Zamachy terrorystyczne w Paryżu

Wpis na próbę – zobaczymy czy rozwinie się dyskusja.

Chciałbym aby nasza potencjalna dyskusja głównie koncentrowała się wokół aspektów taktyczno-operacyjnych szturmu ratunkowego sali koncertowej. Oczywiście wątki poboczne także dopuszczam. Jednocześnie mam świadomość, że osoby, które, jak to trafnie ujął użytkownik Hakan, wzbraniają się przed analizą przypadków francusko-rosyjskich, twierdząc, że analogia nie występuje, na blog „programowo” nie zaglądają, względnie zaglądają z obrzydzeniem.

Reklamy

34 uwagi do wpisu “Zamachy terrorystyczne w Paryżu

 1. Rykoszetem po zamachach w Paryżu oberwie ISIS bo zapewne w jakiś sposób mieli wsparcie zachodnie (mniej lub bardziej formalne) , teraz opinia publiczna wymusi ( a władza może nawet sama dla zachowania spokoju) zmianę polityki. W tym momencie Syria i wspomagająca ja Rosja mają ułatwione zadanie. Jestem przekonany że naciski państw zachodnich na Arabię Saudyjska i innych wspomagających PI spowodują zahamowanie i osłabienie pomocy udzielanej dla terrorystów co przełoży się na zmianę w działaniach na frontach.
  Zachód Europy jeszcze nie miał u siebie takiej akcji terrorystycznej i jak widać nie byli przygotowani na coś takiego. Co innego ganiać kogoś po pustyni gdzie nie ważne są straty postronnych a co innego robić to w obecności cywili, których Państwo ma obowiązek ochraniać i jest odpowiedzialnych za ich bezpieczeństwo.
  Teraz pewnie wypłynie może komentarzy od „ekspertów”, którzy albo wiedzą nie wiele albo robią to na zamówienie określonej opcji politycznej. Wielu „wojskowych” robi się teraz na celebrytów bo to jedyna szansa na zaistnienie.

  Polubienie

 2. Ja czekam (oprócz ujawnienia kolejnych szczegółów szturmu ratunkowego, o którym, takie odnoszę wrażenie, władze francuskie chcą, żeby nie było głośno) na „zabawne” rysunki Charlie Hebdo, jestem ciekaw czy będą mieć odwagę opublikować równie obrzydliwe rysunki, jak pozwolili sobie to zrobić odnośnie zamachu na rosyjskiego A321 nad Synajem.

  Polubienie

  1. >jak pozwolili sobie to zrobić odnośnie zamachu na rosyjskiego A321 nad Synajem.

   Swoją drogą na temat A321 ucichło. Choć Kreml już chyba wie co i jak skoro wycofał loty do Egiptu itp. Ale oficjalnie nic jeszcze nie ogłosił.

   Polubienie

   1. Ogłoszenie oficjalnie, że to był zamach jest zapewne nie na rękę WWP – psuje PR operacji syryjskiej. Stąd będą zwlekać, tym bardziej, że jest to już tzw. tajemnica poliszynela, zaś Egipt dla obywateli FR został już odcięty.

    Polubienie

 3. Zapewne za jakiś czas pojawią się porównania tego szturmu do akcji w Biesłanie i na Dubrowce, ale to chyba dopiero, jak wypłynie wiecej szczegółów z Paryża.
  Ciekawe przy tym, jak dyży szlaban postawią Francuzi na szczegóły tej akcji.
  Skrzypczak powiedział jedną „niepoprawną politycznie” rzecz na WP: że to wszystko skutki rozwalenia stabilizujących reżimów przez Amerykanów i ich przydupasów.

  Polubienie

 4. Być może. Obecnie jest faktycznie embargo informacyjne na szturm ratunkowy, czegoś takiego w FR nawet w przypadku Biesłanu nie było, nawet oficjalnych danych liczbowych brak. A przecież to FR jest imperium zła bez „wolnych mediów”, a Francja to demokratyczne państwo „wolnych mediów” i swobodnego przepływu informacji, bez jakiejkolwiek cenzury.

  Powiedział prawdę, choć i tak go nie cenię. Ale mniejsza z tym.

  Przy okazji – nie pasują mi te karabinki, jakoś tak osobliwie wyglądają – archaicznie. Oczywiście nie oceniam ich walorów użytkowych – być może są wysokie.

  hosting

  Polubienie

 5. Nie jestem strategiem ale na miejscu władz wojskowych i wszystkich innych mających dostęp do wiedzy dotyczącej zamachów wprowadziłbym całkowitą blokadę informacji na temat tego co było nie tak i co było dobrze, żeby nie były to drogowskazy dla terrorystów nad czym musza pracować . Jednie dezinformacja. Wiem , wiem opinia publiczna , ale życie ludzkie jest ważniejsze niż dobre samopoczucie i słupki w sondażach,(chyba że dla władzy nie)

  Polubienie

 6. I chyba tak też uczyniono. A, że, moim zdaniem, przy całej złożoności sytuacji i braku informacji, szturm ratunkowy na salę koncertową nie był spektakularnym sukcesem francuskich formacji AT, to prędko jakichś oficjalnych informacji odnośnie jego przebiegu tym bardziej nie poznamy.

  Polubienie

  1. Nie był sukcesem bo i sukcesem być właściwie nie mógł. Jeśli zachodzi konieczność szturmu natychmiastowego to de facto sprawa jest już przegrana, zakładnicy są bezpośrednio zagrożeni i walka toczy się o minimalizację liczby ofiar które i tak będą.

   Według tego co wczoraj pisała bodaj AFP, RAID wszedł do akcji właściwie z biegu. Kwestią otwartą jest to czy byli na miejscu jako pierwsi czy BRI – BAC nie czuło się na siłach i czekało na naczelną jednostkę antyterrorystyczną.

   Ps. Skoro Holland był na meczu to francuski kontrwywiad nie mógł nic wiedzieć. Funkcjonariusze GSPR musieli na tym stadionie przeżywać bardzo nerwowe chwile.

   Ps. 2, Witajcie, to mój pierwszy post tutaj.

   Polubienie

 7. Najgorsze że to może się jeszcze powtórzyć i wywiady wcale nic nie muszą wiedzieć o ile potencjalni zamachowcy działają samodzielnie. Przypuśćmy taki ktoś „x” wyszkolony gdzieś tam zostaje przerzucony to jakiegoś państwa , pracuje , asymiluje się nigdy nie nawiązuje kontaktu z kimkolwiek kto mógłbym wzbudzić jakiekolwiek podejrzenia. Nikt z ze znanych terrorystów lub osób powiązanych nie ma z nim żadnego , kontaktu zresztą on sam nie ma. Po pewnym czasie nie wzbudzając podejrzeń przygotowuje się do zamachu. Czeka na sygnał , ale sygnał nie wysłany bezpośrednio do jego ale na przykład jakiś komunikat oficjalny , oświadczenie w TV czy prasie. I z uśpionego zasymilowanego imigranta budzi się terrorysta.
  I im mniejsza grupa, tym łatwiej coś zaatakować i tym łatwiej być niezauważonym.
  Napływ imigrantów może być w niektórych przypadkach i korzystny (ręce do pracy, ale nie wszyscy chcą pracować). Jednak wystarczy jeden (zakamuflowany terrorysta) na tysiąc by wszystko legło w gruzach.
  Teraz jak setki tysięcy emigrantów przybywają do Europy nie ma możliwości inwigilować wszystkich i zapanować nad tym.

  Polubienie

 8. Podobno zamachy to reakcja na bombardowania infrastruktury do wydobycia ropy naftowej. Wiadomo, że nie da się przygotować zamachu w ciągu 48 godzin. Może to oznaczać, że w Europie są uśpione komórki gotowe do podjęcia działania w przypadku jakiejś reakcji Zachodu. Podejrzewam, że do końca roku dojdzie do kolejnych zamachów. Okres świąteczny temu będzie sprzyjał.

  Polubienie

  1. Le penów-na może już usiąść wygodnie w fotelu i czekać na wybory które wygra w cuglach. Jeśli ultra prawica nie poradzi sobie z tym problemem to już nikt nie zdoła.

   Polubienie

  1. Jeśli ja wykolegują tak samo jak kiedyś komunistów a następnie polegną w tej materii to obaj będą skończeni. Nie jestem specjalnym fanem ONRów i innych Frontów Narodowych ale czasami trzeba przyjąć do wiadomości że najlepsze lekarstwo musi smakować ohydnie.

   Kiedyś ktoś powiedział że za kilkadziesiąt lat będą takiemu Braiviekowi pomniki stawiać. Jeśli nic się nie zmieni to ten czas może ulec rychłemu skróceniu. Pomimo że to kompletny wariat to jednak jego diagnoza może okazać się słuszną.

   Polubienie

 9. Odnośnie tego co napisał Szafran – niemożności przygotowania takich zamachów w ciągu 48 godzin – interesująca wzmianka prasowa sprzed kilku tygodni:

  http://www.rmf24.pl/raporty/raport-swiat-kontra-panstwo-islamskie/najnowsze-fakty/news-panstwo-islamskie-przygotowuje-we-francji-powtorke-z-zamacho,nId,1898003

  Jako, że to mój pierwszy wpis, choć zaglądam tu regularnie od dawna, witam serdecznie wszystkich komentujących i gratuluję, niewątpliwego sukcesu, założycielowi strony.

  Polubienie

  1. Kwestią czasu są kolejne zamachy w miastach europejskich. Polacy będą mieli wiele możliwości na zmianę barw zdjęcia profilowego na FB…

   Komórki terrorystyczne są rozmieszczone i przygotowane do ataku. ISIS nie są debilami i wiedzą gdzie, jak i kiedy uderzyć.

   Polubienie

   1. Konkretna, ale co to da ? Są już zdjęcia, że zginęli cywile, więc takie naloty tyleż zaszkodzą PI co także wykreują nowych terrorystów.
    Przy okazji – francuskie maszyny operują z ZEA i Jordanii, taka ciekawostka.

    Polubienie

   2. >Konkretna, ale co to da ? Są już zdjęcia, że zginęli cywile, więc takie naloty tyleż zaszkodzą PI co >także wykreują nowych terrorystów.

    Pewnie niewiele :/ Nie wiem czy się przesłyszałem dziś ale Obama wraz z królem AS stwierdził, iż bezwzględnie nadal będą wspierać/popierać „umiarkowaną” opozycję. Co w sumie oczywiście nikogo nie powinno dziwić. Nie wiem do czego to wszystko doprowadzi :/

    Polubienie

 10. Chciałbym aby nasza potencjalna dyskusja głównie koncentrowała się wokół aspektów taktyczno-operacyjnych szturmu ratunkowego sali koncertowej.
  To cytat, dyskusji nie widzę. Podobieństw do Biesłanu i Dubrowki tym bardziej. Wedle najnowszych wiadomości do klubu w którym odbywał się koncert weszło 2 arabów i natychmiast rozpoczęło egzekucję(na sposób wojskowy – jeden strzela drugi przeładowuje broń-wzajemna asekuracja).

  Witam na blogu, mam nadzieję iż będę miał możność napisać więcej komentarzy.

  Polubienie

  1. Witam. To czy będziesz miał możność napisać więcej komentarzy zależeć będzie głównie od Ciebie. Zaczynasz mocnym wejściem, ale jak widzisz, Twój komentarz się ukazał. Dyskusji nie widzisz, a wynika to z tego, że nie ma informacji na bazie których takowa mogłaby się toczyć. Miał miejsce szturm ratunkowy, więc już jest podobieństwo.

   Polubienie

  2. Witam. Szmul na moją prośbę zainicjował ten wątek. Dyskusji istotnie nie ma z powodów wyżej wymienionych, a podobieństwa są – chociażby zajęcie obiektu publicznego z dużą liczbą potencjalnych zakładników, czego z w istocie wcześniej w państwach zachodnich nie było. Co do natychmiastowej egzekucji zdania są podzielone.. Od czasu zajęcia budynku do momentu wejścia AT upłynęły dwie godziny. To i tak nic w porównaniu z ogromnym czasem jakim dysponowali Rosjanie, ale w przypadku Dubrowki zdecydowali się na użycie gazu bojowego i tu zasadza się pytanie… DLACZEGO? Jeśli zaczniemy się zastanawiać jaki był bilans tego prekursorskiego kroku (tak szeroko krytykowanego w publicznych mediach) i zestawimy go z wynikami działań francuskich – dojdziemy do analizy w której warto będzie wziąć pod uwagę inne środki zaradcze w przypadku działań AT, niż klasyczne wejście i poszczególna eliminacja terrorystów… Przepraszam za nieobecność.. sprawy zawodowe absorbują obecnie mój czas.. Wczoraj przejmowałem tekę ministra w resorcie wojskowymi i takie tam… Wybaczcie 😉

   Polubienie

 11. IMHO jeszcze się otworzą oczy ze zdumiena. Francuzi potrafią być bardzo brutalni w działaniach. Pytanie czy będzie to pokazówka czy realne działania. Jak realne działania to nie wróżę ISIS długiego żywota. Rosja, Francja, Turkowie, Assad, Iran…

  Polubienie

 12. Wedle najświeższych ploteczek wyjście grupy uderzeniowej CdG z Tulonu trochę się opóźni. Powodem jest nadmuchiwanie grupy lotniczej do etatów czasu W. Będzie to w zasadzie pierwszy raz kiedy na jego pokład zostanie zaokrętowana tak liczna grupa powietrzna. (łącznie 36 maszyn).

  Kolejny news jest taki że grupa uda się nie na wody Zatoki Perskiej tylko na wschód Morza Śródziemnego tak by zaokrętowanie lotnictwo miało bliżej nad potencjalne cele.

  Polubienie

   1. Ale może takie właśnie podejście jest im potrzebne…? „Możecie nas wysadzać, ale nawet po śmierci i tak pójdziemy po poranne bagietki”.
    Przypomina mi sie scena z „Dywizjonu 303” Fiedlera, jak któryś z naszych wylądował po walce na brytyjskim lotnisku i poleciał do techników, zeby go zatankowali i załadowali amunicję. Na co ekipa ze zdziwieniem stwierdziła, żeby chwilę poczekał, bo teraz jest 17 i trzeba najpierw wypić herbatę, odsapną, uspokoićć, a potem go obsłużą. Oczywiście jemu też zaproponowali.
    Po czym, wypiwszy ową „five o’clock tea”, rzeczony zespół naszego pilota zatankował, uzbroił, przejrzał i wypuścił w powietrze.

    Po czym nasz orzeł w sumie stwierdził, że takie podejście może i nie jest złe… a do tego świetnie pokazuje konstrukcję i odporność psychiczną (ówczesnych) Brytyjczyków.

    I może teraz też się to sprawdzi? Bo przecież celem terrorystów jest zastzraszenie i zmuszenie do zmiany dotychczasowego sposobu życia. A taka reakcja jak „ChH” może pokazać islamistom „takiego wała” 😀

    Chociaż osobiście to mi się marzy, żeby wszystkich tych islamistycznych rebeliantów potraktowac tak, jak Pompejusz Wielki i Cezar potraktowali cylicyjskich piratów…

    Polubienie

 13. Jeszcze jedno – moze warto założyć nowy temat? podobno Rosjanie oficjalnie potwierdzili, ze Boeing nad Synajem spadł od bomby przemyconej na pokład.

  Coś mi się zdaje, że parnu „czarnoflagowych” moze mieć teraz duuuży problem…

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s