Nowe zakłady koncernu Kałasznikow, fotoreportaż

Ciekawy reportaż z Iżewska.

Koncern Kałasznikow ma już całkiem nowoczesną bazę produkcyjną.

http://bmpd.livejournal.com/1875673.html

3071720_original

 

 

Reklamy

50 uwag do wpisu “Nowe zakłady koncernu Kałasznikow, fotoreportaż

 1. Po raz pierwszy od 10 lat w morze wyjdzie jedyny w świecie atomowy okręt transportowy o napędzie jądrowym „Siewmorput” (KŁ-40). Statek przeznaczony jest do transportu drobnicy i kontenerów w trudnych warunkach północnych przy grubości lodu do 1 m. W okolicach 2010 roku okręt planowano spisać ze stanu jednak w 2013 zrezygnowano z tego. W 2015 roku po wykonaniu niezbędnych prac i testów nawodnych okręt został przygotowany do służby. Pierwszy rej ma rozpocząć się 5 maja z ładunkiem ( w przeważającej ilości materiały budowlane) 5,5 tys. ton na wyspę Kotielnyj.

  PS. No to karabinów i „Wichr-ów” to nie zabraknie. Ciekawe nad czym jeszcze pracują oprócz broni strzeleckiej? Bo bazę produkcyjną to teraz mają porządną.

  Polubienie

   1. Ale to tylko rozpędzający silnik rakietowy 🙂 Nie wiem jaka jest prędkość początkowa Kalibra ale potem przelotową ma poddźwiękową.

    Polubienie

   2. Swoją drogą jeśli serio zainstalują pociski Kalibr na wyrzutniach Iskander to można chyba spokojnie stwierdzić, iż INF odchodzi powoli do lamusa?

    Polubienie

   3. Wszystko się zgadza Jarku, a ja widocznie nie wziąłem poprawki na zoom kamery, plus kąt pod którym leciał pocisk dając złudzenie sporej prędkości startowej. W warunkach statycznej obserwacji wygląda to tak, dla porównania:

    Polubienie

 2. Miało być opóźnienie, ale nie będzie (prawdopodobnie).
  „…Многоцелевую атомную подлодку „Казань” проекта 885М „Ясень-М” сдадут в 2017 году, работа идет в плановом режиме, сообщил РИА Новости в пятницу источник в Главном штабе ВМФ РФ.
  Ранее в СМИ появилась информация, что сдача АПЛ „Казань” переносится на 2018 год…”

  Polubienie

 3. Mam nadzieję że optyczne rozpoznanie celu za pomocą katalogu jednostek stosowane jest jako pomocnicze i system posiada taką bazę.

  Polubienie

 4. W najbliższym czasie WDW pokażą nowy samobieżny system artyleryjski „Zauraliec” zbudowany na bazie BMD-4M i BTR-MDM. Do tej pory samobieżny artyleryjski system kal.120 mm był pokazywany na na podwoziu pojazdu WPK-39373 Wołk-3 (Zauraliec-D). Czy to przejęzyczenie gen. Szamanowa czy będzie nowe podwozie ?

  Polubienie

  1. Dla oddziałów rozpoznawczych i specjalnego przeznaczenia wojsk WDW w fazie prac projektowych znajduje się kolejny pojazd , tym razem kołowy (2 osiowy). Pojazd powstaje w oparciu o projekt „Tajfun”.

   Polubienie

   1. Takiej informacji niestety nie podali. „…«В рамках опытно-конструкторской работы „Тайфун”…”

    Polubienie

   2. W ubiegłym roku były informacje o pojeździe „Tajfunienok” , i to maszyna 4 kołowa w tym roku ma mieć (?) próby wojskowe. Jak informowano równolegle(ale chyba lekko opóźnione) trwają prace nad kolejnym pojazdem tym razem pływającym z 3 stopniem ochrony.
    Przy okazji tego pojazdu pojawia się „Wystrieł” – KamAZ-43269 i na zdjęciach w wielu portalach pojawia się jako „Tajfunienok” KamAZ-53949.
    Może ktoś wyjaśni o co chodzi z taką mnogością pojazdów i co jest czym? Może Szmul pokusi się o artykuł o lekkich pojazdach w FR żeby to jakoś można było sobie poukładać.

    Polubienie

   3. Obecne zmiany na rynku wydawnictw branżowych działają na mnie trochę demotywacyjnie, ale może się kiedyś pokuszę. Przy czym o Tajfunienoku pisałem nie tak dawno w nTW. KamAZ-53949 to Tajfunienok, czyli mały Tajfun, czyli najmniejszy wóz powstały u KamAZ-a w ramach OKR Tajfun, zaś Wystrieł lub Dozor czyli KamAZ-43269 to zupełnie inna i znacznie starsza konstrukcja, o nim też pisałem, ale już dość dawno temu, jeszcze w ARMII.

    Polubienie

  1. Chcą zastąpić holowane D-30? No i pamiętam sprzed parunastu lat nowy holowany lekki system artyleryjski 152mm Pat-B; o ile wiem nie wszedł do uzbrojenia, ale IMHO dla spadochroniarzy byłby jak znalazł, szczególnie po posadowieniu na podwoziu „Rakuszki” czy „Bachczy” (swoją drogą jak włąściwie nazywają się te nowe transportery gąsienicowe desantu – BTR-MD i BTR-MDM? był parę lat temu artykuł o nich w nTW, ale w sumie to chyba więcej zamotał niż wyjaśnił… nie wspominając o tym, że do dzisiaj nie wiem, który jest przyjęty do uzbrojenia i seryjnej produkcji…).

   Polubienie

 5. Na bazie podwozia „Rakuszki” i BMD-4M powstaną kolejne pojazdy. Po informacji o „Zauralcu” teraz pojawiła się informacja o pojeździe medycznym i pojeździe dowodzenia z systemem „Andromeda” na pokładzie. Jeszcze jednym pojazdem opartym na bazie tej platformy ma być pojazd przeciwczołgowy z systemem „Kornet” (o podwyższonym zasięgu) na pokładzie.

  Polubienie

  1. Jeszcze jeden pojazd dla WDW w oparciu o platformę z Rakuszki-M i BMD-4M. Teraz wyszła informacja o pojeździe ZRK „Pticełow” – uzbrojonym w rakiety przeciwlotnicze. Do tej pory środkami przeciwlotniczymi wojsk WDW były rakiety systemów Strzała-10, Igła i Wierba(?).
   Nowy system ma mieć możliwość zwalczania celów na większych pułapach i większych odległościach.

   Polubienie

   1. Pojawiła się informacja że nowy pojazd ZRK „Pticełow” może być wyposażony w moduł bojowy z kompleksu „Sosna”. Do tej pory rozważane było wyposażenie tego pojazdu z jedną z modyfikacji systemu Strzała-10.

    Polubienie

   1. Первый полёт 6-2 был перенесён из-за проблем с установкой капотов двигателей и из-за несанкционированного срабатывания системы пожаротушения, а также из-за проблем с некоторыми рулевыми приводами и более мелкими отказами.

    Druga próba oblotu rzekomo 12 maja. Działy się jakieś dziwaczne rzeczy przed startem włącznie ze spracowaniem systemu gaśniczego silników, które muszą być wymienione. Przynajmniej się nie zapalił.

    Polubienie

 6. Czyli jednak runet był dobrze poinformowany ale z przyczyn technicznych w ostatniej chwili nie poleciał. Tak właśnie patrze i rzekomo T-50-8 ma polecieć 20 czerwca, no i jeszcze jeden prototyp na jesień. Jeśli się to potwierdzi to dość szybkie przyspieszenie programu. No ale skoro poradzili sobie ze strukturą płatowca, awionika też już podobno w dość zaawansowanym stadium. Ciekawe natomiast czy zauważymy jakieś zmiany w nowych płatowcach? Tak patrząc na pierwsze prototypy sam płatowiec nie zmienił się jakoś znacząco z zewnątrz pomijam na pewno spore zmiany w strukturze i wzmocnieniu konstrukcji.

  Polubienie

 7. Czy był dobrze poinformowany to cokolwiek dyskusyjne, skoro podano, że był oblot którego nie było. Z info nieoficjalnego nie wynika tak po prawdzie czy do awarii doszło tuż przed samym startem, czy na etapie wcześniejszych przygotowań do startu, nie wiadomo nawet czy awarie miały miejsce tego dnia na kiedy był planowany rzekomo oblot. W każdym razie oblotu nie było i to na czas jakiś zamyka temat.

  Polubienie

 8. Około połowy kwietnia był reportaż i było ujęcie z zakładów i ten egzemplarz (prawdopodobnie) był że tak powiem „rozebrany do rosołu”, ale nie było informacji kiedy to było kręcone. Na forach były kadry z tego filmiku który pojawił się 15 kwietnia. Pisano że mogą być sprzed 1-2 miesięcy.
  W przynajmniej jednym miejscu pisali że po oblocie został spakowany do odlotu na Żukowski.
  Dezinformacja.

  Może lepiej że nie poleciał za wszelką cenę, a poleci w pełni sprawny.Szczerze to zdziwiłem się.

  Jest jeszcze artykuł z indyjskiej prasy (dotyczący FGfA), tak ktoś bardzo lobbuje za………..a na pewno nie za Rosją.
  http://www.newindianexpress.com/thesundaystandard/Indias-Biggest-25-Billion-Defence-Deal-to-Crash-Land/2016/04/24/article3396450.ece

  Polubienie

  1. No w sumie Hindusi narzekają na wiele rzeczy w programie FGFA. No ale jak pisze Szmul zaczynają wybrzydzać bo wszyscy im podsuwają pod nos swoje produkty. W sumie są w niezłej sytuacji Chińczycy im chyba zazdroszczą ? 🙂 Wiadomo jaki radiolokator ma posiadać FGFA? Bo jak coś podobnego jak ma posiadać docelowo PAK FA to raczej nie ma co wybrzydzać. Jedynie w stealth może nie jest tak kolorowo, choć oczywiście nie znamy docelowych charakterystyk tego płatowca.
   Nie jest to pewnie poziom F22/35 ale z drugiej strony wygląda na znacznie lepsze charakterystyki obniżonego SPO w stosunku do maszyn europejskich. Tak czy siak od strony technicznej Europa nie jest wstanie nic lepszego czy też porównywalnego zaoferować. No ale wiadomo są jeszcze offsety, transfery wszelkiej maści technologii itp.

   Polubienie

 9. Indie od dłuższego czasu coraz asertywniej „pogrywają” sobie z FR, wiedząc, że Europa Zachodnia sprzeda im wszystko, a USA prawie wszystko, w związku z czym rosyjska pozycja negocjacyjna jest bardzo taka sobie. I takie zachowanie jest normalne. Mniej normalna jest natomiast nierzadko realizacja już zawartych umów.

  Polubienie

 10. W stoczni „Morie” na Krymie ma w niedługim czasie rozpocząć się budowa małego okrętu rakietowego projektu 22800. Okręt o wyporności ok 800 ton będzie mógł przenosić wyrzutnie z ośmioma rakietami systemu Kalibr a w/g niektórych źródeł rakiet systemu Oniks. Dwie pierwsze jednostki budowane są w stoczni w Petersburgu. Planuje się budowę co najmniej 7 takich okrętów.

  Polubienie

  1. 1. Swego czasu było info, że do programu budowy tych okrętów ma być włączony także Rybińsk, do tej pory budujący Tarantule, których Karakurt (czyli proj. 22800) ma być następcą.
   2. Jeśli zamontują uniwersalne wyrzutnie UKSK, to spokojnie Jachonty/Oniksy tam wejdą. Co by miało wiele sensu, skoro to mają być okręty dla flot „pełnomorskich”.

   Polubienie

 11. Do 2025 roku WMF FR ma otrzymać 6 fregat projektu 22350 poinformował MO FR S.Szojgu.
  Pierwszy okręt tego typu „Admirał Gorszkow” w/g informacji podanej przez ministra przechodzi obecnie próby na Morzu Północnym. Nowe fregaty pewnie będą zamiennie wykorzystywać rakiety systemu „Oniks” i „Kalibr”.

  Polubienie

   1. Jakby tak zliczyć wszystkie zapowiedzi tylko odnośnie WMF na najbliższą dekadę, to stanie się oczywiste, że są to mrzonki, nie jest realne zbudowanie takiej liczby okrętów w tak krótkim czasie.

    Polubienie

   2. >kby tak zliczyć wszystkie zapowiedzi tylko odnośnie WMF na najbliższą dekadę, to stanie się >oczywiste, że są to mrzonki, nie jest realne zbudowanie takiej liczby okrętów w tak krótkim czasie.

    Dlatego trzeba dzielić przez dwa albo trzy w zależności od projektu 🙂 Odnośnie 22350 no to według mnie z 3 góra 4 jednostki powinny być gotowe. Choć oczywiście wiadomo, że kolejne jednostki powinny być krócej budowane w stosunku do pierwszej Admirał Gorszkow. WMF i tak de facto ma chyba najmniejszy priorytet poza SSBN. No i kwestia jeszcze sytuacji gospodarcze FR na najbliższą dekadę.

    Polubienie

   3. A ja jestem przeciwnego zdania i uważam że z każdym rokiem o ile nie będzie silnego tąpnięcia w gospodarce możliwości produkcyjne będą rosły. Stopień uzależnienia od zagranicznych kooperantów będzie malał (i już maleje). Cały czas rośnie baza produkcyjna (powstają nowe fabryki itp). W/g mnie problem to wprowadzanie nowych technologii do produkcji (innowacyjność jest na wysokim poziomie tylko kuleje wdrożenie) i wykształcenie odpowiedniej kadry niższego szczebla-tych przy maszynach, przy montażu-kultura pracy (na to trzeba najwięcej czasu). Jeszcze maksymalnie rok a ceny surowców energetycznych musza skoczyć do góry. Nie tylko w Rosji ale i w innych krajach(przede wszystkim) maleją nakłady na tą dziedzinę przemysłu (i to skokowo). Brak nakładów przełoży się za jakiś czas na możliwości wydobywcze co spowoduje wzrost cen, a tu Rosja wbrew niektórym nie stoi na złej pozycji (pierwszymi ofiarami będą firmy zachodnie z wysokimi kosztami wydobycia). Może nie będzie świetlanej przyszłości ale jak nie wydarzy się coś nieprzewidywalnego to nie będzie źle.

    Polubienie

   4. Tu trzeba sobie oddzielić kilka kwestii, co najmniej dwie. Co do projekcji ogólnej sytuacji gospodarczej w FR to niezależnie od tego jak bardzo wzrośnie cena ropy w najbliższych latach, a będzie to raczej wzrost do 60-70 USD w najlepszym razie a nie > 100, to i tak rosyjską gospodarkę gdy chodzi o wzrost czeka raczej stagnacja, tj. roczne wzrosty, lub spadki PKB w granicach 1-1,5 % PKB w najbliższej dekadzie. To raz. A dwa, gdy chodzi o przemysł stoczniowy, to oczywiście ogólna wydajność przemysłu w najbliższych latach będzie rosnąć, ale najbardziej się to przełoży na tempo produkcji jednostek już dobrze poznanych przez przemysł. Dobrym przykładem jest tempo produkcji Warszawianek, które obecnie zbliża się lub już jest szybsze, aniżeli jeden okręt na rok. Tyle, że w planach WMF jest budowa wielu całkowicie nowych projektów, a to będzie spowalniać ogólne tempo produkcji. Stąd moim zdaniem prezentowane plany są nierealne do realizacji w zakładanym terminie, choć myślę, że te 60, no, może 70 % planu zrealizują. To i tak będzie niezły wynik. Jak zawsze warto spojrzeć na naszego Gawrona vel Ślązaka.

    Polubienie

   5. >to i tak rosyjską gospodarkę gdy chodzi o wzrost czeka raczej stagnacja, tj. roczne wzrosty, lub >spadki PKB w granicach 1-1,5 % PKB w najbliższej dekadzie.

    Skąd takie spowolnienie nawet przy wyższych cenach ropy? Wiadomo wzrost innych większych światowych gospodarek też jest dość niewielki obecnie ( poza Chinami ale tam też spore spowolnienie rzekomo), pomijając sankcje to już wcześniej przy cenach ropy ok 100 USD też wzrost był dość mizerny.

    Polubienie

 12. MO FR zamówiło 2 okręty patrolowe przeznaczone do działań w warunkach arktycznych. Dwie jednostki projektu 23550 mają być przekazane WMF do 2020 roku. Okręty będą mogły służyć jako lodołamacze (krusznie pokrywy lodowej do 1,50m) , holowniki oraz okręty patrolowe.
  Przybliżony wygląd okrętu projektu 23550.

  Polubienie

  1. O, kolejny patrolowiec z kontenerowymi Kalibrami? No proszę…

   W kwestii okrętownictwa: jeśli (jak pisał ostatnio Andrzej Nitka w WiT oraz MiO) opanują produkcję pełnych siłowni turbinowych dla nowych okrętów (czyli 11356 i Gorszkowów tudzież nowych diesli z Kołomny dla 20385) to nie powinni mieć problemów. Do 2025 roku jest 9 lat… IMHO spokojnie 6 Gorszkowów wprowadzą do służby. Do 2019-max 2019 będzie gotowa szóstka 11356, a majac opanowane siłownie mogą sobie machnąć kolejną szóstkę albo i więcej dla pozostałych flot. Pół tuzina Gorszkowów, tuzin-półtora Grigorowiczów, do tego wyremontowane i przezbrojone Udałoje i parę Sowriemiennych… paręnaście korwet i im wystarczy. Potem mogą kombinować z kolejnymi Gorszkowami, Liderem i może czymś większym.
   Reaktywacja, modernizacja i przezbrojenie dwóch ostatnich Kirowów da im niezły parasol plot i salwę POKPR. Jeszcze mogliby zmodernizować wszystkie 3 Sławy z wykorzystaniem elementów wykorzystanych na Kirowach (nowa elektronika, nowe rakiety i CIWS-y, nowa elektronika/radary, remont siłowni).

   No i oczywiście duuużo OP – konwencjonalnych i atomowych.

   Poziomu US Navy i tak nie dosięgną (nie ta kasa…) – ale z Amerykanami to się będzie ścigać marynarka ChRL, bo to oni mają największe potencjalne pole konfrontacji morskiej. Dla Rosji flota to zabezpieczenie „bastionów” SSBN i „prezentacja bandery” w różnych miejscach świata. SLOC-e im w zasadzie nie są potrzebne. Za to na poziomie regionalnym będą twardym orzechem do zgryzienia dla każdego przeciwnika – na Atlantyku/MPółnocnym/Norweskim to się by musiało całe NATO zebrać z dodatkiem US Navy, na Pacyfiku jest niby USN, IJMSDF i marynarka Korei Pd tudzież Australii, ale tam w grę wchodzą SMChALW, więc… Władywostok i Pietropawłowsk będą raczej bezpieczne.

   Swoją drogą Lider miałby największe szanse powodzenia gdyby poszli w stronę czegoś na kształt chińskiego Typ 052D czyli własnej mutacji AEGIS-a: systemy radarowe o podobnych możliwościach mogą bądź mogą mieć (nawet w ramach wymiany z Chinami), a okręty o wyporności ~8k ton to sobie spokojnie zrobią i nie będą potrzebowali siłowni atomowych. Do tego do budowy okretów ponizej 10k ton mają więcej stoczni – Sławy mogli budować tylko w Nikołajewie, Sowriemienne i Udałoje szły w dwóch stoczniach. Mogą nawet przeskalować Gorszkowa w górę; jedyny problem to odpowiednia siłownia.

   Generalnie rzecz biorąc WMF nie ma szans w ściganiu się z „resztą świata” bo na to nie ma i nie będzie miała środków: 140-milionowa Rosja to nie jest 250-milionowy ZSRR, który i tak flotę traktował po macoszemu. Biorąc pod uwagę potrzeby sił nuklearnych to i tak nieźle sobie dają radę.

   Polubienie

   1. >No i oczywiście duuużo OP – konwencjonalnych i atomowych.

    Z AOP to nie tak łatwo. Budowa okrętów proj 885M idzie wolno, nie ma się co oczywiście dziwić bo to bardzo zaawansowane jednostki. Seria tych okrętów też nie będzie duża bo tylko 7 jednostek.
    Natomiast FR zamierza wyremontować i utrzymać jeszcze w służbie jak wiadomo część OP proj 971U i M oraz kilka okrętów klasy 949A, tytanowe Sierry. To daje jako taką liczbę.

    >Dla Rosji flota to zabezpieczenie „bastionów” SSBN

    W sumie to obecnie już ciężko mówić o bastionach. Okręty SSBN mają się gdzieś zaczaić pod lodami Arktyki i siedzieć cicho ( patrolować z prędkością kilka węzłów) i czekać na ewentualny rozkaz ataku. Zresztą jest to świetny akwen do takich działań. Morze Barentsa gdzie również operują rosyjskie SSBNy to też dobry akwen pod względem akustycznym . To znaczy dość ciężko wykryć tam okręty podwodne słabo propagują się tam wszelkiej maści szumy. W przypadku nowoczesnych AOP jak 955 może być bardzo ciężko, zresztą zmodernizowane 667 BDRM również. Oczywiście jako Bastion można ewentualnie przyjąć M Barentsa bo rejon może być silnie broniony zarówno przez WMF jak i środki bojowe rozmieszczone na lądzie.

    Polubienie

 13. Ćwiczenia piechoty morskiej w rejonie Kaliningradu. W ćwiczeniach wzięły udział jednostki lotnictwa oraz okręty m.in. poduszkowiec desantowy „Mordowia” i nowy kuter projektu 21820 „Diugoń”.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s