Flota bałtycka, telenowela dokumentalna, klip

Taka ciekawostka, pierwszy odcinek.

Ma to jakiś walor poznawczy, ale sam nie wiem jak duży, jak bardzo to wszystko jest ustawiane.

Reklamy

54 uwagi do wpisu “Flota bałtycka, telenowela dokumentalna, klip

 1. Nie wiem czy wpadła wam w oko telenowela z Pancyrem. Hala produkcyjna, biura, życie rodzinne pracowników z zakładu itp itd. Jest już tego ponad 10 odcinków po dwadzieścia kilka minut.

  Polubienie

 2. Na Sachalinie Wojska Wschodniego Okręgu Wojskowego otrzymały 5 aparatów bezpilotowych (WPŁA) Orłan-10. W ciągu roku wojska WWO mają otrzymać kolejne Orłan-y-10 oraz Forposty i bliżej nie sprecyzowane nowoczesne aparaty rozpoznawcze dalekiego zasięgu.
  Orłan-10

  Polubienie

  1. Nowoczesne bsl-e to potrzeba operacyjna rosyjskich sił zbrojnych numer jeden, zaczyna się w końcu o tym mówić otwartym tekstem. Największa bolączka działań w Syrii, przynajmniej do czasu rozejmu, to było kulejące rozpoznanie i szybki atak na małe, mobilne cele. Właśnie dzięki, głównie, bo nie wyłącznie, brakowi stałych patroli uzbrojonych bsl-i z dobrą optyką i dużym zasięgiem.

   Polubienie

 3. W Primorie na Dalekim Wschodzie rozpoczęły się testy pierwszych śmigłowców Ka-52 z tegorocznego zamówienia. Po przejściu testów rozpocznie się procedura przekazania śmigłowców zamawiającemu. Zakład „Progress” szykuje się do zwiększenia produkcji (modernizacja zakładów) . Do 2018 planuje się zintensyfikować produkcję Ka-52, Ka-52 w wersji morskiej oraz rozpocząć produkcję nowego Ka-62 (na potrzeby krajowe i eksport).

  Polubienie

 4. A tymczasem wg rosyjskiej branzówki zarówno Ka-52 jak i Mi-28N nie znalazły się w Syrii z powodów technicznych, dowództwo uznało, że oba typy nie są jeszcze dojrzałe technicznie do takich zadań, pomimo tego, że w służbie są od dość dawna.

  Polubienie

 5. I ciekawy komentarz jednego z userów:
  @Krzysiek Sobota, 05 Marca 2016, 16:05
  > NPO Saturn i Rogozin przekazali informacje że siłownia (turbiny gazowe) zostanie przekazana przed czasem, czyli przed końcem roku 2016. Cała dokumentacja techniczna do jednostek DS-71 i DT-59 jest w Rosji, podobnie jak ma się to z np. An-124 „Rusłan”, trzeba tylko pieniędzy na produkcję i zamówienia.

  Czyli wodowanie techniczne, żeby zwolnić pochylnię. IMO tak samo będzie z pozostałymi dwoma, przy czym jeśli zapowiedzi Saturna się spełnią, to trzeci okręt zostanie zwodowany normalnie, z siłownią, drugi może też ew. czekać będzie niedługo. Tylko „Butakow” może zaliczyć opóźnienie.

  Co by IMHO znaczyło, że powstaną kolejne „Esseny” – potrzebne dla FOS i FP jako uzupełnienie „Gorszkowów”.

  Polubienie

   1. Nie chodziło o sam fakt, ale jego przyczynę.
    Czyli w sumie coś, czego można się było spodziewać, a jeśli potwierdzi się info z tegoż komentarza to będzie całkiem ciekawie.
    Nb. to by znaczyło, że sobie raczej strzelą kolejną trójkę – tym razem dla FOS, o czym info gdzieś niedawno widziałem.

    Polubienie

   2. Ok, ale info ma niewielkie szanse na potwierdzenie, ścisłe dotrzymywanie terminów to nie jest mocna strona rosyjskiego przemysłu obronnego.

    Polubienie

 6. Rzecznik prasowy MO Iranu zdementował plotki ( z tam tego tygodnia) o wstrzymaniu (komplikacjach) dostaw zestawów S-300. Wszytko odbywa się wg planu. Pozostały tylko do rozwiązania kwestie techniczne dotyczące przekazania systemu. Pierwsza partia S-300 jest już gotowa do przekazania. Dokładna data nie jest znana.

  Polubienie

 7. Nowy okręt holowniczo-ratowniczy projektu 22870 „Profesor Niokłaj Muru” który w ubiegłym roku został przekazany Flocie Czarnomorskiej zasili grupę okrętów znajdujących się na Morzu Śródziemnym . Okręt ten wykorzystywany jest do holowania statków, jako pomoc w sytuacjach awaryjnych dla innych jednostek , jak statek przeciwpożarowy(gaśniczy), pomocy medycznej i ewakuacji, do zasilania awaryjnego innych jednostek. Przystosowany jest również to prac podwodnych (wyposażenie Tetis-PRO, aparat głębinowy Fałkon-1000)

  Polubienie

   1. Zobaczymy. Od miesiąca a w sumie od dwóch mamy powolny wzrost. Choć nie sądzę aby ceny jeszcze jakoś znacznie wzrosły.Być może 50$ przekroczą. Takie mam przewidywania a jak wiadomo diabli wiedzą jak ceny tego surowca będą się układać w tym roku. Wcześniej sądziłem, że zdołują nawet poniżej 20 $ tak więc ciężko przewidzieć 🙂

    Polubienie

 8. Podobno umowa UWZ z MO FR na Proryw-3 to kwestia nabliższego czasu. Czyli z grubsza dwa razy po 200 T-72B3M w 2016-2017 i dwa razy po 100 T-90/90A do T-90M ? Czas pokaże.

  Polubienie

 9. T-14 i T-15 jeśli będą miały to czego nie będzie mógł mieć czołg Proryw-3 ( a myślę że nie będzie ) to co najwyżej będzie wolniej wprowadzany do wojska. A zadecydować może o tym doświadczenie zebrane w Syrii, i to w jakim stopniu T-90 się sprawdził na polu walki. I jeśli zdał egzamin to podniesienie czołgów do standardu Proryw-3 to kwestia czasu.
  Czy gdzieś już były szersze informacje o tym jak radzą sobie T-90 w Syrii?

  Polubienie

 10. Właśnie jeśli nie ma krytycznych informacji to tym bardziej jest prawdopodobna modernizacja.
  Bo jest całkiem dobra baza do zwiększenia możliwości czołgu niższym kosztem.
  A kiedy nowa NTW, kiedyś na początku miesiąca była dostępna a teraz trzeba czekać.

  Polubienie

 11. Nowa modyfikacja śmigłowców Mi-8MTW 5-1 będzie pozbawiona elementów produkcji ukraińskiej (pomocniczy zespół napędowy) i USA. Śmigłowce będą wyposażone w tylna rampę.

  Polubienie

 12. MO FR Planuje zakupić 5 delfinów, które chcą umieścić w delfinarium w Sewastopolu. W oficjalnej informacji brak powodu zamówienia, jednak można wysnuć podejrzenie że będą służyły do walki z podwodną dywersją (pomoc w wykrywaniu i eliminacji płetwonurków wroga), mogą być również pomocne w wykrywaniu min morskich. Z uwagi na stosunki z Ukrainą i możliwość dywersji to całkiem rozsądne posunięcie.

  Polubienie

  1. A czy przypadkiem w Sewastopolu nie mieściło się kiedyś centrum szkolenia bojowych delfinów jeszcze dla WMF ZSRR? Bo za czasów Sojuza te zwierzaki były wykorzystywane do ochrony przeciwdywersyjnej baz…

   Polubienie

  1. Tak przy okazji – po polsku to jest BuriaCja”. Ot takie uroki przekładania jednego języka na drugi… (w polskim nie ma „miękko wymawianego t”, stąd „c”). Chociaż jest BuriaT ale BuriaCi 😀

   Polubienie

   1. Czasami jest problem z tłumaczeniem , a polskie nie zawsze są poprawne, ale jak już są przyjęte to chyba trzeba tak pisać.

    Polubienie

 13. W Kazaniu rozpoczęła się modernizacja zakładu w celu przygotowania do produkcji zmodernizowanych Tu-160. Modernizacja zakładu ma na celu pomoc w wdrożeniu nowych technologii jakie mają być zastosowane przy produkcji bombowca. Nowy bombowiec z obecną konstrukcją łączy tylko płatowiec. Reszta wyposażenia będzie w prawie 100% nowa. Około 20 różnych przedsiębiorstw z Tatarstanu przygotowuje się do realizacji tego projektu.


  Wygląda na to że doczekamy nowych samolotów, tylko pytanie kiedy?

  Polubienie

 14. Trwają prace nad modyfikacją Mi-28 „Nocznoj Ochotnik”. Nowy wariant oznaczony Mi-28NM ma przejść próby państwowe do końca 2016 roku. Zmiany jakie wprowadzono w nowym śmigłowcu to m.in.:
  nowy radiolokator (zakres obserwacji 360 stopni) z możliwością śledzenia 4 celów, nowy system sterowania. Nowa awionika o mniejszej masie oraz nowe łopaty wirnika głównego mają poprawić osiągi Mi-28MN. Mówi się także o możliwości zastosowania nowych wzorów uzbrojenia kierowanego.

  Polubienie

 15. Jest jakiś powód tego że nie latają nad Syrią i Ka 52, i Mi-28. Sam o tym pisałeś. Na przełomie roku była informacja o uporaniu się z problemami układu napędowego. Ale jak widać coś nie pozwala na to by chociaż na chwile w warunkach bojowych sprawdzić te śmigłowce. Sprawy wizerunkowe też są bardzo ważne. I gdyby stracili śmigłowiec, nawet w jakiś całkiem głupi przypadkowy sposób informacja poszła by w świat i nie koniecznie byłaby prawdziwa. Jak w Iraku spadłby by coś to można by było jakoś to wytłumaczyć. I jeszcze jedno, a to moja teoria spiskowa „Świat Zachodni” miałby w tym interes w tym żeby spadł jakiś supernowoczesny pojazd latający(nawet nie koniecznie latający) z Rosji i pewnie mogli by pomóc komuś to zrobić.

  Polubienie

 16. Świetny materiał. Wczoraj byłem na 45 rocznicy powołania 3. Flotylli Okrętów (relacja na wiadomym blogu) i w zestawieniu z tym dokumentem wygląda to jeszcze mocniej 😦

  Polubienie

   1. Chodzi mi o atmosferę i perspektywy. Rosjanie mają jednak trochę lepszą przyszłość jeżeli chodzi o nowe jednostki. Wszyscy pamiętamy te zdjęcia rdzewiejącej floty z Bałtijska. W ciągu kilku lat jednak to nadrobili.

    Nawet opóźnienia modernizacji floty rosyjskiej są niczym w porównaniu z naszymi.

    Przy okazji telenowela jest bardzo profesjonalnie zrealizowana i przyznam się szczerze, że akcja mnie wciągnęła 🙂

    Polubienie

 17. Jeśli za punkt odniesienia weźmiemy Gawrona czyli Ślązaka to nie wiem czy tak „też”. Szczególnie w świetle najnowszych informacji odnośnie nowych terminów oddania okrętu, zważywszy kiedy zaczęła się jego budowa. Gdybym był złośliwy to bym napisał, że 17 lat od rozpoczęcia budowy do oddania rysuje się całkiem realnie.

  Polubienie

  1. Oczywiście racja nie ma co za bardzo porównywać ale z drugiej strony FR ma i też większe aspiracje. Bardziej rozbudowany przemysł stoczniowy itp choć wraz z rozpadem ZSRR mu się dostało bo jak wiadomo wiele podzespołów było produkowany np na Ukrainie casus turbiny gazowe ale nie tylko.
   Choć rozbudowa floty nie jest u nich jakimś dużym priorytetem może poza jednostkami SSBN.

   Polubienie

 18. Na dobre się wzięli za modernizację floty mniej niż dekadę temu, jak tak się zliczy wszystko oddane w tym czasie to nie wygląda ani bardzo dobrze ani bardzo źle, wygląda tak typowo po rosyjsku, czyli przeciętnie. Swoja drogą bawią mnie utyskiwania na polskich forach branżowych w komentarzach, jaki to niedawno oddany Grigorowicz jest przestarzały i tym podobne. A bawią mnie gdy sobie tylko przypomnę o Ślązaku.

  Polubienie

  1. >woja drogą bawią mnie utyskiwania na polskich forach branżowych w komentarzach, jaki to >niedawno oddany Grigorowicz jest przestarzały i tym podobne. A bawią mnie gdy sobie tylko >przypomnę o Ślązaku.

   No cóż na polskich forach branżowych to wiadomo wszystko co „ruskie” to syf, przestarzałe itp. Gdzie nie gdzie pojawi się jakiś głos rozsądku ale zaraz zastanie zrugany, zakrzyczany, jako pachoł Moskwy itp. Grigorowicz to zapewne dobry okręt choć nie jest to poziom projektu 22350. Ale to od początku miała być tańsza i szybsza opcja, głównie dla FCz? Mnie swego czasu śmieszyły komentarze odnośnie budowy ich nowych SSN i SSBN. Jak to Sowierodwińsk był budowany 17 lat jak to Borej zanim wszedł do służby minęło ok 15 lat itp. Z tym, że budowa tego pierwszego rozpoczęła się de facto nie w 1993 kiedy postawili stępkę pod kilka sekcji gołego kadłuba i na tym się skończyło tylko gdzieś w okolicach 2002-2004r dopiero zabrali się do roboty. Natomiast budowa pierwszej jednostki 955 ruszyła w okolicach 2001r a nie w 1996 kiedy co prawda położyli stępkę ale pod projekt 935 :), który w międzyczasie się zmienił. I to już daje nieco inny obraz sytuacji. A teraz wystarczy to porównać z czasem z jakim w UK grzebali się z nową jednostką Astute czy też Francuzi z Le Triumphant tam to też się męczyli z dekadę o ile pamiętam 🙂

   Polubienie

 19. @Jarek:
  >Grigorowicz to zapewne dobry okręt choć nie jest to poziom projektu 22350. Ale to od początku miała być tańsza i szybsza opcja, głównie dla FCz?
  Dokładnie – wiadomo było, że Gorszkowy będą drogie i może być ich mniej niż by się chciało. A Grigorowicze były do wzięcia praktycznie w całości „z półki” – seryjną produkcję mieli opanowaną po zamówieniu Hindusów, jedyna IIRC zmiana to wyrzutnia rakiet plot pionowa zamiast ramieniowej (ale pionowa poszła już na hinduskie Shivaliki, wiec też była do wzięcia „z półki”). Czyli mogli je trzasnąć tak sprawnie, jak trzaskają kolejne podwone „Warszawianki” 😉

  Na Czarne są w sam raz, a jak zdecydują się zrobić kolejną serię dla innych flot, to tam bedą pływały w zespołach z Gorszkowami, czyli tragedii nie będzie.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s