Indie na dużych zakupach uzbrojenia w FR

Pod koniec grudnia FR podpisze z Indiami pakiet umów dotyczących sprzedaży uzbrojenia, w tym systemów S-400, o wartości mogącej przekroczyć 15 mld USD.

Podstawową umową będzie umowa o sprzedaży systemów S-400 o wartości ok 10 mld USD, możliwe dodatkowe umowy o wartości ok 5,5 mld USD dotyczą zakupu m.in. 48 śmigłowców Mi-8MTW5 oraz 50 egzemplarzy nieokreślonego typu śmigłowców Kamowa.

Reklamy

32 uwagi do wpisu “Indie na dużych zakupach uzbrojenia w FR

 1. Teraz trwają targi „Gulf Defense & Aerospace 2015” i nie zdziwiłbym się gdyby posypały się zamówienia na TOS-y, Su-30 , BM-30 oraz wszelakie wariacje systemów obrony powietrznej.
  http://www.rusarm.ru/rus_pr/rus_pr_15_12_08.html
  Na bazie tego co dziej się w Syrii zamówienia to tylko kwestia czasu.
  Nie muszą inwestować w skomplikowaną technologicznie produkcję serów dojrzewających przez „swoje zacofanie technologiczne” będą produkować i sprzedawać choćby S-400. 🙂

  Polubienie

 2. Skoro już o serach mowa to FR produkuje od lat wiele gatunków serów, twardych, dojrzewających i jakich chcesz. I tylko, przepraszam, rusofoby-ignoranci o tym nie wiedzą. Zaś ja, miłośnik dobrego jedzenia wiem o tym bardzo dobrze, co więcej kupuję różnego rodzaju żywność z FR na swoje potrzeby. Natomiast sankcje i embargo spowodowały, że rosyjscy serowarzy zaczynają próbować produkować także „zachodnie” gatunki sera, które dotychczas były importowane. Ale to tak na marginesie.

  Polubienie

 3. @szmul

  Sam przywozisz żywność przez znajomych czy kupujesz via internet? Tak z ciekawości pytam bo sam lubię jedzenie ze wschodu a nie mam ostatnio dostępu.

  Polubienie

 4. Ta wzmianka o serach z mojej strony jest w kierunku tych co się „tym podniecają”. Jak ktoś nie ma do czegoś się przyczepić to będzie się przyczepiał do choćby do „serów”. To jest temat zastępczy dla żywiących się tym rusofobów. I pewnie jest jeszcze wiele, wiele innych „serów”.
  Nie jestem rusofobem. Nie mogę tylko zrozumieć dlaczego niektórzy wierzą w podawane bezkrytycznie informacje od ekspertów lub kanapowych strategów (nie zawsze prawdziwe) czytają to a potem bronią tego bardziej niż Ci którzy te informacje tworzą. A ekspertów w naszym polskim necie teraz jak „mrówków”.
  Dzisiaj jednego zwolnili w MON-ie , wrócił do szkoły.

  Polubienie

 5. Ja rozumiem do czego piłeś, sam zabrałem głos w tej sprawie na wiadomym forum bo już nie wytrzymałem. Wiem, że niektórzy na poważnie sądzą, że w FR dopiero od niedawna trwają próby wyprodukowania sera żółtego, ale prawda jest całkiem inna.

  Polubienie

  1. Panowie Sery to pół biedy praktycznie nic.
   Zawsze mnie bawi sytuacja gdy zadam komuś pytanie a co by było gdyby te wszystkie (nord streamy/Jamał któryś) biegły przez terytorium Polski.
   Czyż wtedy nie mielibyśmy sposobu nacisku na tą znienawidzoną kacapię?
   Bawi mnie to niezmiernie gdy nie potrafią mi tego logicznie wyjaśnić na swoją
   (ich panów rusofobów) modłę.

   takie życie nie szukajmy logiki…

   Polubienie

 6. Nie upadnie, choć wczorajsze czy też dzisiejsze wystąpienie Grefa, obecnie szefa Sbierbanku, było dość pesymistyczne. Prognoza na 2016 jest słaba. Może w 2017 będzie lekkie odbicie. Ale z drugiej strony Gref to ultraliberał, chciałby, żeby FR nie miała ani sił zbrojnych, ani programów socjalnych. Wtedy byłoby dobrze.

  Polubienie

 7. To tzw. „Teletubiś”. Śmigłowce tego typu dostarczane są FSB. Prawie każdy jest w nieco innej kompletacji, a ta ustawicznie ewoluuje. Śmigłowce mają radiolokator, stacje zakłóceń, termowizory, kamery, rozbudowaną łączność itp. itd.

  Polubienie

 8. Miałem wrzucać, ale wychodzę z założenia, że albo jestem pierwszy w polskiej sieci z danym tematem albo odpuszczam. Tym razem ubiegł mnie D24, choć oczywiście błędnie opisali zestaw. Formalnie jest to jak najbardziej PM, choć istotnie kontenery zielono-szare są nowsze, niebieskie są starsze.

  Polubienie

  1. Nieźle. Ciekawe ile wyrzutni w dywizjonie mają mieć ? Chińczycy w końcu też kupują S-400 bo odnośnie ich zakupów ciągle coś było dementowane. Swoją drogą ile tych nowych zakładów Ałmaz-Antej ma powstać ? Dwa? Biorąc pod uwagę spore potrzeby FR jak i eksport idą grube zamówienia na ten system.

   Polubienie

 9. Też mnie to zaskoczyło, ale sześć tysięcy. A nawet ponad sześć tysięcy.

  http://bmpd.livejournal.com/1636651.html
  В закупку войдут более 6000 зенитных управляемых ракет

  Jarku, chyba trzy, o ile pamiętam. Ale póki co powstał jeden. Przy czym „peak” zakupów na S-400 dla SZ FR będzie, o ile gospodarka pozwoli, w przyszłym roku. Następnie liczba kupowanych kompleksów ma się z wolna zmniejszać, a na pierwsze miejsce mają wchodzić zamówienia eksportowe. Zaś w okolicy 2020 mają się zacząć zakupy S-500.

  Polubienie

  1. Wiadomo mniej więcej ile pułków ( rozumiem po dwa dywizjony) S-400 chce docelowo posiadać FR ? do 2020r Obecnie mają z tego co pisałeś 10 pułków? Tylko pytanie czy wszystkie kompletne itp. Bo często dywizjony miewały i po 6 wyrzutni na przykład a w standardzie generalnie jest chyba 12.
   Odnośnie S-500 ciekawe czy de facto dopracują ten system do 2020 roku? Na razie o postępach prac coś cicho albo mi umknęło. No i to ma być chyba system bardziej ABM niż plot? Coś ala SM-3 bazowania lądowego choć na okręty w przyszłości na pewno też to zamontują.

   Polubienie

   1. >Umknęło bo nie dawno była udana próba.

    Jaki pocisk był testowany i do czego strzelano. Cel aerodynamiczny czy balistyczny? Spotkałem się z informacją o jakieś probie również ale żadnych dodatkowych informacji nie podali 😦

    Polubienie

 10. Ciekawi mnie jeszcze ile czasu ma trwać wypełnienie tego kontraktu. Jak dla mnie to produkcja nie seryjna a masowa, przecież nie tylko Indie, jeszcze Chiny, a i Rosja będzie produkować dla siebie. A pewnie po drodze jeszcze paru klientów się znajdzie. Aż dziw bierze że będą mogli sobie z tym poradzić, to przecież nie produkcja „kostki brukowej” to skomplikowane urządzenia.
  A ktoś tam pisze że nie mogą sobie poradzić z serem 🙂 .

  Polubienie

 11. Ten ktoś pisze bzdury, na co już zwracałem uwagę. Rosjanie od lat produkują swoje własne sery, natomiast jest kwestia podjęcia produkcji zamienników serów importowanych, ale to też się już dzieje.
  Jarku, o ile mnie pamięć nie myli, mowa jest o 28 pułkach w 2020.

  Polubienie

  1. >Jarku, o ile mnie pamięć nie myli, mowa jest o 28 pułkach w 2020.

   To już coś. Wliczając w to inne mniejsze zestawy ( w przyszłości S-350, które na wyrzutniach mają posiadać po 12 kontenerów zamiast 4, zastępujące S-300 PS) zmodernizowane S-300PM. Do tego wliczając jeszcze zestawy armijne S-300W/W4, Buki i ich modyfikacje, Tory itp. To ich rakietowa OPL nadal robi ogromne wrażenie swoim rozmachem. Wliczając do tego coraz więcej fabrycznie nowych i zmodernizowanych maszyn WKS, systemy radiolokacyjne, dowodzenia, i wreszcie walki radioelektronicznej sprawia, że ich system OPK jest nadal jednym z najgroźniejszych na świecie.

   Polubienie

   1. Na papierze tak. Niestety zawsze jakiś ignorant może Ci wyciągnąć Rusta 🙂 I tym sposobem ówczesne niezdecydowanie kolejnych szczebli decyzyjnych w łańcuchu dowodzenia OPK już na zawsze pozostanie „dowodem” na słabość obecnej, rosyjskiej OPK 🙂

    Polubienie

   2. >a papierze tak. Niestety zawsze jakiś ignorant może Ci wyciągnąć Rusta 🙂

    No tak to jest częsty „argument” tyle, że jak wiadomo niezbyt trafny jeśli ktoś się bardziej orientuje w tym incydencie. Zresztą gdyby poszedł odpowiedni rozkaz Cesna Rusta nie doleciałaby do Moskwy a jego podróż skończyłaby się dość szybko nad terytorium ZSRR. Zresztą co ciekawe ten samolocik został dość szybko wykryty wbrew pozorom, a był to bardzo nietypowy cel. Leciał bardzo nisko do tego niewielka prędkość. Co zaklasyfikowało go od razu jako cel cywilny itp. Co tu dużo pisać tutaj zapewne każdy dobrze zna tą historię 🙂
    Ulubione „argumenty” to jeszcze nieefektywność obrony plot w Wietnamie Północnym, Iraku, Serbii itp.

    Polubienie

   3. Rust był śledzony przez kolejne trzy posterunki rakietowej OPK i za każdym razem odmawiano prośbie o zestrzelenie. Potem był przechwycony przez 23-cie, ponownie odmówiono prośby o zestrzelenie. Po zidentyfikowaniu jako „samolot sportowy Jak-12” obiekt otrzymał najniższy priorytet zagrożenia. I tak sobie doleciał do Moskwy (choć po drodze kilka razy śledzenie radarowe było zerwane, to trzeba przyznać), prawdopodobnie lądując w terenie przygodnym przed Moskwą i ponownie startując. Gdyby ludzie w łańcuchu dowodzenia zareagowali zgodnie z regulaminem, nie doleciałby. Ale było po KAL 007, trwała pieriestrojka, każdy w łańcuchu dowodzenia bał się odpowiedzialności za zestrzelenie, a po wstępnej identyfikacji to już całkiem nie było chętnych, żeby wydać taki rozkaz. Ale ignoranci nie chcą o tym wiedzieć, bo i po co ?

    Obrona plot Wietnamu Północnego, a nawet Iraku (w 1991 roku) była całkiem efektywna. Serbia to już inna inszość, ale to był w 1999 roku skansen.

    Polubienie

 12. Wiem, ex-raffik, że to była kpina, ale nie byłbym sobą, gdyby ponownie nie napisał, że zapodana przez owego kogoś teza o tym, że w FR nie produkowano przed sankcjami serów, jest bzdurą.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s