Su-35S w Chmejmim – klip

Mamy dowód filmowy w kilka godzin po oficjalnym potwierdzeniu.

1:25. Su-35S stoją między Su-25SM i Su-34.

Reklamy

60 uwag do wpisu “Su-35S w Chmejmim – klip

 1. W ramach czynności obsługowych podczas postoju zasłania się kabinę, to ochrona przed nagrzewaniem się, ale tam w tej chwili nie ma wysokich temperatur. Można oczywiście też przyjąć, że to zasłanianie to dodatkowe zabezpieczenie się w ramach tajemnicy wojskowej. Architektura kabiny najnowszych serii Su-35S chyba nie jest jeszcze jawna.
  Ps. Nowy klip. Kabiny są zasłonięte z zewnątrz, czyli typowo.

  Polubienie

 2. Wszystko pięknie i ładnie, ale dlaczego tak gęsto tych samolotów . Tam wystarczy wypadek (nie potrzebny ostrzał) a straty mogą być ogromne.

  Polubienie

 3. Gęsto bo tam jest dużo samolotów w stosunku do powierzchni wybudowanych płaszczyzn postojowych. Nie ma miejsca na taktyczne rozśrodkowanie. I tak lepiej, że nie stoją wzdłuż jednej z dróg startowych, jak to wcześniej miało miejsce.

  Polubienie

 4. Czyżby Rosja chciała to szybciej skończyć, a może terroryści już mocno nadwyrężeni. (psychicznie nie wytrzymują odgłosu lecących Suchojów).

  Polubienie

   1. A takie oddziaływanie na psychikę jak leci samolot to zaraz coś gdzieś wybuchnie, i nie wiadomo czy na nas coś nie spadnie czy np. na kogoś nam bliskiego. „Sztukasy” to taki przykład z 2 wojny światowej .

    Polubienie

   2. Myślę, że rosyjskie załogi tam są, może teraz jest ich już mniej i schodząc z pierwszej linii odsuwają się w cień – w końcu kilka miesięcy to chyba dość, by wyselekcjonowaną, zgraną syryjską załogę wyciągniętą z „72” z zaufaniem wsadzić do „90”.

    Polubienie

   3. Były na pewno, bo ktoś ich przeszkolić musiał. Ale w dzisiejszych kadrach, choć może niekoniecznie najlepszej jakości, w wozach byli miejscowi, choć niekoniecznie Syryjczycy, a być może szyici z Iraku lub Iranu. Wozy działają pod flagami Hezbollahu.

    Polubienie

 5. Widoczne „coś” na wieżach niektórych czołgów i BMP to IMHO system ostrzegania o lecącym ppk pracujący w IR/nadfiolecie (czy jak tam temu) – wykrywa pracę silnika marszowego ppk zatem wsio ryba jakie naprowadzanie ma ppk. Opracowanie sensorów na 99% przekracza możliwości i pojmowanie Syryjczyków. Zatem obstawiam bebech z Wielkiej Ziemi (:P) zaś obudowę i montaż – lokalsów. Co więcej – mam niejasne wrażenie, że z owym urządzonkiem może być związany DRASTYCZNY spadek skutecznych ataków ppk.

  Polubienie

  1. To jak drastyczny spadek to musi być stosowany na szerszą skalę, jedyna obrona na obecną chwilę to bystry kierowca. Myślę że jednak ograniczenie dostaw raczej jest tu bardziej prawdopodobne.

   Polubienie

   1. Ja myślę podobnie, tym bardziej, że generalnie jest dużo mniej filmików z odpaleń. A przecież oni często, gęsto upubliczniali też filmiki z nieudanych odpaleń.

    Polubienie

   2. Co miałem napisać o polowaniu za pomocą ppk na czołgi Assada napisałem tutaj:
    http://dziennikzbrojny.pl/artykuly/art,3,8,9546,pole-bitwy,1,twardy-pancerz-czyli-czy-czolg-zawsze-wybucha-po-trafieniu-cz-viii-syryjskie-czterdziesci-procent
    natomiast tyczyło się to „złotych lat TOWów w Syrii”. Obecny drastyczny spadek skuteczności ich użycia to już nie dywagacja a fakt. Do tej pory składałem to na karby nalotów Rosjan, rozwalania magazynów i może cichego uświadomienia Turków i Saudów przez Rosjan, że im mogą Igły-S i Korenty się pojawić u Kurdów i Huti i kto będzie wtedy w większej d***
    Jednym słowem zakładałem, że „demokratyczna opozycja” ma przykręcony kurek przez sponsorów pod naciekiem Rosjan którzy mogli uświadomić że jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie…

    Ale…ale zastosowanie jakie APS soft-kill też jest rozsądnym wyjaśnieniem. Układ naprowadzanie ppk to nie jest cudo. Już raz okazało się, że Milany i TOWy (i nie tylko) są banalne do zagłuszenia przez Sztorę. Oj był z tym kwas na zachodzie po testach zestawów przechwyconych z ZSRR. Jednocześnie wiem, że i Rosjanie i Niemcy mają opracowane detektory UV wykrywające pracę silnika marszowego ppk. To co widać to IMHO taki układ, ale w lokalnej obudowie. Czy ma wbudowany „zagłuszacz”? Nie wiem. Ale już sama świadomość, że 1,5km od wozu coś w niego leci jest dla załóg na wagę złota. A jeżeli to ustrojstwo ma opcję zagłuszania układu naprowadzania ppk to będzie to powtórka z rozrywki pt. Sztora vs Milan/TOW jaka była we wczesnych dziewięćdziesiątych latach…

    Polubienie

   3. Militarysta, Rosjanie dość powszechnie wykorzystują detektory UV w systemach ochrony statków powietrznych, pracują nad tego typu urządzeniami od lat. Ale czy faktycznie to coś co widzimy w Syrii to właśnie tego typu system … Może. A co do ogólnego spadku rejestrowanych odpaleń ppk-ów, to może być to efekt wszystkich czynników razem wziętych, z mimo wszystko, póki co, przewagą skutków nalotów i zmniejszonych dostaw. W końcu nowe urządzenia na wieżach wozów to kwestia ostatnich kilkunastu dni.

    Polubienie

  1. Oj tak, ale „droid” był dużo bardziej prosty. O ile kojarzę wykrywał wiązkę prowadzącą ppk a nie pracę silnika marszowego. Ale muszę to sprawdzić w papierkach.

   Polubienie

 6. Może to jakiś irański wynalazek , albo rosyjskie urządzenie z irańską obudową dla zmyłki. Jeśli to to pojawiło się już na jesieni to mała szansa by SAA spłodziło choćby obudowę.

  Polubienie

 7. Wygląda to coś dość topornie, tak jakby przynajmniej obudowa była dziełem lokalnych rzemieślników. Ale jeśli to istotnie układ pracujący w podczerwieni to dość duża sprawa. Pozostaję sceptyczny i sądzę, że jest to mniej zaawansowane urządzenie. Ale kto wie …

  Polubienie

  1. Nie dalej jak jesienią ubiegłego roku tu na blogu była informacja o zakładach remontowych dla sprzętu wojskowego(pod patronatem Rosji). Ale temat ucichł, ani zdjęć ani więcej informacji. Może tam ktoś Syryjczykom pomaga w modernizacji sprzętu.

   Polubienie

 8. Widać czasem wozy, które być może przeszły przez owe zakłady w Homs. Oczywiście, mogą to być również wozy dostarczone bezpośrednio z FR, trudno tu jednoznacznie wskazać pochodzenie wozu. No, chyba, że są to wozy, których przed 2015 w Syrii nie było, wtedy nie ma wątpliwości.

  Polubienie

  1. No wypadałoby już pod Su-35S podczepić jednak RWW-SD nie ubliżając najnowszym wersjom R-27 bo i to nadal są dobre pociski, szczególnie jak coś przy nich grzebali. Najlepiej jakby to było w duecie z RWW-MD 🙂

   Polubienie

 9. W Syrii wreszcie rządowi zaczynają podkręcać tempo (potrafią zająć nawet więcej niż jedną wioskę na dobę) i może do końca lata sytuacja będzie wyglądać relatywnie dobrze. Jednak dobry doradca to podstawa. Taki co i zmotywuje, nauczy strzelać i dobrze nastawy nastawi w BM-21.
  Ps. Ławrow odrzucił „żądanie” umiarkowanych w Genewie, którzy chcą, żeby FR wstrzymała działania w Syrii. Jak stwierdził Ławrow FR będzie bombić w Syrii niezależnie od przebiegu rozmów pokojowych aż do całkowitego wyeliminowania „zbrojnych band”.

  Polubienie

 10. Podają że po po 4 latach przerwano oblężenie Nubl i Az-Zahra w północny Aleppo. Jeśli jeszcze złamią opór „rebeliantów” w kilku okolicznych miastach (kwestia tygodnia/dwóch?) to najkrótsza droga do Aleppo z Turcji to będzie około ~50km od strony Dżisr asz-Szughur. Dodatkowo znając teoretyczną trasę konwojów z zaopatrzeniem, WKS będzie miało łatwiej aby je zbombić.
  Gdzieś w północnym Aleppo

  Polubienie

  1. No i to szybko się sprawdziło 🙂 Skubani wbrew pozorom nie chcą się za bardzo chwalić nowymi wzorami uzbrojenia w linii. Jeszcze niedawno można było poczytać takich co to się z R-27 śmiali na Su-30SM( pomijając już to, że to też mogła być jakaś głębsza modernizacja)

   Polubienie

   1. Ex-raffik był szybszy.
    Jarku, stop klatka na 2:56 i po klatce do 3:04, lupa w dłoń i porównywać 🙂 To samo ?
    hosting
    Ps. Ale miałem nosa z tymi RWW-SD (R-77-1). Sugerowałem się węzłami ze zdjęć z przelotu 🙂

    Polubienie

   2. >Jarku, stop klatka na 2:56 i po klatce do 3:04, lupa w dłoń i porównywać 🙂 To samo ?

    Przyznam szczerze ciężko mi ocenić. Chyba skłaniałbym się ku R-73 🙂

    Polubienie

   3. Na tym nowym klipie jest chyba najlepsze ujęcie R-73M/R-74. Ale dalej ciężko jak dla mnie stwierdzić co to za wersja. Szczególnie, że nie widzę zbytnio jakiejś wizualnej różnicy między tymi wersjami. Na runecie podjęli jakiś temat w związku z tym ?
    Wracając jeszcze do pocisków p-p. Zarówno RWW-SD jak i RWW-MD to raczej takie przejściowe wersje pocisków do nowych R-77M ( tutaj jest już większa zmiana w samej konstrukcji pocisków choćby brak stabilizatorów kratownicowych) no i K-30, krótkiego zasięgu, gdzie konstrukcja samego pocisku różni się od R-73/74. Wiadomo coś na temat statusu prac nad tymi p-p nowej generacji. Kiedy ja już o nich słyszałem chyba dobrą dekadę temu :). Coś bardzo cicho na ten temat. To samo z wersją R-77 z napędem strumieniowym jak w przypadku pocisku Meteor. Temat chyba zarzucony a szkoda bo opcja jest bardzo dobra. Meteory dzięki temu napędowi mają przewagę energetyczną w stosunku do klasycznych pocisków.

    Polubienie

   4. Wyjaśniło się coś w związku z tymi R-73/74 na Su-35S ? 🙂 Ktoś wypatrzył swoim sokolim okiem jakieś drobnostki wskazujące co to za rakieta ?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s