Zgrupowanie na Morzu Kaspijskim ponownie strzeliło Kalibry

Okręty Flotylli Kaspijskiej wystrzeliły 18 pocisków manewrujących na cele w Syrii.

Porażono siedem celów znajdujących się w prowincjach Rakka, Idlib i Aleppo.

MO FR chyba chce udowodnić, że ma magazyny pełne pocisków manewrujących 🙂

 

Reklamy

45 uwag do wpisu “Zgrupowanie na Morzu Kaspijskim ponownie strzeliło Kalibry

 1. I jeszcze klip z lotów DA WKS. W osłonie irańskie F-14 🙂

  Ps. Wg Szojgu zgrupowanie „syryjskie” WKS liczy obecnie 69 statków powietrznych. To mniej niż powinno być, gdyby zliczyć Chmejmim plus niedawno wydzielone dodatkowe siły w FR. Być może uległa zwiększeniu liczba maszyn w Syrii.

  Polubienie

  1. Bawiłem się swego czasu w spisywanie nr. Taktycznych. Wyszło mi, ze Su-24 i Su-25 jest więcej niż zadeklarowali. Głównie Su-24. Za to Su-34 doliczyłem się tylko 5.

   Polubienie

 2. WKS wczoraj mocno przetrzebiło islamistów z ugrupowań turkmeńskich – Turcja dostała szału i wezwała ambasadora FR grożąc „poważnymi konsekwencjami”.
  Ps. Wg. Szojgu w jednym z atakowanych przez DA WKS obiektów zginęło ok 600 islamistów. Osobiście uważam, że chyba przesadził, ale kto tam wie na pewno. Może mieli jakiś koncert czy inne zebranie.

  Polubienie

   1. Dokładnie tak.
    Przy okazji – pierwszy Il-78M-90A na finalnym montażu.
    I jeszcze przy okazji – kolejny zmodernizowany Tu-95MS oddany WKS.
    „Czerwona 20”, nazwa własna „Dubna”. Ale tempo modernizacji bardzo mizerne. Plan – 3 w 2015, realizacja – 2.

    hosting

    Polubienie

   1. „Руското Министерство на отбраната излъчи снимка от авиобазата „Латакия” в Сирия, показваща подготовката на ракета „въздух-въздух”. Лаконичният текст от едно изречение гласи, че това е ракета РВВ-МД, разработена и произвеждана от „Гос МКБ „Вимпел””.”
    Czyli z reportażu z którego pochodzi zdjęcie. Powyższy tekst z http://www.blitz.bg/news/article/376130

    Polubienie

   2. Chyba nie ma żadnego oficjalnego potwierdzenia odnośnie RWW-MD. Inaczej już by krążyło po różnych forach. No chyba, że Ex raffik gdzieś je wyłapał, wyłapie zanim jeszcze zostało rozpowszechnione.

    Polubienie

   1. No na pewno. Tutaj to już trzeba mieć dobre oko i wypatrywać jakiś drobnych różnic. Ech to byłby już jakiś postęp bo jak na razie to ciągle latają na tych R-73.

    Polubienie

   2. Co ciekawe przecież te R-73 to były już na zdjęciach po pierwszych dniach operacji. No chyba, że międzyczasie zmieniła się właśnie sama wersja tych pocisków hmm.

    Polubienie

  1. Dziś a w sumie wczoraj w nalotach na Syrię brały też udział podobno Su-34 startujące z Krymska 8 sztuk. Tu-160 i Tu-90 MS odpaliły ok 30 pocisków ALCM. Hmm grubo.

   Polubienie

 3. DA WKS odpaliła w dniach 17-20 listopada łącznie 83 pociski manewrujące na cele w Syrii, z czego 48 Ch-101. Wczoraj najwięcej – 30 pocisków manewrujących łącznie.
  Do akcji weszło dodatkowe 8 Su-34, tak jak napisał Jarek, maszyny istotnie latają z Krymska z umiarkowanym ładunkiem bojowym – 2 t i ćwiczą sobie tankowania w powietrzu. Tak jak napisałem wcześniej – w tym wszystkim wcale nie chodzi o jak najwyższą efektywność działań, a o szkolenie WKS w warunkach bojowych. Stąd te kombinacje z Krymskiem – bo przecież te 8 Su-34 można by upchać w Chmejmim, czy lotem przez pół świata by odpalić pociski manewrujące nad Morzem Śródziemnym. Plus oczywiście PR „odrodzonych” SZ FR.

  Polubienie

  1. Kto by się spodziewał, że jednak mają dość sporo tych pocisków na stanie (Ch-555, Ch-101). Ja bylem dość sceptyczny. Sądziłem, że coś tam mają ale niewiele jak na razie.
   A Ch-101 to już w ogóle. Do końca nie było wiadomo, czy w ogóle jest już w służbie czy jeszcze nie. A to może czubek góry lodowej ? 🙂 W produkcji jest jeszcze nuklearna wersja Ch-102, która ma zastąpić starsze Ch-55, Ch-55MS.

   Polubienie

   1. Akurat Ch-555 mnie jakoś nie zaskoczyło, ale za to Ch-101 to dla mnie ogromny szok.

    Jak na razie to chyba największa „niespodzianka” od zaangażowania się FR w Syrii.

    Polubienie

  2. W/g runetu w tych czterech dniach łącznie odpalono 101 rakiet manewrujących, czyli 18 odpalono z okrętów? Zrzucono również 1400 ton bomb. To wszystko w 522 lotach bojowych i ponad 820 celów.

   Polubienie

 4. Ch-101 to zaskoczenie strategiczne, KAB-500S i KAB-1500ŁG – taktyczne. Dla mnie, choć niby w miarę dobrze znam FR, to wciąż pewne zaskoczenie, że można mieć sporo nowoczesnego uzbrojenia precyzyjnego powietrze – ziemia i się nim nie chwalić na żadnych „dniach otwartych”, tylko nagle wyciągać jak „królika z kapelusza”. W sumie liczba 3M14-T też jest pewnym zaskoczeniem, ale, nomen, omen, mniejszego kalibru 🙂 Ciekawe, czy dla obcych wywiadów to też jakieś zaskoczenie, bo jeśli tak, to … 🙂
  Ps. Tak jest – 18 z okrętów.
  Ps.1 WWP gada zagadkowo – kolejne etapy operacji idą dobrze, ale trzeba zwiększyć nacisk, przed nami dużo pracy „w kolejnych etapach”. A Pieskow dodaje, że „wciąż” opcja lądowa nie wchodzi w grę.
  Ps.2 W najbliższym czasie zgrupowanie zadaniowe WKS (nie piszę „syryjskie”, bo to wprowadza konfuzję, co jest a co nie jest w Chmejmim), może wzrosnąć do „znacznie ponad 100 maszyn”.

  Polubienie

  1. Mnie to nie zaskakuje o tyle, że Rosjanie są świadomi różnicy potencjałów (gospodarczych, ludnościowych etc.) pomiędzy nimi a potencjalnymi przeciwnikami. Tym samym muszą niejako podtrzymywać aktualność oceny żelaznego kanclerza i grać na „mgłę wojny”, w myśl zasady, że potencjalny przeciwnik ma się bać nie tyle(tylko) tego co widzi, ale przede wszystkim tego czego nie widzi.
   Jadąc z premedytacją po bandzie – nawet jeśli teraz wystrzelali wszystkie „101” jakie mieli to my tego nie wiemy i nie będziemy wiedzieć. Wiemy tyle, że je mają na uzbrojeniu i że są faktycznie operacyjne (a nie papierowe), a czy mają w magazynach jeszcze 2 szt. czy 2 tys. to mamy nie wiedzieć i gdybać. Od czasu do czasu więc takie zagrywki z wyciąganiem królików z kapelusza lub „wyciekami” są im bardzo na rękę, tym bardziej, że zarówno na zewnątrz jak i do wewnątrz dają większy efekt niż ględzenie lektora na paradzie – to ględzenie i tak się odbędzie w telewizji, ale po zaskakującej i bojowej prezentacji efekt jest niepomiernie większy.

   Druga kwestia – co do rakiet p-p (pytam, nie twierdzę).
   Na ile nowe wersje R-73 ustępują teoretycznie nowszym konstrukcjom? Bo zawartość starej skorupy ze starą nazwą nie musi oznaczać, że nie ma tam nowych wnętrzności co pozwala z jednej strony podnosić potencjał a z drugiej ukrywać ten fakt i nie prowokować wyścigu zbrojeń w tym zakresie.

   Polubienie

   1. Nie jestem specjalnie biegły w pociskach p-p. Najnowszy, choć już dość stary R-73M ma kąt przeszukiwania głowicy 60 stopni, co do manewrowości, to sterowanie gazodynamiczne daje duże możliwości. Zasięg dla przedniej półsfery to podobno nawet i 40 km ale kto to może wiedzieć 🙂 Jak to się ma do zachodnich odpowiedników – nie czuję się na siłach na jakieś kategoryczne sądy.

    Polubienie

  1. Ciekawe jaka była skuteczność Ch-555 i Ch-101 🙂 Do dziś w sumie nawet nie mamy potwierdzenia, że w Iranie spadły 4 z pierwszej serii odpalanych Kalibrów. Tutaj mamy już jakiś dowód. Coś na pewno nie doleciało.

   Wiadomo coś na temat dzisiejszej działalności DA w Syrii ? Ja nie spotkałem, się jeszcze z żadną informację.

   Polubienie

  1. Dziwne powinni cisnąć. Przynajmniej Tu-22M3, Su-34 z Krymska bo nie mówię, że codziennie mają strzelać ALCMy bo to gruba przesada. Mówią o zwiększaniu nasilenie a lotnictwo strategiczne stoi od dwóch dni.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s