Strzelania taktyczne specjalsów FSB – klip

Migawki ze strzelnicy i nie tylko, szybkostrzelne te pistoleciki.

Dużo fajnych zabawek.

Reklamy

52 uwagi do wpisu “Strzelania taktyczne specjalsów FSB – klip

  1. Ciekawa tak „kołyska specjalsów”, niby proste ale …………jakichś nawyków może nauczyć przy strzelaniu w niestabilnej pozycji. A filmik jeden z lepszych.

   Polubienie

   1. Chyba ten automatyczny pistolet to albo stary dobry Stieczkin APS albo… jakaś jego współczesna wariacja na temat/mutacja/klon?

    Polubienie

 1. Minister obrony Indonezji poinformował o planach zakupu 10 myśliwców Su-35S. Kontrakt ma być podpisany w kwietniu 2016 roku. Samoloty zastąpią wiekowe F-5.

  Polubienie

 2. W kwietniu do służby w WMF po remoncie wróci AROP Floty Pacyfiku „Riazań” projektu 667 „Kalmar” który od 2011 roku był w remoncie. Uzbrojony jest m.in. w 16 rakiet balistycznych R-29R(RSM-50), które w zależności od wariantu mogą przenosić do 7 głowic jądrowych.

  Polubienie

  1. AOP 667BDR to już w sumie trochę skansen. Dziwne, że jeszcze opłaca im się remontować te jednostki, które i tak niebawem zostaną wycofane z linii. Choć oczywiście po części zrozumiałe jest, że chcieli je utrzymać w linii jak długo się tylko da, co było związane z opóźnieniem projektu 955/Buława. Inaczej strategiczna flota Pacyfiku przestałaby istnieć. Obecnie i tak na chodzie są tylko dwie jednostki. Częstotliwość patrolów też nie za duża. Jak wiadomo dopiero nowe Boreje mocno wzmocnią strategiczne siły na Pacyfiku. Odnośnie samych R-29. Pociski też już by dawno pokończyły resursy. Ale na obecnych jednostkach są prawdopodobnie rakiety z magazynów, które były składowane długie lata ale bez paliwa co pozwoliło wydłużyć ich żywot. Bo na przykład 667BDRM mają już obecnie wszystkie fabrycznie nowe R-29RMU.

   Polubienie

 3. Myślę że to rozwiązanie tymczasowe. W końcu jakiś straszak musi być dopóki nie wyprodukują odpowiedniej ilości OP projektu 955 bądź czegokolwiek innego. Okręty projektu 941 też powoli kończą swój żywot. Dwa z trzech mają być spisane ze stanu floty.”Archangielsk” jest na stanie WMF w rezerwie i do 2018 ma być przeznaczony do utylizacji.”Siewierstal”też jest w rezerwie oczekuje na decyzję do spisania ze stanu floty. I tylko „Dymitrij Donskoj” będzie miał żywot dłuższy niż dwa pozostałe. Te okręty może nie tak stare jak 667 ale koszty ich utrzymania i ewentualnych remontów są pewnie o rząd wielkości wyższe a rakiety (głowice) muszą być czymś zastąpione w celu utrzymania równowagi. Ekonomia w tych czasach decyduje w bardzo dużym stopniu o kształcie i rozwoju poszczególnych rodzajów uzbrojenia dlatego pewnie remontuje się takie okręty jak 677 a kasuje takie jak 941.

  Polubienie

  1. W przypadku okrętów podwodnych projektu 941 powodem ich dość szybkiego wycofanie ze służby prócz tego o czym wspominasz czyli wysokich kosztów eksploatacji, remontów itp był również spory problem z głównym uzbrojeniem czyli kompleks R-39. Pociski te wytraciły dość szybko swoje resursy i Tajfuny nie miały za bardzo z czym pływać. Coś tam ze składów wyciągali ale to był pociski na paliwo stałe. W ich przypadku nawet składowane w magazynach szybciej traciły resurs. Nie wiem czy paliwo stałe po pewnym okresie traci jakieś swoje właściwości czy co ? Początkowo rakiety miały być zastąpione przez kompleks R39UUTTH Grom ale jak wiemy cały program dość szybko się wysypał. Sam pocisk podobnie jak RT-23 i nie tylko był produkowany na Ukrainie, co również wiązało się z zastąpieniem wielu komponentów rosyjskimi odpowiednikami itp. W przypadku 667BDR było prościej bo pociski były, to raz a dwa wiadomo tańsze w eksploatacji itp do tego stacjonowały we Flocie Pacyfiku więc i cała infrastruktura była dostosowana do tej klasy okrętów. Problemy z Gromem spowodowały też obsunięcie całego programu nowych Borejów. Jak wiadomo początkowo projekt 935 zakładał przenosić 12 pocisków Grom.

   >W końcu jakiś straszak musi być dopóki nie wyprodukują odpowiedniej ilości OP projektu 955 >bądź czegokolwiek innego.

   Straszak bardziej chyba na papierze (obecnie bo wcześniej spełniały większą rolę jeśli chodzi o odstraszanie jądrowe) bardziej utrzymanie jako takiego poziomu wyszkolenia załóg itp to pewnie były potrzebne. Przeprowadzono również ćwiczenia z odpaleń R-29 i to dość często.

   Polubienie

   1. „Nie wiem czy paliwo stałe po pewnym okresie traci jakieś swoje właściwości czy co ?” – nie tyle traci co robi się niebezpieczne. Nie wiem, czy zmienia się chemicznie, ale pojawiają się jakieś niejednorodności, pęknięcia w paliwie, a to gotowa katastrofa. Stare pociski na granicy przydatności stosunkowo często wybuchają przy starcie.

    A propos braku uzbrojenia dla 941 – a nie można wstawić na niego starszych pocisków używanych na 667 ? Wiązałoby się to z za dużą modyfikacją, nieopłacalne ?

    Polubienie

   2. >Nie wiem, czy zmienia się chemicznie, ale pojawiają się jakieś niejednorodności, pęknięcia w paliwie, >a to gotowa katastrofa. Stare pociski na granicy przydatności stosunkowo często wybuchają przy >starcie.

    Interesujące. Odnośnie stosunkowo częstych wybuchów przy starcie w przypadku pocisków po wykończonych resursach to chyba nie jest tak tragicznie. Rosjanie przecież dość często odpalają próbnie swoje Topole, które właśnie są już z wykończonymi resursami. Nie pamiętam aby ostatnio były jakieś nieudane testy tych pocisków. Oczywiście zapewne nie zmienia to faktu , iż po pewnym terminie coś dzieje się z tym paliwem. A jeśli chodzi o strategiczne siły rakietowe, które mają mieć najwyższą skuteczność w razie czego lepiej dmuchać na zimne. W przypadku Topola testy po resursowe miały właśnie sprawdzić jak zachowują się stare pociski itp To też im nieco przedłużyli żywot. W przypadku rosyjskich pocisków ICBM/SLBM żywotność była dość krótka. Na przykład R-39 dość szybko zostały wycofane. Kolejne generacje np TopolM/Jars, Buława stoją pod tym względem już lepiej. Jak wiadomo mieszanki paliw też się zmieniają są coraz nowocześniejsze co prócz zwiększenia kaloryczności paliwa co jest priorytetem zwiększa się też trwałość itp. Jak pokazała historia w przypadku ZSRR/FR pociski na paliwo ciekłe były bardziej trwałe od tych przynajmniej pierwszych będących w linii pocisków ICBM, SLBM. Do tego zatankowane cały czas UDMH/N202. Plusem w tej sytuacji jest jeszcze to, że na składach możesz mieć pociski bez zatankowane paliwa, co znacznie wydłuży ich żywot casus właśnie R-29. Mnie natomiast interesuje kwestia amerykańskich pocisków MM III, które to w służbie są już bardzo długie. Czy to paliwo ma takie właściwości, że daję pociskom tak długie życie ? Czy też Amerykanie coś tam jednak grzebali jeśli chodzi o napęd i paliwo. Ale wymiana w tym przypadku paliwa to de facto zmiana całego pocisku. Tak czy siak ciekawe jak to rozwiązali?

    >A propos braku uzbrojenia dla 941 – a nie można wstawić na niego starszych pocisków używanych >na 667 ? Wiązałoby się to z za dużą modyfikacją, nieopłacalne ?

    Hmm zapewne chodzi o pociski R-29RMU. Teoretycznie można bo silosy na 941 są przystosowane do przenoszenia największych SLBM czyli R-39 na siłę może by i się dało. Ale w przypadku wprowadzania do linii nowych AOP proj 955 i wyremontowania oraz przezbrojenia 667BDRM być może zupełnie nieopłacalne. Z drugiej strony na przykład pod upadku programu Grom Boreje zostały całkowicie przeprojektowane na proj 955 pod znacznie lżejszy i mniejszy pocisk Buława. Choć być może wiąże się to ze zwiększeniem ilości wyrzutni z 12 do 16 itp. R-39 UTTH miał ważyć też coś koło 80 ton. Planowano jeszcze w przypadku niepowodzenia z projektu Buławy zainstalowanie na 955 zmodyfikowanych pocisków R-29RMU, ale jak mieliby to zrobić skoro pocisk jest znacznie dłuższy od Buławy ? Duża ingerencja w sam pocisk chyba albo znów przebudowa okrętu. Rakieta miała być też przystosowana do tak zwanego „suchego startu”. Do tego wiadomo zupełnie inny rodzaj paliwa itp.

    Polubienie

 4. Pojawiały się informacje dotyczące śmigłowca Mi-38
  Pierwsza z lutego o rozpoczęciu w lutym prac nad śmigłowcem Mi-38 (PSDTW) przeznaczonym dla wojska.
  Druga z wczoraj o rozpoczęciu produkcji seryjnej w 2017 roku. W trakcie montażu znajduje się kilka szt.
  W 2017 ma być wyprodukowanych 6 śmigłowców. Później w planach jest produkcja ok.20 szt. rocznie.

  Polubienie

   1. Wersja do wojska ma dopiero teraz być przygotowywana (skoro zaczęli dopiero teraz to jeszcze parę lat może potrwać zanim skompletują i zaczną produkcję dla wojska). To produkcja cywilna. Z tego co pamiętam to jednym z pierwszych kontrahentów ma być jedna z firm wydobywczych. Nie wykluczam że może był „nacisk” na zakup tego śmigłowca. Potencjalni zagraniczni odbiorcy inaczej patrzą jak coś jest użytkowane w kraju producenta.

    Polubienie

   2. Cywilna to co innego, z Twojego komentarza wyszło mi, że chodzi o wojskową, a to byłaby dla mnie nowość.
    Jak ropa będzie po 100 USD to może MO FR zamówi jakąś salonkę. Ten śmigłowiec kosztuje tyle co prawie 3 obecne Mi-8AMTSz, żaden MO FR nie zdecyduje się na kupno tych maszyn jako następcy Mi-8. Nie w obecnych czasach.

    Polubienie

 5. Latem tego roku siły morskie FR na Morzu Śródziemnym wzmocni krążownik lotniczy (TAWKR) projektu 1143.5 „Admirał Kuźniecow”. Obecnie przechodzi przygotowania do tego rejsu w stoczni remontowej w Murmańsku. Pod koniec roku okręt ma zostać poddany remontowi, który to potrwa 2-2,5 roku.

  Polubienie

  1. Czyli pokaże się tam, jak już nie będzie czego bombardować… czy tylko ja mam wrażenie, że ten okręt jest realnie niezdolny do walki (jako lotniskowiec, nie krażownik rakietowy) i poza podtrzymywaniem jakichś zdolności szkoleniowych służy faktycznie do pokazywania, że my też mamy „awianosiec”?

   Polubienie

   1. Dlaczego niezdolny ? Zrobił w swojej historii kilka dłuższych rejsów, owszem, miewał problemy z siłownią, ale nie zawsze. Jak go porządnie wyremontują i dadzą nową technikę lotniczą to powinien być w miarę poprawny krążownik lotniczy z maszynami które wreszcie będzie można używać do skutecznego atakowania celów naziemnych.

    Polubienie

 6. W/g źródła prasowego MON FR oddziały saperów szturmowych będą w każdej brygadzie inżynieryjnej Sił Zbrojnych FR. Będą to oddziały złożone w 100% z żołnierzy kontraktowych.
  Na wyposażenie tych wojsk wejdą m.in takie wzory wyposażenia jak samochody „Tajfun”, maszyna inżynieryjna IMR-3, pojazd rozminowujący UR-77 a także opracowywane w obecnym czasie nowe wzory wyposażenia.
  Szturmowi saperzy będą wyposażani w indywidualne komplety ochrony OWR-3SZ.
  IMR-3

  OWR-3SZ

  Polubienie

 7. Witam wszystkich. Jestem nowy i zgodnie z zaleceniem gospodarza pragnę się przywitać.
  Piszę, bowiem znalazłem w otchłaniach Internetu satyryczny filmik o WWP, którym chciałbym nieco rozluźnić atmosferę:

  Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

 8. Na tytułowym filmiku spodobała mi się jedna rzecz. Taki starszy, jowialny Pan (instruktor), którego nikt by nie zauważył na ulicy, a chłop fach w łapach ma…

  Polubienie

 9. Jeśli dobrze kojarzę twarz to weteran Zarządu „A” czy „W”, pojawia się tu i ówdzie na różnych kursach i imprezach specjalsów w FR i ex-WNP. Myślę, że posługuje się równie sprawnie bronią strzelecką co saperką. I zna wiele ciekawych historii, wymarzony materiał na dziadka 🙂

  Polubienie

 10. Tak jak pisałeś o tamtym zamówieniu z przełomu roku że trochę to za mało. Jest więcej, ciekawe jaki zakres modernizacji ? Z tamtego wynikało że to może być wariant miejski.

  Polubienie

  1. W tym roku mają rzekomo również rozpocząć dyżur bojowy pierwsze pociski RS-26 Rubież. Pocisk ma być mniejszy od RS-24 Jars. Podobno dwustopniowy o masie około 36t. Na Zachodzie uważają, że poprzez wprowadzenie tej rakiety FR chce ominąć traktat INF, bo de facto będzie to pocisk bardziej IRBM niż ICBM. Generalnie ciężko to będzie udowodnić bo przecież nikt nie każe strzelać ICBM na odległości powyżej 5000 km. Nawet Topolami strzelano na odległość 3000km. Co ciekawe Ostatnia modyfikacja Pioniera mogła przenieść swój ładunek na odległość ponad 7000km, czyli był to już ICBM. Choć przyznam szczerze nie wiem jakie są dokładnie zapiski w traktacie INF odróżniające ICBM od IRBM ? pomijając zasięg, bo tutaj jakby granica się zaciera.
   Z drugiej strony tak się zastanawiam po co FR wprowadza kolejny pocisk strategiczny do linii? Czy będzie to na tyle tańsza opcja aby uzupełniać RS-24 ? Chyba wątpliwe.

   Polubienie

 11. Ciekawe czy w końcu do nich dotarło, że „droga Twardego” to nie jest dobry pomysł i po podstawowym zabezpieczeniu jednostek „budżetowymi” wozami z termą (realnie kilku wariantów zbiorczo zwanych B3) zrobią wreszcie wersje docelową, czy znów będą dziadować.
  Oznaczenie B3M nie jest chyba oficjalne i raczej funkcjonuje jako „biatlonowy” czyli wóz z podkręconym silnikiem + Sokole Oko dla dowódcy.
  Jeśli te 154 wozy mają robić za wozy komandirskie dla już wyprodukowanych B3 to będą miały rozbudowane wyposażenie elektroniczne a reszta będzie zgodna z B3.
  Silniki raczej będą standardowe a nie forsowane, igrzyska igrzyskami a realia eksploatacji i resusy wozów liniowych to drugie.
  Jeśli ma to być wariant docelowy to może wreszcie poprawią ERA i ergonomię użytkowania nowych zabawek (co zapewne marzy się działonowym).
  O ile poprawy osłony reaktywnej się „jako tako” spodziewam (zdecydowali się na „miejskie” z nowym pokryciem, przygotowują osłony reaktywne nowej generacji dla wozów nowego pokolenia… racjonalnym byłoby pójść w unifikację i także w zwykłych, liniowych wozach poprawić osłonę jednocześnie zbijając cenę masowością produkcji) o tyle w poprawki ergonomiczne jakoś nie wierzę.

  Polubienie

 12. Jest specyfikacja tego zamówienia i będzie i Relikt, i Sosna-U, i silnik wzmocniony, i Kord
  Wszystkiego nie wklejam, tylko najważniejsze.
  „5.2.1.2.1. установку: прицела «Сосна-У»; автомата сопровождения целей; радиостанции Р-168-25У-2 и комплекса программно-аппаратного АВСКУ; пушки типа 2А46М-5-01; двигателя В-92С2Ф (1130 л.с.) с системами, обеспечивающими его работу; дисплейного комплекса механика-водителя и телевизионной камеры заднего обзора; гусеничных лент с косыми грунтозацепами и ведущих колес с улучшенной очищаемостью; бортовых экранов корпуса с интегрированными модулями динамической защиты типа «Реликт» и решетчатых экранов проекции МТО корпуса;”

  Polubienie

 13. I jeszcze jeden akapit dotyczący ochrony czołgu
  5.2.1.2.2. комплектование одиночного ЗИП танка комплекта: дополнительных модулей динамической защиты в «мягком» корпусе, повышающих стойкость бортовой проекции корпуса к противотанковым кумулятивным средствам, с возможностью их снаряжения и навески в условиях эксплуатации; модулей динамической защиты и решетчатых экранов башни, повышающих ее стойкость к противотанковым кумулятивным средствам и устанавливаемых вместо ящиков ЗИП башни в зависимости от характера поставленной задачи;

  Polubienie

 14. Widać powoli leczą się z dziadostwa. Paradoksalnie zresztą, może właśnie kryzys spowodował iż do kogoś dotarło, że nie stać ich na tandetę i półśrodki. Ciekawe też na ile wybór „wypasionej” wersji jest związany z ostatnim spotkaniem T-90 vs. TOW – oczywiście minęło zbyt mało czasu by to był czynnik kluczowy, ale może było to właśnie ostatnie ziarenko piasku konieczne do przechylenia szalki. B3 zbiera mieszane opinie – z jednej strony fajnie, że po nocy coś widać (itp.), z drugiej jest cała masa krytycznych opinii dotyczących poczynionych „oszczędności” i ergonomii, które w efekcie zauważalnie obniżają możliwości wozu marnując jego potencjał. Piszą tam coś o poprawie rozmieszczenia przyrządów, czy też dalej będzie jak było i załogi będą umordowane po kwadransie? (ew. mogę prosić o namiar na pełny tekst – z góry dziękuję).

  Polubienie

 15. Do końca marca do 2016 służby wraca atomowy okręt podwodny (APŁ) projektu 971 „Kuzbass” Od 2009 roku okręt znajdował się w zakładach „Zwiezda” na Dalekim Wschodzie (zakład specjalizujący się w remontach i naprawach okrętów podwodnych) gdzie miał być przeprowadzony remont i modernizacja.(m.in. modernizacja systemów elektronicznych, hydroakustycznych) Obecnie okręt przechodzi próby zakładowe.

  Polubienie

 16. W Podmoskowiu gotowość bojową osiągnęły 2 dywizyjne komplety ZRPK Pancyr S. Zestawy te w lutym zostały dostarczone ( po próbach na poligonie Aszułuk ) do Podmoskowia. W tym roku ma być dostarczony jeszcze jeden dywizyjny komplet w rejon Moskwy. Po dostarczeniu nowych ZRPK już 5 pułków PWO WKS (wokół Moskwy) jest wyposażonych w kompleksy Pancyr.

  Polubienie

  1. Kurczę, to jest S1 czy S2? Bo ja się w tym gubię…

   IMHO to jest S1 (radar jednostronny, w kształce leżącego prostokąta) ale…

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s