Walki w Palmirze, klip

Najnowszy reportaż rosyjskiej tv.

Jeśli islamiści nie zwieją z miasta, to zapowiadają się jednak ciężkie, miejskie walki.

 

Reklamy

54 uwagi do wpisu “Walki w Palmirze, klip

 1. Więc się miasto rozwali, ale nie ma strachu, „społeczność międzynarodowa” pomoże odbudować starą część zawsze to jakiś plus 🙂

  A na poważnie gdy już zdobędą zamek Qalaat i resztę pasm górskich samo miasto to będzie tarcza strzelnicza do tego gdyby zamiast przebijać się przez zabudowania udało im się miasto przeskrzydlić przez sady i pustynię od południa i zdobyć lotnisko IS w mieście było by zagrożone z 3 stron i mieli by do wyboru albo walczyć w „kotle” albo uciec.

  Polubienie

  1. Kurka wodna czytając dzisiejsze doniesienia poczułem się wręcz jak kieszonkowy Patton 🙂 zadania jakie im nakreśliłem wykonali w 100%
   Gdyby jeszcze ismany do niego się zastosowali i wycofali z miasta…

   Polubienie

   1. Krótko mówiąc masz ten zmysł operacyjno-taktyczny, choć po prawdzie szczególnie wiele optymalnych scenariuszy zajęcia miasta, z uwagi na ukształtowanie okolicznego terenu, to nie było.
    Zapewne część sił PI się niestety wycofa, zostawią jakieś samobójcze siły opóźniające i tyle, poza tym ja mam podejrzenia, że gros sił stracili w walkach obronnych na tych górkach przed Palmirą.

    Polubienie

   2. Żartowałem przecież 🙂
    Warto porównać manewry w czasie ataku w Palmyrze gdzie „doradza” FR a atak na Szeikh Miskeen gdzie SAA była sobie sterem i okrętem.
    W Miskeen po początkowych sukcesach mieliśmy w sumie walenie głową w mur tak ze strony rządowych i rebeliantów dopiero po wyczerpaniu sił rebelii udało im się zająć miasto. A tutaj po początkowym szturmie na zamek i odparciu go przez is mamy nawet całkiem dalekie flankowanie tych łańcuchów górek gdzie is rozlokował sobie obronę. No i to parcie na lotnisko zamiast na starcie po zejściu z gór ugrzęźnięcie w walkach miejskich. I dzięki temu teraz będą sobie mogli miasto ładnie podzieli na sektory po 1km i ciąć z południa na północ

    Teraz niech tylko Dez wytrzyma (bez powodu tam posiłków nie dosyłają) co by is dało sobie tam spokój i skupiło się na obronie Rakki i Manbij. W końcu jeśli Kurdowie chcą mieć swoje państwo to wypadało by trochę krwi za nie przelać.
    I tak ogólnie to powinni już tam atakować inaczej prześpią okazję i doczekają tam się tych „uciekinierów” z Palmyry.

    Polubienie

 2. Czas pokaże jak się potoczą walki, wciąż nie mam zaufania co do zmysłu taktycznego rządowych, ale są doradcy i specjalsi z FR, może się uda zająć miasto w miarę sprawnie.

  A tymczasem FR daje rządowym kamizelki, a oni zakładają je tyłem do przodu.
  hosting

  Polubienie

 3. Trochę tego zamku szkoda… 😦 ale w sumie, budowle obronne nigdy nie miały lekkiego żywota 😉
  Najwyżej „wspólnota międzynarodowa” dorzuci się do rekonstrukcji również tego zabytku…

  Polubienie

 4. Dzieje się bardzo dużo, ale co jest prawdą a co nie, hmm, trzeba odczekać godziny lub dni.
  Tymczasem MO FR zamówiło tłoczenie medali dla uczestników działań bojowych w Syrii. Liczba nieco poraża bo zamówiono … ponad 10 tys. sztuk.

  Polubienie

 5. Do poprzedniej informacji chciałem dodać ,że armia rządowa zdobyła również bazę 550 brygady artylerii. Ponadto jesli iść informacją żródła almasdar news rozpoczeły się również przygotowania do odblokowania Deir Ezzor miasta na wschodzie kraju. Hmm…. moim zdaniem ambitne ale czy realne ?

  Polubienie

 6. Odblokowanie Dajr az-Zaur to wyłącznie kwestia czasu.
  Lotnisko w Palmirze zajęte przez „rządowych”, używam cudzysłowu, bo udział rosyjskich żołnierzy Sił Operacji Specjalnych w całej operacji jest kluczowy, nie tylko na etapie planowania, coraz więcej „doradców” wchodzi w kadry zdjęć z okolic Palmiry.

  Polubienie

 7. Już wiem że to nie fotomontaż , Pan który robi te zdjęcia to „zawodowiec”. Ma w swojej kolekcji jeszcze dużo ciekawych zdjęć z Syrii.

  Polubienie

  1. Odnośnie zdobycia zamku też nie wiadomo co i jak. Pojawiają się również informacje, że ISIS przeszło do kontrataku. Chyba nie będzie jednak tak łatwo :/

   Polubienie

   1. Tak jak pisałem kilka godzin temu, chyba lepiej odczekać kilka dni, nie godzin, aż się wyklaruje sytuacja, istotnie większość dzisiejszych postępów sił rządowych faktycznie dokonała się chyba tylko w internecie.

    Polubienie

   2. No niestety na to wygląda. Za szybki optymizm tymczasem SAA nic dzisiaj prawdopodobnie nie zdobyła. Z Palmirą wcale nie musi tak łatwo pójść.

    Polubienie

   3. Chyba nikt się nie spodziewał, że będzie łatwo, natomiast miało być łatwiej po zdobyciu zamku, któż mógł przypuszczać, że wszyscy „reporterzy” sobie to zmyślili. Wg Sidorenki w bezpośredniej bliskości Palmiry póki co nie ma żadnych wiarygodnych reporterów. Skoro tak, to każda zapodana w internecie informacja pochodząca rzekomo z Palmiry ma większą szansę być dezinformacją niż prawdą.

    Polubienie

   4. Stracili wszystkie wzgórza okalające miasto więc to tylko kwestia czasu szkoda tylko że są uparci i będą walczyć. Pytanie czy zostawili tylko szkieletową załogę która wykruszy się w ciągu 1-2 dni czy będą się bronić wszystkim co mają najdłużej jak to możliwe.

    ps. Ponoć mają tam mieć przez 3 dni burzę piaskową więc nawet jeśli były jakiekolwiek postępy (te wyolbrzymione) to lepiej było dla rządowych wycofać się na lepsze do obrony pozycje.

    Polubienie

  1. Jako miłośnikowi średniowiecznej myśli fortyfikacyjnej to serce mi się kraja na widok tego zamku. Szkoda że nie można go otoczyć i poczekać aż ISSmani zdechną z głodu.

   Polubienie

 8. Mapka z lotniska w Chmejmim z 20 marca

  Na podstawie tej mapki można wywnioskować jaki jest stan ilościowy komponentu lotniczego FR w Syrii. Ciekawe czy w momencie kiedy robiono zdjęcie żaden z samolotów nie był w locie.
  Jak dla mnie ilość 3 Su-35 i 3 Su-30MS, to jakby po jednym za mało.

  Polubienie

  1. >Ciekawe czy w momencie kiedy robiono zdjęcie żaden z samolotów nie był w locie.
   >Jak dla mnie ilość 3 Su-35 i 3 Su-30MS, to jakby po jednym za mało.

   No właśnie z dużym prawdopodobieństwem coś mogło jednak być poza bazą.

   Polubienie

  1. Poważne źródła rosyjskie, ale należy zachować pewien dystans, bo wiadomo jak było z Mi-28N i Ka-52, twierdzą, że łącznie w Syrii jest obecnie co najmniej 14 rosyjskich śmigłowców różnych typów.

   Polubienie

  1. Eee tam…nawet na wiadomym forum krojąc sałatkę oglądają atak rządowych na Palmyrę z zamku 🙂

   Teraz to już jest tylko Turkey shoot, a zmienną będzie ilu ludzi PI będzie chciało poświęcić by kupić trochę czasu.

   Polubienie

  1. W 0:09 czyżby ZPU-4 w zastosowaniu „do zwalczania siły żywej”? 😉

   A Gazelle to mi się zawsze będzie kojarzyć z „Błękitnym Gromem”… 🙂

   Polubienie

   1. W tym konflikcie to chyba już każdy wzór ex-radzieckiej lufowej broni przeciwlotniczej jest wykorzystywany do zwalczania celów naziemnych, co w sumie ma sens.
    To był film mojego wczesnego dzieciństwa, bardzo mi się podobał.

    Polubienie

 9. W Palmirze walki uliczne dom za domem. W ostrzale moździerzowym pozycji w pobliżu zamku zginęło trzech syryjskich oficerów w tym kolejny generał. Wg źródeł syryjskich w walkach w mieście uczestniczą także żołnierze rosyjscy, rzekomo jakieś 1/3 miasta jest już zajęta, ale wiadomo, po wczorajszym to lepiej zachować duży sceptycyzm, WKS w ciągu doby zrobiło ponad 40 samolotolotów bojowych, wyłącznie w rejonie Palmiry.

  Polubienie

 10. No i najwyraźniej Palmyra wyzwolona.
  Dość symboliczny dzień, IMHO 🙂

  Wypadałoby [i]Te Deum laudamus[/i] odśpiewać chóralnie…

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s