559. samodzielny pułk bombowców frontowych w Morozowsku – klip

Interesujący materiał filmowy z dość rzadko pokazywanej jednostki.

Pułk w 2015 roku zakończył przezbrojenie w Su-34, obecnie wszystkie trzy eskadry posiadają wyłącznie te maszyny, łącznie 36 sztuk.

 

Reklamy

85 uwag do wpisu “559. samodzielny pułk bombowców frontowych w Morozowsku – klip

 1. Ale to nie ma po prawdzie znaczenia. Wszak i tak chodzi o samoloty przedseryjne, czy jak kto woli, serii informacyjnej. Najważniejsze jest, kiedy będzie gotowy samolot w konfiguracji docelowej.
  Ps. Pożar prototypu miał miejsce w 2014 roku.

  Polubienie

  1. Ciekawe jak tam sprawa z nowym napędem się ma. To znaczy jak idą prace. Nowe silniki miały rozpocząć testy statyczne pod koniec 2015. Na razie nic nie słychać. Nowy napęd ma między innymi zapewnić T-50 przelotową prędkość naddzwiękową na poziomie ok 1,6M? i nie tylko.

   Polubienie

   1. Rzekomo w 2018 prototyp PAK FA ma się już wzbić w powietrze z nowym silnikiem. Zobaczymy.
    Odnośnie PAK DA znów odlecieli oblot w okolicach 2021 hahaha 🙂

    Polubienie

   2. Moim zdaniem nie warto nawet zwracać obecnie uwagi na tego typu informacje z datami. Ja je w zasadzie programowo ignoruję. Jak coś się pojawi w metalu, to się będzie pisać i dyskutować.

    Polubienie

 2. Jaki zrobił się garbaty. A pamiętacie pierwsze fotki Mig-29 (9.12) w drugiej połowie lat 80 z wizyty w Finlandii. W Polsce pierwsza fotografia była chyba w dawno zapomnianych „Wirażach” w końcu lat 80.

  Polubienie

   1. Jest w tekście podlinkowanego artykułu.
    Первый инженерный штурмовой батальон уже приступил к плановой боевой подготовке. Как соообщил генерал-лейтенант Юрий Ставицкий, батальон штурма и разграждения вошел в состав вновь сформированной инженерно-саперной бригады Резерва Верховного Главнокомандующего.

    Polubienie

 3. @szmul75:
  >Первый инженерный штурмовой батальон уже приступил к плановой боевой подготовке. Как соообщил генерал-лейтенант Юрий Ставицкий, батальон штурма и разграждения вошел в состав вновь сформированной инженерно-саперной бригады Резерва Верховного Главнокомандующего.

  Ba, ale numeru ani dyslokacji brygady nie znamy…. 😦

  Swoja drogą, ciekawe, czemu akurat teraz tworzą (odtwarzają) tak wyspecjalizowane podooddziały i oddziały saperskie… w sumie to może dla nich zamówią jakąs partie Terminatorów…? pasowałyby im IMHO, razem z BMO i TOS-ami.

  Polubienie

 4. Pojawiła się informacja o wzmocnieniu konstrukcji wszystkich Mi-28N. Konieczność zmian była następstwem wypadku jaki miał miejsce 2 sierpnia 2015. Od tego czasu nie było większej aktywności tych śmigłowców. Może teraz pojawią się w…………Syrii (za jakiś czas)?

  Polubienie

 5. Dwa dni temu głównodowodzący WKS W.Bondariew poinformował że do 2021 roku wystartuje nowy bombowiec projektu PAK DA. Zaznaczył że w przypadku utrzymania obecnego tempa prac oblot może odbyć się wcześniej.

  Polubienie

 6. Generał będący komikiem. Przygotowanie do produkcji modernizacji dobrze znanego przemysłowi Tu-160 zabierze więcej czasu niż zbudowanie od podstaw nowatorskiej, prototypowej konstrukcji, w układzie aerodynamicznym zastosowanym po raz pierwszy w historii rosyjskiego lotnictwa. Przecież to są jakieś mrzonki z tym 2021 rokiem.

  Polubienie

  1. Komik, nie komik ale mogło być tak że coś tam było klejone może nie w garażu ale w hangarze. Zauważ jak wyglądał program PAK FA. MiG 1.44 poleciał bodajże coś około roku 2000 ( a prawdopodobnie przed zawieszeniem prac nieoficjalnie w 1994)ile to lat wcześniej od T-50.?A już wtedy program PAK DA trwał. Może wtedy zaczęli coś robić a w dzisiejszych czasach po prostu koncepcje samolotów nad którymi pracowali dawniej wprowadzają w życie. Wszyscy znają „setkę” Suchoja (wg mnie najpiękniejszy obok Tu-22 samolot jaki kiedykolwiek latał ) wtedy nie było klimatu dla tego samolotu ale swoimi rozwiązaniami wyprzedzał swoje czasy. Poleciał pierwszy raz w 1972. Pożyjemy zobaczymy co z tego wyniknie.

   Polubienie

 7. Nie tak mało. Warto nadmienić że nie wszystko od 2008. Tak jak widać na tej grafice że są i od 2011. Pytanie retoryczne, a ile Polska Armia otrzymała w tym czasie śmigłowców?!

  PS.1. Prawdopodobnie doszło to konsensusu między Rosją a Indiami w sprawie kontynuacji FGFA obie strony mają wyłożyć na ten program po 4 mld $.
  PS.2 V.V.Kuzmin zaczął powoli zamieszczać fotki z Parku Patriotów.

  Polubienie

 8. Dziś w Kraju Krasnojarskim rozbił się podczas lotu szkoleniowego MiG-31. Piloci katapultowali się prawdopodobnie bez większych obrażeń i jak poinformowano wkrótce wrócą do służby. Wstępna przyczyna katastrofy to usterka techniczna. Zawieszono loty na wszystkich samolotach MiG-31. Ostania katastrofa MiG-a- 31 miała miejsce 31.X.2015. Ciekawe czy to zmodernizowany egzemplarz czy nie?

  Polubienie

 9. Kolejny zachodni śmigłowiec będzie produkowany w Rosji (UZGA), tym razem jest to Airbus Helicopter H135. Podpisano również umowę dotyczącą udziału w remontach silników Arrius B2BPlus dla H135.

  Polubienie

 10. Armia FR zaczyna wyposażać żołnierzy w systemy ochrony indywidualnej OWR-ZSz (2 wersje jedna dla jednostek inżynieryjno-szturmowych, druga dla inżynieryjno-saperskich).(Штурмовой Спецкостюм ОВР-3Ш).

  Polubienie

 11. Ostatnio więcej o nich w mediach. Może to że działania wojenne w terenach miejskich wymagają innej specyfiki szkolenia i innych wymagań. Jeszcze sprawa zwalczania terroryzmu.

  Polubienie

 12. Potwierdzono że do końca roku wróci do służby atomowy okręt podwodny proj.949A „Orieł” który w trakcie prac remontowych uległ pożarowi wiosną ubiegłego roku.

  Polubienie

   1. Pierwszymi okrętami 949AM miał być „Smoleńsk” potem „Omsk” i „Twer”. A czy „Orieł” do projektu 949AM tego nie wiem, choć pod artykułem o K-266 ktoś napisał w komentarzach że ma mieć Oniksy i Kalibry. Jednej miało być tak jak piszesz 72. Jest jeszcze wypowiedź z lata 2015 głównodowodzącego WMF Wiktora Czirkowa „Запланирована модернизация атомных подводных лодок проекта 971 на заводе «Звездочка» в Северодвинске и атомных субмарин проекта 949 на заводе «Звезда» в Приморье. «Это глубокая модернизация, после завершения которой мы получим практически новые подводные лодки по своему вооружению и корабельным системам», — сказал Чирков.” Może to świadczyć o tym że będą nowe typy uzbrojenia na modernizowanych okrętach to być może i Oniksy.

    Polubienie

   2. Jest jeszcze fotka z sierpnia 2015 roku K-226 z otwartymi pokrywami startowymi Granitów i to mogłoby świadczyć o tym że coś tam będą robić (wymieniać instalacje startowe rakiet?, na inne?).
    A może jeszcze być tak że przeczytamy w prasie „…AOP WFM FR „Orieł” wystrzelił w kierunku baz terrorystów salwę 12 rakiet Oniks…” I wtedy dowiemy się więcej o modernizacji:).

    Polubienie

 13. W ramach kontraktu na dostawę do Chin systemów OP S-400 otrzymają m.in rakiety 40N6E o zasięgu 380km. W skład zestawów wejdą również stacje radiolokacyjne 91N6E oraz 92N6E. Skoro Chiny maja otrzymać te rakiety to nasuwa się konkluzja że w Rosji powinny być już w użyciu.

  Polubienie

   1. Ciekawe. Odnośnie pocisku o lepszych parametrach to już chyba mowa o 77-N6-N oraz 77-N6-N1 do S-500. Rakiety już chyba przechodziły jakieś testy ale informacje jak zwykle nie były zbyt szczegółowe. Z S-500 chyba idzie całkiem nieźle skoro FR zdecydowała się na eksport S-400. Tutaj ważną kwestią są z założenia znacznie lepsze parametry ABM nowego kompleksu. Rosja musi pod tym względem gonić USA z ich THAAD ( i ich modernizacje) oraz rodzina SM-3. A odnośnie samych 40N6 być może FR robi niezłą dezinformacje i rakiety są już od pewnego czasu na wyposażeniu. Po Syrii bym się nie zdziwił jakby tak było:)

    P.S Na rynku ropy ciekawie. Surowiec odbił to i nieźle osiągając dziś już szczytowo 36$ za beczkę.

    Polubienie

   2. Niezłe odbicie to będzie choć powyżej 50 USD. Ropa drożeje obecnie minimalnie na fali pogłosek, że FR wraz z OPEC zmniejszą wydobycie, co jest bzdurą i zostało już zdementowane.

    Polubienie

   3. Dziś w necie wyczytałem że rakiety S-500 które przechodziły próby w 2015 roku będą również stanowiły komponent systemu ABM(będą wspólne). Nic więcej nie było napisane, ani typ rakiety, ani co, ani gdzie. Jedynie że próby przeszły pomyślnie. Nie wiem czy nie można tego powiązać z próbą rakiety ABM (bodajże z października) którą upublicznił jako pierwszy jeden z portali amerykański w grudniu 2015. To tylko dywagacje z mojej strony.

    Polubienie

   4. >ziś w necie wyczytałem że rakiety S-500 które przechodziły próby w 2015 roku będą również >stanowiły komponent systemu ABM(będą wspólne).

    Owszem bo w S-500 główny nacisk będzie położony na charakterystyki ABM. To ma być taki odpowiednik SM-3. Pierwsze zestawy kompleksu mają się pojawić oczywiście w okolicach Moskwy i będą współpracować z moskiewskim systemem ABM. Choć system zapewne będzie również wyposażony w pociski stricte plot z S-400 itp.

    Polubienie

  1. To bardziej remont główny niż modernizacja. Zakres prac modernizacyjnych jest minimalny i obejmuje drobne zmiany w kompleksie nawigacyjnym. Jest to piąta maszyna po owej symbolicznej modernizacji i remoncie głównym, oddana WKS od 2006 roku, kiedy rozpoczął się program, przy czym w 2006, 2011 i 2014 oddano po jednym samolocie.

   Polubienie

   1. Na to wygląda. Osobiście nie sądzę, żeby doszło do wznowienia produkcji, skoro są tak wielkie problemy ze wznowieniem produkcji silników. Ale czas pokaże. Obecne plany mówią o 2023 roku.

    Polubienie

   2. Wiadomo coś więcej na temat problemów z NK-32? Ciekawe bo to przecież konstrukcja, która ma też już swoje lata choć silnik jest oceniany na bardzo dobrą konstrukcje. Bez wznowienia produkcji Tu-160M to będzie ciężko jeśli chodzi o lotnictwo strategiczne. Bo o PAK DA to już nie ma co wspominać. Może w 2040-50 ale tak daleko to ja już nie wybiegam w przyszłość 🙂

    Polubienie

   3. Władza mówi co innego że PAK DA poleci 2021 a nawet rok wcześniej. Nikt nie wie (za wyjątkiem tych co wiedzą) czy wcześniej czegoś nie robili. Ile to lat temu, 20 pokazywano modele o kształcie latającego skrzydła do badań w tunelu aerodynamicznym. Jak będzie wola i będą pieniążki to będzie i samolot. Jeszcze tylko kwestia czy poddźwiękowy(ostatni trend) czy naddźwiękowy to nad czym kiedyś pracowali.

    Polubienie

   4. 2023 odnosi się do planów wznowienia produkcji Tu-160.
    A PAK DA nie poleci ani w 2020 ani w 2021. Możemy się założyć. Żeby był oblot za 4 lata to już powinien się kończyć montaż przynajmniej prototypu do prób statycznych.

    Polubienie

   5. No ciekawe jakie problemy mają ze wznowieniem produkcji NK-32. Nieciekawie pomijając już nawet wznowienie produkcji Tu-160 to dalsze problemy z tymi silnikami mogą uziemiać kolejne samoloty skoro już teraz są problemy z maszynami będącymi w służbie.

    Polubienie

   6. Modyfikacja Tu-160
    1.Samolotów zmodernizowano 6. Pierwszym był w 2006 roku samolot 02-02. Do 2015 roku miało być zmodernizowanych 15,a mamy tylko 6.
    2.Samoloty sprzed modyfikacji w 2006 roku nie miały możliwości do przenoszenia pocisków manewrujących Ch-555 ( od 2005 prawdopodobnie 3 samoloty miały możliwość przenoszenia tych pocisków), Ch-101/102, rakiet Ch-15 (pomimo że początkowo zakładano uzbrojenie w X-15 to dopiero po modernizacji zyskały tą możliwość) oraz nowych bomb (w tym kierowanych, które to przed modernizacją samolotu były deklarowane do zastosowania ale prawdopodobnie samolot nie miał możliwości korzystania za nich ).
    3.Ze zmian w wyposażeniu należy jeszcze dodać zmianę komputer(-ów) pokładowego(-ych)(БЦВМ), zastosowanie systemu astronawigacji „Kompas”, oraz modernizacja pokładowych systemów obrony. Ostatni i przedostatni modernizowany egzemplarz mogą mieć jeszcze nowsze wyposażenie elektroniczne które to w 2013 miało mieć zakończone testy.
    3.Zmodyfikowano silniki NK-32 do wariantu NK-321

    Polubienie

   7. Zmodernizowano pięć Tu-160, już o tym pisałem wczoraj.
    Ранее ВВС (ВКС) России, по сообщениям, были переданы модернизированные стратегические бомбардировщики Ту-160: в 2006 году – головной модернизированный „Валентин Близнюк” (бортовой номер „19 красный”, регистрационный номер RF-94113, серийный номер 2-02), в 2011 году – „Валерий Чкалов” (бортовой номер „17 красный”, регистрационный номер RF-94110, серийный номер 5-04), в 2014 году – „Андрей Туполев” (бортовой номер „18 красный”, регистрационный номер RF-94111, серийный номер 6-05), и в 2015 году – „Василий Решетников” (бортовой номер „02 красный”, регистрационный номер RF-94102, серийный номер 7-02).

    Polubienie

   8. Już wiem o chodzi. Samolotów jest 6. Z tym że 5 było modyfikowanych ze starszych a ostatni wyprodukowany Tu-160 (2008) był już ze zmienionym wyposażeniem to 08-03 „Виталий Копылов”
    „-модернизирован при производстве”. W 2015 roku i on, i 02-02 otrzymały możliwość stosowania Ch-101.
    I chyba się wyjaśniło.

    Polubienie

   9. Krótko mówiąc, tak jak napisałem wczoraj, jest pięć Tu-160 „zmodernizowanych”, bo trudno mówić o „modernizacji” maszyny w trakcie jej produkcji, jest to mocno naciągane, maszyna numer sześć była po prostu zbudowana od podstaw wg nowej dokumentacji technicznej. Bardzo nie lubię jak mnie ktoś poprawia i ma rację, bo nie lubię się mylić, a już wprost nie znoszę, gdy mnie ktoś poprawia wówczas, gdy się nie mylę. Jestem tylko człowiekiem.

    Polubienie

   10. Nie ma o co kruszyć kopii zostałem troszeczkę zmylony tym że szukając informacji o Tu-160 (teraz to już sporo więcej wiem niż 2 dni temu). Była informacja o 6 zmodernizowanych Tu-160 będących w linii i tylko w jednym źródle dziś doszukałem się że to się stało w czasie produkcji.Tym tropem idąc to ten ostatni wyprodukowany nie był zmodernizowany, on prostu był taki od początku.
    Mam nadzieję że nie żywisz do mnie urazu. Pozdrawiam teraz już nie jako ex-raffik ale jako oficjalnie Romek.

    Polubienie

   11. Spokojnie, nie żywię żadnej urazy, bez przesady. Po prostu wczoraj sobie dokładnie sprawdziłem liczbę zmodernizowanych maszyn, a dziś Ty (i to właśnie Ty, najaktywniejszy i bardzo wartościowy komentator), chcąc, nie chcąc, podważyłeś to co napisałem, co mnie leciutko ubodło, bo wiedziałem, że mam rację. Ale spokojnie, po pierwsze już mi przeszło, a po drugie nic się nie stało.

    Polubienie

 14. A tak przy okazji , Ukraińcy zapowiedzieli, że Tajowie póki co nie zobaczą kolejnej partii Opłotów – nie mamy waszych czołgów i co nam zrobicie ? Można powiedzieć, że Ukraina traci resztki wiarygodności na rynku producentów uzbrojenia. UWZ i Chińczycy się cieszą.

  Polubienie

 15. @szmul75:
  > Miał być zmodernizowany.

  No to wygar będzie miał niezły… ciekaw tylko jestem, jak ostatecznie zorganizowali to przezbrojenie „technicznie” – swego czasu czytałem, że mieli wsadzać po 3 kontenery z Kalibrami/Oniksami do jednego kontenera po Granitach – jakkolwiek to miało wyglądać…

  Polubienie

 16. Czwarty pułk S-400 rozpoczął dyżury bojowe w okolicach Moskwy. Pułk trafił w rejon stałego bazowania z poligonu Kapustin Jar, gdzie były przeprowadzone testy ogniowe. Do końca roku jeszcze jeden pułk trafi w okolice Moskwy. Zadaniem tych pułków jest obrona powietrzna Moskwy oraz Centralnego Okregu Przemysłowego.

  Polubienie

 17. Zmniejszoną wersję Brahmosa będzie można odpalać z wyrzutni torpedowych okrętów podwodnych. Pierwsze starty rakiet spod wody (ze specjalnych platform) miały miejsce w 2013 roku. I pewnie od tego czasu musieli pracować nad tą rakietą skoro informują że do 2017 roku pocisk ma być gotowy. Wariant tej wersji będzie mógł być przenoszony przez samoloty wielozadaniowe.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s