Opowieść o tankowaniu – klip

Tytuł dwuznaczny, ale materiał dotyczy WKS.

Ciekawe zdjęcia, w tym nieudane podejścia, warto obejrzeć.

Reklamy

53 uwagi do wpisu “Opowieść o tankowaniu – klip

 1. Klimatyczny ten filmik. Miło pooglądać 🙂

  Skorzystam „wrednie” z okazji i popularności Twojego bloga i przypomnę naszych chłopaków na „29”, bo im się bezapelacyjnie należy:

  Polubienie

   1. Ja nie znam się ale fajne fotki.
    Właśnie doczytałem że jedyny egzemplarz Obiektu 292 został dostarczony do muzeum w Kubince. I to chyba ten egzemplarz. Aż dziw że jeździ, nie zapomniano o nim.

    Polubienie

 2. Tak żeby być poprawnym – to nie jest Ob.292 „taki jak miał być”. Obiekt 292 powstał w tylko jednym egzemplarzu, jako wczesne stadium prac na bazie kadłuba T-80BW i zmodernizowanej wieży wyposażonej w ręcznie ładowaną armatę 152 mm i dociążonej elementami symulującymi realną masę nowej spawanej wieży. Powstały również dwie makiety docelowej wieży spawanej.
  Tak miał wyglądać:

  Polubienie

 3. Pojawiło się zestawienie o danych dotyczących dostaw samolotów na eksport
  2015 — 32 шт (МиГ-29К/КУБ — 6, Су-30МК2 — 4, Су-30СМ — 4, Як-130 — 18)
  2014 — 10 шт (МиГ-29К/КУБ — 6, Су-30МК2 — 4)
  2013 — 15 шт (МиГ-29К/КУБ — 7, МиГ-29УБ — 2, Су-30МК2 — 6)
  W tym zestawieniu brak jest elementów do montowanych w Indiach Su-30MKI
  Tendencja wzrostowa , ciekawe czy uda się utrzymać podobny poziom w najbliższych latach.

  Polubienie

   1. Як-130 – 30 бортов (4 – белорусия /71, 72, 73, 74/, 6 – бангладеш /15101-15106/, 12 – ВКС России /57, 58, 71-80/, 8 – Бангладеш не переданы заказчику /15107-15114/)

    Су-30СМ – 31 борт (поднято в воздух с 1118 по 1308) (передано: 4 – Казахстан /01, 02, 03, 04/, 5 – МА ВМФ России /38, 39, 40, 41, 42/, 8 – ВКС России Миллерово (03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 11), 2 – ВКС России ГЛИЦ /03, 04/, остались не переданными 12 бортов)

    Polubienie

  1. Czyli mamy obecnie 11 pułków systemów S-400 w FR? W skład pułku wchodzą dwa bataliony. Gdzieś spotkałem się z informacją, że w tym roku chcą wdrożyć kolejne 5 pułków. Ale coś za dużo chyba?

   Polubienie

 4. Bodajże w grudniu rozmawialiśmy o tym na blogu. Ale już nie pamiętam pod którym z wpisów 🙂 Tam chyba była podana liczba wdrożonych pułków. Pamiętam, że 28 pułków ma być do 2020.
  Ps. Polecam styczniowy numer AFM, Mladenow napisał artykuł, który powinien Ciebie zainteresować. Chyba dał zestawienie liczbowe S-400, ale już nie pamiętam, będę musiał zerknąć.
  Ps.1 Tak, z dzisiejszą dostawą jest 11 kompleksów pułkowych S-400. Wg Mladenowa do 2020 ma być 24-27 kompleksów pułkowych.

  Polubienie

  1. Dzięki za doprecyzowanie.
   Generalnie jeśli chodzi o wdrażanie S-400 było trochę zamieszania. Wcześniej o ile pamiętam Rosjanie wprowadzali pojedyncze bataliony S-400 przedstawiając to jako kompleks teraz wdrażają już kompleksy pułkowe czyli po dwa bataliony. W sumie jeszcze parę lat temu byłem dość sceptycznie nastawiony odnośnie planów zakupów tego systemy. Sądziłem, że będą klepać po jeden dwa bataliony rocznie i na tym się skończy. A tutaj o ile zrealizują zamówienie mamy w 2020r 24-27 kompleksów pułkowych czyli około 50 batalionów! Warto zwrócić uwagę na to, że FR posiadała-posiada łącznie ok 60 nie pamiętam dokładnie batalionów systemów S-300PT/PS/PM. Mowa oczywiście o rozwiniętych systemach bo ile jeszcze mają tego gdzieś na składach diabli wiedzą 🙂 ale na pewno jest tego jeszcze „trochę”
   Przy czym większość to jednak było już dość leciwe S-300PS ( ok 37), które będą aktualnie wycofywane. Samych S-400 będzie niewiele mniej niż łączna liczba batalionów S-300 ( nie licząc oczywiście S-300W), natomiast wzrost wartości bojowej tych systemów w stosunku do S-300 PS jest nieporównywalny. Już pomijając to, że jeden batalion S-400 kontroluje znacznie większą część terytorium. A są jeszcze S-300PM( ok 20 batalionów), które pozostaną jeszcze w służbie a część jest modernizowana do standardu S-300PM2. Warto zwrócić uwagę, że S-300PS ma być rzekomo zastąpiona jeszcze przez systemy S-350 choć nie wiem jaki jest aktualny status. W tym roku mają chyba wchodzić pierwsze kompleksy ? Choć coś cicho ostatnio na ten temat? Gdyby jednak wszystko poszło ok to dość mocno wzmocnią one rakietową opl, która tak czy siak i tak będzie dość mocno wzmocniona o ile nie będzie jakiś drastycznych cięć i zrealizują zakupy S-400. A na horyzoncie mamy jeszcze S-500 ( choć to bardziej już będzie system ABM)
   W armijnych systemach plot też jak wiadomo sporo się dzieje.

   Polubienie

   1. Nie dawno uruchomili nowy zakład produkcyjny to i moce produkcyjne wzrosły.
    „Как сообщалось в начале декабря, к концу 2015 года количество полков, оснащенных С-400, возросло до 11. В 2016 году ожидается поставка еще пяти комплектов, таким образом, полков с „Триумфом” в составе российской армии станет 16.”
    Czyli na koniec 2016 roku 16 pułków to do 2020 spokojnie realne plany o jakich pisałeś.

    Polubienie

   2. >Nie dawno uruchomili nowy zakład produkcyjny to i moce produkcyjne wzrosły.

    No i jeszcze jeden mają uruchomić 🙂 Z tym, że do produkcji ma wejść również S-350? oraz trzeba zwiększyć moce produkcyjne na zamówienia eksportowe.

    Polubienie

   3. Przeczytaj sobie Jarku ten artykuł Mladenowa ze styczniowego AFM, naprawdę warto. Tym bardziej, że zdjęć S-300W4 nigdy dość, a w artykule jest jedno ze strzelań.

    Polubienie

   4. >rzeczytaj sobie Jarku ten artykuł Mladenowa ze styczniowego AFM, naprawdę warto. Tym bardziej, >że zdjęć S-300W4 nigdy dość, a w artykule jest jedno ze strzelań.

    No widzę spory artykuł. Zabieram się za lekturę 🙂

    Polubienie

   5. Przy czym wiele z zapowiedzi Mladenowa, w ślad za zapowiedziami MO FR, nie ma szans na realizację. Ropa dziś staniała o kolejne 5 %, w jeden dzień rosyjski budżet złapał kilka mld USD deficytu więcej. Zaczynam nabierać coraz większego przekonania, że rok 2015 był najlepszym rokiem dla SZ FR na wiele lat. W roku obecnym i latach kolejnych budżet MO FR będzie musiał być bardzo zmniejszony, obcinka o 10 % to wydaje się być niezbędne minimum, choć liberałowie postulują już i 30 %. Już się też mówi o odroczonych płatnościach za niektóre tegoroczne dostawy sprzętu. Ale długo tak nie pociągną, bo padnie przemysł. W każdym razie jestem już prawie pewien, że „górka” dostaw sprzętu to był ubiegły rok.

    Polubienie

   6. >Ropa dziś staniała o kolejne 5 %, w jeden dzień rosyjski budżet złapał kilka mld USD deficytu więcej.

    A jak jeszcze Iran zacznie eksport ropy ? Już obecna cena ropy dla rosyjskiego budżetu to ogromne straty a wygląda na to, że to nie koniec spadku. Swoją droga zastanawia mnie czy na Kremlu liczyli na to, że ropa już zawsze będzie się utrzymywać na poziomie choćby nawet 60-80$ ? Robiąc niewiele w celu uniezależniania gospodarki od surowców energetycznych. Choć coś tam robili bo surowce to już ok 45 % budżetu? ale to nadal dużo. Wiadomo też, że taka transformacja i reforma gospodarki to kupa lat. Biorąc pod uwagę nawet to, że mieli tą ponad dekadę naftowego eldorado przez pierwsze kilka lat i tak musieli pozbierać do kupy to wszystko po rozpadzie ZSRR i latach 90. Tego czasu też tak dużo nie było aby rozwijać inne gałęzie gospodarki choć sam do końca nie wiem na co mieliby stawiać ?:) A i trzeba było jeszcze rezerwy stworzyć itp, podnieść zarobki obywatelom aby stymulować popyt wewnętrzny po części, który też jest motorem napędowym gospodarki.
    Tak to przynajmniej według mnie wygląda choć nie jestem ekonomistą. Zawiły choć interesujący temat.

    Polubienie

   7. Mieli mniej więcej dekadę budżetowego eldorado, czyli z grubsza 2003-2013 minus dwa lata kryzysu światowego. Lata 2000-2003 to okres sprzątania po faktycznym bankructwie w 1998 roku i ogólnie latach 90-tych.
    I zawsze można postawić pytanie, które już stawialiśmy, jeśli nie tu, to na pewno wiadomo gdzie :-), czy można było zadziałać lepiej ? Oczywiście, że tak, ale albo kosztem przemysłu zbrojeniowego albo kosztem ludzi. WWP, co by o nim złego nie powiedzieć (bojaźliwy geopolityk, człowiek uzależniony od PR, być może miliardowy złodziej – choć na to ostatnie nie ma dowodów wprost), postanowił zadziałać tak, żeby w ramach sporych, ale jednak nie nieograniczonych dochodów, dać i trochę przemysłowi, nieco więcej niż przemysłowi ludziom w programach socjalnych, a na dodatek trochę odłożyć (fundusze rezerwowe, obecnie, za wyjątkiem rezerw walutowych, błyskawicznie topniejące). Tak jak WWP nie cierpię, tak uważam, że ekonomicznie wykorzystał ową dekadę 2003-2013 na mocne dostatecznie z plusem. Ważne, żeby teraz jakoś ów pogłębiający się kryzys przetrwać, minimalizując straty. A będzie ciężko, bo dochody budżetowe będą maleć, a zbliża się rok wyborczy i będzie trzeba bardzo ostrożnie ograniczać wydatki. Na pewno obecne ciekawe czasy staną się jeszcze ciekawszymi. Obyśmy tylko mieli okazję o nich móc swobodnie rozmawiać …

    Polubienie

   8. Jeszcze wracając do tajemniczego 40N6. Od wielu lat podczas prac rozwojowych nad tym pociskiem mamy do czynienia dość sporą dezinformację jeśli chodzi o jakiekolwiek charakterystyki tej rakiety pomijając oczywiście maksymalny zasięg przeciwko celom aerodynamicznym. Początkowo 40N6 miał być pociskiem stricte ABM, dzięki któremu systemy S-400 miały posiadać znacznie lepsze charakterystyki jeśli chodzi o zwalczanie pocisków balistycznych. Łącząc w sobie de facto zmodernizowane S-300WM i najnowsze systemy S-300PM z tym, że oczywiście wszystko z lepszymi parametrami jeśli chodzi o zwalczanie wszelkiej maści celów itp. Potem pojawiały się informacje o dość imponujących parametrach tej rakiety jak możliwość zwalczania głowic już w przestrzeni kosmicznej powyżej 100km jak i bardzo dużej prędkości maksymalnej pocisku ok 12M. Przy tego typu charakterystykach pocisk powinien być znacznie większych rozmiarów od 48N6DM i tym samym nie mieściłby się do uniwersalnych kontenerów dla S-400. Tak czy siak gdyby to była prawda 40N6 zbliżał by się do SM-3. Wygląda jednak na to, że są to dość mało wiarygodne dane. W międzyczasie pojawiła się informacje, że de facto 40N6 to pocisk przystosowany głownie do zwalczania celów aerodynamicznych w tym AWACS, bombowców itp na ultra dalekich zasięgach do 400km. Początkowo miał bazować na 9M82M potem jednak na 48N6. Dziś po wielu latach i testach tej rakieta nadal nie wiemy o niej NIC poza tym, że ma rzekomo zasięg zwalczania celów aerodynamicznych do 400km i ma aktywną głowicę samonaprowadzającą . Nie wiemy czy jest jedno czy dwustopniowy, jakie ma gabaryty, ile waży, jaką masę głowicy itp, żadnych zdjęć, nie wspominając o zdjęciach z prób itp. Bardzo dziwne szczególnie, że jeśli chodzi o inne pociski plot wchodzące do linii i rozwijane wiemy o nich znacznie więcej, choćby 48N6DM, 9M96, czy też wreszcie zmodernizowane 9M83M i 9M82M dla systemów S-300W4. Odnośnie tych ostatnich, które również zapewniają systemom S-300W4 zasięg do 350-400km mamy właśnie zdjęcia i klip z testów. Do tego wiemy dość sporo o samym pocisku mniej więcej oczywiście. Zwiększenie zasięgu w stosunku do 9M82 uzyskano poprzez odpowiednią optymalizację trajektorii pocisku. Do tego rakieta dysponuje dość sporą energią. Jest dwustopniowa, rozpędza się do ponad 7M no i jest cięższa od 48N6 to też zwiększenie jej zasięgu nie było jakimś większym kłopotem a zasięgi rzędu ponad 300 km osiągano już podczas testów w latach 90.
    Tak więc wracając do 40N6 ciekawe w czym tkwił problem raz, że bardzo długo się z nim męczyli dwa nic de facto o nim nadal nie wiadomo. Być może jakieś problemy z głowicą aktywną czy też opierając się na modyfikacjach 48N6 był problem z wyciągnięciem tak dużych zasięgów nawet dla celów niemanewrujących. No chyba, że jest to jednak pocisk o jakiś znacznie lepszych charakterystykach anty balistycznych albo z drugiej strony wyszedł im jakiś bubel 🙂

    Polubienie

   9. >Oczywiście, że tak, ale albo kosztem przemysłu zbrojeniowego albo kosztem ludzi.

    No według mnie to też nie najgorsze rozwiązanie. Zachowanie i wzmocnienie przemysłu zbrojeniowego jest bardzo ważne w przypadku państwa ,które chce być niezależne oraz prowadzić niezależną politykę czy też rozgrywać jakieś partie geopolityczne. Niewiele krajów na świecie jest wstanie sobie pozwolić na tak rozbudowany przemysł wojskowy, który może opracować i wdrożyć do produkcji zaawansowane systemy uzbrojenia. Są to ogromne pieniądze, badania B&R, kadra, wykreowanie technologii, co trwa czasami i dekady. Widać to chociaż po przykładzie Chin itp To w sumie są takie oczywistości. Do tego w FR jednak zbrojeniówka daje prace wielu ludziom a jeszcze licząc różnej maści kooperacje itp liczba się jeszcze zwiększa. Jest to do tego miejsce, w którym kreuje się nowe technologie i rozwiązania, które mogą przydać się w przyszłości jak wiadomo nie tylko w armii.

    Ale ważną kwestią jak wiadomo jest również niezależna i silna gospodarka i tutaj FR ma spory problem. Choć tak z drugiej strony w dzisiejszych czasach nawet silnie i rozbudowane strukturalnie gospodarki są podatne na działania czynników zewnętrznych. W szczególności gdy de facto taka FR gra sama nie mając w sumie żadnego większego sojusznika. Chiny cały czas wolą się przyglądać de facto sytuacji itp. A na przeciw kolosy gospodarcze USA i UE powiązane w strategicznych sojuszach. Zresztą jak ostatnie wydarzenia pokazały USA mają nadal ogromny wpływ na UE.

    >Na pewno obecne ciekawe czasy staną się jeszcze ciekawszymi

    Hmm ale co masz na myśli? FR raczej będzie coraz bardziej w geopolitycznej defensywie ze względu na coraz gorszą sytuację ekonomiczną itp a i dla entuzjastów rosyjskiej techniki coraz mniej będziemy widzieć nowego sprzętu a i kluczowe programy będące aktualnie w rozwoju mogą mocno zwolnić.

    Polubienie

 5. Zastanawia mnie co to jest to coś na końcach skrzydeł i jakie to ma oznaczenie. Ostatni wysyp systemów WRE jest imponujący i jeśli to działa tak jak opisują i będą wprowadzać to na uzbrojenie to może to może mieć przełomowe znaczenie w prowadzeniu działań wojennych.

  Polubienie

  1. Z drugiej strony dalej promiennik Ispanki (? – chyba, że wsadzili coś nowego do starej obudowy?). A co do „przełomu” – czy ja wiem…? „Przełom” to był w czasie DWS, jak to wszystko wymyślono i po raz pierwszy użyto w praktyce.
   Teraz WRE i jej wszelakie zastosowania to standard.

   Polubienie

   1. Tempo wprowadzania nowości w ostatnich paru latach jest imponujące nie tylko w lotnictwie. Okres smuty w tym temacie zakończony. Druga sprawa że nie zawsze wszystko o Rosji wiadomo.

    Polubienie

 6. Jak podaje „bmpd” za menadefense.net Algieria będzie pierwszym użytkownikiem Su-34. Prawdopodobnie umowa na 40 szt. z dostawą do 2022. W artykule pojawia się nazwa Su-32(wersja eksportowa?)?

  Polubienie

 7. Swoją droga rosyjscy generałowie wciąż mają dobre samopoczucie.
  W latach 2016-2020 SZ FR mają otrzymywać rocznie MINIMUM 1 tys. fabrycznie nowych i 1,3 tys. zmodernizowanych pojazdów opancerzonych.

  Polubienie

  1. A owszem, mam. Nb. „do kompletu” jest też jego książka o Su-25 „w ogóle’ (obie z Ospreya).
   Nb2. – czy AFM można kupić w wersji elektronicznej (jako PDF)?

   Polubienie

  1. W sumie to dopiero jak kupiłem to się zorientowałem, że mogłem sobie tą „ogólną” odpuścić 😛 mam już dawną monografię z AJ-Pressu, parę rosyjskich… ale lubię ten samolot 😀

   Polubienie

 8. Pewnie każdy już widział, ale… po prostu ładne zdjecie:

  Chociaż mogli dać jakąś płytę pancerną osłaniającą blok celownika działonowego z lewej strony i od góry… (tak, wiem że to grafika na bazie fotki).

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s