Kuźnia bojowych Buriatów – klip

Dziś wpis z gatunku pół-żartem, pół-serio.

Pół-żartem, bo nie odróżniam Tuwińców od Buriatów, poza tym uczą się tam i jedni i drudzy. Pół-serio, bo to kolejna nowa szkoła kadetów w FR, wielostopniowe szkolnictwo wojskowe w FR ma się coraz lepiej.

Reklamy

19 uwag do wpisu “Kuźnia bojowych Buriatów – klip

 1. Budynek robi wrażenie i środek jak nie z tej bajki. Oby jak najdłużej udało się to utrzymać w takim stanie. Przemysł zbrojeniowy(wzrost produkcji, sprzedaży) do przodu to i kadra do tego co wyprodukują będzie potrzebna.

  Polubienie

 2. Jak już kiedyś pisałem – owe ludy mają opinię idealnych żołnierzy, szczególnie szeregowych i podoficerów. Zmotywowani (dla nich służba mundurowa to wielki honor i awans) i wytrzymali fizycznie. W przeciwieństwie do grup etnicznych z Kaukazu dużo bardziej karni i lepiej współpracujący z innymi grupami etnicznymi w ramach sił zbrojnych.

  Polubienie

 3. Robi wrażanie. I jednocześnie mam straszny dysonans patrząc na europejskie szkolnictwo wojskowe, a w zasadzie jego brak na poziomie już tak podstawowym. A i potem zmechy, WSOWL i inne gdzie połowa przyjęć na rok to „plecaki”. Z tej mąki chleba nie będzie. Dlatego patrzę z mieszaniną zażenowania i podziwu na tego typu szkoły w Rosji. Cholera -tak się robi PROFESJONALNE a nie tylko zawodowe SZ. I potem mamy efekt na Krymie, w Debalcewo, i innych ciekawych miejscach. Karny, bitny, wychowany od małego szeregowy lub podoficer. Da się jak widać. Ok, tego typu filmik jest na potrzeby propagandy (głównie wewnętrznej) i…rekrutacji. Pełna paradoksów owa armia – z jednej strony diedowszczyzna, konflikty etniczne poborowych, a z drugiej -zmiany, zmiany, zmiany. Zmieniają się SZ Rosji, i to od strony dużo groźniejszej niźli kupowaliby 500 T-90A i 200 Iskanderów co 5 lat. Sprzęt to sprzęt, ale tego co obecnie wykuwają Rosjanie – kadry podoficerskie -nie da się zastąpić „techniką”. Hmm ciekawe czy to tak w ramach sanacji SZ Rosji czy tez w ramach głębszego planu…

  Polubienie

  1. Ciekaw jestem, czy duch generała Lebiedzia patrzy na to z góry przychylnie…? 😉
   Bo „odrodzenie szkół kadetów” to był chyba jego pomysł, z czasów właśnie „jelcynowskiej smuty”.
   Nb. najwyraźniej Rosjanie wdrożą u siebie T-90MS ale nie jako nowe wozy tylko modernizację wyprodukowanych T-90 (tym się nalezy wymiana wieży… 😉 ) i T-90A.

   A swoją drogą Buriaci, Tuwińcy, Udmurcy, Czuwasze etc. to wszystko ludy niegdyś stanowiące rdzeń Chanatu Syberyjskiego, z którym ówczesnym władcom Moskwy przyszło nie raz i nie dwa walczyć o dominację na Syberii…

   Tak mnie w ogóle naszło, że w ramach „nawiązań historycznych” to gdyby Rosjanie zdecydowali się wydłużyć serię „Essenów” o kolejne okręty dla innych flot niż FCz, to jednego powinni nazwac „Admirał Kołczak” 😉 a mogliby też wziąć na patrona
   „Barona Sternberga” 😉

   Polubienie

   1. Jak wdrożą to pogadamy. Moim zdaniem szanse są niewielkie, szczególnie na modernizację T-90. Prędzej je do Syrii wyślą – już tam są pojedyncze wozy T-90. Co do nazw okrętów to się nie wypowiadam bo nie znam klucza odnośnie kolejnych patronów, o ile taki klucz jest (vide casus Primakowa).

    Polubienie

  2. >I potem mamy efekt na Krymie, w Debalcewo, i innych ciekawych miejscach.

   Owszem rosyjskie siły zbrojne są coraz bardziej profesjonalne, skuteczne itp. Otrzymują również coraz więcej nowoczesnego sprzętu itp. Tylko, że bez silnej gospodarki itp( Czy też nie tak podatnej na naciski zewnętrzne) niewiele im to da do rozgrywek geopolitycznych z wielkimi tego świata co świetnie pokazał przykład Ukrainy (Pomijając Krym) . Co z tego, że bardzo dobrze im szło na polu walki jak w zaciszach gabinetów przy „negocjacjach” niewiele byli wstanie ugrać. Odpowiednie naciski Zachodu bardzo szybko przystopowały działanie elementów ich wojsk co mogliśmy zaobserwować we wrześniu 2014 jak i w lutym 2015r,

   Polubienie

 4. Akurat „fala” w SZ FR jest już zjawiskiem zdecydowanie zwijającym się, tak w ujęciu źródeł oficjalnych jak i nieoficjalnych. Profesjonalizacja wygrywa z „falą”.
  I sanacji i pewnej „mody” i ogólnego powrotu do tradycji „carskich”. I nie zapominajmy, że czasy niepewne, a służba w wojsku jest w FR, po latach „smuty”, ponownie traktowana jako zajęcie nobilitujące. Do tego póki co dające pewne i bardzo wysokie pobory. Taki porucznik ma ok. 7 tys PLN w przeliczeniu. Szeregowy-kontraktowy mniej więcej połowę z tego. W Moskwie to nie są szczególnie wielkie pieniądze, ale w takim Kuzyle to majątek.

  Polubienie

 5. Trzeba pamiętać, że zarobki w SZ FR są bardzo zróżnicowane, dużo bardziej niż np. w WP, dużo daje stopień, ale jeszcze więcej rodzaj wojsk i miejsce służby. Generalnie poniżej 1 tys. USD się nie da zejść i tyle mają najgorzej uposażeni szeregowi kontraktowi.

  Polubienie

  1. A oprócz tego widać jednak zdecydowanie wyższy poziom dbałości o przeciętnego żołnierza niż chyba kiedykolwiek w czasach czy to sowieckich czy to carskich – ot choćby umndurowanie ochronne dla załóg pojazdów pancernych („Kowboj”), nowe (i całkiem nowoczesne!) wyposażenie osobiste (nie tylko „Ratnik”), grupy CSAR (jak ta, której nie do końca wyszło w Syrii, ale widać, że się chłopaki mocno starali… więcej praktyki i będzie coraz lepiej)… i oczywiście sprzęt zapewniający zdecydowanie lepszy stopień ochrony „siły żywej” niż wszystko, co bylo do tej pory (wszelkiej maści „rosyjskie MRAP-y”, tudzież nowe wozy – T-14, T-15, Bumerang, Kurganiec z dodatkowym pancerzem etc.).

   To samo we flocie – nowe okręty ratownicze (żeby nie powtórzył się przypadek „Kurska”), nowe jednostki zabezpieczenia, rozbudowa infrastruktury brzegowej…
   Może i nie jest dzisiejsza Rosja imperium z czasów ostatnich Romanowych czy Breżniewa, ale zdecydowanie opłaca się dla niej wiernie służyć.

   Stąd nie dziwią mnie np. wyczytywane na anglojęzycznych forach relacje z wizyt w Rosji, gdzie praktycznie każdy noszący mundur jest postrzegany jako autentycznie dumny z tegoż munduru.

   Polubienie

 6. Zmiany są faktycznie duże. Tylko nie wiadomo, czy zostaną kompleksowo doprowadzone do końca, bo perspektywa budżetowa robi się cokolwiek nieciekawa. Jak już pisałem, wszystko wskazuje na to, że „peak” wydatków na modernizację SZ był w tym roku.

  W FR mundurowi są dumni z bycia mundurowymi a mundur cieszy się dużym szacunkiem społecznym (może za wyjątkiem niektórych formacji policyjnych, w szczególności drogówki). Tak było w Rosji carskiej, tak było w ZSRR, tylko za Jelcyna w koszmarnych latach 90-tych i bardzo wczesnego Putina było inaczej.

  Ps. Przy okazji.

  Polubienie

  1. >Lepiej w takim razie żyć w błogiej nieświadomości, że III/IV RP to edukacyjno-technologiczne >mocarstwo, a FR to nawet nie trzeci, a czwarty świat w tej dziedzinie.

   No cóż czytając często wiele wypowiedzi w internecie wiele ludzi jednak żyje w tej błogiej nieświadomości 🙂 Z tym ,że część z nich to pewnie bardziej myślenie życzeniowe.

   Polubienie

 7. Lepsza błoga nieświadomość niż frustracja. Przy czym Szafran to osoba o otwartej głowie, więc on to inaczej odbiera. Ale wyobraź sobie jakiegoś nauczyciela-rusofoba z naszego pięknego kraju, który w swojej szkole nie ma pracowni mikroskopowej, a widzi, że w jakmś Kuzyle, w jakieś Tuwie, której nie sposób odnaleźć na mapie, w tej okropnej FR, w szkole kadetów maja taką pracownię. Przecież taki dysonans poznawczy może być groźny dla zdrowia. Gorsza może być tylko wizyta w jakimś rosyjskim sklepie z serami w Moskwie 🙂 Spodziewasz się jednego rodzaju, a tych rodzajów serów jest ponad 100. I prawie wszystkie ichniejsze. A przecież taki jeden na takim forum pisał, że nie produkują serów 🙂

  Polubienie

   1. Nie doczekasz się. Chyba, że zmieni się kampania medialna, ale ta kampania się nie zmienia od dziesiątek lat, a to właśnie ona w znacznym stopniu umocniła polskie stereotypy na temat FR.
    Ps. Wybacz Szafranie, ale proszę odpowiednie klipy do odpowiednich wpisów.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s