Syria, ostrzał z rządowej artylerii rakietowej filmowany z bsl-a, klip

Materiał jest na tyle ciekawy, że zasługuje na osobny wpis.

Naprawdę warto obejrzeć, z tej perspektywy kamery wydaje się, że pociski lecą stosunkowo wolno.

Reklamy

50 uwag do wpisu “Syria, ostrzał z rządowej artylerii rakietowej filmowany z bsl-a, klip

 1. Całkiem sporo tego poleciało a i skupienie pocisków niczego sobie. Jeśli coś tam było w miejscu gdzie spadały to już nie ma tego. Czy to Grad?

  Polubienie

 2. Trudno ocenić z tej perspektywy co to tam poleciało, ale skupienie większości pocisków faktycznie w miarę dobre, jeśli cel był dobrze rozpoznany to raczej został dość skutecznie porażony, choć to też zależy od tego co było tym celem.

  Ps. Nowe PPK-i od rządowych, tam się rodzi nowa specjalizacja, operator PPK, snajper.

  Polubienie

  1. Wojna pozycyjna do tego brak wkw zresztą na te odległości nawet one by nie pomogły do tego SAA to bieda armia bez uzbrojonych dronów więc radzą sobie jak mogą atgm.

   W polskich warunkach geopolitycznych to maksymalnie za jakieś 20 lat atgm stracą całkowicie rację bytu.

   Polubienie

   1. Aktywne systemy ochrony (APS) na każdej pierdole wartej ppk.
    A te których tych systemów nie otrzymają będą w takiej liczbie że i tak nakryją nas czapkami.
    Gdy tak na zachodzie jak i wschodzie na szeroką skalę zaczną być stosowane APS chroniące także przed atakiem od góry nasze cudowne ppk Spike staną się bezsilne.

    Polubienie

   1. Orłan albo Forpost, nic innego tam Rosjanie nie mają i generalnie w rosyjskich analizach jest bardzo duże narzekanie na bsl-e, co tylko może obrazować jak to musi wyglądać na wiodących konstrukcjach zachodnich.

    Polubienie

   2. Ta wysokość na filmie to kilka, kilkanaście tysięcy metrów. Wspomniane BSL-e operują na takich pułapach? Mimo znacznie lepszych parametrów, zachodnie drony również nie bryluja w rządowych raportach, spodziewano się ich lepszej skuteczności w warunkach bojowych. Może to wina operatorów, a może przyjęto złe założenia taktyczne ich użycia. Dobrze, że Rosjanie na tym polu mają jeszcze dużo do zrobienia, bo może po doświadczeniach syryjskich wykrystalizuja specyfikację drona nowszej generacji.

    Polubienie

   3. Forpost ma pułap maksymalny ok 6 km, Orłan 5 km, standardowo bsl-e latają na pułapach nieco poniżej maksymalnego, w obu przypadkach będzie to jednak te kilka km pułapu.
    Syria pokazała, że FR potrzebuje na już bsl-a z bardzo dobrą optyką, z dużym zasięgiem, także od stacji kontrolnej, długotrwałością lotu, oczywiście uzbrojonego w broń precyzyjną.
    Ps. Nie zmieniajcie nicków, bo wtedy Wasze komentarze trafiają do moderowania.

    Polubienie

   4. Według mnie doświadczenia związane z konfliktem syryjskim powinny dać dość porządny impuls w kierunku rozwoju nowoczesnych BSLi z nowoczesnymi sensorami. A może też coś się ruszy jeśli chodzi o strategiczny transportowiec dla WKS ( czyli wznowią jednak produkcję Rusłanów 🙂 )

    Polubienie

   5. Ostatnie wieści wskazują, że zamiast wznowić produkcję zmodernizowanych Rusłanów wybrano dużo dłuższą i trudniejszą technicznie oraz znacznie kosztowniejszą drogę, czyli powrót do przeprojektowanego Ił-106.

    Polubienie

   6. ad. Ił-106
    Technicznie Rusłan byłby pewnie sensowny, tylko ma „wady”:
    – pierwsza i najważniejsza z nich to „An-…
    – druga to brak wsparcia dla własnych biur konstrukcyjnych (a więc ich upadek w dłuższej perspektywie – a tu akurat – Tupolew ma „160”, mglistego PAK DA, Ił dostanie nowe transportowce przy jednoczesnym rozwoju rodziny „76”. Beriew pobawi się „200” i samolotami wczesnego ostrzegania… może przetrwają.

    Polubienie

 3. E tam…niech się rządowi modlą o tylko taką celność operatorów wrogich ppk.
  Jeśli dobrze widzę to oberwał w przód w najsilniejsze miejsce wieży chronione kasetami reaktywnymi…tylko pogratulować panom w czarnych burkach

  No i urwane nagranie po trafieniu to znak firmowy że „nie siadło”

  Polubienie

  1. Super fartowne trafienie – układa się ono prawie wzdłuż pancerza policzków wieży 🙂 Możliwe że nie doszło tam do przebicia pancerza – wieża była obrócona pod takim kątem w stosunku do ppk

   Polubienie

  1. No ciekawe na ile to świeże klipy. Ostatnio zwiększyła się intensywność walk w okolicach Palmiry. WKS też się wreszcie nieco ruszyło, więc i może artyleria też zwiększyła swoja aktywność.

   Polubienie

 4. oooops, no to sytuacja się zagęszcza skoro mają MANPADSy brodacze

  zapytam w kontekście konfliktu syryjskiego i strategii zdobywania pozycji wroga o prymitywnej technice i taktyce walki
  googlowałem ale nie wyskoczyło nic ciekawego
  mianowicie – czy istnieje amunicja z gazami usypiającymi / otępiającymi ? moździerzowa, rakietowa itp
  jeśli ktoś się spotkał to proszę o info

  Polubienie

 5. Syryjski expres pływa to i sprzętu nie brakuje i amunicja jest. Sam pisałeś kilka dni temu że „dostawczaki” nie zwalniają. A filmy coraz ładniejsze.


  A tu całkiem „bogato” techniki.

  Polubienie

 6. Przy czym chodzi o wojska lądowe, których i tak tam nie było. Oficjalnie. Jeśli zacznie się wycofywanie zgrupowania lotniczego to będzie faktyczny koniec interwencji.
  Tak czy siak Jarku już wiemy, że ja i Ty mieliśmy przynajmniej 50 % racji, a to dużo.

  Polubienie

  1. Tak czy siak mamy kolejny duży krok w tył. Wycofanie tego marnego komponentu sił lądowych (które koordynowały działania SAA itp.) w takim momencie? To jakiś żart ? O co chodzi ?

   Polubienie

   1. Baza w lotnicza w Chmejmim i morska w Tartusie ma działać jak do tej pory. I mają mieć zapewnioną ochronę „…Они должны быть надежно защищены с суши, с моря и с воздуха”
    O co chodzi? A przecież nie tak dawno Syryjski Express bardzo regularnie kursował raczej ze sprzętem w stronę Syrii.

    Polubienie

 7. Jeszcze jedno wydarzenie- zrezygnował z pełnionej funkcji głównodowodzący WMF Wiktor Czirkow w jego miejsce został powołany Władimir Koroliew. Powód rezygnacji -stan zdrowia.

  Polubienie

 8. Jeśli faktycznie się wycofają zamiast tylko być w trakcie z racji zawieszenia ognia to musiały być jakieś ciekawe ruchy za kurtyną.
  Szykuje się gorąca wiosna w Donbasie?, może łączyć to z osobą następcy szefa NATO na Europę ?

  Polubienie

 9. Pozwolę sobie wrzucić coś, co napisał jeden z userów „wiadomego forum”, a z czym – przynajmniej w części – jestem w stanie się zgodzić:

  @Choleslaw Brobry:
  > Komentarz do najświeższego newsa o planach wycofania „głównych sił kontyngentu rosyjskiego” z Syrii, bo irytują mnie głupie docinki jakie wysypały się po opublikowaniu informacji. Naprawdę szkoda czasu na takie wpisy…

  Ponieważ wszystko jest zaowalowane w wielkiej polityce i wielowarstwowej dyplomacji większość spekulacji jest stratą czasu. W mojej ocenie kluczowe będzie teraz zachowanie Turcji – bo tylko po tym będzie można miarodajnie próbować zgadnąć co faktycznie się wydarzyło.

  Przypadek pierwszy – Turcy zaczną aktywniej poczynać sobie w Syrii. To znaczy, że Rosja przegrała niewidoczną przepychankę pod stołem i jest to klęska Putina jako stratega na całej linii. Widowiskowa akcja w Syrii była niewypałem podobnym do interwencji NATO w Libii, a rola głównego rozgrywającego w przeciwnym obozie spadnie na Iran. Będzie to jednocześnie klęska USA jako faktycznego przywódcy w regionie. Nie będzie to tryumf Turcji ile klęska Rosji i USA, którą Turcja wykorzysta z racji położenia. Konflikt z Iranem w takim układzie będzie powoli narastał bo oba kraje tereny Rojavy i Iraku uznają za swoją „bliską zagranicę”.

  Przypadek drugi – Turcy koncentrują się na Iraku, a w Syrii ograniczają się do tego co ma miejsce teraz. To znaczy, że wbrew opinii krytykantów Rosja osiągnęła to co zamierzała, niekoniecznie wszystko ale „wystarczająco dużo” i na co mogła sobie pozwolić z uwagi na trudną sytuację geopolityczną i ekonomiczną. Mowa tu o formalnej lub nieformalnej partycji Syrii i zachowaniu ograniczonych wpływów w regionie, także przy pomocy nowego sojusznika w Teheranie. Ten przypadek przypuszczalnie zaskutkuje postępującą federalizacją Syrii gdzie tereny obecnie kontrolowane przez SDF, jedyną liczącą się organizację opozycyjną która nie jest w istocie bandą islamistów, będą punktem zaczepienia USA. Ten przypadek to porażka Erdogana i sprowadzenie Turcji na właściwe jej miejsce w stosunkach międzynarodowych oraz ograniczony ale mimo wszystko sukces Putina którego celem nie było wydaje mi się przejęcie kontroli nad rejonem i ustanowienie kolonii w Syrii ale dezorganizacja amerykańsko-turecko-saudyjskich planów przejęcia wpływów. W moim odczuciu Rosja wie że nie stać ją na otwartą próbę sił z zachodem więc ogranicza się do rzucania kłód pod nogi bo na więcej niestety nie mają inwencji.

  Ja, ostrożnie, stawiałbym na przypadek drugi. Nie postrzegam Putina jako strategicznego geniusza ale jest w moim odczuciu wyjątkowo sprawnym „psujem”, a fakt, że kilka naprawdę prostych i widowiskowych operacji które mogłyby bardzo dużo zmienić w rejonie w kontekście pozycji politycznej Rosji nie odbyły się sugerują że nie ma on ochoty grać va banque, ile umożliwić lepsze usadzenie się w regionie Iranowi/Hezbollachowi, przez których robiłby politykę oraz próbę oddania „wygranej” za redukcję sankcji które ewidentnie gryzą. Arabia Saudyjska która z Rosją wzięła się gospodarczo za łby też ledwo dyszy, ot problemy prymitywnych gospodarek.

  Polubienie

 10. DS, rozumiem intencje, ale bardzo proszę bez takich obszernych cytowań z wiadomego forum, a najlepiej zupełnie bez cytowań. Proszę zrozumieć moją motywację, nie chcę niczego z wiadomego forum na blogu.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s