Walki w rejonie Palmiry z udziałem rosyjskich Mi-35M, klip

Rządowi powoli rozszerzają kontrolowaną strefę wokół Palmiry po niedawnych ofensywach PI, są wspierani przez rosyjskie Mi-35M.

Tymczasem w Chmejmim wg. obecnych na miejscu reporterów, od rana trwają intensywne loty na rozpoznanie celów w kilku prowincjach Syrii, i ogólnie w bazie jest spory ruch, mogący świadczyć o przygotowaniach do rychłego wznowienia kampanii powietrznej przez WKS.

Advertisements

57 uwag do wpisu “Walki w rejonie Palmiry z udziałem rosyjskich Mi-35M, klip

 1. Ciekawy jestem ile samolotów przyleci i jakie? Oczywiscie biorąc pod uwagę, że
  zostanie wznowiona kampania WKS.
  PS. Chyba obecnie samolotów jest trochę za mało na intensywną kampanie lotniczą?

  Lubię to

 2. W Chmejmim znajduje się 12 Su-24M, 4 Su-34, 4 Su-30SM i 4 Su-35S, i mało i dużo, zależy jak na to spojrzeć, oczywiście nie jest to liczba maszyn wystarczająca na wykonywanie > 60 samolotolotów bojowych dziennie, jak to bywało w szczycie działań WKS w Syrii.

  Lubię to

 3. 7 zamachów 3 w Tartus i 4 w Dżabala, setka zabitych pewnie tyle samo rannych.
  To wygląda jak rzucenie rękawicy FR w kwestii 25 maja.

  Ps. New York Times jak i turecka gadzinówka donoszą o zaatakowaniu twierdzy Asada…chwalą widać to musiały być umiarkowane bomby i umiarkowani samobójcy.

  Lubię to

 4. Chyba wszystkie najważniejsze zachodnie media włącznie z BBC w kontekście dzisiejszych zamachów pisały o „twierdzy Asada”, część wręcz o „twierdzy Asada mieszczącej rosyjską bazę”, a zamachy przecież dotyczyły wyłącznie obiektów cywilnych, w tym szpitala i dworca autobusowego. Odpowiedni dobór słownictwa ma na celu wywołanie wrażenia, że zostały zaatakowane obiekty wojskowe. Chyba wyłącznie Guardian po pewnym czasie zmienił dobór słownictwa. Cóż, na terenach kontrolowanych przez siły rządowe po prostu nie ma cywilów, cywile są tylko u „umiarkowanych” islamistów.

  Lubię to

  1. Kompletna dehumanizacja. W naszych mediach TVN24 puściło na tzw. pasku komunikat iż „zginęło ponad 100 osób w zamachach na zachodzie kraju”. Najgorszy jest ten powszechny lekko optymistyczny ton zachodnich mediów. Sukcesem jest zabicie dużej ilości zwolenników urzędującego prezydenta, nie ma mowy o terroryźmie.

   Według źródeł syryjskie policji z Tartus, za zamachami stoi Ahrar asz-Szam. Jest to ta sama organizacja której USA i zachód nie chcą uznać za terrorystyczną. Demokratyczna opozycja pełną gębą, mam nadzieję że zdarzenie to przekona „pokerzystę” do wznowienia nalotów na islamistów.

   Lubię to

  1. No ale podobno w Chmiejmim jest jakiś ruch w interesie. Choć jak pisałem wcześniej będę bardzo zdziwiony gdy wznowią naloty w Syrii widząc to co tam aktualnie wyprawia WWP. Swoją drogą skoro nie chcą wznawiać działań po co je zapowiada kilka dni temu ? Bo chyba nie wierzyli, iż USA będzie z nimi wspólnie bombardować „umiarkowanych” Serio lubią się tak kompromitować choć z ostateczną oceną trzeba poczekać dwa dni jeszcze.

   Lubię to

 5. WWP na temat nalotów nie mówił nic, mówił jedynie Szojgu, i w sposób nie do końca jasny. Po odmowie „partnerów” tematu w FR już nie ma, natomiast temat „podkręcają” media irańskie, żeby było ciekawiej. I to wg korespondentów irańskich wczoraj w Chmejmim miała być rzekomo znaczna aktywność.
  Ps. WWP odniósł się właśnie do zamachów, ani słowa o wznowieniu nalotów.

  Lubię to

 6. W Iraku rozpoczął się kolejny od 2004 roku szturm Faludży, wojska rządowe prowadzą ogień z artylerii rakietowej, sądząc po wybuchach, pracują także TOS-y.

  Lubię to

 7. Ciekawe po wczorajszych zamachach.

  za Reutersem
  „Russian defense ministry said on Monday it has called for a „regime of calm” in Syria’s Eastern Ghouta region and the town of Daraya for 72 hours, starting on Tuesday.
  It also said Russian warplanes will continue strikes against Nusra Front militants.”

  Czyli nie będziemy wspierać mających powodzenie ataków sił Irań…wojsk rządowych.
  Za to pobombimy trochę nusrę by nie robić sobie z gęby cholewy w kwestii 25 maja.

  Wygląda na to że w Moskwie wysłali Suleimaniego na drzewo.

  Lubię to

 8. Zdjęcia satelitarne wstępnie potwierdzają, że faktycznie w T4 doszło do zniszczenia śmigłowców na płaszczyźnie postojowej, niewykluczone, że były to 4 rosyjskie Mi-24P/35M.
  hosting

  Lubię to

  1. Chyba Konaszenkow, choć nowa wersja jest bardzo pokrętna, by nie rzec głupawa, „nie wiadomo czemu się zapaliły śmigłowce, ale nie można było ich ugasić, bo trwał ostrzał moździerzowy bazy”.
   Jest to kolejna porażka PR strony rosyjskiej, zostali złapani na kłamstwie i od teraz w zasadzie każdy ich komunikat dotyczący Syrii należy traktować jak możliwe kłamstwo. Do tego jest to znaczna strata sprzętowa, szczególnie jeśli to były Mi-35M, w interwencji wojskowej, która staje się coraz bardziej kuriozalna i z sukcesu zmienia się w spektakularną porażkę na własne życzenie.
   http://ria.ru/syria/20160524/1439072539.html

   Lubię to

   1. I co teraz ? Jak z twarzą wyjść? Do dymisji? Nie chce mi się wierzyć że nie wiedział. Lepiej żeby w ogóle się nie odzywał i niczego nie dementował niż….Mała „wtopa” wizerunkowa i duża wiarygodności.

    Lubię to

   2. Samo zniszczenie śmiglaków było na tyle dużą wtopą bo przecież oznacza to, że islamiści podeszli blisko, nawet jeśli był to ostrzał z moździerzy, do bazy użytkowanej przez rosyjską armię, że postanowiono kłamać, ktoś nie przewidział, że nieżyczliwy FR zachód ujawni zdjęcia satelitarne. A, że przyznać się jest wciąż niewygodnie, to brną w kłamstwo. Zresztą źródła syryjskie też nie są dużo lepsze, kombinując, że co prawda trwał ostrzał moździerzowy T4, ale przyczyny pożaru nie są znane.

    Lubię to

   3. >Do tego jest to znaczna strata sprzętowa, szczególnie jeśli to były Mi-35M, w interwencji wojskowej,

    Owoce putinowskiego „porozumienia” z USA. A tymczasem jego zachodni „partnerzy” właśnie skompromitowali go z kłamstwami związanymi z utratą sprzętu w bazie T-4. Do tych „sukcesów” należy oczywiście dodać ostatnie zamachy w Tartus itp, ostrzał Aleppo no i znacznie wzmocnienie „umiarkowanych”, którzy poczynają sobie coraz bardziej. To woła o pomstę do nieba…

    Lubię to

   4. A w Syrii zamiast rzekomego jutrzejszego wznowienia bombienia kolejne, de facto jednostronne, „rozejmy”.
    Ps. Wyznawcy WWP w runecie na poważnie są przekonani, że zdjęcia satelitarne to fałszerstwo.
    Ps.1 Fotki w lepszej jakości.
    hosting
    hosting

    Lubię to

   5. Nie takie rzeczy malowało się w photo shopie nie widzę żadnych kraterów po nietrafionych minach żadnych pojazdów SAA/FR sprzątających pole bitwy nic nie widzę innego niż to co chcieli nam pokazać.
    Nie zdziwiło by mnie gdyby prawda była po środku tj IS ostrzelało bazę coś zniszczyło i dlatego Konaszenkow mógł to bagatelizować a teraz jest już za późno, mogli by nawet zrobić nagranie z objazdu po bazie nic to nie da bo odpowiedzią będzie…posprzątaliście. Jedno nie ulega wątpliwości kolejny raz zapadni partnerzy zrobili z nich durniów.

    Lubię to

   6. Nie widzę powodów, dla których dostawca zdjęć miałby dopuścić się fałszerstwa, moim zdaniem zdjęcia są jak najbardziej autentyczne, a co do okoliczności, to wiele granatów moździerzowych nie potrzeba, żeby zapalić wozy z amunicją czy paliwem, a następnie ogień mógł się zwyczajnie przenieść na płaszczyznę postojową. Pozostaje pytanie, czy były to stare Mi-24P, czy nowe Mi-35M. Spotterzy w FR zapewne już liczą Mi-35M, dość łatwo będzie zauważyć brak czterech maszyn, chyba, że producent szybko dostarczy nowe i się da odpowiednie numery boczne.
    Ps. „Zarcik” usunąłem, proszę z takimi żarcikami gdzie indziej.

    Lubię to

   7. >Wyznawcy WWP w runecie na poważnie są przekonani, że zdjęcia satelitarne to fałszerstwo.

    Chyba coraz mniej prawdopodobne, że to fałszywka. Coraz ciężej będzie im wyjaśniać kolejne „genialne” posunięcie Putina, która jak na razie przynoszą odwrotne skutki. Według mnie powoli powinni się zastanawiać czyje interesy tak naprawdę reprezentuje Putin? Bo z tego co wyprawia w Syrii i w Donbasie to chyba nie rosyjskie…

    Lubię to

   8. >Jedno nie ulega wątpliwości kolejny raz zapadni partnerzy zrobili z nich durniów.

    Szczególnie w kontekście opowieści jak to rosyjska dyplomacja rozgrywa Zachód…

    Lubię to

 9. Gdy po raz pierwszy pojawiło się info, też zaprzeczali, a teraz widać dobrze, że w T4 są znaczne zniszczenia, tak w części logistycznej bazy jak i na płaszczyźnie postojowej, oczywiście co do przynależności śmigłowców, a nawet ich typu, to są zbyt słabej jakości zdjęcia, żeby się wypowiadać z przekonaniem, ale mam wątpliwości, czy z bazy operowały syryjskie Mi-25.

  Lubię to

 10. Może ISIS ma po prostu wsparcie wywiadowcze kogo trzeba i stąd taki precyzyjny atak. Moim zdaniem Putin znowu nieco przekalkulował. W ogóle od jakiegoś czasu widać w Syrii strategiczny bezruch ze strony rządowych i ich sojuszników. Kierunków mają przecież bez liku-Aleppo, Rakka, Deir ez Zour i inne.

  Lubię to

  1. >W ogóle od jakiegoś czasu widać w Syrii strategiczny bezruch ze strony rządowych i ich sojuszników.

   Nie ma się co dziwić rządowi nie mają wsparcia od FR to i jest bezruch, a Rosja aktualnie woli się zajmować kolejnymi „porozumieniami” z USA i wyznaczaniem kolejnych kompromitujących „zawieszeń broni”, no i w międzyczasie robieniem sobie z gęby wiadomo czego.

   Lubię to

  1. Kiedy czytałem na twitterze info o T4 to pierwotnie sami rządowi przyznawali, że wybuchło im coś w bazie ale nie z winy ostrzału. Stąd brak lejów po wybuchach. Zresztą, nie wiem czy wtedy nie było też widać czegoś na sejsmografach.

   Lubię to

   1. Mariusz
    Trzęsienie ziemi wywołało IS niszcząc studnie gazowe na polu Shaer.
    Szmulu to jest trochę pokręcona sprawa bo wygląda na to że Stratfor użył starych zdjęć by pokazać te Mi-24 stojące na pasie…śmieszne to trochę biorąc pod uwagę że tuż po tym ataku jakiś rosyjski reporter napisał na forum że zniszczono Ka-52 ale wszyscy piloci żywi. Ta dbałość o propagandę…z drugiej strony mamy komunikat MO FR o zabiciu 28 tysięcy islamistów od początku interwencji…oni wiedzą o internecie że takie coś wygadują ?

    Lubię to

   2. Napisał niejaki El Murid powołując się na kogoś tam, powiedzmy, że to średnio dobre źródło.
    Co do komunikatów MO FR, to ja po dzisiejszym wytłumaczeniu, dlaczego nie ma bombienia, jak mawiają młodzi, już zupełnie „wymiękłem”. Nie mam już ochoty kolejnych komentować.

    Lubię to

 11. MO FR tłumaczy dlaczego nie wznowiło nalotów, otóż otrzymało taką prośbę od „umiarkowanych”, żeby nie wznawiać to i nie wznowiło. „Umiarkowani” chcą mieć czas na odseparowanie się od niedobrej Nusry i MO FR daje im ten czas, nie określając ram czasowych.
  Tego żałosnego cyrku się nie da już na poważnie komentować.

  Lubię to

 12. Ujęcie fajne, ale lepiej, żeby WKS bombiło islamistów niż robiło pokazy lotnicze. A bombi jedynie wirtualnie, we wpisach na twiterze jednego, czy dwóch pro-syryjskich fantastów, za to bombi z wielkim rozmachem (170 samolotolotów bojowych łącznie z lotnictwem syryjskim). Co ciekawe niektórzy na te głupawe wpisy się nabierają.

  Lubię to


 13. Rejon Aleppo, kiedyś już była chyba fotografia z tego miejsca.

  Rzekomo Kurdowie poddający się turkom.

  W kwestii rzekomych zdjęć z T4 kwestią najczęściej poddawaną w wątpliwość są 2 maszyny z lewej strony, które wyglądają jak kopiuj-wklej m.in z racji identycznego ułożenia łopat wirników.

  Lubię to

 14. „Rozejm” się rozwija, rządowi porzucają kolejne miejscowości w aglomeracji Damaszek po dzisiejszej ofensywie konglomeratu ugrupowań „umiarkowanych” i „nieumiarkowanych”, niektóre z nich to te same, które oficjalnie doprowadziły do zablokowania wznowienia nalotów przez WKS, a Syryjczycy coraz częściej piszą wprost co myślą o FR. Wszystko zgodnie z planem wielkiego stratega. Tylko Syryjczyków szkoda, ciekawe kiedy Asad powie dość, o ile jest w stanie się postawić FR, taki sojusznik jest gorszy niż wróg.

  ?ref_src=twsrctfw

  Lubię to

 15. To wciąż co najwyżej kilkudziesięciu specjalsów, ale oczywiście to duże wsparcie dla Kurdów, których interesy są oczywiście sprzeczne w stosunku do sił rządowych, więc ich sukcesy to także osłabianie Asada, a jak zajmą Rakkę to podobnie jak robili to wcześniej na mniejszą skalę, zaczną czystki etniczne miejscowych.

  Lubię to

 16. W „zielonym woreczku” od rana zamiana koszulek klubowych trwa na potęgę.

  Nato chyba dostało zakaz lotów z Turcji…ładna odpowiedź na „kurtuazyjne” noszenie kurdyjskich naszywek przez US SOF.

  Lubię to

  1. Albo starają się dotrzymać kroku komunikatom MO FR :
   US CENTCOM speaker: Airforce have a lack of Laser/GPS-guided bombs for #Iraq & #Syria …”significantly more bombs used than calculated”.
   pewnie dlatego nie bombią…

   Lubię to

 17. Turcja zareagowała na załamanie frontu „umiarkowanych” pod naciskiem PI i wprowadziła wojska do Syrii, na razie nie więcej niż < 100 źołnierzy wspartych przez czołgi i opancerzone buldożery, którzy budują obecnie pozycje obronne mniej więcej 1 km wgłąb terytorium Syrii w rejonie al-Hamam. A co na to FR ? Nic. To tylko pokazuje, że Ankara gdyby chciała, to by mogła zrobić pełną strefę buforową, jak nie lepiej, a „sojusznik” Asada by się nawet nie odezwał.

  Lubię to

  1. To drugie w tym roku przekroczenie granicy Syrii przez niewielkie ugrupowanie wojsk Turcji.
   W obu przypadkach powodem jest działanie przeciwko Kurdom, z obawy przed ruchem w kierunku Turcji ugrupowań przemycających uzbrojenie dla walczących z armia turecką i policją Kurdów.
   FR nie musi natychmiastowo reagować na wszystkie wydarzenia.
   Przy pierwszym incydencie była reakcja polityczna, to zapewne i przy tym doczekamy się reakcji.
   Oba incydenty militarnie dla polityki (w wojnie wewnątrz Syrii) nie mają dużego znaczenia i tak są traktowane, zarówno przez Turków jak i Rosjan.

   Lubię to

  1. Na nagraniu jakby zniknął a tutaj wygląda że najważniejsze czyli przedział desantu ocalał, silnik się oderwał zabierając część energii…zdaje test ta konstrukcja.
   Są jakieś dane nt losu załogi?
   No i mieli fart że to fugas a nie EFP.

   Lubię to

 18. 5 zabitych i 8 rannych. Konstrukcja zachowała się poprawnie, tak jak ją zaprojektowano z separacją przedziału silnikowego i wydaje się, że nieuszkodzonym kadłubem z przedziałem załogi. Pytanie, jakie w wozie są siedziska i czy załoga wozu była przypięta pasami, najlepiej 4-punktowymi.

  Lubię to

 19. Wg. reportera islamistów to jednak bombi „Rusija”. Chyba WWP zachorował czy co, że mu się znowu zaczyna odmieniać ? Choć oczywiście kilka FAB-ów jeszcze wiosny, prawie latem, nie czyni.

  Lubię to

  1. Wczoraj przeczytałem, że jednak szykuje się rządowa ofensywa na Raqqa. W/g tych informacji jednostki syryjskiej milicji Desert Hawks przygotowują się do ataku na stolice państwa islamskiego.
   W tej bitwie mają uczestniczyć Rosjanie którzy mają koordynować atak z lotnictwem oraz artylerią. Pewnie coś na wzór ataku na Palmirę.

   Lubię to

 20. WKS w akcji, jako, że Syryjczycy nie latają w nocy, cele w Idlib były bombione w nocy przez WKS. Tak swoją drogą, tylko WKS zaczęło latać, choć skala jak na razie niewielka, już są filmiki, i z dnia i z nocy. To tylko potwierdza, że wszelkie wcześniejsze doniesienia o rzekomych lotach bojowych WKS nie poparte żadnym materiałem zdjęciowym i filmowym były zwykłymi bzdurami. Od razu zaczyna się znana z okresu sprzed końca lutego propaganda z ofiarami cywilnymi, choć nie wątpię, że takowe niestety też są.

  Lubię to

  1. Ładnie ktoś to skomentował na reddice :
   USA nazwała by to stratami ubocznymi. Rebelianci powiedzieli by że assadyści byli w środku, IS zwyczajnie że to byli niewierni, Izrael że to hamas i hezbollah użyli tego szpitala jako magazynu broni jak to zrobili ze szpitalem UN w Gazie.
   Bombiąc wszystkie lokalizację gdzie tylko pojawi się wróg wysyła się sygnał że nigdzie nie będą mieli immunitetu np szpitale bądź szkoły lub piekarnie więc by mieć jakikolwiek pośredni użytek z tych lokalizacji zwyczajnie muszą się od nich trzymać z daleka.
   I chyba nusra to zrozumiała bo zarządziła opuszczenie wszystkich dotychczasowych HQ w Idlib i wyjście w teren.

   Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s