Walki uliczne w Szejk Miskin – klip

Na początku klipu bardzo świeżo wyglądający T-72AW.

Nie zdziwiłbym się, gdyby to był wóz z uruchomionych przez FR w Homs zakładów remontowych techniki pancernej.

Przy czym wbrew tytułowi klipu, miasto nie jest wciąż zdobyte przez siły rządowe.

 

 

Reklamy

30 uwag do wpisu “Walki uliczne w Szejk Miskin – klip

 1. Internety wieszczą ściągnięcie do Szejk Miskin rebelianckich posiłków z Darra mapki pogodowe pokazują duże zachmurzenie w tym rejonie więc jest to prawdopodobne. Ciekawe czy SAA wytrzyma kontrę.
  Nagrań ze śnieżkiem brak…

  Polubienie

 2. Szejk Miskin, niby z dziś klipy. Tam już nie ma cywilów, ja bym to starł artylerią i ODAB-ami z powierzchni ziemi korzystając z okazji, że ściągają tam islamiści posiłki. Miasto i tak jest już kupą gruzów.

  Polubienie

  1. Hmm może faktycznie tam nie padało
   dłuższe nagranie niby z dzisiaj

   „moderate” drastyczne na końcu ale i symptomatyczne nie rozumiem tego sposobu walki oni chyba naprawdę chcą zginąć…

   Polubienie

  2. Mnie najbardziej dziwi to że SAA tak rzadko wykorzystuje artylerię. Islamiści uwielbiają ustawiać TOW-y na różnych odkrytych pozycjach, np dachach domów oraz rozmaitych wysokich punktach. Kilka salw z Gradów załadowanych pociskami kasetowymi i już byłoby dużo łatwiej. (Teoretycznie z tego co można znaleźć w internecie mają naprawdę dużo różnego rodzaju haubic, moździerzy czy RSZO). Warto też zwrócić uwagę że Islamiści lubią trzymać się w dużych grupach, uwielbiają statyczne punkty oporu przy murkach czy osłonach terenowych. Gdyby SAA miało jako takie rozpoznanie to również tam mogliby masakrować islamistów. Jednak i tak najbardziej dobijają mnie te samotne „rajdy” czołgami i BMP bez jakiejkolwiek osłony piechoty w wykonaniu SAA. Mam takie pytanie, wiesz coś może o jakichś radarach artyleryjskich i dronach na wyposażeniu SAA ? Na materiałach filmowych często widać statyczne stanowiska artylerii islamistów (hell cannon np.), dookoła pełno porozrzucanej amunicji lub łusek, obsługa nie spieszy się zbytnio. Żadnej odpowiedzi ze strony rządowych, przypominają mi się filmiki z Donbasu gdzie Ukraińcy potrafili dostać odpowiedź już po kilku minutach, a tutaj jest zupełnie na odwrót. Wygląda to tak jakby SAA technologicznie zatrzymała się na latach 60′. Ostatnio wpadłem też na filmik na którym artylerzyści SAA używali kalkulatorów i przeliczników dostępnych na Androida, niektóre obliczenia robione w zeszytach. Zero rozpoznania (nawet cywilne drony jak Nusra), ognia kontrbateryjnego czy pomysłu na to jak jak walczyć (RuAF zbombi, my zajmiemy, problem w tym że gdy nie ma wsparcia powietrznego to rządowi leżą i kwiczą). A tak wielu narzekało na rządowych na Ukrainie, że brak im tego czy owego.

   https://pbs.twimg.com/media/CXqx-TuWkAAXYjz.jpg:large

   PS Według „Jihadi Juliana” i „umiarkowanych”, rządowi kontrolują już około 40% miasta. Jeśli RuAF nie zetrze tego miasta w proch to rebelsi przejmą je w całości w ciągu kilku dni, a stracony sprzęt i dziesiątki zabitych pójdą na marne.

   PS2 Sorry za ewentualne błędy, długi post z tableta

   Polubienie

 3. Czym on dostał, że tak się nagle zapalił, ale płomień zgasł?
  Ech, aż by się chciało, żeby Kurdowie dostali Kornety… od razu takich rajdów byłoby mniej…

  Polubienie

   1. Na filmie widać jak z czołgu wyskakuje płonący załogant (1:20) (na lewo od armaty) po czym zeskakuje (i przestaje się palić) i przed czołgiem ucieka do rowu (1:22) Patrząc po tym, że czołg bezwładnie się stoczył, zaś z włazów wydobywa się dym jestem skłonny uwierzyć, że zadziałał system gaśniczy, ale nie chciałbym być na miejscu załogi, skoro jeden delikwent paląc się ucieka z wozu… Bardzo wątpię żeby ten czołg dostał czymś mocniejszym niż rgppanc lub leciwy ppk. Metys-M, Kornet etc zrobiłbym Bajkonur z kadłuba i Progress-3 z wieży 😉
    Choć za tą spuszczoną do ziemi suczkę to IMHO Kurdowie powinni dostać faktycznie nieco Metysów-M i Kornetów, oraz Igłę-S do kompletu. Wtedy dopiero byłoby zgodnie ze starym testamentem 🙂

    Polubienie

   2. Taki schemacik M60A3 ale mam pytanie do Militarysty cała amunicja jest w zasobnikach w wieży?
    Nie widać tutaj drugiego rzutu

    Ps. PKK czy tam szerzej Kurdowie nigdy nie dostaną nowoczesnych manpadów z FR chyba że oni już będą szli na noże z Turcją (teraz to tylko macanki są)
    WKS jest za bardzo wystawiona w Syrii by ryzykować pojawienie się w sklepach „survivalowych” gradów albo stingerów.

    Polubienie

 4. Witam, mój pierwszy post , raczej czytam 😉 .Mam pytanie , czy to , że turecki czołg przestał się palić „żywym ogniem” może być efektem pracy systemu gaśniczego , czy po prostu koniec filmiku. W syryjskich filmikach , zawsze pożar się rozkręca i prowadzi do zniszczenia pojazdu.jwa

  Polubienie

  1. Może być, że efektywnie spracował system gaśniczy.
   Kurdowie, jeśli faktycznie dostali PPK-i (choćby i owe marne Metysy) dopiero się uczą i będą poznawać słabe punkty M60 i innych tureckich wozów.

   Polubienie

  2. Jeśli chodzi o palność maszyn ze wschodu to chodzi chyba głównie o ładunki miotające w karuzeli i zapasie. Amunicja dzielona ładunki składowane razem dodać do tego względnie delikatną spalającą się „łuskę” i w chwili trafienia strumieniem kumulacyjnym w taki ładunek natychmiast zajmuje się reszta i lecimy na orbitę.
   http://www.liveleak.com/view?i=d72_1370178096&comments=1
   Idealne trafienie w karuzelę
   A w takim M60 mamy amunicję scaloną chyba nawet w normalnej metalowej łusce więc jest duża szansa że wybuch jednego pocisku nie pociągnie za sobą kolejnych, system ma czas zadziałać i uratować maszynę choć w tym wypadku sądząc po panice kierowcy to załoga w wieży mocno się „sparzyła”…ale czołg jest do odzyskania

   Polubienie

   1. Wydaje mi się , że w przypadku wybuchu jednego ładunku , nie ma znaczenia rodzaj łuski. Eksplozja w obrębie innej , nieodizolowanej dostatecznie amunicji zawsze spowoduje reakcję łańcuchową. Inną sytuacją jest zdarzenie , kiedy amunicja zacznie się palić w wyniku penetracji pojazdu przez strumień kumulacyjny (zapewne przy braku centralnego trafienia strumieniem a „tylko” produktami jego pracy). Wtedy system gaśniczy ma czas zadziałać (części sekundy) i znaczenie mają takie detale , gdyż istotnie zmniejszają skalę zjawiska z jakim musi się on uporać.

    Polubienie

   2. Melon91 i dziewiątka
    co do T-55
    w tym wybuchł chyba „tylko” jeden pocisk w trakcie ładowania
    http://www.liveleak.com/view?i=944_1335823143
    wieża nie odleciała i pewnie gdyby miał system gaśniczy na poziomie Leo2 to by się nie spalił. I o to mi chodziło w karuzeli ładunki miotające są razem walnie jeden, dwa pójdą wszystkie i nie ma szans na ratunek a scalona amunicja do tego chroniona w specjalnych „bunkrach” takie szanse daje.
    Taka specyfika projektu…ale żeby nie było jestem za propozycją Militarysty modernizacji PT-91.

    Polubienie

 5. taki plan zapewne istnieje jednak odpowiedni moment jest istotny , swoją drogą to zaawansowaną broń przeciwpancerną albo nawet przeciwlotniczą możnaby bez trudu wyposażyć w aktywator pozwalający użyć jej wyłącznie w określonym obszarze geograficznym po GPSie… jeśli tak jest to proszę o info kogoś kto się z tym spotkał

  Polubienie

 6. Nie wiem.
  Chociaż Su-25SM latają często z maksymalnym ładunkiem, może nie masowo maksymalnym, ale jeśli chodzi o wykorzystanie węzłów podwieszeń. Reszta niestety nie. Swoją drogą nie wiem po co pozakładali na przełomie października i listopada na Su-24 belki wielozamkowe, skoro w praktyce nie są wykorzystywane. Tylko ludzi w błąd wprowadzają.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s