BM-27 w ofensywie na Rakkę, klip

Rządowi podciągneli Uragany i być może spróbują jeszcze raz podjąć marsz na Tabkę i Rakkę.

Jeśli tak się stanie to ciekawe czy chcą sobie coś udowodnić, czy to efekt nacisku ze strony FR.

Reklamy

53 uwagi do wpisu “BM-27 w ofensywie na Rakkę, klip

 1. Tymczasem oficjalne straty rządowych po kontrataku PI pod Tabką to 23 zabitych, kilkudziesięciu rannych i wielu zaginionych.
  Ps. Islamiści w rejonie południowego Aleppo przejęli sprawny T-72 z promiennikiem Miraż-1.
  hosting

  Polubienie

  1. To je klip z RT i sądząc po wysokości lotu rakiet Grada nagrali to w sytuacji wspomnianego wczoraj ataku IS na stanowiska artylerii rządowych.
   RT dobrała zwyczajnie „lepszy” tytuł.
   ps. Wiadomo coś w runecie czy w ogóle i jeśli nie to czemu śmiglaki FR nie pracowały na tym kierunku?

   Polubienie

 2. Kojarzysz Szmulu Ivana Sidorenkę? Od czasu ofensywy rebelii na południu Aleppo twiter zamilkł a teraz całkiem usunięty. Runet nie wspominał o jakimś „zgubionym” dziennikarzu?

  Polubienie

 3. Kojarzę, często dawał ciekawe info, ale ostatnio był w coraz większym konflikcie z różnymi środowiskami, zarzucano mu, że naprawdę to wcale nie jest korespondentem, albo, że daje zdjęcia bez rozmazanych twarzy co ułatwia islamistom identyfikację osób itd, itp.
  Myślę, że jest cały i zdrowy i raczej postanowił sobie dać spokój, w pełni go rozumiem. Względnie twitter usunął jego konto po donosie, że jest przychylny Asadowi.
  Ps. A wracając do śmiglaków, to znaczna część maszyn uderzeniowych, co najmniej sześć, stacjonuje obecnie w Chmejmim i zapewne pozostałe maszyny, a nie jest ich zbyt wiele, są dyslokowane na kierunku operacyjnym Palmira, stąd brak wsparcia śmigłowcowego na kierunku Tabka, szczególnie, że dzieje się także i na wschód od Palmiry. Oczywiście gdyby FR poważnie podchodziła do tematu, to by w Syrii stacjonował pułk śmigłowców uderzeniowych i nie byłoby problemu.
  Ps.1 Nowy klip od Saponkowa z wczoraj, zdołali sami sobie podpalić 2S1, dobrze, że chyba ugasili. Bardzo słabo to wszystko wyglądało wczoraj, nieco zmieniając pewne powiedzenie, taki piknik w płonącym burdelu.

  Polubienie

  1. A to już w Syrii nie mają jakichkolwiek uzbrojonych śmigłowców SAAF? Mi-24, Gazelle , uzbrojone Mi-2, Mi-8/17. Same nieloty? Bez żartów…jakiekolwiek wsparcie z powietrza by tam zdziałało wiele..

   Polubienie

   1. Rządowe śmigłowce, za wyjątkiem pojedynczej Gazelle w czasie walk o Palmirę, która strzelała ppk-i, zrzucają od lat wyłącznie bomby beczkowe z dużych wysokości, myślę, że syryjskie załogi utraciły umiejętności wykonywania lotów szturmowych na śmigłowcach. Poza tym szturm PI zaczął się w nocy, gdy te zabytkowe śmigłowce są praktycznie nieprzydatne do wykonywania lotów szturmowych.

    Polubienie

  1. A wystarczyło dać odpowiednie wsparcie…Już nawet rosyjskie „wsparcie” w walce SAA z PI to jedna wielka farsa. A de facto wygląda to tak jakby wystawili ich na pewną porażkę. Nawet w krytycznej już sytuacji mogli wysłać śmigłowce i samoloty WKS.

   Polubienie

 4. Praktycznie „grupa rajdowa” powróciła do punktu wyjścia. Pro-asadowscy komentatorzy bardzo złorzeczą na FR na twitterach, że klęski w Aleppo i obecna klęska „ofensywy” na Tabkę i Rakkę to właśnie wynik tego, że FR nie daje wsparcia. Nie daje bo jest oczywiste, że FR już nie zależy na zwycięstwie rządowych, o ile kiedykolwiek zależało. Trzeba się z tym pogodzić. Inna sprawa, że rządowi są skrajnie niekompetentni, spod Tabki przegoniły ich siły PI wielokrotnie słabsze od „grupy rajdowej”, tyle, że powszechnie wykorzystujące SVBIED-y.

  Polubienie

  1. >Nie daje bo jest oczywiste, że FR już nie zależy na zwycięstwie rządowych, o ile kiedykolwiek >zależało.

   A najdziwniejsze jest to, że do lutego sprawiali wrażenie jakby im zależało. A od lutego wiadomo zmiana sytuacji o 180 stopni. Z USA i tak się nie ułożą bo Zachód i tak będzie cały czas grał na osłabienie FR a im bardziej będą się łasić w stronę Zachodu tym bardziej ten będzie zaostrzać retorykę. Co doskonale widać w Syrii jak i w kolejnym przedłużaniu sankcji. Generalnie to chyba najdziwniejsza interwencja wojskowa w historii…

   Polubienie

 5. Jedna z dziwniejszych na pewno, ale tak po prawdzie to od lutego trudno mówić o interwencji wojskowej, jest jakaś zadziwiająca operacja polityczna z zupełnie drugorzędnym albo i trzeciorzędnym wykorzystywaniem bardzo ograniczonych zasobów militarnych.

  Polubienie

 6. Niewykluczone, że podczas ucieczki rządowych spod Tabki zginęło kolejnych trzech rosyjskich żołnierzy piechoty morskiej, tak twierdzą islamiści i wrzucają fotki rzekomo z ich telefonów.

  Polubienie

  1. Ależ porażka :/ jeśli się potwierdzi. Tak jak wspominałem nawet swoich żołnierzy wystawili. Brak jakichkolwiek słów. Albo trzeba by dobrać bardzo brzydkie niestety.

   Polubienie

  1. Z czego właściwie wynika to notoryczne wręcz porzucanie sprzętu przez rządowych? Czy faktycznie jest już im tak bardzo wszystko jedno, czy liczą na kolejne darmowe dostawy z Rosji?

   Prawdę mówiąc aż szkoda byłoby im pomagać przy takim podejściu do broni… i własnych towarzyszy (porzucanie rannych na zatracenie).

   Polubienie

   1. >Z czego właściwie wynika to notoryczne wręcz porzucanie sprzętu przez rządowych?

    Zapewne składa się na to wiele czynników. Mentalność, brak wyszkolenia, morale no i obecnie pewnie i świadomość zostania zdradzonym i wyrolowanym przez „sojusznika”.

    Polubienie

 7. PI już na granicy prowincji Rakka i Aleppo po przegonieniu „grupy rajdowej”.
  Klipu nie da się wkleić, więc tylko taki ułomny link, uwaga klip drastyczny.
  [video src="http://amaqagency.ch/v/rr23062016.mp4" /]

  Polubienie

 8. MO FR zaprzeczyło informacjom PI o rosyjskich stratach podczas odwrotu, czy też raczej ucieczki, sił rządowych z prowincji Rakka po nieudanej ofensywie na Tabkę.
  Ps. Sidorenko wrócił i złorzeczy na Rosjan, podając info od uczestników „ofensywy”, że ich Rosjanie wystawili, ale przesadza w drugą stronę, pisząc o setkach ataków samobójczych PI. Nic nie pisze o tym, że „grupę rajdową” przegoniły siły kilkukrotnie od niej słabsze liczebnie i sprzętowo. Tak czy siak Rosjanie kolejny raz mocno stracili u Syryjczyków zmuszając rządowych do ofensywy, ale najpierw dając im bardzo niewielkie wsparcie by później całkowicie je wycofać.
  Ps.1 Klimatyczna fotka.
  hosting

  Polubienie

  1. Co do śmigłowców to już wiadomo na 99 %, że obecnie w Syrii jest bardzo mało maszyn uderzeniowych WKS, z czego mniej więcej połowa jest w Chmejmim a połowa pod Palmirą. T-90 były dwa i zapewne wówczas już zwiały dalej. I tyle.

   Polubienie

   1. Wszystko zaczęło się walić od popołudniowego meldunku że dwie „prywatne milicje” Sukhur al Sahara i jeszcze jedna wracają do Latakii zatrzymać kontrę nusratów.
    Wycofali się i odkryli flankę „grupy rajdowej” w którą wieczorem weszło IS.
    Tak kończy się niezależność jednostek doprowadzona do absurdu.

    Polubienie

 9. Wersji jest kilka jak to się wszystko zaczęło, sam Sidorenko już stworzył kilka, mówiąc szczerze to jest drugorzędna kwestia, skończyło się tak jak się musiało skończyć.
  Mocny klip z „desantu” rosyjskiej subamunicji gdzieś w Aleppo.

  Polubienie

  1. >Mocny klip z „desantu” rosyjskiej subamunicji gdzieś w Aleppo.

   Rzekomo przeprowadzono ok 40 nalotów w północnym Aleppo. Ale klipów chyba coś mało.

   Polubienie

 10. Tymczasem pro-rządowy portal Al Masdar piszę o tym, że ISIS podchodzi pod Palmyrę. Ja naprawdę zastanawiam się na co czekają Rosjanie…Utrata Palmyry to byłaby przede wszystkim ich kompromitacja…

  Co do walk w prowincji Rakka, to w biały dzień tam nawet stare Gazelle z PKK zrobiły by porządek z T-72 ISIS. Odkryty teren , praktycznie płaski -2 Mi-28 to by tam zrobiły rzeź.

  Polubienie

  1. Co do Palmiry to koncert muzyki poważnej się już odbył, a kolega WWP zainkasował bodajże 2,5 mln USD więc można ją utracić.
   A nieco bardziej poważnie, jest tam kompania piechoty morskiej, bateria haubic i kilka śmiglaków więc raczej nie dojdzie póki co do utraty Palmiry, swoją drogą w wątku jest klip jak rosyjskie śmigłowce zwalczają oddziały PI zbliżające się do miasta, bo w ostatnim czasie rządowi w swoim stylu oddali kilka pozycji na wschód od miasta.
   Ps. Podobno PI zajęło rejon elewatorów zbożowych we wschodniej części Palmiry, czy też w pobliżu wschodniej Palmiry, jednostki obsadzające ten rejon z 11. dywizji pancernej zostały przegonione a lotnisko w Palmirze jest już w zasięgu ognia PI, robi się doprawdy „wesoło”.

   Polubienie

  1. Propaganda…bombardują a jakże nawalają aż miło patrzeć a to że rebelia kopać bunkrów już nie musi bo by ochronić się przed tym „bombardowaniem” wystarczy piwnica to szczegół.
   Śmiech na sali że człowiek może zatęsknić za widokiem „głupich” 2 x FAB250 zrzuconych na cel.

   Polubienie

 11. Wszystko jest propagandą, oczywiście, że fakt iż bombienia są ograniczone do niewielkiego obszaru północnego Aleppo, zaś w bombieniach są wykorzystywane głównie, jeśli nie wyłącznie RBK-i, w tym przede wszystkim z subamunicją zapalającą może budzić pewne zastanowienie.
  Ps. T-55 rządowych porzucony na wschodnich obrzeżach Palmiry.
  hosting

  Polubienie

  1. Jeśli chcieli by wykonać „wielkie wejście 2.0” i zrzucić gdzieś FOABa to Handarat było by wymarzonym miejscem do combat testu w terenie zurbanizowanym.

   Jak w Stalingradzie albo PW obrońcy pozamieniali każdy dom w punkt oporu i połączyli takie punkty tunelami….tą dzielnicę trzeba zrównać z ziemią by ją zdobyć.

   Polubienie

   1. Faktycznie uderzenia zapalającą subamunicją w wykonaniu WKS choć są efektowne to nie wydają się być zbyt efektywne, o czym może świadczyć klip nagrany przez islamistów z niemalże centrum rażonej subamunicją strefy, wszyscy w budynkach są bezpieczni a i poza budynkami także mają duże szanse na uniknięcie porażenia.

    Polubienie

   2. Irańczycy z afgańskimi przydatkami mają się wykrwawiać. Tą dzielnicę Handarat zajeli by w dwa dni pod warunkiem, że mieli by wsparcie Su-34 i Su-25 z Chemjmim załadowanymi na full. Robi na nas wrażenie 3 tonowy SVBIED a WKS mogłyby tam zrzucać 50 ton bomb co 3 godziny…

    Polubienie

   3. Gdyby była wola polityczna to FR na wiele różnych sposobów mogła by tak wesprzeć rządowych, żeby ta wojna się skończyła w kilkanaście miesięcy maks, choć muszę się przyznać, że coraz częściej się zastanawiam czy rządowi po tym co robią w polu są warci takiego wsparcia. Ale jest jak jest. Ja tego nie rozumiem, ale widać meandry celów politycznych FR w Syrii są dla mnie zbyt skomplikowaną sprawą.

    Polubienie

 12. A tak się zakończyła dzisiejsza „ofensywa” rządowych w północnym Aleppo, przynajmniej ktoś jakiś granat dymny rzucił, gdy zwiewali, w drugiej części klipu ostrzeliwana grupa żołnierzy nawet nie ma pojęcia skąd są ostrzeliwani i odpowiada ogniem w złym kierunku, szkoda słów.

  Polubienie

  1. To raczej nie był granat dymny. „Coś” poleciało w tamtą stronę (20 s filmu) i to prawdopodobnie spowodowało niechcący osłonę z dymu/kurzu po trafieniu.

   Polubienie

 13. Już kiedyś się nią chwalili, klip z wnętrza wozu jest chyba taki sam jak opublikowany miesiące temu, tylko w lepszej rozdzielczości, od wczoraj rzekomo islamiści zestrzelili w rejonie aglomeracji Damaszek śmigłowiec, MiG-23 i/lub MiG-29, ale nie ma potwierdzeń.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s