Szojgu : S-400 do Syrii

Został wydany rozkaz dyslokacji.

Czyli Fort Fortem, ale lepiej uzupełnić OPL w Chmejmim o zestaw faktycznie dalekiego zasięgu.

Ps. A Putin mówi nie o S-400 a o S-300. I bądź tu mądry.

 

Reklamy

41 uwag do wpisu “Szojgu : S-400 do Syrii

 1. Może wolą S-300 jako system dość dobrze znany zachodowi. W końcu zestaw pewnie będzie wchodził w reżim pracy bojowej a to doskonała okazja by poznać charakterystykę pracy radarów. Po co zdradzać parametry S-400.

  Polubienie

 2. Podobno kiedy Syria zestrzeliła tureckiego F-4 w 2012 to prezydent Turcji mówił, że „A short-term border violation can never be a pretext for an attack” i że „Takie naruszenia granic są normalne dla myśliwców biorąc pod uwagę ich prędkość” ? Widocznie zmienili zdanie….
  Dobrze, że nawigator się uratował.

  Polubienie

 3. No tak, więc dobrze, że ktoś przypomniał ten incydent:
  „Turcja przyznała wprawdzie, że samolot znajdował się przez krótki czas w syryjskiej przestrzeni powietrznej. Jednak Ankara oskarżyła Syrię o zestrzelenie myśliwca typu F4-Phantom bez ostrzeżenia i to już po tym, jak samolot opuścił syryjską strefę powietrzną.

  Damaszek nie przeprasza

  Syria uzasadniła zestrzelenie tureckiego odrzutowca koniecznością obrony jej przestrzeni powietrznej i odmówiła przeprosin. Turcja, jako członek NATO, wystąpiła w zwiąłzku z tym z wnioskiem o zwołanie na wtorek nadzwyczajnego posiedzenia rady Sojuszu. Powołała się przy tym na paragraf 4 Traktatu Północnoatlantyckiego. Mówi on o tym, że sojusznicy będą się konsultować, ilekroć jeden z członków NATO widzi zagrożenie swojej integralności terytorialnej, niezależności politycznej lub bezpieczeństwa.

  Kilometr pod wodą

  Strącony myśliwiec spadł do morza w pobliżu syryjskiego miasta Latakia. Los załogi (dwóch pilotów) jest nieznany. Tureckie ekipy ratownicze zlokalizowały wrak samolotu na dnie morza, na głębokości około tysiąca metrów – podały tureckie media.

  Minister spraw zagranicznych Turcji Ahmet Davutoglu powiedział, że nieuzbrojony samolot wykonywał lot ćwiczebny w celu przetestowanie tureckich systemów obrony radarowej. Szef tureckiej dyplomacji podkreślił, że nie było żadnej operacji wojskowej wymierzonej przeciwko Syrii. Zastrzegł sobie podjęcie stosownych kroków w zgodzie z prawem międzynarodowym.

  Według informacji z tureckich kół dyplomatycznych, na celowniku syryjskiej obrony przeciwlotniczej znalazł się także drugi turecki samolot, wysłany w celu wyjaśnienia zaginięcia Phantoma. Samolot zawrócił, by uniknąć zestrzelenia.”

  Polubienie

 4. 1. Czy można odróżnić radary systemu S-400 od tych z S-300 wyłącznie po wyglądzie zewnętrznym (np. inne nośniki, szczegóły anten itp.)?
  2. Czy rakiety stosowane w S-400 można odpalać z wyrzutni systemu S-300, czy wymagają już nowych wyrzutni z naczepami na nowych podwoziach?

  Bo tak sobie pomyślałem, że może wyślą S-400 zakamuflowane jako S-300, ewentualnie jakiś mix jednego i drugiego systemu, żeby Turcja i NATO nie były pewne, co właściwie tam popłynęło…?

  Polubienie

  1. >zy rakiety stosowane w S-400 można odpalać z wyrzutni systemu S-300, czy wymagają już nowych >wyrzutni z naczepami na nowych podwoziach?

   Można. Zresztą rakiety stosowane w S-400 to rozwinięcie pocisków 48N6 z późniejszych wersji S-300. Nie wiem jak wygląda sprawa z 40N6.

   >Czy można odróżnić radary systemu S-400 od tych z S-300 wyłącznie po wyglądzie zewnętrznym >(np. inne nośniki, szczegóły anten itp.)?

   Można.

   >ako S-300, ewentualnie jakiś mix jednego i drugiego systemu, żeby Turcja i NATO nie były pewne, >co właściwie tam popłynęło…?

   Owszem mogą robić takie miksy część komponentów z S-300 część z S-400. Zresztą to już tak wygląda. Np nowoczesne zestawy S-300 mogą korzystać z radiolokatorów 96L6 itp czy też pewnie z pocisków 48N6DM.

   Polubienie

   1. Pozostaje jeszcze kwestia nośników, które są różne i trzeba by robić podmianki. Czyli do pewnego stopnia można S-400 zakamuflować jako S-300, ale jest z tym sporo roboty.

    Polubienie

  1. Najprawdopodobniej nawet nie musiał kłamać – odłamki / fragmenty samolotu istotnie mogły ranić tureckich obywateli. Pytanie tylko, gdzie dokładnie owi obywatele wówczas przebywali 🙂 Może np. zarośnięci biegali sobie po Syrii prowadząc oddolną rebelię? Tfuu, to byli turyści, spacerowali po terenach przygranicznych Turcji podziwiając krajobrazy 😛
   Co do terytorium – kto z nas dokładnie wie, gdzie ma przebiegać docelowa granica turecka, może tam aktualizują mapy tak jak swego czasu u nas, tj. zaznaczając na nich drogi planowane do zbudowania za dekadę 😛 I się chłopina pomylił…
   Tak wiec proponuje się pośmiać (i pocieszać się faktem, że propaganda na użytek wewnętrzny jest normą a nie wyjątkiem).

   Polubione przez 1 osoba

 5. A czego się można spodziewać po sponsorach terrorystów? Erdogan jest jednym z nich i wczoraj to udowodnił dla niedowiarków (dla mnie też) W jednym reku trzyma oliwną gałązkę, a w drugiej za plecami trzyma nóż.

  Polubienie

 6. Pojawiła się informacja o zamknięciu granicy Turcji z Syrią . Z propozycją wystąpił prezydent Francji François Hollande. Pewnie jutro na spotkaniu będzie omawiana ta kwestia.

  Polubienie

 7. Z ciekawości spytam – czy elementy takiego zestawu S-300/400 jaki ma być rozmieszczony w Turcji mają jakąś ochronę przed atakiem ppk z odległości powiedzmy 2km ? Są w składzie jakieś zestawy krótkiego zasięgu które potrafią na czas wykryć i przechwycić typowy ppk?

  Polubienie

 8. Jako że wyrzutnie S-300 strzelają „do góry”, a radary też raczej mają patrzeć w niebo a nie po horyzoncie, to jako ochrona przed ppk wystarczyłoby chyba po prostu ogrodzić elementy systemu odpowiednio wysokim płotem. Albo odpowiednio oddalonym ogrodzeniem z siatki.

  Polubienie

 9. Pokazuje to słabość Su-30 SM które bez nowoczesnych pocisków średniego zasięgu nie są równym przeciwnikiem dla Tureckich F-16. I nie mogą zapewnić skutecznej osłony dla Su 24.

  Polubienie

   1. Witałem się podczas dyskusji o R-77 ale możliwe, że używałem innego nicku tak więc witam ponownie 🙂
    Próba zastosowania S-400 jako osłony dla Su-24.

    Polubienie

   2. Na pewno używałeś innego, inaczej byś nie trafił do moderowania.
    S-400 to dodatkowy argument a nie osłona dla Su-24M. Bezpośrednią osłoną dla Su-24M są Su-30SM. Tyle, że jest ich tylko 4 sztuki. Mam nadzieję, że przynajmniej z eskadra niebawem zacznie bazować w Chmejmim.

    Polubienie

  1. A skąd wiesz jak nowoczesne są R-27 podwieszone pod Su-30SM ? 🙂 Bo mogą one równie dobrze posiadać np dość nowoczesną głowicę AR. Zresztą R-27AE to nie jakaś nowość. A i sama głowica mogła się zmienić.

   Polubienie

   1. Dziś w runecie na jednym z forów pisali że zasięg rakiet z Fortu wcale nie musi mieć tych 90km że mogą tam być zupełnie inne rakiety i zasięg może być dużo większy, to samo tyczy się elektroniki na Moskwie.

    Polubienie

   2. >Wiem, że R 27 to technologia w najlepszym wypadku z lat 80. Turcy za to posiadają AIM 120 C-7.

    Co nie znaczy, że nie można nim zestrzelić tureckiego F 16. Same wnętrzności mogą być natomiast. znacznie nowocześniejsze szczególnie, że rzekomo Rosjanie coś przy nich grzebią.

    Polubienie

 10. Prawdopodobnie okolica w której został zestrzelony Su-24 ponad 8 godzin była bombardowana przez 6 samolotów oraz 2 śmigłowce, dopełnieniem było ostrzelane rakietami samosterującymi.

  Polubienie

  1. Erdogan tak „ochronił” wczoraj Turkmenów, że awansowali na czoło listy celów dla WKS. Czesani są równo od rana. Przy czym bombowce frontowe latają w osłonie Su-30SM i już żaden F-16 nie fika. Niektóre zbombione cele były mniej niż 1 km od granicy z Turcją. Brygady Turkmenów to nie jest szczególnie liczne ugrupowanie islamistów i chyba zdrowo je przetrzebią. Ma być wszystko systematycznie bombione przez wiele dni. Wszystkim czym się da.

   Polubienie

   1. Czyli jak niedźwiedzia podrażnisz to może machnąć łapą. Niby ten niedźwiedź „nieruchawy” ale to niedźwiedź.

    Polubienie

   2. Czy moje ulubione Tu-22M3 też przylećą…? Prooooszęęęę…. ale nie po 3 tony bomb, tylko minimum 12 na samolot… 😀

    Polubienie

   3. DA WKS chce mieć duży margines bezpieczeństwa odnośnie zapasu paliwa, stąd ów bardzo ograniczony ładunek bomb. I to się raczej nie zmieni. Uważam, że powinni dogadać się z Iranem i dyslokować z eskadrę Tu-22M3 do Iranu. Wtedy by mogli latać z 10-12 t ładunku bojowego.

    Polubienie

  1. Zrzucają m.in. RBK-i. Na BM-30 też przyjdzie czas, gdy będą się posuwać na lądzie do przodu. Co do pocisków samosterujących to niby poszły 4, ale jeszcze chyba nie ma potwierdzenia oficjalnego. Ale w sumie dopiero siadłem do kompa od rana. Dobrze, że szturman cały i zdrowy, chce zostać i latać by pomścić dowódcę. Dowódca, podpułkownik Oleg Peszkow dostał Bohatera FR. Przynajmniej rodzina będzie dobrze zabezpieczona socjalnie.

   Polubienie

 11. Su-24 i ewentualne ocalałe z niego instalacje? Tych, którzy próbują ich szukać lub po prostu grzebać przy wraku? Tych co wczoraj urządzili sobie strzelanie do parasoli?

  Polubienie

 12. uzupełnienie:
  Jakiś zabłąkany Grad mógłby spaść na terytorium Turcji i mogłoby być nieprzyjemnie. Nawet nie chodzi o awarię techniczną, tylko o to, że o rakietę do Grada jest łatwo a o prowokacje jeszcze łatwiej. O rosyjskie pociski skrzydlate brodaczom i Turkom będzie ciupkę trudniej i można im nakazać samozniszczenie gdyby jednak zaczęły skręcać nie tam gdzie powinny a prowokację z lotnictwem bombowym spreparować trudniej bo zapisy radarów etc.

  Polubienie

  1. Nie ma potrzeby prowokacji. Wystarczy, że WKS na oczach Erdogana zestrze Turkmenów. To wystarczająca kara, nie licząc tych gospodarczych, które szykują się bardzo bolesne. Wiele hoteli upadnie.

   Polubienie

   1. Oj kiedyś byłem w Turcji: Niemcy , Rosjanie i długo, długo nic, dopiero potem cała reszta turystów w tym i Polacy, także turystycznie na pewno stracą i nie chodzi już tylko o hotele, ale wszelkiej maści sklepiki i targi i inne atrakcje, które żyją z turystów. Wtedy dla Rosjan to była bliska zagranica.
    Nie będzie turystów będą „Turkiści”

    Polubienie

  1. A skąd masz pewność, że to nagranie pochodzi z wczorajszego incydentu? Powiedzmy sobie jasno. Prawdy się nie dowiemy bez międzynarodowej komisji, ale jest lekko dziwne, że państwo sojusznicze NATO strzela po tragedii paryskiej do rosyjskiego samolotu, w tak „trywialnych” okolicznościach, gdy kilka dni wcześniej Obama razem z Hollande poklepują po plecach Putina prawie jak koalicjanta w walce przeciwko ISIS. Jestem przekonany, że gdyby doszło do poważnej zadymy na Ukrainie, w którą ostro włączyłaby się na przykład Finlandia bombiąć Rosjan w okolicach Lwowa, to żaden z polskich F-16 nie poderwałby nawet koła, żeby przegonić Finów z polskiego nieba… Tak podpowiada logika, ale co niektórym rusofobia zneutralizowała resztki zdrowego rozsądku…

   Polubienie

 13. MarcinekNu2 – tu nie forum. Swego czasu prosiłem o niewklejanie linków z powszechnie dostępnych źródeł mainstreamowych, szczególnie polskich. Polskie sobie każdy znajdzie, na blogu, także w komentarzach ma być materiał ciut trudniej dostępny, np. dla nieznających dobrze runetu.

  Już pomijam Twoją rolę adwokata Turcji, która mnie cokolwiek irytuje, ale spróbuje to jakoś znieść. Choć dziwi mnie, że wybrałeś ten blog, zamiast skupić się na forum. Zrobiłeś to chyba specjalnie, żeby mnie denerwować i sprawdzać granice mojej odporności 🙂

  Polubienie

  1. Nie wiem skąd przeświadczenie o tym, że staram się bronić Turcji? Szczerze, to jej nawet nie lubię i nie jadam kebabów. A na forum się udzieliłem się ostatni raz wczoraj a poprzedni raz chyba z miesiąc wcześniej. Chyba i tamto forum się kończy. A o testowaniu nie ma mowy, jesteś tu w końcu Panem i Władcą i nie chciał bym dostać bana. Po prostu nie chcę by obraz był jednostronny. A z linkami się poprawię 🙂

   Polubienie

 14. Jeszcze odnośnie tego wczorajszego zestrzelenia. Są jakieś informacje o tym czy przed trafieniem mieli jakieś ostrzeżenia z RWR? Wedle mediów tureckich dostał z AIM-9X co faktycznie oznaczało by że Turcy urządzili sobie porządną zasadzkę i nie chcieli spłoszyć tego Su-24M żadną emisją.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s