Nowe Su-34 w Chmejmim ? – fotka

Być może przerzucono do Syrii nowe bombowce frontowe Su-34, tym razem maszyny w kamuflażu z trzema odcieniami koloru niebieskiego.

Zdjęcie, a w zasadzie zrzut z ekranu z reportażu tv, pochodzi z 9 grudnia i jest na tyle niewyraźne, że trudno jest ocenić, czy to aby na pewno Su-34.

get

 

Reklamy

13 uwag do wpisu “Nowe Su-34 w Chmejmim ? – fotka

 1. Turkmeni pewnie teraz żałują, że zabili rosyjskiego pilota. Na pewno nie byłoby takiego nasilenia nalotów na okolice, w których to się stało.

  Właśnie jestem w trakcie lektury NTW. Jest jedna kwestia która jest teraz roztrząsana na runecie zasięg Fortu na Moskwie(rakiet) o ile to nie jakaś modyfikacja pośrednia miedzy Fortem a Fortem-M wynosi więcej niż 90km

  Polubienie

 2. Poprawa osiągów S-300F bez oficjalnej modernizacji jest (w jakimś zakresie) możliwa a nawet prawdopodobna, bo poruszać się może dobrze udeptanymi ścieżkami.
  1. Rakiety kolejnych serii produkcyjnych są stopniowo udoskonalane (aerodynamika, masa, silniki, paliwo) bez zmiany oznaczenia i bez jakichkolwiek zmian z perspektywy eksploatacji przez docelowego użytkownika, tak samo się ładuje, składuje, „podpina” etc. choć możliwości pocisku rosną.
  2. Standardowym pomysłem na wydłużenie zasięgu są zabawy z trajektorią lotu, np. zamiast strzelania „na wprost” (wiem, że nie jest to sformułowanie do końca prawdziwe, stosuję celowe uproszczenie) można strzelać po krzywej balistycznej i atakować cel od góry ( w fazie ataku używając grawitacji jako napędu i aerodynamiki jako sterowania), ma to swoje konsekwencje i ograniczenia, ale zasięg jako taki rośnie (z resztą jest to jedna z dróg modernizacji kolejnych wcieleń lądowych „300”).
  ad.2 wymaga to oczywiście ingerencji w elektronikę tak samego pocisku jak i bloku sterowania w systemie okrętu. O ile w nowoczesnych systemach sprowadza się to do wgrania nowszego oprogramowania to w starych trzeba np. wymienić jeden blok czy jedną „szafę” – może to być połączone z bieżącym remontem i przebiegać w sposób niejawny.

  Polubienie

 3. Masz rację, ale albo się będziemy na czymś opierać, w tym wypadku na informacjach oficjalnych, albo zawsze i wszędzie będziemy coś podważać, poddawać w wątpliwość, itd. Na coś takiego można sobie pozwolić na blogu, a w artykule trzeba być, o ile to możliwe, jak najbardziej precyzyjnym. Ja przyjmuję, że na Moskwie jest S-300F o zasięgu 90 km bo tak twierdzą oficjalne dane i wiodące źródła.

  Polubienie

  1. W sumie odniosłem się nie do artykułu (którego jeszcze nie czytałem), ale do wypowiedzi ex-raffika wskazując prawdopodobne drogi ewolucji systemu; tym bardziej, że sugerowane zmiany odbywają się na poły samoistnie, w trakcie codziennej eksploatacji i utrzymywania go w stanie „sprawny” – na tej samej zasadzie modernizują mi się kolejne generacje opon w samochodzie.
   To, że artykuły opiera się na źródłach oraz to, że we wszelkiego typu (poprawnie przygotowanych) opracowaniach wyraźnie rozgranicza się potwierdzone fakty od spekulacji, oszacowań i wniosków, jest tak oczywiste, że aż … nie pomyślałem o kwestionowaniu tego 🙂

   Polubienie

 4. I już po lekturze NTW, szybko i przyjemnie, jeszcze militarysta do skonsumowania.

  Jeszcze o Moskwie, skoro na blogu można 🙂
  Pytanie do osoby która służyła na Moskwie
  „Это что-то новое. Когда это Москву модернизировали? Когда поставили ПУ в которые 48Н6 влезает?
  -Москве только предстаит модернизация. А вот новый Форт поставили давно – в ходе 10-летнего ремонта. Антенный пост поворотный остался. ПУ Б-204 поставили в заводе им.61 коммунара в городе Николаеве в 1981-82 годах. И вообще – сейчас 5В55РМ нет. У них у всех вышел срок эксплуатации. Давно. Очень давно.”

  Polubienie

 5. Problem w tym, że żadne poważne źródło tego nie potwierdza. Z całym szacunkiem – ale ktoś na forum może napisać wszystko.
  Zgodnie z oficjalnymi danymi tego typu modernizacja wyrzutni miała miejsce jedynie na Admirale Nachimowie.

  Polubienie

 6. Wracając do Twojego artykułu w NTW mam pytanie, dlaczego stosunkowo nie wiele(albo przynajmniej brak materiałów na ten temat) używa się NPR. Napisałeś że zaczęto używać S-8 przy bezpośrednim wsparciu wojsk syryjskich. Su-25 ma całkiem spore możliwości w tym zakresie. Użycie S-5 i S-8 mogło by stworzyć dla terrorystów trudną do przełknięcia pigułkę.
  A oddziaływanie psychologiczne salwy z 4 czy nawet 6 wyrzutni byłoby podobne jak nie większe niż z TOS-a

  Polubienie

 7. Sądzę, że oficjalne de facto embargo na info odnośnie użycia npr-ów na Su-25 wynika z tego samego z czego wynika praktyczny brak info oficjalnego o działaniach śmigłowców Mi-24P. Użycie npr-ów wymaga zejścia poniżej „bezpiecznych” 5 km i kłóci się z tworzonym, oficjalnym obrazem działań WKS. Ale Su-25 wykonują takie loty z podwieszonymi zasobnikami z npr dość często.

  Polubienie

 8. FR będzie prawdopodobnie prowadzić działania wojskowe w Syrii co najmniej do końca przyszłego roku. Wg nieoficjalnych info w budżecie MO FR na 2016 rok na ten cel zaplanowano równowartość 1,2 mld USD.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s