WKS FR nie będą prowadzić działań na pograniczu syryjsko-tureckim ?

Ankara twierdzi, że ma taką obietnicę od WWP.

Jeśli to prawda to WWP urządził kolejny teatr dla uspokojenia opinii publicznej a Erdogan osiągnął to co chciał. Turkmeni co prawda byli bombieni przez kilka dni, ale po prawdzie to nie wiemy jaki był dokładny dobór celów i na ile skuteczne było to bombienie. Tak, czy siak, od dziś bombieni nie będą, o ile informacja jest prawdziwa. A chyba jest, bo dziś, póki co, WKS nie lata w tamte rejony. Niestety, wszystko co robi WWP to jest teatr. Raz lepszy, a raz gorszy, ale teatr.

Reklamy

60 uwag do wpisu “WKS FR nie będą prowadzić działań na pograniczu syryjsko-tureckim ?

 1. I po co mu to? Nie kumam tego faceta czasem. Ja rozumiem, że to miłośnik tańczenia bluesa (nasze swojskie 2 na 1) i kokieterii, ale nawet jeśli to miał być tylko teatr na użytek wizerunkowy (jakaś odpowiedź być musiała) to po co było rezygnować po pierwszym akcie? Widownia biła brawo i chciała więcej, mogli spokojnie posypać jeszcze z tydzień lub dwa, aż widowni się znudzi i zajmie czym innym i wówczas ogłosiwszy, że cele militarne zostały osiągnięte wrócić gdzie im pasowało.Tym bardziej, że naprawdę szło im świetnie – nie ugięli się przed Erdoganem, nie oddali dziecinnym zbiciem samolocika, kampania reklamowa pierwsza klasa i to w dodatku pożyteczna tak dla rządowych jak i dla długotrwałych interesów samej FR. On coś kupuje (lub próbuje kupić) tym krokiem wstecz, czy po prostu musi oszczędzać siły?

  Polubienie

  1. Odczekuję, bo coś tam dziś ponoć jednak bombili, czyli w pełni racjonalnie, przenieść się na realnie ważniejsze odcinki, ale pokazywać dalej, że nic sobie nie robią z tureckiego pohukiwania i gróźb.

   Polubienie

   1. Bombili, bombili, te naloty na ciężarówki są bardzo brutalne i ocierają się o terroryzm państwowy, niestety. Mam świadomość, że z kabiny Su-24M nie sprawdzisz, w której jest broń a w której warzywa, ale …

    Polubienie

 2. Polityka przybiera różne formy. Na koniec liczy się nie teatralność a skuteczność – to, że Krym jest już prawie tydzień bez prądu, albo, że Turcja zestrzeliwuje FR samolot, a FR odpowiada uznaniem pewnego obszaru Syrii za strefę zakazu lotów dla własnego lotnictwa.

  Polubienie

 3. Tam Turcja prowadzi stałe patrole, więc trudno wymagać, żeby był start na przechwycenie konkretnego samolotu, tym bardziej, że przekroczenie granicy, jak wiemy, trwało kilkanaście sekund.

  Polubienie

  1. Cóż wiadomo, że to była prowokacja ale bardzo udana.
   – Sprowadziła WWP i za tym FR do parteru
   – Pokazała, że można bez konsekwencji strzelać do rosyjskich samolotów ( coś czuje, że nawet z tych sankcji się wycofają)
   -ba WWP nawet ustąpił i to teraz Turcja decyduje gdzie WKS może latać a gdzie nie ( totalna kompromitacja)
   – Erdogan natomiast dał sygnał, iż jakiekolwiek zestrzelenie tureckiego samolotu przez WKS to będzie jawna agresja i on pokaże jakie będą tego konsekwencje.
   Widać kto ma jaja a kto jest…

   Polubienie

   1. Czy naprawdę wierzysz w to co piszesz? Rosja sprowadzona do parteru? No proszę. Mocarstwo atomowe sprowadzone do parteru przez zestrzelenie jednego samolotu…proszę, litości, dziś piątek ale napiszę, gdyby miało to sens polityczny i gospodarczy to w Turcji nie został by kamień na kamieniu. To, że nic się nie dzieje to wyważona polityka.

    Polubienie

   2. >Czy naprawdę wierzysz w to co piszesz? Rosja sprowadzona do parteru?

    Powiem tak. Jeśli to ta informacja by się potwierdziła a się nie potwierdziła ale pomijając to, gdyby Turcja miała wyznaczać Rosji gdzie może latać w Syrii ( Rosja jako jedyna lata tam de facto legalnie) a gdzie nie i to jeszcze po zestrzeleniu rosyjskiego samolotu z pełną prowokacją. Do tego Rosja nie wyciągnęła żadnych konsekwencji z tego incydentu to owszem nie wystawiłoby to zbyt dobrego obrazu mocarstwu atomowemu a wręcz bardzo zły. Ze sprowadzeniem do parteru trochę przesadziłem oczywiście. Takie jest moje zdanie 🙂

    >gdyby miało to sens polityczny i gospodarczy to w Turcji nie został by kamień na kamieniu. To, że >nic się nie dzieje to wyważona polityka.

    Nie popadajmy też w drugą skrajność.

    Polubienie

 4. Ustawa o sankcjach jest dopiero przygotowywana w Dumie i w każdej chwili przygotowywanie może zostać przerwane. Tak więc sankcje będą albo i nie będą. Przywrócenie wiz dopiero do stycznia, więc jeszcze 100 razy można zmienić decyzję. Zresztą co to za sankcja. Zobaczymy co z ruchem turystycznym bo to jakaś tam sankcja jest. Póki co jest ledwie rekomendacja, bez żadnej mocy prawnej. A takie były ostre zapowiedzi. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby kontenery startowe tych S-400 były puste.

  Polubienie

  1. >cale bym się nie zdziwił, gdyby kontenery startowe tych S-400 były puste.

   Dokładnie. Zresztą szkoda wystawiać realny system dla putinowskich gierek na potrzeby wewnętrzne bo Erdogan się jakoś nie przestraszył. Zresztą WWP nie był by wstanie pewnie w razie czego wydać takich rozkazów. To wymaga chociaż niewielkich jajek.

   Polubienie

   1. Na logikę co jest większym upokorzeniem strata jednego samolotu czy ostrzelanie lotniska gradem który każdy szary gej czy tam turkmen może sobie kupić w sklepie z gradami od terenu kontrolowanego przez rebelie do Chmejmim jest 30 km i dopóki WKS nie wyjdzie z bombowcami z Latakii Turcja ich tam będzie trzymać za nabiał.
    Turcja gdyby chciała zagrać grubo mogła by zlikwidować komponent lotniczy FR w Syrii widać też im brakuje nabiału skoro tego nie robi.

    Polubienie

 5. Zostawcie jajka WWP w spokoju, on je ma tylko kontakt z nimi został zakłócony, jak uda się nawiązać łączność i sygnał dojdzie do mózgu to będzie tak jak powinno być.
  Rakka

  Polubienie

 6. Nie róbcie z WWP przysłowiowego durnia… Ma tych 2,5 tys żołnierzy, może trochę więcej w Syrii, kilkadziesiąt samolotów i śmigłowców i parę okrętów i ma wojnę z Turcją rozpętać?. Tym bardziej, że „pokojow ynoblista” judzi na innej flance i nagle obiecano 300 mln $ w uzbrojeniu dla Poroszenki.. Kłania się co prawda nie rozstrzygnięta rok temu sprawa na Ukrainie ale cóż… Niech SAA z pomocą Rosji, Iranu, Hezbollahu i innych trochę się ogarnie, a Rosjanie wzmocnią SAA bronią i wzmocnią swój kontyngent i kiedyś będzie odwet. W 2012 Turcy oberwali bo wówczas SAA było jeszcze stabilne i groźne.

  Polubienie

  1. Może i masz rację, trzeba zostawić go w spokoju. Jego dostęp do informacji jest nieporównywalny do naszego, są sprawy o których teraz nic nie wiemy, a są pewnie takie o których nigdy się nie dowiemy. Nasze są filtrowane z tego czego nie można nam przekazać, on takiego filtru nie ma. Czasami tylko niektórym (choćby tu obecnycm) uda się coś wyłowić albo dowiedzieć innymi nieoficjalnymi kanałami ale i tak to tylko kropla.

   Polubienie

   1. Dzisiaj WKS jest w rejonie przygranicznym mało aktywne, ale jednak kilka bombień było. Tak więc raczej takowego porozumienia nie ma i była to tzw. wrzutka Ankary do mediów zachodnich.

    Polubienie

  2. Te 300 mln USD to chyba jest stara poprawka bo w mediach ukraińskich cisza a byłby jazgot przecież. Czyli albo nie chodzi o uzbrojenie tylko wyposażenie plus ew. jakieś radiolokatory, albo jest to zapis typu „mogę ale nie muszę”.

   Polubienie

   1. Wiadomość sprzed 2 dni. Ustawa zezwala na udzielenie broni śmiercionośnej Ukrainie w wysokości 300 mln dolarów. Ale nie jest natychmiastowa, czyli taki mały straszak na Putina.

    Polubienie

 7. Trochę odbiegając od tematu.

  Czy pojawiły się jakieś ze strony rosyjskiej jakieś dodatkowe informacje dotyczące tego zestrzelenia? Rodzaj efektora? Jakiekolwiek wskazania RWR?

  Polubienie

  1. Na artykuły Bilda trzeba patrzeć z przymrużeniem oka, szczególnie że pisują tam ludzie jak „JihadiJulian” aka Julian Röpcke.
   On i jego koledzy pisali min. o Al-Nusrze itp jako demokratycznej opozycji, głupoty które pisali o sytuacji w Donbasie nawet nie warto przytaczać.

   Polubienie

   1. Coś tam troszeczkę jest ale to nic pewnego, jeden z tych żołnierzy mógł zginać w Dagestanie podczas operacji antyterrorystycznej, nikt nic nie wie nawet rodzina nie wiedziała gdzie służy i co robi. Ktoś kto to pisał dał do zrozumienia że o takich rzeczach nigdzie się nie informuje i nie pisze.

    Polubienie

  2. Nie zmienia to faktu, że utrata 1 czy 2 specnazowców jest prawdopodobna, okoliczności podawane w prasie mogą być dowolnie wyssane z palca, ale specjalsi tam operują, a co oni tam dokładnie robią i gdzie (np. za linią), na kogo polują, to już nie wiemy. Któryś mógł oberwać i nikt się tym nie będzie chwalił po rosyjskiej stronie.

   Polubienie

  1. Na początku filmu widać chyba głowicę lub inny element z uszami to montażu w korpusie, w złomie ładowanym na samochód charakterystyczny płaski spód korpusu.

   Polubienie

   1. Akurat glowica z pierwszego filmu bardzo przypomina tą radugę 55
    reszcie złomu nie przyglądałem się napewno pozbierali co tylko mogli.
    ps. to trochę zaskakujące że nie umieścili żadnego ładunku niszczącego elektronikę.

    Polubienie

  1. WPIS TECHNICZNY – DO WYWALENIA

   Purysto nasz – Ch-55, nie Kh prosim 🙂
   (szmul75, 28 LISTOPAD 2015 O 12:29 „Kh-55 to pocisk manewrujący z głowicą nuklearną”.)

   Druga sprawa – jest szansa na rozszerzenie możliwości odnajdywania nowych komentarzy? Te kilka ostatnich wskazanych na dole z prawej pozwala śledzić blog pod warunkiem, że robi się to niemal na bieżąco, przy rozwiniętej dyskusji danego dnia połowa odpowiedzi ginie gdzieś w gąszczu – jest szansa rozszerzenia tego pola lub dodania do wpisów dat np. ostatniego komentarza? Wiem, że to nie jest forum tylko blog, ale nie obraziłbym się na możliwość wyszukania tego co pojawiło się od ostatniej wizyty / od wskazanej daty i godziny, choćby na poły ręcznego.

   Z góry dzięki. I po przeczytaniu… do kosza 🙂

   Polubienie

   1. Czeski błąd – jestem zmęczony. Wszędzie jest Kh zamiast Ch gdzie nie spojrzysz, i chcąc napisać Ch i mnie wyszło Kh.
    Ale jeszcze w nocy napisałem :
    szmul75
    28 Listopad 2015 o 00:12 Edytuj

    Na pewno nie Kh i na pewno nie 55.

    Nie wiem czy jest – muszę się przyjrzeć.

    Polubienie

 8. Apropo „pozostałości” – co właściwe zostało z tego Su-24? I w sumie z Mi-8. Dobito je jak sugerowałem w jednym z wpisów? Specjalsi sprawdzili i ew. „zaopiekowali” się wrakami? Bo chyba warto było sprawdzić czy np. jakiś układ typu identyfikacja swój obcy nie przetrwał, w stanie pozwalającym na oględziny i wnioskowanie i nie wpadnie w niewłaściwe łapy?

  Polubienie

 9. Rosyjskiego pilota zabili nie żadni „syryjscy Turkmeni” tylko Szare Wilki rodem z Turcji. Dość łatwo zdemaskowana maskirowka. Alparslan Celik dowódca „Turkmenów” to znany aktywista Szarych wilków i syn byłego burmistrza Kebun.

  Polubienie

   1. Wydaję mi się że jedyny rpg w tamtym filmiku widać jedynie w 1:06(niecelny), a to o czym mówisz to po prostu wystrzał z armaty. Rozbawiła mnie scena z końca filmiku gdzie islamiści z powodu braku przeciwników w zasięgu postrzelali sami w siebie. 😉
    Ps. Witam serdecznie wszystkich na blogu. 😉

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s