwój przez Kraj Kransodarski wozów bojowych w pustynnym kamuflażu ? Pewnie byłbyś co najmniej bardzo sceptyczny. A jednak. Owszem – brak zdjęć do jakiegokolwiek info o transportach na terenie FR każe zachować duży sceptycyzm. Ale wydarzenia z przeszłości wskazują, że niekoniecznie musi to być informacja w 100 % fałszywa.

    A zagęszczanie atmosfery odnosiło się do Brzezińskiego i Turcji.

    Polubienie

  3. Brzezińskiego na starośc chyba pogięło – jak on sobie wyobraza to „rozbrojenie”? Amerykanie będą strzelać do rosyjskich samolotów czy wyślą desant lądowy na rosyjskie lotnisko w Syrii?

   Polubienie

 4. Musisz napisać do Brzezińskiego 🙂
  A co do FOAB – przyznam się uczciwie – nie wiem. Z pewnością ów wzór uzbrojenia, jeśli nawet pozostał prototypem (a wszystko na to wskazuje) był indeksowany, ale jakie ma oznaczenie, nie mam pojęcia.

  Polubienie

  1. A na jakim pułapie latają Rosjanie? Z ręcznych wyrzutni da się ich ustrzelić? Jeśli tak to teatr z rosyjskim pilotem jako zakładnikiem, może być mało ciekawy dla Rosjan …

   Polubienie

   1. Dokładnie jak napisał szmul – nawet pamiętam, jak ~10 lat temu był serial dokumentalny o specnazie i była wspomniana właśnie ta akcja – jeden dyplomata został zaszlachtowany, ale zanim zamordowano drugiego, to Rosjanie porwali chyba z pół tuzina „szyszek” owej organizacji, i sami zaczęli ich oddawać po kawałku… 😛 Rosyjski dyplomata został wnet uwolniony bez zbędnych ceregieli.
    A co do możliwości oddziaływania na ISIS – wcale bym się nie zdziwił, gdyby np. dzięki swoim wtykom u Czeczeńców mieli tych „czarnoflagowych” fanatyków rozpracowanych na tyle dobrze, że byliby w stanie porwać co znaczniejszych „na wymianę”.

    Polubienie

   2. Witam. Latają z tego co wiem na 5 tys. m, czyli poza zasięgiem ręcznych wyrzutni. I chyba nie zauważyłem na żadnym filmie wystrzeliwanych flar, czyli opl się nie boją.

    Polubienie

 5. Teoretycznie się nie da.
  A co do zakładnika – różnie może być, ale FR teraz też może wziąć zakładników – ma blisko. Swego czasu w Libanie tak zrobili w odpowiedzi na wzięcie rosyjskiego zakładnika. Oczywiście mam świadomość, że ze sfanatyzowanym ISIS to i tak nie miałoby sensu. Ale z innymi ugrupowaniami, może by i miało. W razie czego.

  Polubienie

 6. Kto by sie jakimś terrorysta przejmował Szmul, a dla Rosjan film ze sceną obcinania głowy pilota byłby czymś delikatnie mówiąc szokującym…

  a jak „umiarkowana demokracja” dostanie wsparcie wywiadowcze choćby od Turcji, to scena taka jest bardzo prawdopodobna. Rosjanie musza byc naprawdę profesjonalni. I zasnąć o jakość paliwa…

  a musze przyznac, ze zakośnie wygląda Ławrow skamlący o kontakt z Obamą. Kreml robi przysłowiową łaskę, pierwszy kanał rosyjskiej telewizji pokazuje co chwila scenki Putina ze światowymi przywódcami…

  Polubienie

 7. Mieli już filmy z mordowanymi pracownikami ambasady w Iraku, o ile mnie pamięć nie myli. A wcześniej mordowanych poborowych w Czeczenii włącznie z podrzynaniem gardeł. Tak więc nie przesadzajmy. Próg odporności jest wysoki, a taki filmik wywołałby, jak znam Rosjan, nie manifestacje celem zaprzestania interwencji, a raczej manifestacje celem zrzucania li tylko ładunków paliwowo-powietrznych i interwencji lądowej.
  Coraz częściej w swoich komentarzach brniesz w przesadę – moim zdaniem. Ale oczywiście to Twoje prawo.

  Polubienie

 8. To, ze przesadzam to ja wiem – taka manierę ze studiów wyniosłem – jak delikatnie sprowokujesz osobę mądrzejszą w temacie to ciekawszą odpowiedz dostaniesz. irytujące, ale sie sprawdza, wiec wybacz 🙂 taka prowokacja intelektualna 🙂 ja tu po naukę przychodzę a nie się wymądrzać.

  natomiast sankcje ich zaczeły palic, a wypowiedz Miedwiediewa o tym, ze przemysł węglowodorowy zaczyna być przeszłością byla dla mnie pewną satysfakcją. mnie po prostu gospodarka najbardziej interesuje, no bo jest najpotężniejszą bron.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s