WWP znów zaskakuje, czyli wymarsz wojsk rosyjskich z Syrii

Jak już pewnie wszyscy wiedzą, głównodowodzący rosyjskich sił zbrojnych nakazał odwrót z Syrii.

Póki co jeszcze nie jest do końca jasne, czy chodzi wyłącznie o komponent którego tam oficjalnie nie ma, czy też także o zgrupowanie lotnicze i morskie. Zdania, nawet wśród rosyjskich komentatorów, są podzielone. Jest za to duże zaskoczenie. A nawet bardzo duże, bo choć rozejm się utrzymuje, to jednak rola rosyjskiego komponentu lądowego w postaci doradców, techników, pododdziałów artylerii czy jednostek specjalnych jest dość istotna, gdy chodzi o utrzymywanie i wzmacnianie realnych możliwości bojowych syryjskich sił rządowych.

Reklamy

155 uwag do wpisu “WWP znów zaskakuje, czyli wymarsz wojsk rosyjskich z Syrii

 1. Rosjanie w rejonie Palmiry stracili prawdopodobnie kilku specjalsów w ostatnich dniach, zdjęć z oczywistych względów nie umieszczam, kto chce ten znajdzie. Niedobrze, widać, że ciężar walk przechodzi z powietrza na ląd i straty od razu zaczynają niepokojąco rosnąć, tym bardziej, że dotyczą operatorów formacji specjalnych, czyli są szczególnie dotkliwe.

  Polubienie

  1. Być może szli w ataku na zamek Fakhr-al-Din al-Maani górujący nad Palmyrą 2-3 dni temu. Były doniesienia o jego zajęciu potem o kontroli ogniowej a potem rządowi stracili 3km terenu i mieli odnieść ciężkie straty.

   Z drugiej strony w świetle ostatnich wydarzeń może ich zwyczajnie „olano” przez co IS miało łatwy łup.

   Polubienie

   1. Co to znaczy „olano” ? Bez przesady, to nie pierwsza czeczeńska, to są inne siły zbrojne.
    Lokalizacje obu incydentów to Qasr al-Hallabat i Dawwah, incydenty miały miejsce rzekomo wczoraj i dziś.

    Polubienie

   2. Dziwne dla mnie było żeby rosyjski saper sprawdzał teren przed natarciem dla z całym szacunkiem milicji szyickiej. Nie są chyba tak głupi by nie umieć obsługiwać piszczałki.

    ps. Rejon Dawah na zachód od Palmyry znalazłem ale Qasr al-Hallabat pokazuje się tylko w Jordanii.

    Polubienie

 2. Niewiele, ze zdjęć wynika, że chodzi o dwa różne incydenty, w jednym zginął prawdopodobnie jeden żołnierz, zaś w drugim prawdopodobnie, choć tutaj prawdopodobieństwo jest nieco mniejsze, do czterech żołnierzy. Pierwszy to prawie na pewno Rosjanin, gadźety, hełm i mundur multicam, zaś co do kolejnej czwórki są pewne wątpliwości, umundurowanie widoczne na zdjęciu to klasyczna gorka.

  Polubienie

 3. @ex-raffik:
  >Na jednym z portali rosyjskich napisane było że pierwsza „transza” lotników (w Syrii) to najbardziej doświadczeni teraz prawdopodobnie ta zamiana złożona jest z lotników z mniejszym doświadczeniem. To może tłumaczyć ruchy z samolotami Su-24. Ostatnio chyba na części znowu zamalowywano numery boczne.

  Mnie się kojarzą „komadirowki” z czasów Afganistanu – tylko wtedy wysyłano całe eskadry na rok do de facto „zbiorczych” pułków śmigłowcowych tudzież przerzucanych części pułków lotniczych (myśliwskich, myśliwsko-bombowych i szturmowych) celem zdobywania doświadczenia w działaniach bojowych.
  Teraz może być podobnie – wcale się nie zdziwię, jak piloci „po Syrii” pójdą np. na instruktorów szkolenia bojowego w jednostkach tudzież Lipiecku.

  Polubienie

 4. Oficjalny Kreml w dość mało wiarygodny sposób zaprzeczył ew. stratom poniesionym przez jednostki specjalne w rejonie Palmiry w ostatnich dniach. Oficjalna wersja jest taka, że wszystkie straty podał już WWP, zaś żołnierze rosyjscy nie walczą na lądzie w rejonie Palmiry, to ostatnie jest oczywistą nieprawdą, jest dość zdjęć temu przeczących.

  Podobno Latakia, jeśli tak, to niezłe zdjęcie.
  hosting

  Polubienie

 5. Obecnie w Syrii są 2x Ka-52 i 2x Mi-28N, oba typy dyslokowane w ostatnich dniach, rozważana jest dyslokacja kolejnych kilku maszyn obu typów.
  Su-25 w drodze do FR wykonywały międzylądowanie techniczne (tankowanie) w irańskiej bazie Hamedan.

  Polubienie

  1. No i wreszcie nieco się sytuacja wyklarowała. Czyli jednak nie ma do końca wymarszu z Syrii. No i zamiast samolotów przybyły śmigłowce i to jeszcze te, które niby miały problemy techniczne ( Mi-28). Do tego chyba „komponent lądowy” dalej działa w terenie.

   Polubienie

 6. Nie do końca „niby”, bo wszystkie katastrofy związane z Mi-28N eksploatowanymi w FR dotyczyły tego samego. Raczej w dowództwie uznano, że jednak warto podjąć ryzyko, przesłanki operacyjne są, choćby wskazywane działanie w zastępstwie uderzeniowych bsl-ów. Maszyny w FR jeszcze kilka miesięcy temu były eksploatowane z ograniczeniami, np. w zakresie czasu utrzymywania mocy maksymalnej.

  Polubienie

 7. Ta informacja była dość enigmatyczna, ale nie wątpię, że śmigłowce wysłane do Syrii zostały przygotowane pod każdym względem, włącznie ze wzmocnieniem układu przeniesienia mocy i feralnego wału wirnika ogonowego. W końcu Syria to nie tylko poligon testowy ale i kampania promocyjna sprzętu.

  Polubienie

 8. Nie mogę tego odnaleźć (bo to było dość dawno) ale w innym miejscu i nie na portalu typowo informacyjnym pisali (może nie w szczegółach) i o wirniku ogonowym i …………o czymś tam jeszcze, ale tego nie pamiętam , ale na pewno było o zakresie modyfikacji.

  Polubienie

   1. Na zdjęciach satelitarnych z Chmejmim z 17 marca nadal widać 4 Su-34. Hmm ciekawe bo podobno wyleciały wcześniej 🙂

    Polubienie

 9. Dzień Dobry,
  Co do Su-25 i Su-24 (Za Stradforem)
  „Three Su-34 combat aircraft and a Tu-154 transport plane were the first to leave March 15, followed a day later by all 12 Su-25 ground attack aircraft and a number of Il-76 transport planes. The transport planes carried the mechanics, aircrew and equipment that serviced the combat aircraft. The Russians have indicated that a number of Su-24 aircraft departed March 17, but the imagery indicates that the Su-24 group was still largely in place. It is possible that those Su-24s departed after the imagery was taken.”

  Polubienie

 10. 16 marca odleciało 8 Su-25, w tym sęk, ale oczywiście reszta mogła odlecieć 17 marca przed zrobieniem zdjęć.
  Z kolei 15 marca odleciały 4 Su-34. I tyle wart jest ten Stratfor.

  Polubienie

 11. Z operacyjnego punktu widzenia właściwy szturm miasta raczej nie może się zacząć bez zajęcia określonych lokalizacji w pobliżu Palmiry, więc raczej nie jest to precyzyjna informacja.

  Polubienie

  1. Czytałem gdzieś niedawno, że rzekomo Palmira jest obleżona i lada dzień mogło zacząć się decydujące starcie, czyli szturm. Jednakże, informacja niepotwierdzona, jak wiekszość rzeczy ostatnio 🙂

   Polubienie

   1. Była wtedy chyba próba wzięcia z marszu zamku na wzgórzu nad Palmyrą ale po kontrataku IS rządowi mieli ponoć spore straty i zostali odepchnięci na 3 km.
    Teraz widać odrobili lekcję powoli i metodycznie zajmują kluczowe punkty i okrążają miasto.
    Tak naprawdę to Palmyra jest od tej strony najłatwiejsza do obrony gdy rządowi zajmą te góry miasto powinno szybko upaść.

    Polubienie

 12. Jeszcze jeden film z uderzenia na budynek zajęty przez terrorystów w okolicach Kafer Nasej.

  Gdzie nie gdzie piszą że WKS wspiera rządowych ale nie widziałem jakichś konkretny informacji.

  Polubienie

  1. Ech logiczne by było mocne wsparcie SAA w okolicach Palmiry ale jak jest w rzeczywistości ? Zapewne jak jest jakieś wsparcie to nie za duże :/

   Polubienie

   1. Piszą że jest wsparcie i to nie całkiem małe. W nocy były bombardowania okolic Palmiry i miasta Al-Qaryatayn, bombardowano szlaki przerzutowe z pomocą dla bojowników PI (z Raaki do Palmiry). Były nocne naloty (kilka) w prowincji Homs na środki transportu terrorystów.
    Dzisiaj bombardowano m.in. pozycje terrorystów w okolicach El Castano i Akerban (z których dostarczana jest pomoc dla terrorystów z Palmiry i Salam), były naloty na wschodnie rejony Hamy którędy to przechodzą szlaki z pomocą dla terrorystów. W/g jednego z oficerów SAA dziś lotnictwo WKS i SAA wykonało ponad 15 nalotów.

    Polubienie

   1. Też to zauważyłem i…………..ciekawe czy nagranie pochodziło z drona, a jeśli dron to z jakimi
    „korzeniami”. Czy to co kiedyś wędrowało do Rosji z Izraela było całkowicie poddane procesowi „rusyfikacji”. I jeszcze ważne kto to nagrywał? Równie dobrze mógł to być jakiś komercyjny dron wykorzystywany przez telewizję i ustawka. Ale to tylko moje przypuszczenia.

    Polubienie

 13. Równie dobrze mógł to być materiał z Iraku podpisany jako materiał z Syrii.
  Ps. WKS odkąd zaczęły po przerwie latać bojowo, robią mniej więcej 1/3 samolotolotów w porównaniu do średniej sprzed 23 lutego, z czego prawie wszystko jest wykonywane w rejonie Palmiry.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s