Mi-28N weszły do walki w Syrii, klip

Maszyny zaczęły działać w rejonie Palmiry.

Strzelają póki co PPK-i, ale sądzę, że i armata automatyczna wejdzie do pracy, szczególnie w godzinach nocnych 🙂

Czyli info które zapodałem wczoraj o dyslokacji maszyn do Szajrat było prawdziwe.

Reklamy

61 uwag do wpisu “Mi-28N weszły do walki w Syrii, klip

 1. Czekałem na Mi-28 w akcji i doczekałem się. Ciekawe czy wypłyną jakieś filmy z układu celowniczego w czasie strzelań podobne do tych z Iraku. Czyli będzie Mi-28 więcej niż 2?

  Polubienie

 2. Wg niektórych źródeł rosyjskich w Syrii są 3 Mi-28N, ale dopóki nie ma zdjęć lub spisanych numerów to trudno powiedzieć. Mam nadzieję, że takowe filmiki się pojawią. Czas pokaże.

  Polubienie

 3. Pisałem że tam może spotkać ich tylko śmierć(terrorystów z ISIS) i o ile to prawda to najważniejszy powód do opuszczenia Palmiry. Liczba samobójców wśród ISIS też nie jest pewnie nieograniczona. Ciekawi mnie jak jest z dopływem „świeżej krwi”, czy stany osobowe kurczą się czy napływ ochotników do tych terrorystycznych bojówek jest cały czas na jakimś poziomie pozwalającym na myślenie o odwróceniu sytuacji (teraz to jadą na „wstecznym”).

  Polubienie

 4. Alleluja Panowie 🙂
  Czyż można sobie wyobrazić lepszy znak dla nie islamskich mniejszości w Syrii?
  Niech jeszcze wyzwolą kociołek w Fuah-Kafarya tak na święto Eid 5 lipca.
  Już widzę heada w BBC „Divine intervention in Syria”

  Polubienie

 5. W/g rosyjskiej wiosny w Palmirze jest jeszcze ok 75 /100 bojowników państwa islamskiego…
  w/g tego źródła ci bojownicy są okopani w świątyni Baala na starówce.
  pewnie parę dni minie jak cała Palmira zostanie dokładnie wyczyszczona.
  Mnie tylko zastanawia jak musiało wyglądać tzw ewakuacja LIH. ?
  I czy Mi 28N odpowiednio pracowały tam bo chyba do tego zostały tam skierowane.

  Polubienie

  1. Co to jest „tzw. ewakuacja LIH”?

   Swoją drogą byłoby fajnie, gdyby droga z Palmyry do Deir-Ez-Zor wyglądała jak słynna autostrada Kuwejt-Basra… 🙂

   Polubienie

   1. Nie wygląda z wielu względów, z miasta ewakuowało się raptem kilkuset islamistów, swoją drogą nie widziałem żadnych zdjęć zniszczonych technicalsów na drodze wylotowej z Palmiry, ale może słabo szukałem, dziś mam inne priorytety.

    Polubienie

 6. Niektóre materiały foto wskazują, że miało miejsce nocne polowanie na kolumny uciekinierów więc raczej dealu na odwrót nie było, na drogach wylotowych pracują spychacze…

  Polubienie

  1. Swoją drogą zmniejszyli komponent lotniczy a być może okaże się, że powoli zwiększają „komponent lądowy”. Tak jakby więcej było tych „doradców” itp. w związku z ofensywą na Palmirę. Już przyznali się, że siły specjalne wspierają działania bojowe.

   Polubienie

  1. 1. Ad wywalony wpis – okej, nie ma sprawy. Nie wiem, czemu się nie pokazała fotka.
   2. Ależ te Krokodyle są piękne… a jeszcze w takim locie… ile to było wysokości – 20 metrów?
   Boskie 🙂

   Polubienie

 7. Cóż można być pewnym że Mi-28 miały idealną okazję do bojowego przetestowania swojego uzbrojenia i co najważniejsze sensorów w czasie nocnego polowania.
  Po tak szybkim załamaniu pozycji IS jestem tylko bardziej pewny że wczorajsze doniesienia o „zdobyczach” miały w sobie ziarno prawdy.
  Może tylko cieszyć że zamiast uporczywego utrzymywania każdej zajętej pozycji powzięto decyzje o wycofaniu…uczą się i ewoluują dobrą stronę 🙂

  Teraz Forza Qaryatayn…

  Polubienie

 8. Wg Kommiersanta 450 mln USD wydane na interwencję w Syrii przyniosło FR ok. 7 mld USD w nowych zamówieniach z zagranicy na sprzęt użyty w interwencji.
  Kolejne 2 Mi-24P i 1 Mi-35M wywiezione z Chmejmim …

  Polubienie

  1. > Kolejne 2 Mi-24P i 1 Mi-35M wywiezione z Chmejmim …

   Jeszcze trochę i już w ogóle śmiglaków tam nie będzie :/ Poza tymi 3 Mi-28 i dwoma Ka-52( które i tak nie biorą udziału w lotach bojowych)

   Polubienie

 9. Jeśli nie jest to rotacja w tym rozumieniu, że w miejsce Mi-24P i Mi-35M pojawią się, niekoniecznie w stosunku 1 do 1, nowe śmigłowce uderzeniowe, to jest to dziwne. 2 lub 3 Mi-28N „nie obrobią” operacyjnie wsparcia dla sił rządowych. No, chyba, że Palmira to miała być „kropka nad i” poważniejszego rosyjskiego zaangażowania w Syrii, ale mam nadzieję, że tak nie jest.

  Polubienie

  1. Gdzieś to trzeba sprawdzić, a gdzie jak nie podczas realnych działań wojennych, fakt że przeciwdziałanie panów z ISIS w tym przypadku na nie wiele się zdaje, ale jest jeszcze kupa innych aspektów dla których warto to i owo wypróbować. Mi-28 i Ka-52 pojawiały się postrzelają, poćwiczą rozwiązania taktyczne, może coś w sposobie eksploatacji się zmieni i poleca do domu , one pewnie jakiejś wielkiej przewagi nie robią. Nie wiem kiedy to się skończy w Syrii ale po tych doświadczeniach armia FR za kilka lat ( o ile jakiś gospodarczy armagedon nie zadziała) może przeciwnikiem nie do przeskoczenia dla jakiejkolwiek armii. Czasy podśmiewania się już się skończyły.

   Polubienie

  2. A pamiętasz jak po spuszczeniu suczki na glebę pisałem, że adekwatną odpowiedzią byłyby Iskandery z „A” w Latakii?

   Ps.sorry za brak polskich znaków.
   Zając zjadł 🙂

   Polubienie

   1. To nie będzie trafne na 100 %, ale bardzo lubią lekkie hełmy oraz, w Syrii, kamuflaż jak na zdjęciu, niestety, elitarne jednostki specjalne FSB też. No i jest jeszcze Zasłon, który jak wygląda to nie wiadomo, ale być może podobnie, czyli taka zgadywanka ze wskazaniem.

    Polubienie

 10. No i mamy BPM-97 z systemem WRE Liesoczek i wg runetu bardzo specjalnych specjalsów, ależ tych nowości dzisiaj 🙂
  hosting

  Ps. Szajrat lub Tijas, ale zwracam uwagę na daleki plan i schronohangar, choć to zapewne maszyna syryjska.
  hosting

  Ps.1 Zgodnie z zapowiedziami z wczoraj w najbliższym czasie w Syrii pojawi się podobnież batalion saperów, runet już żartuje, że MO FR nie dodał, że będzie to batalion saperów szturmowych.

  Ps.2 Klip z Wystriełem, od 0:49.

  Polubienie

 11. Sukces jakiś jest. I co teraz, czego można się spodziewać.Pójdą do pełnego zwycięstwa czy…….
  ktoś im hamulec zaciągnie. Jak to widzisz Szmulu?

  Polubienie

 12. Czym jest owe „pełne zwycięstwo” ? Rozejm, moim zdaniem niekorzystny dla Asada, spowodował, że o pełnym zwycięstwie póki co mowy nie ma i chyba już mowy być nie będzie. Można ew mówić o możliwym pełnym zwycięstwie sił rządowych nad PI i Nusrą.
  Operacyjnie, z obecnym wsparciem FR, rządowi są w stanie w ciągu mniej więcej miesiąca, zakładając, że rozejm z „umiarkowanymi” się będzie z grubsza utrzymywać, odblokować Dajr az-Zaur. Tak to widzę jeśli chodzi o krótki horyzont czasowy. Pytanie co dalej ? Iść na Rakkę niby będzie można, ale czy warto ? Może lepiej tylko izolować tamten rejon ? Miasto nie ma dużego znaczenia, populacja w większości co najmniej nie sprzyja Asadowi.

  Polubienie

 13. Jarku, do Chmejmim przywieziono w ostatnich dniach najnowsze Mi-35M z Witebskiem 🙂
  Nie lubię WWP, ale „redukcję zgrupowania” rozgrywa w taki sposób, że nie sposób się uśmiechnąć pod nosem.

  hosting
  hosting

  Polubienie

  1. No pięknie 🙂 Odnośnie „redukcji zgrupowania” rzeczywiście nieźle to rozgrywają. Wygląda też na to, że „komponent lądowy” tak jakby się nieco zwiększał albo bardziej bezpośredni sposób wchodzi do działań bojowych itp. Szczególnie odnośnie ostatniej „ofensywy” na Palmirę. Z tym Iskanderami-M o ile się potwierdzi ale to już chyba raczej pewne też ciekawa sprawa. FR jak zwykle zaskakuje…

   Polubienie

 14. „Nie wiem kiedy to się skończy w Syrii ale po tych doświadczeniach armia FR za kilka lat ( o ile jakiś gospodarczy armagedon nie zadziała) może przeciwnikiem nie do przeskoczenia dla jakiejkolwiek armii. Czasy podśmiewania się już się skończyły.”

  Powiedziałbym że mocno Cię poniosło.

  Wytłumacz proszę w jaki sposób doświadczenia z walk z przeciwnikiem nie posiadającym lotnictwa, obrony powietrznej, sił pancernych i zmechanizowanych (ewentualnie szczątkowe) mają tak magicznie odmienić SZ FR?

  Syria to poligon doświadczalny dla nowego sprzętu ale głównie pod względem hmm…eksploatacyjnym. Na jakie niebezpieczeństwa są narażone rosyjskie samoloty latające nad Syrią. Jaką obronę p. lot. miały cele porażone Kalibrami?

  Ok, może czegoś cennego z operacyjnego punktu widzenia nauczy się lekka piechota czy siły specjalne, to tyle.

  Dla lotnictwa de facto może być to nawet pewien regres, podobny do tego jakiego doświadczyły USAF po Iraku i Afganistanie. (oczywiście pamiętam o różnicy w skali działań)

  Zupełnie inna para kaloszy to zyski wizerunkowe. Rosyjskie uzbrojenie w rękach Arabów nie służyło promocji a wręcz przeciwnie. Udowodnienie że to nie sprzęt a użytkownicy są winowajcami może przyczynić się do uzyskania kolejnych cennych kontraktów. To nie wątpliwy „plus dodatni” tej interwencji.

  Polubienie

 15. Tu chyba raczej nie chodzi o „odmianę” bo nie ma co „odmieniać”, raczej można mówić o dalszym doskonaleniu już „odmienionego”. A płaszczyzn do dalszego doskonalenia dla SZ FR Syria daje bardzo wiele, nawet jeśli nie ma tam pojedynków brygad pancernych czy przełamywania wielopoziomowej obrony przeciwlotniczej.

  Polubienie

  1. > czy przełamywania wielopoziomowej obrony przeciwlotniczej.

   W sumie to i USAF/NATO też nie miało do czynienia de facto ze zintegrowaną wielopoziomową obroną plot z prawdziwego zdarzenia. Ale taką to niewiele krajów na świecie posiada 🙂 Można rzec, że w Wietnamie chyba mieli najtrudniej pod tym względem ? (siły SAC i USAF), ale to i tak była namiastka tego co czekało ich ewentualnie w ZSRR. Choć wiadomo w przypadku Wietnamu przy takiej przewadze nie stanowiło to problemu dla powodzenia całej operacji.

   Polubienie

 16. Oczywiście że nie o odmianę a w każdym razie nie o jej początek. Ta zaczęła się moim zdaniem „po” Gruzji i nieustannie ma miejsce.

  Zmierzam jednak do tego że akurat „wyprawa Syryjska” nie będzie miała na te zmiany takiego wpływu jak wcześniejsze działania. Co by nie mówić o IS to goście przemieszczający się terenówkami, używający głównie broni małokalibrowej, VBIED i czasami broni pancernej w szczątkowych ilościach.

  Co do owych płaszczyzn, dla przykładu weźmy kwestie braków w bsl o dużej długotrwałości lotu.

  Czy takie aparaty były by przydatne w realiach Syryjskich? Bezapelacyjnie. Czy były by przydatne w realiach konfliktu konwencjonalnego? Mam bardzo duże wątpliwości. (to tak na marginesie komentarz do planów zakupowych WP)

  W podobnym świetle widzę udział pododdziałów i systemów WRE. Z jakim doświadczonym i odpowiednio wyposażonym przeciwnikiem się tam zetknęły?

  Są oczywiście i aspekty których przerobienie w realnych warunkach jest dużo warte. Bojowe misje długodystansowe lotnictwa strategicznego, możliwość realnego sprawdzenia Kalibrów, współpraca lotnictwa z siłami lądowymi, szczególnie w misjach CAS.

  Polubienie

  1. Akurat udział WRE i Kalibrów powiązał bym z tą sławną Rosyjską Maskirowką.
   Pokazują co chcą i w jakiej formie chcą i prawdopodobnie chcą by do TEJ formy w jakiej to pokazują ewentualny przeciwnik starał się przygotować.

   Polubienie

 17. Co do Twojej (X-ray) wypowiedzi mam inne zdanie.
  A co do możliwości Rosji zacytuję jeszcze raz kogoś kto więcej wiedział w swoich czasach (lata 70-te) niż my teraz „…g… wiemy o „ruskich” wojskach , a to co wiemy to g… prawda…”.

  Polubienie

 18. Wg źródeł rosyjskich rządowa zbieranina pod Palmirą to obecnie niemalże całość możliwości ofensywnych syryjskich sił rządowych, w rozumieniu sił alarmowych, mogących być przerzucanych, w zależności od potrzeb, na dany kierunek operacyjny. To być może wystarczy do odblokowania Daj az-Zaur, ale raczej nie wystarczy do zdobycia Rakki. Marnie to wygląda.

  Polubienie

  1. >To być może wystarczy do odblokowania Daj az-Zaur, ale raczej nie wystarczy do zdobycia Rakki.

   No to wygląda na to, że bez jeszcze większego zaangażowania FR SAA raczej nie jest wstanie ostatecznie pokonać ISIS w Syrii jako byt quasi-państwowy. Przydałoby się jeszcze chociaż przejąć pola naftowe, które są pod kontrolą PI. Kluczowe znów będzie jaki dalszy plan ma FR? Logicznie wiadomo SAA z pomocą FR powinno całkowicie zrolować w Syrii PI i Nusrę jako opcje minimum.

   Polubienie

 19. Wnioskując po zamiłowaniu WWP do mówienia i zachęcania do międzynarodowej walki z terroryzmem pewnie będzie chciał zaaranżować wspólny szturm Rakki i obsadzić się w roli szefa D-Day a potem defilada.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s