Wycieczka po Moskwie w pobliżu Latakii – klip

Migawki z reportażu AFP.

Reklamy

93 uwagi do wpisu “Wycieczka po Moskwie w pobliżu Latakii – klip

 1. Ciekawe, w sumie po raz pierwszy widać na oficjalnym materiale jak z grubsza wygląda wojskowa część portu w Tartus. A tak przy okazji, okręty syryjskiego expressu idące przez Bosfor znowu mają kurtuazyjne bandery tureckie.

  Polubienie

  1. Bo na tych swoich konferencjach udaje wielkiego i silnego przywódcę na użytek wewnętrzny. To ogląda zapewne dużo Rosjan. A jak przychodzi co do czego to wiadomo w realnej geopolityce no cóż…

   Polubienie

   1. Kwestia kurtuazyjnej bandery to akurat sprawa trzeciorzędna, ale … a wczorajsza konferencja, na tle poprzednich grudniowych konferencji-maratonów, podobno słaba. Podobno, bo nie oglądałem.

    Polubienie

   2. > a wczorajsza konferencja, na tle poprzednich grudniowych konferencji-maratonów podobno słaba. >Podobno, bo nie oglądałem.

    Szkoda czasu na oglądanie tych żałosnych teatrów WWP.

    Polubienie

 2. Jeszcze jedna informacja z dziś dotycząca floty FR
  W przyszłym roku do służby wejdzie fregata Admirał Gorszkow (proj.22350) miała wejść w końcu tego roku. Główne uzbrojenie to Onyks i Kalibr i system plot. „Полимент-Редут” którego to jedna wersji ma zasięg rakiet 120 km !(normalnie 40 km)

  Polubienie

  1. >którego to jedna wersji ma zasięg rakiet 120 km !(normalnie 40 km)

   Czyli dwie wersje 9M96 z aktywną głowicą. Jedna ma właśnie maksymalny zasięg do 120km, niektóre źródła podają nawet 150 km nie wiem czy to jakaś modyfikacja w międzyczasie wyszła, lepsze paliwo może., bo czasami również się podaje 9M96M.

   Polubienie

 3. Dwie wersje oznaczone 9M96 E to zasięg 40 km i 9M96 E2 lub M 120-150 km były jeszcze do tego systemu rakiety starsze ale to już chyba nieaktualne. Ciekawe która wersja będzie zainstalowana , do tego systemu jest jeszcze rakieta bliskiego zasięgu 9M100. Pisze się że „Полимент-Редут” może mieć zastosowanie w modernizowanym Nachimowie, ale tam to raczej na pewno ta rakieta o większym zasięgu.
  Na pewno Gorszkowie jest dużo nowych anten, to pewnie i wszelakie systemy będą nowe(trudne do zweryfikowania ) i istnieje pewność że nasze pisanie to tylko gdybanie i dopóki nie odpalą w warunkach bojowych czegoś to do końca nie będą znane możliwości uzbrojenia.

  Polubienie

  1. >Pisze się że „Полимент-Редут” może mieć zastosowanie w modernizowanym Nachimowie, ale tam >to raczej na pewno ta rakieta o większym zasięgu

   Na Nachimowie to będzie pewnie i 48N6DM o maksymalnym zasięgu 250 km albo i 40N6 o ile w ogóle istnieje ten pocisk.

   Polubienie

   1. >Piękny okręt. Co tu dużo gadać, mają Rosjanie „dryg” do konstruowania pięknych okrętów.

    A do tego groźny 🙂 Będzie dość dobrze uzbrojony.

    Polubienie

   2. Gdzieś mi wpadło w oko, że jeden z tych 8-komorowych modułów na rakiety „powierzchnia-powierzchnia” jest dla Kalibrów, a drugi na Oniksy, ewentualnie, że są to kontenery uniwersalne, do których można ładowac i Kalibry i Oniksy w dowolnej kombinacji. Ktoś to może potwierdzić?

    A przy okazji parę świeżynek (no, prawie):
    Admirał Grigorowicz na próbach:
    https://img-fotki.yandex.ru/get/6615/20839382.1/0_143405_b4c2bd4d_orig

    Kolejne dwa Bujany-M w służbie – tym razem dla Floty Czarnomorskiej:
    http://www.navyrecognition.com/index.php?option=com_content&task=view&id=3349
    Ciekaw jestem, jaki będzie ostateczny podział tych okrętów między FCz i FlKasp.

    Polubienie

   3. Zakończył się pierwszy etap testów Admirał Gorszkow-a. W rejonie Morza Białego. Testowano użycie rakiet skrzydlatych przeciwko celom nawodnym i lądowym oraz systemu artyleryjskiego A-192. Na czas testów zamknięto dla ruchu cywilnego obszar, gdzie przeprowadzano te testy (łącznie z trasami przelotowymi rakiet). To pewnie niedługo rozpocznie służbę.

    Polubienie

   4. W skład WMF wszedł dziś nowy, duży okręt ratowniczy „Igor Biełousow”, okręt był w budowie … 10 lat.
    hosting
    I przy okazji. Kompleks Iskander-M otrzymał nowe rakiety balistyczne. Brak dokładnych danych.
    WKS otrzymały dziś kolejne 3 MiG-i-31BM.
    Ps. I z gorszych informacji. Zagrożona produkcja wielu pocisków manewrujących (Ch-55 i pochodne), „Radiopribor” z Władywostoka na granicy bankructwa, załoga bez pensji od kilku miesięcy.

    Polubienie

 4. A ten bakłażan ze zdjęcia powyżej to……….dlaczego tak , nie wytrzymał ciśnienia na wystawie czy ćwiczył przed Syrią? 🙂
  Te filmy z chińskimi literkami jakby tak lepiej kręcone.

  Polubienie

 5. Jeden z Su-25 ma już 150 lotów. No nic tylko pogratulować. Na jednym z filmów z tego postu jest samolot który nie ma żadnej gwiazdki, czyli nowy?

  Polubienie

 6. >I z gorszych informacji. Zagrożona produkcja wielu pocisków manewrujących (Ch-55 i pochodne), „Radiopribor” z Władywostoka na granicy bankructwa, załoga bez pensji od kilku miesięcy.<
  Ciekawostka.
  Czyżby MO nie płaciło za dostawy czy zakład fatalnie zarządzany?
  Poza tym bankructwo mogłby nie być problemem, gdyby firma została przejęta przez lepiej zarządzany podmiot, mający środki na kontynuowanie produkcji.

  Polubienie

  1. Dziwne, że w obecnej FR dochodzi do sytuacji aby zakład produkujący ważne komponenty do ? kluczowego uzbrojenia jakim są pociski manewrujące o których zresztą było ostatnio bardzo głośno był na skraju bankructwa hmm.
   Z innej beczki. Su-35S z Dżemgi strzela R-73.

   Polubienie

  2. 1. Ciekawe, czemu serie po 7 okrętów?
   2. Jak na razie plany są na 18 sztuk – co by dawało raczej 3 serie po 6 okrętów. Będą mogli wycofać ostatnie Owody-M i Mołnie… chociaż w sumie dziwię się, że nie dali im choćby Pałaszy, bo na Owodach były przynajmniej Osy…
   No i czemu tylko armata 76mm, chociaż na Bujanach jest konkretna „setka”…
   3. Wcale się nie zdziwię, jak kolejna seria będzie sz sufiksem „M”, armatą 100mm i Pałaszem z Sosnami albo rakietami od Pancyra – w końcu nie bez powodu wrzucili ten radar z fazowanymi antenami…

   Polubienie

   1. W/g wypowiedzi zastępcy głównodowodzącego WMF FR W. Bursuka na pokładzie może być zabudowany Pancyr-M. Oczywiście głównym uzbrojeniem będą rakiety systemu Kalibr. Ze względu na 28-miesięczny cykl produkcji sporo może się zmienić. I jeszcze co dziwne mają zastąpić okręty projektu 11365 ????!!! Wyporność czterokrotnie mniejsza!!!(sic!) Po wybudowaniu 3 jednostek prawdopodobnie nie będzie już kolejnych (2 kolejne chyba zaczęli budować) Spowodowane to jest odmówieniem dostawy przez Ukrainę turbin gazowych do tych okrętów.

    Polubienie

 7. Na widnokręgu pojawia się Mi-8AMTSZ z nowym systemem walki radioelektronicznej Ryczag-ABM. W przeciągu 2 lat ma trafić na uzbrojenie. Chyba doświadczenia zebrane na Ryczag-a AB dały zielone światło dla kontynuowania tej koncepcji .

  Polubienie

 8. W grudniu przeprowadzono testy nowej rakiety systemu Iskander-M i ogłoszono wprowadzenie na uzbrojenie FR(5 typ rakiety) , w/g niektórych źródeł wspomaganie naprowadzania może być realizowane przez moduł z elektrooptyczną głowicą (оптической корреляционной ГСН). W 2011 roku pojawiła się informacja o podjęciu decyzji rozpoczęcia testów rakiety z optycznym system naprowadzania. W 2014 roku pojawiał się informacja o kontynuowaniu prac. Na razie nigdzie nikt i nic na temat danych technicznych nie ujawnia. Czyli Iskander ma szanse na długi żywot.

  Polubienie

  1. Ciekawe jak z zasięgiem. Choć wiadomo, że Iskander M ogranicza INF, który by może coraz bardziej ciąży FR ? Mówi się przecież, iż odnośnie wersji z pociskami manewrującymi zasięg pocisków może de facto dochodzić do 2500km. Co zarzuca im Zachód. Z balistycznego Iskandera zapewne wyciągnęli by więcej niż 500km.

   Polubienie

   1. Jestem przekonany że poleci dalej.Ograniczenia INF w pewnym stopniu się dewaluują co róniez spowodowane jest przez sam Zachód. Wyrzutnie rakiet z tarczy antyrakietowej rozmieszczanej w Europie w/g Rosjan mogą służyć nie tylko do wystrzeliwania przeciwpocisków.

    Polubienie

  1. Mam mieszane uczucia co do tych UBR. Z jednej strony są kupowane nowe SMT, więc trzeba jakieś maszyny szkolno-bojowe do nich, z drugiej, są to samoloty bez stacji rlok, kompletny anachronizm w obecnych czasach.

   Polubienie

   1. A czy nie było wcześniej rozpoczętej produkcji MiG-29 UB i nie mieli kilku w zapasie(sprawa Algierii choćby) a teraz troszeczkę tylko doposażyli, unowocześnili i tanim kosztem mają samoloty do szkolenia o ograniczonych możliwościach bojowych?

    Polubienie

   2. Niby są to maszyny z nowej produkcji, ale być może faktycznie coś tam mieli na składzie w Sokole. Co ciekawe jednomiejscowe SMT(R) są produkowane w Moskwie.

    Polubienie

   3. SMT(R) wygląda jak po kuracji sterydowej, dobrze przypakowany mam nadzieję że oprócz dodatkowych zbiorników coś tam jeszcze dorzucili extra.

    Polubienie

   4. I jeszcze jedno zdjęcie. Maszyna ma podobno nowy, zabudowany wewnętrznie, kompleks WRE. I jest to w zasadzie jedyna różnica w stosunku do ex-algierskich SMT.

    hosting

    Polubienie

   5. I nie tylko wewnątrz, na skrzydłach przy krawędzi natarcia widać nowa antenę. tego poprzednio raczej nie było. To na pewno „KRET-cia” robota.

    Polubienie

   6. Masz rację. Przy czym ja z kolei popełniłem skrót myślowy, bo każdy zabudowany wewnątrz kompleks WRE i tak musi mieć jakieś anteny widoczne na płatowcu.

    Polubienie

  1. Teoretycznie realne, ale chodzi o samoloty serii informacyjnej, czy też jak tam je zwał, coś między prototypem a maszyną docelową. Przy czym termin napięty, że tak powiem.
   Przy okazji – w końcu coś nowego.
   hosting

   Polubienie

   1. A w 2018 mają polecieć z nowym silnikiem. Oczywiście pewnie rozpoczną się dopiero testy nowego napędu na płatowcu T-50. Pod koniec br miały się rozpocząć rzekomo testy statyczne.

    Polubienie

 9. Przy czym dla porządku chyba muszę wyjaśnić, że pisząc „w końcu coś nowego” miałem na myśli założenie na 052 nowych węzłów podwieszeń pod kadłubem.
  Oczywiście na Twoim zdjęciu też je widać.

  Polubienie

 10. @ex-raffik:
  > W/g wypowiedzi zastępcy głównodowodzącego WMF FR W. Bursuka na pokładzie może być zabudowany Pancyr-M. Oczywiście głównym uzbrojeniem będą rakiety systemu Kalibr. Ze względu na 28-miesięczny cykl produkcji sporo może się zmienić.
  Pancyr-M i ze dwie wieżyczki AK-630M (ja bym wolał Duety…) to minimum, co na takim okręcie powinno być. No i jak dla mnie to powinna być porządna „100”, a nie „76” – jak na Bujanach.

  > I jeszcze co dziwne mają zastąpić okręty projektu 11365 ????!!! Wyporność czterokrotnie mniejsza!!!(sic!)
  Info nieaktualne cokolwiek, ale takie były głosy latem – że wobec problemów z turbinami do drugiej trójki „Essenów” mieli się skoncentrować na serii „Karakurtów” żeby zapewnić sobie siłę uderzeniową; a te trzy budowane fregaty ponoć miały pójść do Indii. Ale to się zmieniło.

  > Po wybudowaniu 3 jednostek prawdopodobnie nie będzie już kolejnych (2 kolejne chyba zaczęli budować) Spowodowane to jest odmówieniem dostawy przez Ukrainę turbin gazowych do tych okrętów.
  Wedle informacji z bodaj MSiO 10/2015 (sygnowanej A.N.) to już nieaktualne – turbiny i przekładnie „zastępcze” dostarczą firmy rosyjskie – z Rybińska i Petersburga. Dlatego jakoś na dniach albo mieli położyć albo już położyli stępkę pod ostatniego – „Admirała Korniłowa”.

  Natomiast zawirowanie się porobiło z korwetami proj. 20385 (Prowornyj i Griemiaszczij oraz kolejnymi) – ponieważ nie będzie diesli z MTU to skończą tylko te dwa, a zamiast tego wznawiają zamawianie „bazowych” 20380 ale „zmodernizowanych” (cokolwiek to znaczy… IMHO tylko tyle, że wsadzą pionowe wyrzutnie Kalibrów w miejsce Uranów i to wszystko). Ale mają opracować projekt „zmodernizowany – zastępczy” 20386. Ale jakie toto będzie miało charakterystyki – Neptun raczy wiedzieć…

  Polubienie

  1. Czyli będą, ale z opóźnieniem. Znaczy się w sumie potwierdza się to, co pisałem… A do tego seria korwet większych i mniejszych. No i ładnie.
   A przynajmniej siłownie będa mieli w całości własne.
   Aczkolwiek w tej sytuacji trochę szkoda, że jednak nie skończą trzeciego „Nieustraszimego”, chociaż on też IIRC potrzebował ukraińskich turbin, czyli ta sama historia co z Essenami.

   Polubienie

 11. Pozostaje kwestia jednostek w użyciu i serwisowania.Może kiedyś i tam coś zmienią na swojego, chyba że na Ukrainie coś się zmieni, a tego w perspektywie lat nie skreślałbym do końca.

  Polubienie

  1. Toż dopiero co był reportaż z zakładów remontowych, któe remontuja turbiny zamontowane na Nieustraszimym i Jarosławie Mądrym.. nie wiem, czy to już tutaj gdzieś wrzucałem, czy nie, ale się tym chwalili – bo JM musieli zrobić remont w trybie nagłym po powrocie z misji antypirackiej i wszystko działa OK.

   Polubienie

 12. Nie wątpię że potrafią to zrobić, tylko kwestia, że więcej czasu będą musieli poświęcić na dorobieniu czegoś, czego nie produkują(nie produkowali). A zaplecze na pewno mają.

  Polubienie

 13. Na znanym forum kiedyś podjąłem temat „stealth” a nowe środki wykrywania. Zostałem prawie „zjedzony” przez osoby, które silnie popierały „technikę niewidzialności”. A ja dalej twierdzę że taniej i skuteczniej inwestować w w środki wykrywania niż chowania się(za kształtami, za materiałami). Nie wiem czy akurat ten radar z tym sobie poradzi ale dopóki nie wejdzie technologia rodem z „science fiction” pozwalająca stać się niewidzialnym wykryć będzie zawsze można. Tu technologia ma przewagę gdy przeciwnik ma środki wykrywania generacje do tyłu. Rywal na tym samym poziomie technologicznym ale zmierzający do tego samego celu innymi drogami przewagę taka niweluje. Czas pokaże co z tego wyjdzie.

  Polubienie

  1. Zawsze lepiej być stealth niż nie być. Ale np Rosjanie wychodzą z założenia (choć może to po części być również kwestia pewnych zapóźnień materiałowo-technologicznych, tego nie można wykluczyć, bo co prawda Rosjanie są pionierami obniżonej wykrywalności, ale tylko na płaszczyźnie obliczeń matematycznych), że stealth nie może oznaczać daleko idących kompromisów np. w zakresie manewrowości (przy czym taki F/A-22 raczej nie wydaje się być zasadniczo mniej manewrowy od T-50) … Z drugiej strony FR ma o tyle pewien komfort w drugą stronę, że ma na tyle rozbudowane środki wykrywania OPL (na głównych kierunkach zagrożeń), że zapewne wykrywanie celów o obniżonej wykrywalności nie stanowi dla nich bardzo poważnego problemu.

   Polubienie

   1. Stealth nie jest jak wiadomo jakimś cudownym środkiem. Po prostu jest to pewien rodzaj kamuflażu, który ułatwia przetrwanie na obecnym polu walki. Większość nawet starszych radiolokatorów jest wstanie wykryć taki samolot. Kwestią nie jest jak wiadomo czy wykryje tylko z jakiej odległości wykryje. Stealth w niektórych przypadkach może dość mocno ograniczyć rubież wykrycia danego samolotu co ułatwia jej przenikanie przez obronę OPK przeciwnika. W pewnych sytuacjach może ją skutecznie ominąć itp. Drugą kwestią jest naprowadzanie pocisków rakietowych. W stealth największy nacisk a i najłatwiej wykonalne od strony technicznej jest obniżenie sygnatury w paśmie X, (wyjątek B-2) gdzie naprowadza się pociski rakietowe p-p czy też z-p itp. Wykryć jedno naprowadzić pocisk to drugie, choć przy dostępie szerokiego wachlarza środków to już połowa sukcesu 🙂 Wiadomo, że w innych pasmach na przykład fale decymetrowe, metrowe tutaj SPO jest już większe. No i jeszcze kwestia kąta padania wiązki, rodzaj wiązki radiolokacyjnej itp. Dana maszyna ma tak naprawdę dość różne SPO zależne właśnie od kąta padania wiązki EMG. Odbity sygnał jest dość fluktuacyjny. Wiadomo, że z przodu SPO będzie znacznie niższe niż np z góry itp.

    >Z drugiej strony FR ma o tyle pewien komfort w drugą stronę, że ma na tyle rozbudowane środki >wykrywania OPL (na głównych kierunkach zagrożeń), że zapewne wykrywanie celów o obniżonej >wykrywalności nie stanowi dla nich bardzo poważnego problemu.

    FR i owszem ale inni już nie mają tego komfortu 🙂 W Rosji nasycenie środków technicznych obrony OPK jest tak duże, że istnieje duża szansa na wykrycie i przechwycenie maszyny o obniżonej sygnaturze radarowej. Mają do dyspozycji dużo systemów EW na różnych częstotliwościach, do tego dochodzą nowoczesne radiolokatory pracujące na falach metrowych i decymetrowych, które mogą dać już dość konkretne namiary pociskom z głowicami aktywnymi i nie tylko. Radiolokatory bistatyczne, systemy wykrywające emisję EMG, AWACSy, radiolokatory baterii systemów OPL, i armijnych, stacje OTH, czy też wreszcie lotnictwo taktyczne. Najważniejsze, że to wszystko spięte jest w wspólną sieć zintegrowanego OPK z systemami wymiany informacji w czasie rzeczywistym. Oczywiście nie wszystkie maszyny WKS ale jest ich sporo a obecnie wszystkie nowe i zmodernizowane samoloty są już w tym systemie. MiG-31 i Su-27P były już znacznie wcześniej 🙂 Do tego dochodzą jeszcze systemy pracujące w paśmie podczerwonym. Tylko ile krajów na świecie ma takie OPK ? 🙂

    >przy czym taki F/A-22 raczej nie wydaje się być zasadniczo mniej manewrowy od T-50

    Albo i bardziej manewrowy od T-50? Diabli wiedzą. Ale płatowiec im się udał. To w sumie najbardziej manewrowa maszyna w USAF, do tego w zakresach prędkości naddźwiękowych ale T-50 też jest zaprojektowany pod tym kątem. Sprawa ma się gorzej jeśli chodzi o F-35 🙂
    Natomiast F-22 jednak bije T-50 pod względem SPO. Z drugiej strony T-50 będzie miał sporo nowoczesnych sensorów. Radiolokator zapowiada się bardzo dobry, do tego anteny pracujące w paśmie L? oraz elektrooptyka. Do tego nowoczesny kompleks ostrzegania radiolokacyjnego L-150-35 a pewnie jeszcze coś nowocześniejszego bo ten jest dedykowany do Su-35S.

    Polubienie

   2. Od jakiegoś czasu były informacje o rychłym zakończeniu prób i testów jak i o wprowadzeniu na uzbrojenie, i na to wynika że chyba się zakończyły i będą oficjalnie przyjęte na uzbrojenie . Ale chyba się tak zdarzało w Armii Rosji że jeszcze nie było ostatniego „stempelka” a już mogły być w wojsku.

    Polubienie

 14. Prawdopodobnie mogą być już na wyposażeniu. Pocisk chyba wchodzi do tych samych kontenerów? Więc będzie ciężko cokolwiek zweryfikować. Rakieta ma być naprowadzana aktywnie.

  Polubienie

 15. Jak to miało miejsce w przypadku Syrii i pocisków manewrujących, co siedzi w kontenerach startowych S-400 zweryfikuje dopiero jakiś konflikt (odpukać) z udziałem FR.
  W historii bywało tak, że w linii bywało uzbrojenie formalnie nie przyjęte, jak i w linii nie było uzbrojenia formalnie przyjętego 🙂

  Polubienie

 16. @szmul75:
  > W historii bywało tak, że w linii bywało uzbrojenie formalnie nie przyjęte, jak i w linii nie było uzbrojenia formalnie przyjętego

  To pierwsze to np. Jak-28. Ale to drugie…?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s