Kolejne Su-30SM dla pułku z Millerowa – fotka

6 listopada 31. pułk myśliwski bazujący w Millerowie w pobliżu granicy z Ukrainą odebrał kolejne 2 myśliwce wielozadaniowe Su-30SM.

Były to maszyny o numerach bocznych „czerwona 07” i „czerwona 08”.

Tym samym liczba Su-30SM w jednostce przezbrajającej się z MiG-ów-29 wzrosła do 5 maszyn, zaś w całych WKS jest obecnie 37 Su-30MS. Do końca roku do Millerowa trafi jeszcze około 15 nowych Su-30SM. Pułk z Millerowa jest ostatnią jednostką liniową WKS stacjonującą na terenie FR, eksploatującą przejęte po siłach powietrznych ZSRR MiGi-29 w wersji 9.12 i 9.13. Eksploatacja tychże maszyn w jednostkach liniowych WKS będzie mieć swój finał w końcu 2016 roku, gdy pułk w Millerowie zakończy przezbrajanie w dwie eskadry Su-30SM i eskadrę Su-35S, zaś kontyngent lotniczy WKS w armeńskim Erebuni otrzyma fabrycznie nowe MiGi-29SMT.

Warto dodać, że wg niedawnych słów MO FR Szojgu WKS w listopadzie i grudniu odbiorą aż 80 fabrycznie nowych maszyn, a łącznie w całym 2015 roku będzie to 120 fabrycznie nowych maszyn.

2522265_original

Reklamy

18 uwag do wpisu “Kolejne Su-30SM dla pułku z Millerowa – fotka

 1. Prawie wszyscy się śmieli i śmieją z rosyjskiej elektroniki a w ostatnich paru latach wysyp różnych systemów bez zachodnich odpowiedników zupełnie zmienia obraz rosyjskiej armii.
  I prawdopodobnie to działa. I jeszcze jedno, coś czego nie ma, raptem okazuje się że jest już od paru lat przykład rakiet R-77 o których pisałeś. Tylko głowa WWP jest całkowicie nieodgadniona wymyka się spod jakichkolwiek schematów.

  Polubienie

 2. Powiem tak. Ostatnio dużo czytam i zbieram (to taki mój nowy konik obok pojazdów) na temat nowych, lądowych systemów WRE SZ FR. Kiedyś chciałbym popełnić przegląd tych systemów – obecnie jeszcze nie, bo by było za dużo spekulowania i możliwych błędów, a tego nie lubię, ale może kiedyś się uda (warto pamiętać, że słynna już Krasucha-2/4 to tylko bardzo niewielki fragment dość złożonej układanki) i wychodzi na to, że Rosjanie stworzyli sobie w ostatniej dekadzie z okładem najnowocześniejszy lądowy system WRE o, prawdopodobnie, bardzo dużych możliwościach, możliwe, że o rewolucyjnie dużych. Na tym polu osiągnęli prawdopodobnie bardzo dużą przewagę nad Zachodem, zgodnie z filozofią „asymetrycznej” odpowiedzi.

  Polubienie

  1. Bardzo czekam na ten artykuł. Trzeba tylko pamiętać o tym, że Rosyjska elektronika nadal nie osiągnęła takiej skali integracji jak zachodnia. Ciekawi mnie też jakieś porównanie z zachodnimi systemami WRE.

   Polubienie

   1. To poczekasz trochę … Cóż, parametry katalogowe większości owych systemów są imponujące, problem w tym, że nieweryfikowalne. Ot, taka najnowsza Krasucha-S4 (tak, zdążyli już zmodernizować 4-kę) odbierana w październiku przez jednostkę WRE z WOW. Przed wozem stała taka tabliczka.

    hosting

    Polubienie

   2. >że Rosyjska elektronika nadal nie osiągnęła takiej skali integracji jak zachodnia.

    Czy nie osiągnęła ciężko stwierdzić. Jednak skoro robią tak zaawansowane systemy WRE itp to chyba jest całkiem nieźle. Jeśli chodzi np o awionikę to ta na Su-35S czy T-50 można ja porównać spokojnie do tej z najnowszych zachodnich konstrukcji.

    Polubienie

  2. Dobrze by było abyś napomniał o radiolokacji i innych metodach wykrywania, bo tam też sporo się dzieje. Ja cały czas uważam że „stealth” w obecnej formie to ślepa uliczka do wyciągania kasy z budżetów.

   Polubienie

   1. Jeśli o czymkolwiek napomknę to jedynie o tym o czym mam jako-takie pojęcie. Dopiero się „uczę” WRE od kilku miesięcy, wcześniej temat mnie niespecjalnie interesował. W przeciwieństwie do wielu innych autorów nie potrafię z dnia na dzień pisać od sasa do lasa, i do tego z przekonaniem, że wiem o czym piszę 🙂

    Polubienie

   2. Z perspektywy tego czym się interesuję (pancerka) mogę napisać, że Rosjanie mają IMHO mocno nierównomiernie rozłożone akcenty w modernizacji. Ale lekceważenie ich jest debilizmem. Im więcej wychodzi „nowości” tym bardziej widać, że opinie zachodnich pancerniaków średniego i wyższego szczebla (Amerykanie, Niemcy) którzy absolutnie nie wyśmiewają osiągnięć Rosjan są prawdziwe.
    A tak z ciekawości – okazuje się, że pancerz reaktywny Kontakt-5 ma TRZY generacje o tej samej nazwie. etc. itp.

    Polubienie

   3. Te akcenty biorą się z priorytetów.
    Ps. Nawet w bsl-ach skoczyli do przodu, udało im się upakować np. w Orłanie-10 jak się wydaje dość wydajny system WRE.

    Polubienie

   4. Czołem wszystkim. Nie do końca łapię jeszczę mechanikę tego bloga więc od razu zaznaczę że odpowiadam na wpisy z Militarysty i Szmula z 8 Listopada.

    Tak jak Szmul pisze ten rozrzut w programach modernizacyjnych bierze się z priorytetów i ciekawe jest tylko to czy była to konsekwentna i przemyślana decyzja (wątpie) czy zwyczajnie brutalna pobudka po latach i jedyne możliwe wyjście z dołka – wszak te priorytety są widoczne w kontekście modernizacji całościowej SZ FR. Ale tak czy inaczej jest w tym głęboka logika – nawet jeżeli przypadkowa.

    Jeżeli tak jak Rosjanie mamy i potrzebujemy wielkich ilości sprzętu – czasami całkiem niezłego a czasami słabego – to raczej mizerne będą szansę na zmodernizowanie elektroniki wszystkiego tak by dogonić wielokrotnie większy i bogatszy organizm gospodarczy jakim jest zachód nawet jeżeli potencjał przemysłowy byłby w całości na miejscu (a nie ma). Co zatem można zrobić by zachować straszaka? Zniwelować przewagę jaką daje zaawansowana elektronika siłom zachodnim – i tu paradoksalnie sprawa jest łatwiejsza bo zakłócanie zawsze będzie prostsze niż uzyskanie efektów tj. komunikacji czy danych. I wydaje mi się że taką linię obrali Rosjanie. Nie możemy mieć super elektroniki? To wy też nie będziecie mieli. I paradoksalnie jest to bardzo przewrotny i pomysłowy sposób na radzenie sobie bo EW działa w wojnie do pewnego momentu bo potem zaczynają się wytwarzać metody obchodzenia. Z tym że kiedy to nastąpi to Rosja już korzysta z atutów w wojnie na wyniszczenie lub straszaka atomowego bo obie strony wyprztykały się z drogich zabawek.

    Tak przynajmniej mnie się to układa jak czytam informacje o rosyjskiej EW.

    Polubienie

 3. Przez 10 miesięcy 40 maszyn więc po cztery na miesiąc, natomiast ostatnie dwa miesiące po 40 na miesiąc, jest możliwy taki wzrost obserwując dostawy ostatnich lat ?

  Polubienie

 4. Wysyp dostaw sprzętu lotniczego pod koniec roku to już pewna norma w FR, sporo z tych maszyn fizycznie powstało wcześniej. Na przykład obecnie trwają próby zdawczo-odbiorcze co najmniej 6 Su-30SM dla WKS.

  Polubienie

 5. Jeśli idzie o samoloty, to widać, że z problemami, bo z problemami, ale z roku na rok do jednostek trafia coraz więcej nowego sprzętu. Będąc samowystarczalnym (prawie) i mając ponad dekadę ostrego zastoju, to wykonują olbrzymią pracę – reorganizacja produkcji, modernizacja zakładów.. Kurcze, ile firm ma mniejszy bądź większy wkład w takiego Su-30SM 😉
  Jeśli idzie o WRE, to też czekam na jakiś materiał, bo sam temat jest lekko magiczny. Niezwykle istotne systemy, okryte należną im tajemnicą. 🙂

  Polubienie

  1. Mnie się od razu kojarzy opowiadanie Dukaja „Ruch generała”, w któym główną rolę w świecie odgrywa wysoce rozwinieta magia spełniajaca rolę naszego „high-tech”… nb. napisane gwoli udowodnienia tezy, że wysoce rozwinięta technologia jest nie do odróżnienia (w efektach) od magii… 😉

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s