Przegubowe Witjazie dla brygady arktycznej – foto

Brygada arktyczna strzelców zmotoryzowanych Floty Północnej otrzymała, wśród wielu innych nowych wozów podwyższonej mobilności, pierwsze 30 egzemplarzy przegubowych transporterów gąsienicowych DT-10MP Witjaź.

big_995

Reklamy

41 uwag do wpisu “Przegubowe Witjazie dla brygady arktycznej – foto

 1. Powstające i modernizowane bazy na dalekiej północy potrzebują do obsługi wyspecjalizowanego sprzętu. Kołowy transport nie za bardzo nadaje się na takie warunki. Gąsienice jak w ratrakach radzą sobie terenie gdzie ważny jest niski nacisk na grunt.

  Polubienie

 2. Dziś i wczoraj dni ciekawych news-ów w runecie.
  Jeden z nich to info o nowej koncepcji radaru z KRET-a – info Jarka.

  Na eksport dopuszczone zostały samojezdne roboty Uran-9. Posiadają całkiem pokaźny zestaw uzbrojenia: rakiety systemu Ataka, działko 2A72 kal.30mm oraz km 7,62mm.

  Polubienie

   1. Odbiorca nie wojskowy i prawdopodobnie ma być dostarczony do połowy 2016 roku. W jednej z informacji jest mowa tylko o „nienazwanym odbiorcy”. Jakiś czas temu była mowa o zapotrzebowaniu na te śmigłowce z koncernów naftowych. W roku 2015 były podpisane umowy na dostawę silników TW7-117W do Mi-38 (50 szt.do 2019 roku) W 2016 roku ma być dostarczonych 8 szt. Na podstawie tych informacji o silnikach można wnioskować że produkcja ruszy.

    Polubienie

 3. Dobre pytanie. Podczas MAKS 2015 chyba nie chwalili się portfelem zamówień, więc musi być tak sobie, co swoją drogą zupełnie zrozumiałe. Na 99,99 % odbiorcą nie będą struktury siłowe, które obecnie nie są zainteresowane maszyną wielokrotnie droższą od Mi-8. Za to być może w niedalekiej przyszłości Mi-38 kupią państwowe linie lotnicze Rossija.

  Polubienie

 4. „Chibiny-10” jeśli to nowe bardzo podobnie wyglądają starsze wersje
  И. Насенков зявил, что „Первая партия будет поставлена в ноябре этого года. На законцовках крыльев всех Су-34 установлен базовый комплект многофункционального комплекса РЭБ „Хибины-10В”.Mowa o roku 2015.
  http://militaryrussia.ru/blog/topic-802.html

  Polubienie

  1. A gdzie Su-34? Proszę o ponowne wklejenie albo usunięcie mojej informacji. Niedawno była informacja o dostarczeniu nowych kompleksów WRE przeznaczonych dla samolotów.

   Polubienie

 5. No właśnie nie nowe, dlatego komentarz został usunięty 🙂 Spojrzałem na szybko, ale równie szybko się zorientowałem, że to nie jest nowość 🙂
  Ps. Nie usunę Twojego komentarza, bo ma walor informacyjny.

  Polubienie

 6. W/g RIA Novosti jest podpisany kontrakt na dostawę 46 śmigłowców Ka-52K,poprzednio były zawirowania dotyczące tego kontraktu.(informacje pojawiały się i znikały).

  Z innej strony pojawiła się informacja o zakupie przez Indonezję bliżej nie sprecyzowanej ilości rakiet Ch-31A i P oraz Ch-59ME.
  W kontrakcie z Indiami na dostawę 200 Ka-226T , 60 ma być wyprodukowanych w Rosji 140 w Indiach.

  Polubienie

  1. Czy mi się zdaje czy ten Aligator ma dodatkowe belki? Widzę 2 x 3, a chyba miał 2 x 2…???
   No i dla kogo ten kontrakt – dla Egiptu czy jednak AV-MF?

   Polubienie

 7. Lotnictwo morskie, chociaz „po naszemu” to powinno byc raczej AW-MF – Awiacija Wojenno-Morskowo Fłota.
  Przecież Ka-52K miały być dla niedoszłych Mistrali…

  Swoją drogą ciekaw jestem, czemu zamiast po prostu zbudowac u siebie własne Mistrale, których dokumentację przecież mają (i technologię też, w ramach kontraktu, dostali), kombiinują z jakimiś dziwnymi projektami…?
  „Zapchajdziurowo” i dla zastąpienia Ropuch i Aligatorów powinni stzrelić serię „Greni” i już.

  No i ciekaw jestem, co im wyjdzie z planów reaktywacji dwóch nowszych Nosorożców…

  Polubienie

 8. Będą to śmiglaki jak najbardziej dla Egiptu, ale zapewne z kontraktu dla WMF. Dla producenta nie ma różnicy, WMF obecnie takich śmigłowców nie potrzebuje. Zmiany konstrukcyjne będą niewielkie, choć oficjalny zakres nie jest znany.

  Najpierw niech skończą wreszcie pierwszego „Grenia” bo idzie im jak po grudzie. Ale zgadzam się z Tobą, że najlogiczniej byłoby po prostu skupić się na budowie okrętów proj. 11711, choć powiedzmy sobie szczerze, szału nie robią. Z drugiej strony jak mają te okręty budować w takim tempie jak pierwszą jednostkę to może niech sobie przygotują w kilka lat coś większego i jednocześnie zabezpieczą moce stoczniowe i dopiero następnie ruszą z budową, żeby tak w dekadę choć ze 3 duże okręty desantowe nowej generacji mogli zbudować.

  Polubienie

 9. Uniwersalny kontener rozpoznawczy „Sycz”.Występują 3 wersje: rozpoznania elektronicznego, radiolokacyjnego oraz optycznego. Tu na zdjęciu prawdopodobnie radiolokacyjny obserwacji bocznej. Jakiś czas temu było głośno to tych kontenerach, ostatnio ucichło.W tym roku zamówiono 8 szt. różnych wariantów.

  Polubienie

 10. Owszem. Opisywałem już ten zasobnik na blogu dawno temu o ile mnie pamięć nie myli. Albo i jeszcze na wiadomym forum, z którym się już pożegnałem na dobre.
  Ps. Chyba w ubiegłym roku ?

  Polubienie

 11. DT-10P najpotężniejszy? A co się stało z DT-30? Zaprzestali produkcji? „10” pływa (stąd owo P w oznaczeniu), „30” nie, ale za to wozi ciupkę więcej.

  Polubienie

 12. Poprawione. Mój głupi a nawet głupawy błąd. Nazwa typoszeregu połączyła się w nieodgadnionych meandrach mojego umysłu z jednym modelem.
  To „ciupkę” to 3x tyle.
  Na swoją obronę z tamtej chwili mam tylko to, że DT-30 nie są obecnie kupowane przez SZ FR.

  Polubienie

 13. A tam, zdarza się 🙂 Zresztą nie napisałem tego jakoś specjalnie czepialsko 🙂

  Tak informacyjnie, oprócz podstawowych tj. „10” i „30” w rodzinie są jeszcze: b. lekka „7” oraz „średnia „20” (obie pływają). Przy czym wojsko kupowało chyba tylko podstawowe i najstarsze konstrukcyjnie tj. lekką pływającą „10” i niepływającą, za to wożącą do 30 ton ładunku „30′.

  Dla wszystkich zainteresowanych „rodziną” polecam stary (z trochę podkoloryzowanymi napisami), ale bardzo przyjemny filmik pokazujący możliwości pojazdów tej rodziny (DT-10/30)- migawki od testów pierwszych wozów do udziału w realnych działaniach bojowych okraszone dobrze dobrana muzyką:

  i parę innych:

  Polubienie

  1. Specjalnie czepialsko na pewno nie. W każdym razie nie widzę problemu. Dobrze, że zauważyłeś błąd, tym bardziej, że był to wynik mojej jakiejś chwilowej niedyspozycji intelektualnej. Cóż, ten się nie myli kto nic nie robi.

   Polubienie

 14. Sporo jak sporo. Jakieś 20 lotów w grudniu z Żukowskiego. Szału nie ma, ale, że bywały wcześniej miesiące bez lotów z Żukowskiego … Przy czym guzik wiemy, co się dzieje w Achtubińsku. Są tylko komunikaty od czasu do czasu, bez materiału filmowego czy zdjęć. Nie pokazano NIGDY publicznie jak T-50 strzela z działka, zrzuca bomby, odpala rakiety …

  Polubienie

 15. W tym roku (wrzesień-październik) w powietrze ma wzbić się samolot szkolny Jak-152 przeznaczony do wstępnego szkolenia kadetów Sił Powietrznych na wstępnym etapie szkolenia.
  Projekt został wybrany w przetargu w 2014 r.
  Do tej pory Rosja nie miała w programie szkolenia tego typu samolotów. Pewnie będą musieli zmodyfikować program szkolenia pilotów.

  Polubienie

  1. „Słowo” (skrót) klucz to ДОСААФ
   Wcześniej były Jaki-52 (zbieżność oznaczenia następcy zapewne nie jest przypadkowa) a jeszcze wcześniej inne szkolne Jaki. W dobrych czasach w DOSAAFie można było polatać i migami 21 🙂

   Polubienie

   1. Wiesz Voli500, swego czasu DOSAAF miał otrzymać cywilnego Su-25 🙂
    Ale faktycznie, praca „Ptaszek” zakłada, że Jak-152 to ma być relatywnie prosta maszyna szkolenia podstawowego, samolot co najmniej o klasę niżej od Orlika.
    W FR szczeble szkolenia na samoloty bojowe mają wyglądać tak – najpierw chyba jakiś ultralekki szmatolot, później Jak-152 i następnie od razu Jak-130. Troszkę inaczej niż u nas, gdzie różnica w osiągach między maszyną ze śmigłem, u nas turbośmigłowa, w FR tłokowa, a szkolno-bojowym odrzutowcem jest mniejsza.
    Który system jest/będzie lepszy – nie wiem, nie jestem praktykiem.

    Polubienie

 16. Nasz PZL-130 Orlik to też i nieszczęśliwy samolot bo nikt oprócz Polski nie polubił go. Nie udało się go sprzedać. A była jeszcze i Iskierka tylko przegrała konfrontację z Orlikiem.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s