Atak SVBIED w rejonie Palmiry, klip

Nagrywane od strony rządowych, mimo ostrzału ze strony czołgu oraz armat przeciwlotniczych pojazd detonuje między wozami sił rządowych.

Nie wiem jak można prowadzić tak niecelnie ogień z takiej odległości, widać dla syryjskich sił rządowych nie ma takiego zadania, którego nie można by, nazwijmy to elegancko, wykonać niezbyt poprawnie.

 

Reklamy

54 uwagi do wpisu “Atak SVBIED w rejonie Palmiry, klip

 1. Są natomiast zdjęcia z poprzednich dwóch nalotów sprzed kilku dni. W sumie mało istotny cel daleko od istotnych rejonów starć. Takie zbombienie trochę bez większego sensu, kilka zniszczonych pojazdów i uszkodzony budynek.

  Polubienie

 2. Szmulu toć oni tego SVBIED-a powstrzymali inaczej nie widzielibyśmy tego nagrania,
  albo trafili go fartownie z bliska albo sam samobójca skrewił, tutaj klatka z chwili wybuchu.

  Bodajże dwa dni temu SVBIED „wjechał” do obozowiska śpiącej szyickiej milicji pod Faludżą ogólnie mówiąc to porozwalane humvee i masakra jednym słowem.
  Zdarza się nawet najlepszym…

  Polubienie

  1. Mam odmienne zdanie, eksplozja nastąpiła praktycznie na ich pozycji, więc o wiele za blisko jak na poprawne wyeliminowanie takiego zagrożenia.
   Okazuje się, że najprawdopodobniej w powyższym ataku odniósł obrażenia i następnie zmarł z ran kolejny rosyjski żołnierz, Andriej Timoszenkow, z 336. brygady piechoty morskiej, jest potwierdzenie. To już drugi potwierdzony w tym tygodniu, zmarły z ran odniesionych w Syrii, rosyjski żołnierz. 7 czerwca zmarł w szpitalu w Moskwie z ran odniesionych w maju w Aleppo podczas ostrzału rosyjskiego konwoju, względnie wybuchu miny lub fugasa, sierżant Michaił Szirokopojas. Tym samym straty rosyjskich sił zbrojnych w Syrii wzrosły do 11 zabitych lub zmarłych z ran.

   Polubienie

  2. Moim zdaniem zdecydowanie za blisko, jak na powstrzymanie. Wydaje mi się, że „kierowca” odpalił delikatnie za wcześnie. Ciekawy jestem natomiast, jak wyszedł z tego widziany na nagraniu czołg.

   Polubienie

   1. Ale większość przeżyła…zbyt wiele razy oberwali skutecznie SVBIED-ami by akurat za to ich potępiać. A w czołgu jeśli włazy mieli zamknięte to nic im się nie stało co do samobójcy to albo odpalił przedwcześnie albo może załatwił go sprzężony z działem km czołgu…nagranie jest tak marnej jakości że nie da się rozpoznać czy strzelali czy nie.
    ps. „Posypał się” Mig-21 na lotnisku w Hamie.

    Polubienie

 3. Taktycznie popełniono błąd i dopuszczono do zbyt bliskiej eksplozji i jest to raczej poza dyskusją.
  W Hamie MiG-21UM spadł kilometr z okładem za progiem pasa po starcie, już w obszarze zabudowanym, acz chyba nie bezpośrednio na domy, zginęli obaj członkowie załogi.
  „Grupa rajdowa” wznowiła marsz na Tabkę, wg niektórych źródeł są jakieś 10 km od lotniska.

  Polubienie

 4. Zdjęcie tego Pana było już wrzucane, choć nie to samo, i akurat ten Pan moim zdaniem na 99 % nie jest żołnierzem rosyjskim, nieetatowe i kiepskie umundurowanie i wyposażenie, stary karabinek bez optyki.

  Polubienie

 5. No to Runet doczekał się pierwszego bohatera nagranego na video.
  Andrey Timoshenkov ma być widoczny na tym nagraniu w 15 sekundzie potem od 33 do wybuchu do końca prowadził ogień do celu, widoczny za pickupem z 2×23.
  A wszystko to i tak na ch …

  Polubienie

  1. Proszę bez takiego słownictwa na blogu, sam nieraz mam ochotę na mocne słowa, ale to miejsce ma się różnić od reszty nie tylko w miarę możliwości wysokim poziomem merytorycznym, ale także wysokim poziomem kultury, w tym używanego słownictwa.
   Proszę również w miarę możliwości zapisywać poprawnie rosyjskie nazwiska, zgodnie z polską transkrypcją.
   Poległy żołnierz, którego imię i nazwisko było już tu podawane, nazywał się Andriej Timoszenkow.
   hosting
   Ps. Warto dodać, że czterech innych żołnierzy rosyjskich odniosło obrażenia w tym ataku, podobno lekkie.
   Ps.1 Jarku, istotnie klip z bombień Tabki zbyt drastyczny.

   Polubienie

   1. Postuluję umieszczanie wszystkich linków z ewentualnym ostrzeżeniem o ich drastycznej treści. Wojna jest wojną, jeśli kogoś bulwersują tego typu sytuacje nie powinien w ogóle interesować się taką tematyką.

    Polubienie

 6. Już dawno temu było ustalone, że do klipów i zdjęć drastycznych dajemy link i ostrzeżenie, o ile klip jest na tyle interesujący, że musi się pojawić. Jarek wstawił klip, gdzie były połączone migawki z bombień za pomocą RBK-ów z drastycznymi migawkami poparzonych dzieci w szpitalu.
  Ps. Jarku, usunąłem klip ze śmiglakami bo to była kompilacja starych migawek.

  Polubienie

 7. Zajmą Tabkę i pytanie czy pozwolą ISIS na wycofanie się tą wąską drogą z Aleppo do Rakki, czy zechcą dojść do jeziora Asad i całkowicie rozciąć ISIS. No to wtedy ISIS zapewne rzuci z Rakki i z prowincji Aleppo wszystko co ma na garnizon Tabki. Jeżeli tak ma wyglądać „plan” to nie wiem co za geniusze go wymyślili, ale przypomina to niektóre „genialne” posunięcia z historii np. obronę Dien Bien Phu. Kto będzie robił za Francuzów to już wiemy, a rosyjscy doradcy pewnie będą Amerykanami 😉

  Polubienie

  1. Przyjrzyj się dobrze…khem sporo „nieświeżych” brodatych ciał z podciągniętymi podkoszulkami (w poszukiwaniu pasów szahida?) i do tego wypalony wrak czołgu którego wieża odleciała po wybuchu amunicji a metr obok w tym samym kraterze nietknięte niespalone ciało żołnierza strony rządowej sądząc po umundurowaniu .
   Ale w obrazki ghanimy akurat wierzę….rządowi nie parają się „niegodnym żołnierza” zajęciem palenia porzucanego sprzętu i amunicji.
   takie Syryjskie bushido.

   Polubienie

  2. Czołg nie przetrwał, aczkolwiek nie jest to wóz widoczny na w/w zdjęciu z całkowicie zerwaną wieżą. Maszyna widoczna na filmie z wybuchu VBIED wygląda obecnie tak :

   Polubienie

 8. Głos z runetu podsumowujący „ofensywę” na Rakkę i rosyjski występ na Euro 2016, podpisuję się obiema „ręcami”.
  мне кажется наши переоценивают САА, ждут от неё роста, а она прям как наша сборная по ногамячу, стабильное умеренное дно.

  Polubienie

  1. Było by śmieszne gdyby nie było straszne…oni tam wciąż wierzą że FR weszła do Syrii by uratować SAA i Asada.
   No ale Putin ma ponad 80% poparcia to wiele tłumaczy.

   Polubienie

   1. Z 90 % Rosjan ma gdzieś co się dzieje w Syrii, tym bardziej, że władze prowadzą jak na FR bardzo transparentną politykę odnośnie strat, a i same straty są relatywnie niskie. Inna sprawa, że są to straty bezsensowne zważywszy na to, że obecnie interwencja jest prowadzona w zasadzie bez jasnego celu, w każdym razie bez publicznie zdefiniowanego celu, pomijam ogólniki typu „walka z terroryzmem”, ale to akurat mało kogo w FR obchodzi. I kółko się zamyka.

    Polubienie

 9. WKS i nocne RBK-i w rejonie Aleppo. Dziś w nocy WKS wreszcie podziałały tak jak to powinno wyglądać 24h na dobę, choć wciąż na bardzo ograniczonym obszarze. Głównie Kafr Hamra.

  Polubienie

 10. SAA praktycznie wycofało się na pozycje wyjściowe sprzed ofensywy. Jedyną utrzymaną zdobyczą jest niewielka miejscowość na granicy z Aleppo Albu Ajjal -notabene jedyna w rękach rządowych w prowincji Rakka. Wychodzi na to, że się skompromitowali-po co tylko była ta „ofensywa”?

  Polubienie

 11. Na tą „ofensywę” naciskali Rosjanie, nie dając zresztą prawie żadnego wsparcia poza drużyną piechoty morskiej i może jakimiś doradcami.
  Klip PI z walk pod Tabką i pobojowiska sił rządowych, jest ciekawy zniszczony Urał rządowych podarowany przez FR ze skrzyniowym, opancerzonym modułem transportowym następnie dopancerzony przez rządowych. Jeden silny kontratak frontalny PI plus pomocnicze akcje oskrzydlające i po „ofensywie” na Rakkę czy tam realniej rzecz biorąc Tabkę, przynajmniej na razie.
  Ps. Jak rządowi wiali spod Tabki to nawet rosyjskiego dziennikarza nie zabrali i musiał wiać na nogach 3 km, dobrze, że go PI nie wyłapało, ale jak rządowi swoich porzucają to trudno mówić o zaskoczeniu że dziennikarza nie zabrali, a na Tabkę szła niby elita rządowych.

  Polubienie

 12. We wczorajszym kontrataku pod Tabką PI użyło aż 10 SVBIED-ów. Wg rosyjskich dziennikarzy „grupa rajdowa” faktycznie utraciła zdolności bojowe jako związek taktyczny, straty rządowych mogą wynosić kilkuset zabitych i rannych. Szybkie wznowienie działań zaczepnych przez rządowych na tym kierunku jest mało prawdopodobne. Resztówka rządowych zwiała już z prowincji Rakka i próbują utworzyć linię obrony jakieś 2-3 km od granic prowincji.
  Czyli skończyło się tak jak przewidywaliśmy na blogu, tyle że znacznie szybciej.
  T-72 PI w kontrataku pod Tabką.
  hosting
  Ps. Pogarsza się sytuacja na wschód od Palmiry, PI zajęło kolejne linie obrony rządowych, rządowi się cofają.

  Polubienie

  1. >Czyli skończyło się tak jak przewidywaliśmy na blogu, tyle że znacznie szybciej.

   A najlepsze jest to, że to prawdopodobnie „szachiści” z Kremla wymyślili tą całą „ofensywę” Do tego mimo, iż uczestniczyli w tej całej farsie rosyjscy żołnierze nawet nie raczyli dać im wsparcia, narażając ich na ogromne niebezpieczeństwo. Kolejne granice kremlowskiego absurdu przekroczone. A to chyba niestety nie koniec :/

   Polubienie

 13. Zaczyna się wysyp klipów i zdjęć z pobojowisk „grupy rajdowej”. Zostali odrzuceni o dobre 30 km. Rządowi prawdopodobnie stracili/porzucili wszystkie wozy bojowe, czyli być może także 2 T-90 i 1 T-72B.
  Tak się zaczynało.
  hosting
  A tak skończyło.
  hosting
  hosting
  Ps. Fakt słabego/prawie żadnego wsparcia ze strony FR to jedno, bezsensowność kierunku operacyjnego to drugie, ale wydaje się, że FR bardzo przeceniła zdolności bojowe sił rządowych i bardzo niedoceniła zdolności bojowe PI. A PI profesjonalnie się wzięło za obronę, pozorne akcje opóźniające a jak „grupa rajdowa” podeszła pod Tabkę to wyprowadzili silne uderzenie frontalne ze swoją bronią precyzyjną czyli zalewem SVBIED-ów oraz pomocnicze oskrzydlające i wygrali, póki co.
  Ps. Gdyby FR podeszła poważnie do sprawy to wystarczyłoby, żeby nad „grupą rajdową” wisiało kilka uderzeniowych śmigłowców i wczorajszy kontratak PI zostałby powstrzymany. Szkoda gadać. No, chyba, że w planie FR ów „rajd” tak się miał skończyć jak się skończył, kolejnym znacznym osłabieniem sił rządowych w bezsensownej operacji.

  Polubienie

 14. Kolejny klip, m.in z w/w T-72 należący do PI.

  Oczywiście rządowi nie byliby sobą, gdyby nie pozostawili prezentów dla przeciwnika. M.in. widoczny na screenie celownik termowizyjny 1PN86-WI.

  Co to za głowica ?

  Polubienie

  1. Wyglądała na jakiś tandem, ale różniący się od oryginału i chińskich/koreańskich kopii.

   Ponoć PI w kontrataku użyło 3 czołgów, taka ciekawostka, która nie powinna mieć znaczenia patrząc na sprzęt pancerny „grupy rajdowej”. A jednak miała. Szkoda słów.


   ps: Ponoć tureckie M72 przechwycone przez Kurdów gdzieś pod Manbij.

   Polubienie

 15. Straty rządowych po kontrofensywie PI pod Tabką są rzekomo zdecydowanie mniejsze niż początkowo określał je Saponkow, także większość techniki zdołano ewakuować, chociaż tyle.

  Polubienie

 16. Tigr widziany z pozycji PI.

  Zniszczony bwp.

  Mam wrażenie, że rządowi po prostu zwiali na samą myśl, że mogą zostać okrążeni przez napierające siły PI. Tak, czy siak w 1-2 dni opuścili pozycje do których toczyli się przez ostatni tydzień z okładem.

  Polubienie

  1. Dlaczego tak uważasz, w końcu to legalny eksport uzbrojenia z FR do Syrii, opis jest jak najbardziej normalny, także w sytuacji gdyby te skrzynki przypłynęły do Tartus syryjskim ekspresem.

   Polubienie

 17. Żal…tyle w temacie.
  Na drugim biegunie rządowi poczynili postępy we wschodniej Ghoucie i zajęli kolejne miasteczko…ech gdyby tak miesiąc temu rzucić te siły tam zamiast do tej bezsensownej ofensywy, islamiści byli rozbici walkami wewnętrznymi kto wie może do dziś udało by się ograniczyć kociołek o 80% do terenów silnie zurbanizowanych w których mogli by się kisić do woli.
  Ja już wiem czemu tam jest taki bardak.
  Bez wódki tego nie ogarniesz a im pić nie wolno bo ałah to i nie wytłumaczysz…

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s