Ćwiczenia w POW, ciekawy sprzęt – klip

Przy okazji alarmu w POW zaprezentowano chyba nową, holowaną stację rozpoznania optoelektronicznego.

Proszę zwrócić uwagę na sprzęt na początku klipu. Później też jest ciekawie.

Reklamy

69 uwag do wpisu “Ćwiczenia w POW, ciekawy sprzęt – klip

  1. Tyle, że na owe Tajfuny Rosjanie nie wywalą takiej kasy, jaką w swoich MRAP-ach utopili Amerykanie…
   No i trochę dziwne, że nie wsadzili mu na dach żadnego ZSMU… choćby z PKT, nie wspominając o czymś cięższym w rodzaju KPWT…

   Polubienie

   1. Nie wywalą bo ich zamówią znacznie mniej. O ile zamówią, bo oba Tajfuny wciąż w przypadku kluczowych podzespołów opierają się na imporcie.
    Seryjne wozy, a przynajmniej ich część, mają mieć ZSMU.

    Polubienie

 1. Śmigłowce Mi, i w/g mnie ładnie nakręcony film.

  PS. Tajfun potężny ale nowy „gruzowik” KamAZ „Tornado” z opancerzoną kabiną robi nie mniejsze wrażenie.

  Polubienie

  1. Znacznie mniejsze wrażenie w przypadku owego pojazdu robi fakt, że to w dużym stopniu składak z zachodnich części, w obecnej formie nie do akceptacji dla MO FR.
   Wg rosyjskiej prasy branżowej przemysł samochodowy będzie w stanie całkowicie samodzielnie produkować tego typu pojazdy najwcześniej za dekadę.

   Polubienie

 2. Załogi na T-80U również biorą udział w selekcji ? Obecnie chyba jedynie 2 w/w jednostki używają jeszcze tych wozów (ewentualnie UE-1, aczkolwiek nigdzie nie znalazłem konkretów na temat tej modyfikacji i ostatecznej ilości zmodyfikowanych wozów). Swoją drogą, zeszłoroczne eliminacje do biatlonu w Dalekowschodnim OW przeprowadzano nawet na „gołych” maszynach, co nie ma wprawdzie wpływu na funkcjonalność, ale wizerunkowo wygląda tragicznie : https://img-fotki.yandex.ru/get/3102/51604349.169/0_c42a0_c5dab5c1_orig.jpg

  Polubienie

 3. Do wojsk powietrzno-desantowych (WDW) wprowadza się systemy Barnauł-T kierowania obroną przeciwlotniczą (zautomatyzowany system zarządzania OP). System ten jest łatwy do przystosowania do układów sterowania kompleksów rakiet przeciwlotniczych. W ostatnim czasie przeprowadzono ćwiczenia wojsk WDW w rejonie Pskowa z wykorzystaniem systemu Barnauł-T gdzie współdziałały razem z systemami Poliet-K oraz Andromeda-D. Barnauł-T wprowadzony był na uzbrojenie w 2010. Prawdopodobnie pierwszymi odbiorcami były wojska zmechanizowane.
  Baranuł-T zainstalowany na podwoziu gąsienicowym MRU-B 9S932-1

  Polubienie

 4. Znowu pojawia się informacja dotycząca prac nad nowym lotniskowcem. Wg głównodowodzącego WMF admirała W. Czirkowa trwają prace nad ogólnym wyglądem lotniskowca projektu 23000E Sztorm.
  Model lotniskowca był pokazany na IMDS 2015. Istnieje możliwość że równolegle do trampolin startowych będzie posiadał również 2 katapulty startowe.
  Jak długo przyjdzie nam poczekać na ten okręt?

  Polubienie

 5. Nowy lotniskowiec w WMF to kwestia, w najlepszym razie, ze trzech dekad. Najpierw gospodarka musi wyjść na prostą, co potrwa co najmniej kilka lat, zaś sama budowa to będzie drugi Iwan Gren z okładem. Czyli jakieś 30 lat, i to jak dobrze pójdzie.

  Polubienie

  1. >Najpierw gospodarka musi wyjść na prostą, co potrwa co najmniej kilka lat.

   To raczej w optymistycznych prognozach ? No chyba, że ropa skoczy znów do 80 $. Odnośnie lotniskowców jak dla mnie szkoda czasu aby omawiać tą kwestię. To bardzo odległa przyszłość.

   Polubienie

  1. Gdyby ZSRR padł kilka lat później może mieliby chociaż Uljanowska jeszcze:) Choć z drugiej strony biorąc pod uwagę, że pewnie w konstrukcji znalazło by się sporo komponentów z Ukrainy to i tak by długo nie popływał szczególnie, że nie byłoby czego kanibalizować.

   Polubienie

 6. Nie wiem, czy to jest wariacja „wiadra” z Syrii, ale wygląda trochę podobnie. I do tego wcześniej takich gadżetów na rosyjskich BTR-ach nie widziano. Ujawniły się podczas ćwiczeń POW.

  Polubienie

 7. Myślę, że to jest rosyjskie wiadro. Biorąc pod uwagę, że te ładne, wyraźne fotki wypłynęły akurat teraz, w dodatku na wozach kolumny ukompletowanej wypisz wymaluj do zwiedzania ciepłych krajów w ramach misji stabilizacyjnej przywracającej pokój rozmiłowanej w fugasach ludności tubylczej, to może być nie tylko rosyjskie wiadro, ale nawet rosyjskie telewizyjne wiadro 🙂 Ot taki sugestywny przypadkowy wyciek dla bliskowschodnich koneserów fotografii militarnej.
  A już poważniej – ciekawe, czy to tylko atrapa nakierowana na w/w czy Syryjczycy testowali w warunkach bojowych (i opakowaniach zastępczo-maskujących) to co tu widzimy w pełnej krasie, ciekawe na ile też jest to nowe a na ile po prostu wyciągnięto z magazynów coś, co tam od pewnego czasu leżało niezamontowane i miało zakaz pozowania, czekając na czas W. Bo raczej wątpię, by Rosjanie wypożyczywszy jakiś wynalazek z południa testowali go tak otwarcie.

  Polubienie

 8. Przy okazji, zapowiadanego swego czasu na być może bieżący rok artykułu o rosyjskich WRE długo nie będzie. Ubiegł mnie z tematem T. Szulc w lutowym numerze wiadomego miesięcznika, więc nie ma sensu się powtarzać, na pewno nie w tym roku i nigdy więcej żadnych pomysłów tematów na blogu.

  Polubienie

 9. Po Armii 2016 jeszcze sporo nowych rzeczy może wypłynąć. A i teraz cały czas sprawy dotyczące WRE są korygowane i uaktualniane.
  Praktycznie co dwa trzy dni są podawane informacje z tego tematu. Jeszcze nie czytałem T.Szulca ale spoglądając na mnogość tego co jest w „runecie” jestem przekonany że nie wyczerpało tego tematu.

  Polubienie

 10. Już jutro (18 lutego) maja się rozpocząć prace nad budową 3 okrętu patrolowego projektu 22160.
  Budowany jest w zakładach im. Gorkiego w Zielienodonsku ma otrzymać imię „Pawieł Dierżawin”. Do 2020 roku ma być zbudowanych 6 jednostek które zasilą Flotę Czarnomorską.
  Prace nas pierwszą jednostka rozpoczęto w kwietniu 2014 roku.

  Polubienie

 11. W tym roku maja być przeprowadzone próby nowego samochodu opancerzonego budowanego na bazie Urał-WW dla Wojsk FR (dostoswanie do nowych wymogów) . Pojazd był opracowany dla MWD.

  Polubienie

  1. Bardzo kombinują, jak tu uszczęśliwić SZ FR tymi Urałami, jak nie Tajfun-U to może Urał-WW. Swoją drogą dla równowagi decydenci powinni wciskać Wojskom Wewnętrznym Tajfuna-U. A prawda jest taka, że SZ FR nie chcą ani Tajfuna-U ani Tajfuna – K, choć ten ostatni i tak nie ma większych szans na zamówienia, chyba, że się zrusyfikuje, zresztą potrzeba rusyfikacji stoi także przed rodzinami pojazdów ciężarowych opracowywanych w ramach pracy badawczo-konstrukcyjnej Tornado, będącej „dodatkiem” do pracy Tajfun.

   Ps. 12 Tornado-G dostarczono do ZOW.
   hosting

   Polubienie

 12. „Bachacza U-PDS”-spadochronowy system zrzutu pojazdów opancerzonych WDW przeszła pierwszy etap prób państwowych. Do końca roku mają zakończyć się próby i w przypadku ich pomyślnego zakończenia w 2017 ma rozpocząć się produkcja seryjna.

  Polubienie

 13. Wczoraj w mediach internetowych pojawił się filmik z użyciem Sztory w Syrii. Jednak tego samego dnia zostało to szybko zdementowane. Film i owszem z działaniem Sztory-1 w BMP-3 tylko że z lat 90 pokazywał działanie systemu dla potencjalnych kupców (wg innej wersji z testów).

  Polubienie

   1. Tak było tak napisane przez Ciebie wczoraj. Dziś poszukałem sobie na ten temat , jest nawet filmik na stronie „Kurganmaszzawodu”.

    Polubienie

 14. @szmul75:
  > A prawda jest taka, że SZ FR nie chcą ani Tajfuna-U ani Tajfuna – K,

  W ich warunkach to są pojazdy stricte dla Wojsk Wewnętrznych; na grzyba im one potrzebne w armii? Drugiej interwencji afgańskiej raczej nie przewidują… 😉

  Polubienie

 15. Tajfun-U/K to jest, szczególnie w obecnych realiach rosyjskich, aberracja, przede wszystkim z uwagi na udział komponentów zagranicznych, szczególnie w platformach KamAZ-a, oraz cenę w stosunku do oferowanych, niewielkich możliwości, w końcu co może opancerzona ciężarówka, choćby i z nowoczesnym pancerzem stalowo-ceramicznym i wieloma gadżetami, to wciąż będzie tylko opancerzona ciężarówka. Wojsko woli wydawać pieniądze na prawdziwe transportery opancerzone. Zaś MSW preferuje tanie i proste konstrukcje, platforma Tajfun jest dla MSW za droga i zupełnie przekombinowana. Gorzej, z punktu widzenia SZ FR, że podobnie rzecz się ma z platformą Tornado, szczególnie w wydaniu Tornado-K.

  Polubienie

 16. Śmigłowiec produkcji rosyjskiej ale Armia Algierska. Reportaż -Mi26-T2 do obejrzenia bo raczej nie do posłuchania. Kilka fajnych ujęć z środka śmigłowca.

  PS. Książka będzie. Podzielę się jak za jakiś czas przyleci.

  Polubienie

 17. Trwają przygotowania do montażu silników na nowo budowanej korwecie proj. 20385 „Gremiaszczij”. W 2017 ma być zwodowana jednostka a przyjęta na uzbrojenie WMF w 2018. Obecnie trwają prace nad 2 korwetami proj. 20385 i dwoma proj. 20380.

  Polubienie

 18. OPK rozpoczyna produkcję cyfrowego kompleksu łączności R-430. W drugiej połowie 2016 mają rozpocząć się dostawy. Prawdopodobnie kompleks jest uodporniony na działanie systemów zakłócających („niewidzialność” dla systemów WRE). Zasięg szacuje się na 1500 km.

  Polubienie

   1. Każdy kolejny prototyp jest lepiej wykonany, na zdjęciu widać nowe gadżety, jakaś okładzina na skrzydłach, nowe końcówki, nowe napływy. Wczoraj T-50-5 latał podobno z otwartymi małymi komorami.

    Polubienie

   2. A co się stało z płaskimi dyszami, samolot Su-27 z jednym silnikiem wyposażony w taką dyszę latał? Zarzucili ten projekt?

    Polubienie

   3. Zapewne tym razem maszyna nie była przygotowana specjalnie aż w takim stopniu, ale wszyscy pamiętają jak wyglądał „Su-27” bijący rekordy swego czasu. Tak więc nie wykluczam drobnych przygotowań. Poza tym te prototypy mają różną kompletację, niektóre są sporo lżejsze od docelowej maszyny seryjnej.

    Polubienie

   1. W środu jest nawet przestronnie, jak na czołg… no i ten zdalnie sterowany km ma możliwość obracania się niezależnie od celownika panoramicznego.

    Polubienie

 19. http://www.interfax.ru/world/495304

  Rosja przyznała Armenii długo zapowiadany $200mln kredyt na zakup uzbrojenia. Jerewań nabędzie min. RSZO Smiercz, TOS-1A, systemy walki radioelektronicznej Awtobaza-M i inne. Jakiś czas temu były pogłoski że Rosja udzieli Ormianom tego kredytu na zakup kompleksów operacyjno-taktycznych „Iskander-M”

  Polubienie

 20. Pojawiła się informacja że równolegle do testów T-14 prowadzone są próby ciężkiego BMP T-15 „Barbaris”( z różnymi modułami bojowymi-czyli będzie się mozna spodziewać nie jednego ale paru pojazdów opartych na tym podwoziu) oraz BREM. Poinformowano również że w toku są prowadzone próby z armatą kal.152mm.

  Polubienie

  1. 1. Czyli T-15 dostał nazwę? Dobrze wiedzieć.
   2. Ciekaw jestem, jak będzie wyglądał T-15 z modułem uzbrojonym w armatę 57mm – przecież takowy opracowali… a dla tego pojazdu to jest IMHO optymalne rozwiązanie.
   3. Testy armaty 152mm – cóż, jakiś czas temuw artykule o Armacie w TiW padlo stwierdzenie, że jest przetestowana i gotowa do produkcji dla T-14…
   4. Skoro T-15 ma nazwę, to czy T-14 też dostanie, czy po prostu utrzyma obecne określenie całego programu jako nazwę własną tylko czołgu?

   Polubienie

 21. Większość materiałów o SZ FR dotyczących nowych wzorów uzbrojenia ma charakter spekulatywny i powinno to być wyraźnie zaznaczone. Pisanie o czymś jako o pewniku co pewnikiem nie jest sprawia wrażenie postawy nie fair wobec Czytelnika. I wychodzi jak z armatą kal. 152 mm dla Armaty. Ale to tak na marginesie.

  Polubienie

 22. W/g nieoficjalnych informacji „Siewmasz” kończy produkcję cywilną i będzie się skupiać na produkcji na rzecz MO FR. Podobno brak mocy produkcyjnych.Projekty nad którymi pracowali przekazali do innych zakładów. Zakład pracuje teraz nad dwoma typami okrętów podwodnych :
  atomowy strategiczny okręt podwodny projektu 955 klasy „Borej” oraz wielozadaniowymi APŁ projektu 855 klasy”Jasień”.

  Polubienie

 23. Do końca bieżącego roku Kaspijska Flotylla (KŁF) ma otrzymać 3 holowniki ratownicze, a od 2017 roku mają wejść na uzbrojenie poduszkowce desantowe projektu 12061 „Murena”. W marcu mają rozpocząć się próby holownika ratowniczego projektu 22870 SB-738. Do 2020 ma zostać wprowadzonych do służby w KŁF łącznie 6 jednostek.
  Kuter desantowy na poduszce powietrznej proj.12061

  Okręt ratowniczo-holowniczy proj.22870

  Polubienie

 24. Zastanawiam się czy ta 5% obcinaka budżetu MO FR nie jest jedynie zabiegiem socjotechnicznym. Przeprowadzając cięcia we wszystkich sektorach finansów, jedynie oprócz emerytalnego, MO nie mogło pozostać wyjątkiem. Natomiast prawdą jest, iż obrona narodowa w Rosji pochłania część środków pokrewnych resortów a niejawna część budżetu też jest bardzo duża. O ile się nie mylę sięga ponad 1/4 wszystkich środków.. To tylko taka moja teoria ale temat jest ciekawy, choć zapewne bardzo trudny do zbadania, jeśli wręcz nie niemożliwy.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s