FR-Turcja-Syria – odwet WWP

WWP podpisał pakiet „dekretów odwetowych”

Zakaz de facto wycieczek do Turcji, zakaz importu z Turcji, zakaz działalności firm tureckich w FR, w tym zakaz pracy obywateli Turcji w FR. Tylko zakaz wyjazdów turystycznych do Turcji może oznaczać dla Turcji utratę do 10 mld USD rocznie i tysięcy miejsc pracy. Rosjanie to była 1/3 rynku turystycznego.

Grecy się cieszą – obecnie główny  rosyjski ruch turystyczny, po wypadnięciu Egiptu i Turcji, pójdzie do Grecji.

 

Reklamy

36 uwag do wpisu “FR-Turcja-Syria – odwet WWP

 1. No to Władek zrzucił na Turcję ekonomicznego FOABa.
  Przewrotnie zapytam czy potencjalne „za wczasu” wyrzucenie za granicę obywateli państwa z którym prowadzi się wojnę jest dobrym posunięciem? Bo tak też to można widzieć prewencyjne usunięcie tureckiej piątej kolumny w Rosji.

  Polubienie

 2. Nie sądzę, żeby miało dojść do czegoś więcej niż wojny na słowa i wojny ekonomicznej. Chociaż nie zdziwię się, jak Turcy zaczną coś z Bosforem kombinować. Nieco niepokojący jest ten wczorajszy ostrzał moździerzowy syryjskich sił rządowych przez Turcję. Sama koncentracja wojsk tureckich przy granicy jest na razie niewielka, na tyle mała, że nie wskazuje na jakiś plan inwazji obszarów zamieszkałych przez Turkmenów.

  Ps. Chińczycy też się pewnie cieszą, bo przejmą turecką budowlankę w FR.

  Polubienie

 3. Przesadziłeś. Ruch turystyczny jest wart duzo, ale nie aż 10 mld dolarów. Szacunki mówią o maksymalnie 4.
  I z tego co ja czytałem, to nie ma zakazu bezwzględnego. Tylko dekret mówi o zakazie lub ograniczeniu importu. To samo sie tyczy działalności firm. Uprezycować ma dopiero rząd, prezydent dał narzędzia.

  Polubienie

 4. Takie opinie i liczby padają. Nawet w polskich analizach, które przecież lubią umniejszać wszelkie skutki posunięć FR. Ale nie zamierzam ich bronić. Nawet zmienię treść wpisu dla Ciebie.
  Ps. Do 7 grudnia rosyjscy turyści opuszczą Turcję – info nieoficjalne.

  Polubienie

 5. W/g rożnych źródeł 10-12 mld dolarów to możliwe straty z tytułu turystyki z tym że oficjalne (i to też tylko prawdopodobne) udokumentowane to ok 4-5 mld dolarów. „Szara strefa” to też dochód. Ktoś zarabia bez płacenia podatków i potem wydaje te pieniądze czyli wprowadza do obiegu.
  Te 10-12 mld to strata z tytułu niewprowadzenia do obiegu takiej kwoty. Powiem jedno z własnego doświadczenia że rosyjscy turyści za bardzo z pieniędzmi nie liczyli się tak jak chociażby Polacy , także straty mogą być większe niż te 10-12 mld dolarów.
  To jest mój własny wywód.

  Polubienie

 6. Weź pod uwagę, że w miejsce „brakujących” rosyjskich turystów przyjadą inni turyści – tylko za mniejsze pieniądze. Prawo podaży i popytu. Masz puste hotele, ale jak obniżysz ceny znajdą się inni chętni na „okazyjne” wczasy – choć pewnie będzie ich mniej, a na tych co będą nie zarobisz tyle, ile wcześniej. Tak, że realne straty to będzie tylko część tego, co wyliczacie z (jak sądzę) milczącym założeniem, że gdy Rosjanie w Turcji znikną to zostaną puste miejsca. Niemniej straty będą i wielu Turków będzie pewnie przeklinać Erdogana. Tylko wielu innych go wcześniej poparło…. Coś jak u nas.

  Polubienie

 7. Nie tak Amizaur. Podałem owe 10 mld USD jako wyliczenie funkcjonujące w mediach. Być może zawyżone. Ale nie sądzę, że wyliczone na zasadzie, że nie ma Rosjan i nikt nie przyjeżdża na ich miejsce i stąd mamy 10 mld USD (czy też owe 4-10 mld USD włącznie z szarą strefą).

  Polubienie

 8. W tym roku szykują się super tanie cebulowakacje w Turcji 🙂

  ps. ktoś ma rozpiskę liczbową WKS z uwzględnieniem nowych nabytków z ostatnich trzech lat?

  Polubienie

 9. Co by nie tworzyć nowego wpisu.
  Aktualna mapa ogólnej sytuacji operacyjnej w Syrii z MO FR

  Militarysta – poczekaj do nowego roku, będą jakieś podsumowania. Teraz jest wysyp dostaw, za ostatnie dni minimum kilkanaście maszyn i tak będzie mniej więcej i przez grudzień.

  Polubienie

 10. Słabość WKS jest relatywna, podobnie jak siła Turcji. Turcja opiera się na monotypie 236 F-16 w kilku wersjach stąd trudno o bezpośrednie porównania z WKS, które ma miks maszyn, wiele z nich bardziej jednozadaniowe, niż wielozadaniowe, przykład bombowce frontowe Su-34, czy myśliwce przechwytujące MiG-31. Z drugiej strony za ostatnie 5 lat WKS otrzymały gruuubo ponad 200 nowych lub zmodernizowanych maszyn bojowych (nie liczę Jaczków-130).

  Polubienie

 11. Grecka prasa donosi o przeniesieniu wszystkich tureckich Leopardów nad granicę z Syrią razem z 1/3 wszystkich T-155 Fırtına jakie mają w kraju.
  Eskalują będzie wojna jak nic.

  Polubienie

  1. Akurat co ma Turcja pancernego to wiadomo dość dobrze. W większości jest to złom.

   Złom:
   M48 (703 w konserwacji)
   M48A5 758 w linii (plus 651 w konserwacji)
   M60A1 104 w linii
   M60A3 658 w linii
   Leopard 1A3 227 w linii
   Leopard 1A1 170 w linii

   Nie złom:
   Leopard 2A4 – 354 sztuki
   M60T Sabra – 170 sztuk

   Jak M60T nie wiem, ale ponoć sprawne, co do Leopardów 2A4 to Niemcy priorytetowo traktowali Nas, Finów i Norwegów (w tej kolejności) a nie innych biorców Leonów. SZ RP miały (i mają) absolutny priorytet dostaw części ze względu na…geostrategiczny interes i bezpieczeństwo RFNu, I ta sytuacja trwa od 2002 roku. Owszem – zapasy do niektórych podzespołów Leo-2A4 wyczerpują się lub już się wyczerpały, ale nadał SP RP i do niedawana FDF Pantssar miały priorytet 🙂 A reszta musiała płacić rynkowe stawki, lub…modernizować.
   A Turcy stwierdzili, że mają ciastko i z jedzą ciastko. Na bazie podzespołów z Merkawy Mk.III czyli tego co władowali do M60T Sabra zaczęli dorabiać i przerabiać pod komponenty do Leoparda 2NG na zasadzie wymiany całych bloków (SKO+ stabilizacja i napędy wieży, etc) z olaniem Niemców. Można i tak, ale ponoć zaliczyli kilka wtop i ratować ich musieli (po oziębieniu stosunków z Izraelem) południowi Koreańczycy. Tak czy siak mają obsuwę (oficjalnie czekają na Altaya żeby nie robić mu konkurencji – -Boże że są ludzie którzy to łykają…) a Leony 2A4…stoją i mają ponoć bardzo, ale to bardzo niską sprawność. A to WBG-X się pokończyły, a to pompy WNA-H22 trafiły do Polski a nie Turcji, etc…Plotki głoszą o sprawności rzędu około 1/4, może 1/3 z posiadanych maszyn, i na szybką zmianę się nie zanosi. Z 350 Leopardów 2 w Turcji sprawnych jest ponoć zaledwie 70-100 maszyn. Nie mam jak tej informacji zweryfikować, ale pasuje ona do bardzo złych relacji na linii KMW&Rheinmettal vs turecki MON po całym programie Leoparda-2NG.

   Polubienie

 12. A występując jako adwokat diabła (na potrzeby dyskusji)… właściwie dlaczego Turcy mieliby nie wejść? Zagarną teren (tfu osłonią ludność cywilną) na północy Syrii i właściwie co? Kto ich zatrzyma? SAA? Rosjanie tymi silami co tam mają? Iran zdecyduje się na jawną wojnę z Turcją? Misja „stabilizacyjna”, „humanitarna” jak chcecie. Będzie krzyk, ale faktycznie… to kto może to siłowo zablokować? Obama może wytarmosić Erdogana za ucho i politycznie przywołać do porządku, ale bombić go przecież nie będzie.
  Nie twierdzę, że to jest prawdopodobne, ale taki scenariusz jest możliwy.

  Polubienie

 13. Prawdopodobnie ciało Olega Peszkowa już w drodze do domu.

  Wojna to nie tylko armaty, czołgi i karabiny ale także ludzkie dramaty. Niech spoczywa w spokoju.

  Polubienie

 14. Bilecki zapowiedział, że „Azow” chce walczyć po stronie „opozycji” w Syrii. :))) Tym ludzim to chyba już zdrowo musieli mózgi przeprać, a tak po prawdzie to tylko dowód, że ten Azow to banda zwykłych najemników nienawidzących Rosji.

  Polubienie

 15. 99 wcielenie tego samego rysunku. Nic nie wnosi. Usuwam.
  Ps. I jeszcze jedno przy okazji – to nie do Ciebie DS, tylko ogólnie.
  Osoby nie potrafiące napisać poprawnie i zgodnie z zasadami kultury osobistej pierwszego komentarza na blogu, niech nie liczą, że ich komentarze trafią na blog. Nie trafią dopóki nie uda im się napisać poprawnie pierwszego komentarza.

  Polubienie

  1. Wiadomo coś konkretnego o rzekomym „zamknięciu Bosforu i Dardaneli dla okrętów Rosji”??
   I jeszcze jedna sprawa: czy „Rostów nad Donem” musiał płynąc przez Bosfor na MCz czy tez mógł być przebazowany systemem wodnych dróg śródlądowych?
   Bo jeśli faktycznie jest gdzieś na Śródziemnym, to IMHO wcale nie dlatego, że koniecznie przez B&D musi się dostać do portu docelowego…

   Polubienie

 16. Na przejście przez Bosfor czeka już kilkanaście statków rosyjskich. Nie zauważyłem okrętów WMF, wyłącznie statki. Nie wygląda to za ciekawie, Turcy faktycznie zamknęli Bosfor dla FR wbrew konwencji. I FR nic nie może zrobić.

  Polubienie

  1. Nie może nic zrobić. Może protestować co nic nie da, albo wypowiedzieć Turcji wojnę co zalegalizuje blokadę Bosforu. Turcy mogą co kilka dni doprowadzać do „spiętrzenia” ruchu rosyjskich statków co faktycznie zablokuje m.in. „Syryjski Ekspress”. I tak będą zapewne robić.

   Polubienie

   1. A czy dotyczyło to tylko statków cywilnych, czy także okrętów WMF (w tym pomocniczych transportowców)??

    Polubienie

   2. Z tego pokazywało RT, były chyba także jednostki pomocnicze WMF. Nie było okrętów uzbrojonych WMF, ale to mogło wynikać z tego, że takowe nie zdążyły jeszcze dopłynąć.

    Polubienie

 17. Czyli tak jak pisałem-Amerykanie wprowadzili na świecie porządki rodem z dzikiego zachodu, prawo międzynarodowe jest traktowane wybiórczo lub wcale nie jest przestrzegane, notabene Rosja nawet w spawie Krymu trzymała się pewnych zasad legalizmu prawnego. Turcja jawnie łamie prawo na zasadzie „no i co nam zrobicie”? Wojny jeszcze nie ma ale może być.

  Polubienie

 18. Wojny z tego nie będzie. Nie z „pacyfistycznym” WWP. Poza tym Erdogan ma pełne wsparcie NATO z USA na czele. Dziś Obama ponownie udzielił mu pełnego wsparcia.
  A co do prawa międzynarodowego, to w zasadzie zawsze „silny mógł więcej”. Nic się w tym względzie nie zmienia.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s