Kompleks ochrony przeciwtorpedowej Pakiet-E/NK – link

W rosyjskiej prasie branżowej pojawił się ostatnio ciekawy artykuł nt. owego kompleksu.

Jest to chyba najobszerniejsze jak dotychczas, gdy chodzi o źródła jawne, opracowanie dotyczące tego mało znanego systemu uzbrojenia.

Na blogu bpmd została umieszczona autorska wersja artykułu. Co prawda tego typu uzbrojenie nie leży w centrum moich zainteresowań, ale z uwagi na to, że to dość pionierski materiał to anonsuję, może kogoś z Was zaciekawi. Oczywiście znajomość języka rosyjskiego raczej niezbędna.

2514100_original

http://bmpd.livejournal.com/1556639.html

Reklamy

8 uwag do wpisu “Kompleks ochrony przeciwtorpedowej Pakiet-E/NK – link

 1. Tutaj chyba będzie najlepiej.
  Władmimir Monamach przeprowadził dziś odpalenia dwóch pocisków SLBM Buława zakończone sukcesem. Zwraca uwagę dość niewielki interwał odpalenia pocisków. Buławy są już obecnie na wyposażeniu WMF. Na okręcie Jurij Dołgoruki oraz Aleksander Newski. Trzecia jednostka wkrótce do nich dołączy. Tym samym rosyjski morski komponent triady strategicznej wygląda już całkiem dobrze.

  Polubienie

  1. Chodzą takie słuchy o ile to prawda. Ale można polemizować czy to aby dobry pomysł. Sami Rosjanie jak widać się mocno wahają. Choć nie wiemy w jakim stanie są te okręty i ile trzeba w nie włożyć aby przywrócić do jakiejś dłuższej służby szczególnie, że rosyjska flota SSBN wygląda dobrze. Jest 6 wyremontowanych okrętów klasy 667 BRDM z fabrycznie nowymi zmodernizowanym R-29M, na które w razie czego można szybko zapakować nawet do 12 MIRV ! Tym samym dość znacznie zwiększając stan posiadanej strategicznej broni jądrowej na nośnikach. No i 3 okręty 955. To już nie jest mało jak na obecne czasy. Projekt 941 miał jedną choć ważną zaletę ale to bardziej na czasy ZW. Mógł spokojnie nawet do 6 miesięcy siedzieć pod wodą.

   Polubienie

   1. Skończy się raczej na gadaniu. Tajfuny „robią wrażenie” (po tylu latach pewnie bardziej propagandowe niż techniczne (wyciszenie)), ale czy to jest warte? Mogli by sobie ew. zafundować konwencjonalnego „straszaka” wożącego pociski manewrujące. Zmodyfikowane Ohio mieści 154(?) więc „941” powinien łyknąć ponad 200 lekko, tyle, że to przebudowa i będzie jeszcze droższa niż tylko remont jako nosiciela balistycznych. Zawsze to jednak jakaś alternatywa dla lotniskowców i paradoksalnie większe możliwości projekcji siły niż przy klasycznym boomerze, odstraszać atomówkami to jedno a straszyć w jakiejś niewielkiej przepychance to drugie, tu groźba zasypania Kalibrami jako bardziej realna, będzie skuteczniejsza a jak nie posłuchają to faktycznie można sobie postrzelać co by się nie ośmieszyć.

    Polubienie

   2. >Skończy się raczej na gadaniu. Tajfuny „robią wrażenie” (po tylu latach pewnie bardziej >propagandowe niż techniczne (wyciszenie)), ale czy to jest warte?

    Do tego są bardzo drogie w eksploatacji itp.

    >Mogli by sobie ew. zafundować konwencjonalnego „straszaka” wożącego pociski manewrujące. >Zmodyfikowane Ohio mieści 154(?) więc „941” powinien łyknąć ponad 200 lekko, tyle, że to >przebudowa i będzie jeszcze droższa niż tylko remont jako nosiciela balistycznych.

    To chcą zrobić ale z 949A. Okręty przechodzą remonty i są wyposażane w pociski P-800, oraz Kalibry zamiennie na miejsce Granitów P-700. Mają chyba przenosić coś ponad 70 pocisków.

    Polubienie

 2. No właśnie skórka nie warta wyprawki 🙂
  Okręty projektu 941 są bardzo drogie w utrzymaniu. Do tego doprowadzenie ich do jako takiego poziomu wymagałoby wpompowanie ogromnej ilości kasy. Jak wcześniej wspomniałem obecny stan rosyjskiej floty strategicznej jest całkiem dobry. Do tego w budowie są kolejne 3 jednostki okrętów klasy 955A, które mają być dość mocni zmodyfikowane w stosunku do pierwszych trzech jednostek 955. Podobno nawet sam kadłub okrętu ma być zmieniony ( chodzą słuchy też o 20 wyrzutniach) ale to się okaże. Docelowo WMF ma posiadać 8 do 10 jednostek klasy 955/955A co FR w zupełności wystarczy. Do tego są to obecnie najnowocześniejsze tego typu okręty na świecie. W tym świetle grzebanie przy starych 941 to głupota. Szczególnie, że okręty i tak by już długo nie popływały.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s