Jest oficjalne potwierdzenie FSB – rosyjski A321 został wysadzony w powietrzu

Putin w oświadczeniu telewizyjnym zapowiada nasilenie działań wojskowych w Syrii, ale bez interwencji lądowej.

Na pokładzie A321 został zdetonowany prosty ładunek wybuchowy o ekwiwalencie do 1 kg trotylu.

Przy okazji – niewykluczone, że na Syrię poleciały kolejne rosyjskie rakiety skrzydlate, coś spadającego sfilmowano nad Aleppo, znaleziono również  szczątki domniemanej rakiety skrzydlatej/pocisku manewrującego. Ale to jak na razie jedynie dywagacje.

 

 

 

Advertisements

70 uwag do wpisu “Jest oficjalne potwierdzenie FSB – rosyjski A321 został wysadzony w powietrzu

 1. Podobnież WWP dwukrotnie odrzucał prośby WKS o użycie lotnictwa strategicznego – czyżby do trzech razy sztuka? Inna sprawa, ze to może być fake…

  Lubię to

  1. I odnośnie tych bombowców taki cytat…
   Putin: „Operations of our air force in syria must not only be continued, but expanded. Criminals must realise retribution is inevitable, I’m waiting for relevant proposals from the MOD and will personally check the progress of what’s being done”
   raczej doczekamy się tych Tu-22M3
   Przepraszam za post pod postem

   Lubię to

 2. Khan Sheikhoun

  Prawdopodobnie okręt podwodny Rostów nad Donem odpalił rakiety w okolice Rakki.
  Пуск с ДПЛ «Ростов-на-Дону» стал первым случаем применения запущенных с подводной лодки крылатых ракет по объектам реального противника в истории вооруженных сил России, подчеркнул собеседник РБК.
  Robi się ciekawie

  Lubię to

  1. Od dziś lotnictwo strategiczne będzie stale wykorzystywane w akcji nad Syrią. Ciężkie bombienia cięzkimi FAB-ami to chyba kwestia dni lub godzin. Bo chyba nie zamierzają często powtarzać odpaleń 34 pocisków manewrujących przez DA. Jak na FR dziś dali wielki pokaz projekcji siły. Tyle, że bez takiego zaskoczenia jak w październiku.
   Samoloty DA są przerzucone do Mozdoku.

   Lubię to

   1. No właśnie, tym razem uprzedzili USA o ataku. Z drugiej strony, ponoć mają też współpracować z Francuską grupą lotniskową..
    Mieli Rosję izolować, mówiono, że Rosja to zagrożenie większe niż ISIS i nie da się z nią współpracować, a tu Obama spotyka się Putinem, współpraca z Francją.. Czyżby jednak…
    Chiny miały być trzymane od tematu z dala, a koniec końców brali udział w rozmowach w Wiedniu.
    Odejście Asada miało być warunkiem wstępnym do rozmów, a mamy porozumienie bez poruszania tematu Asada..
    Wiadomo coś o maszynach do ataków w Syrii? coś przebazują czy wszystko ma dolatywać z Rosji?

    Lubię to

 3. A to oznacza tyle, że porozumienie polityczne jest baaardzo blisko. Amerykanie mówią o zawieszeniu broni (z wybranymi ugrupowaniami) które mogłoby wejść w życie w ciągu miesiąca-dwóch. Później będzie można walić tylko w IS, AQ i im podobne. do tego czasu Rosja będzie zapewne chciała zaorać ile się da.
  Ps. Szmul – filmik z wymianą ognia? bomba 🙂 bliskowschodni pojedynek rewolwerowców 😛

  Lubię to

  1. W tym komunikacie z weekendu była mowa o IS, Al-Nusra i innych „ugrupowaniach uznanych za terrorystyczne przez strony” 😉
   A że Armia Podboju = Al-Nusra… to „umiarkowani” też dostaną po brodatych czerepach… 😛

   Lubię to

   1. No ciekawe zobaczymy 🙂 W każdym bądź razie zrobili niezły pokaz siły. Gdzieś się jakieś info przewijało jeszcze, ze odpalili pociski z morza ? Ale to chyba bzdura.

    Tak rzutem na taśmę. Dziś odpalili Topola z jaką tam testową konfiguracją ładunków. Sporo ostatnio strzelają 🙂
    No i poleciał wreszcie pierwszy satelita systemu EW nowej generacji Tundra.

    Lubię to

   2. A w ostatnich dniach około tuzina nowych śmiglaków, kolejna brygada Iskanderów, bodajże 600 różnych pojazdów ciężarowych. Itd, itp.
    Ps. Byłbym zapomniał – z ważniejszych nowości to jeszcze UWZ zakończył produkcję ostatnich T-14 do prób państwowych – łącznie 20 wozów.

    Lubię to

   3. Nie wiem gdzie to wrzucić więc może tutaj.

    Testy nowego ciężkiego ICBM Sarmat mają się rozpocząć na wiosnę 2016r. Obecnie już składają prototyp-prototypy. Natomiast termin samego odpalenia będzie zależny od tego kiedy przerobią silos w kosmodromie Plesieck.

    Rosjanie przełożyli wizytację delegacji USA ( nieokreślony termin w 2016) w zakładach zajmujących się produkcją RS-24 oraz Buławy w Wotkińsku. Celem wizyty ma być pokazanie tajemniczego pocisku RS-26. Zgodnie z porozumieniami START coś takiego funkcjonuje ale nie znam konkretów jakimi informacjami się wymieniają dokładnie. Rosjanie do dziś oficjalnie nie pokazali tych pocisków. Nie wypłynął też żaden materiał z testów.

    Lubię to

 4. Będzie Centr 2015 w Syrii 🙂
  ps. ciekawi mnie jaki stopień dysonansu poznawczego doznały nasze tuzy dyplomacji Rosja bombi razem z Nato no widział kto takie cuda?

  Lubię to

  1. Nic na to nie poradzę 🙂 Wojna jak wojna.. za dużo mnie nie obchodzi kto i jak ją wygra. Za to można dowiedzieć się bardzo dużo o Rosji, bliskim wschodzie czy technice wojskowej. A jak przy okazji troszkę „złych ludzi” dostanie fab-em w łeb, to już tylko piwko chipsy i oglądać 😛
   No i „duża polityka”.. Więcej takich jazd jak Syria i Ukraina moim zdaniem już nie będzie, przynajmniej w najbliższym czasie. Dla Rosji obie imprezy to gaszenie pożarów, Rosja nie chce gasić pożarów, chce mieć siłę sprawczą pozwalającą ich unikać, a to oznacza konieczność bywania „na salonach”. Pokazała, że jeśli się z nią nie liczy, to może napsuć krwi, że lepiej z nią rozmawiać niż ją zlewać.
   Pytanie co to oznacza dla Polski..
   Ps. z pisania relacji najlepszy jest ten język jakim obie strony piszą codzienne raporty 🙂 nie jest to Łysenko, ale zawsze coś wesołego się znajdzie: „dzielny Ivan uzbrojony w pojedynczy granat, sam jeden zdobył 3 wioski zabijając wielu przeciwników. Po wykonaniu zadania, granat odłożył na półkę. Wróg w wyniku zadanych mu gigantycznych strat, musiał sprowadzić kolejne mobilne krematorium” 🙂

   Lubię to

   1. Dziś strzelano właśnie Ch-101 oraz Ch-555. Oficjalne info. Tu chodzi tyleż o walkę z PI co pokazanie, że FR ma relatywnie duże (w każdym razie większe niż wielu przypuszczało) możliwości projekcji siły konwencjonalnej.

    Lubię to

 5. Jaki Ivan ? Nie rozumiem.
  Przy okazji – niedopatrzenie lub kontrolowany przeciek – z upublicznionych dziś mapek MO FR na migawkach w RT można m.in. wyczytać, że działania sił rządowych wspiera „6 гаубиц „Мста-Б” 5-й гаубичной артиллерийской батареи 120-й гвардейской артиллерийской бригады, Юрга, Кемеровская область”.

  Lubię to

 6. Ja też nie mogłem , ale ja mogę tylko nie móc. Z filmu wynika że Moskwa wejdzie do działań czy już weszła? Wszystko na grubo. A tak na marginesie jak tylko aktywniej na wojnie to giełda RTS do góry i nie ważne że ceny ropy spadają.

  Lubię to

 7. Moskwa jako flagowiec zgrupowania WMF na Morzu Śródziemnym uczestniczy w interwencji od samego początku.
  Ciekawi mnie co tam Putin uzgodnił z Hollande, że Francja to teraz „sojusznik”.
  Premier Włoch też bardzo dziś dziś cukrował WWP, aż się nie dało słuchać. Wcześniej to 30 minutowe poklepywanko po pleckach z Obamą podczas G20 – WWP wraca na salony.
  Na miejscu Asada zaczął bym się martwić na poważnie. Na miejscu „milicji” w Donbasie – także.

  Lubię to

 8. Mam inne zdanie, WWP nie ma już gdzie się cofać za plecami już tylko Moskwa. Jak tak zacznie tracić teren to nie długo na przedpolach Moskwy będzie musiał się okopać. Przedtem wszystko oddawał walkowerem teraz nastąpiła zmiana zaczął się stawiać. Jego pechem było to że olimpiada w Soczi (Gruzja tez w czasie olimpiady-analogia) była ze 2 lata za wcześnie. Nie chciał rozlewu krwi w czasie Igrzysk przez co wszystko potoczyło się tak jak się potoczyło. Gdyby Janukowycz strzelił z bata na samym początku (jestem przekonany że Putin go hamował) dziś sytuacja byłaby inna. Parę lat temu w towarzystwie powiedziałem że albo Putin posiada jakąś broń albo ma haka na „Zachód” (oczywiście i jedno i drugie, może i jego pogrążyć) i to wzmacnia jego działania. Teraz już nie oddaje wszystkiego tak łatwo jak Kosowo, Irak, Libię.

  Lubię to

  1. Paradoksalnie po tej serii „gestów dobrej woli” wobec Kijowa jak to obniżenie wymagalnej spłaty zadłużenia na ten rok Rosja postawiła Ukrainę pod ścianą.
   Otworzenie „drugiego frontu” przez Kijów teraz to będzie już otwarta agresja a nie obrona.

   Lubię to

  2. W 1999 r. to Rosja była gospodarczo i społecznie krajem III świata z Czeczenią na głowie. W 2003 r. była nadal słaba, w 2011 r. „zachód” cynicznie oszukał pozostałych graczy. Jednak po akcji z Krymem dla Putina nie ma już możliwości całkowitego odwrotu. Teraz to i on może trochę „zachód” poszantażować. Wycofywać się i specjalnie nie ma już FR dokąd, stąd może wynikać jednak bezpośrednia reakcja na Ukrainie czy w Syrii.

   Lubię to

 9. Drobna uwaga – Kosowo to raczej Jelcyn niż Putin, co do Iraku i Libii to po prawdzie oba państwa zwisały kalafiorem z punktu widzenia bezpośrednich interesów FR, choć w przypadku Libii to FR została w pewnym stopniu oszukana przez Zachód (kwestia strefy bez lotów).

  Lubię to

 10. „Krokodyle”- Palmira

  Putin w odniesieniu do Rosji , nie tylko jako osoba. Jelcyn to pod koniec swojego panowania był tylko zakładnikiem alkoholu i pewnej grupy skupionej wokół jego osoby.

  Lubię to

 11. W Tartus rządzonym przez strasznego dyktatora dziewczyny z marszu poparcia dla Putina.
  hosting
  W Idlib rządzonym przez umiarkowaną i demokratyczną zbrojną opozycję, dziewczyny ? protestują przeciw Putinowi.
  hosting

  Lubię to

 12. Fajne opisanie sprawy z długiem ukrainy.
  http://southfront.org/putin-made-a-surprising-offer-to-ukraine/?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter
  Ja patrze na to z troszkę innego punktu widzenia:
  Jeśli Rosja zażąda zwrotu kasy od zaraz, to po pierwsze jej nie dostanie, a po drugie pokaże się znów jako ten zły. Rozkładając i tak fikcyjny dług (fikcyjny, bo na dziś nieściągalny) zmusza zachód do dalszego pakowania kasy w Ukrainę oraz pokazuje Ukraińcom, że jesteśmy lepsi niż zachód – damy lepsze warunki, nie chcemy nic w zamian (stacje benzynowe z podwójnymi zbiornikami, ubojnie ze stali nierdzewnej itp)
  To samo z dostawą surowców – jeśli je skasują, to Ukraina zacznie kupować gdzieś indziej, podtrzymując je (nawet na rabatach) sprawia, że Ukraina nie robi nic samodzielnie, od innych też nie kupi – zarabiasz mniej, ale nadal zarabiasz ty a nie inni. Nadal mniej lub bardziej, ale jest od ciebie uzależniona.
  Rosja ma dziś na Ukrainie koszmarny PR. Taka zabawa kosztuje ją grosze w stosunku do korzyści. Kurna, te rabaty i kredyt kosztują ją mniej niż to co pakują za pośrednictwem Gazpromu w PR w Niemczech.

  Lubię to

 13. Obama – FR to konstruktywny partner.
  Moim zdaniem to już po Asadzie.
  I po DRL i ŁRL. WWP wszystkich ich spuści, 30 minut poklepywania po pleckach na G20 z Obamą to było to, czego potrzebował.
  Ps. Wczorajsze nieoficjalne wieści o ładunku bojowym Tu-22M3 okazały się być bardzo przesadzone – wg dzisiejszych doniesień mediów rosyjskich Tu-22M3 zabierały – moim zdaniem symboliczny ładunek – 12x OFAB-250.

  Polubione przez 1 osoba

 14. A patrząc na Su-34 czy Su-24 to i tak więcej, zresztą one i tak nie były przeładowane, też latały z nie największą ilością ładunków. Musi być margines bezpieczeństwa, w końcu bombowce lecą nie nad swoja ziemią i jakby trzeba było awaryjnie spuścić bomby to byłby mniejsze straty.

  Lubię to

 15. W mediach rosyjskich jest tylko jedno źródło pierwotne odnośnie „Rostowa nad Donem”. Kto chce, niech wierzy, ja nie odnajduję logicznych przesłanek, dla których MO FR miałby utajniać taką informację.

  Lubię to

  1. Z tej „maczugi” to poleciały Ch-555, dobrze widzę?
   Bo Ch-101 ma szerszy i bardziej spłaszczony spód kadłuba, no i silnik wysuwany dopiero po odpaleniu…

   Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s