Nowe środki rozpoznania optoelektronicznego w jednostkach specjalnego przeznaczenia SZ FR

Interesujący fotoreportaż o nowych optoelektronicznych systemach rozpoznania w armii rosyjskiej.

Materiał co prawda sprzed kilku miesięcy, ale wart uwagi.

http://kuban-spotting.livejournal.com/41730.html

771465_original

Reklamy

125 uwag do wpisu “Nowe środki rozpoznania optoelektronicznego w jednostkach specjalnego przeznaczenia SZ FR

 1. Zastępca MO FR J.Borisow poinformował o planach modernizacji Su-34. Celem jest zwiększenie asortymentu przenoszonych środków bojowych.
  Poinformowano że dostawy obecnie zakontraktowanych samolotów Su-34 przebiegają bez zakłóceń. W/g podpisanego w 2012 roku kontraktu WKS FR powinno otrzymać 92 samoloty (poprzedni zrealizowany kontrakt na 32 samoloty został wypełniony) do 2020 roku. Przewiduje się że łączne zapotrzebowanie armii FR szacuje się na 150-200 szt. Samoloty te wchodzą na zamianę Su-24, jednak nie wykluczone że mogą zmienić i samoloty Su-25 (informacja z końca czerwca-w/g W.Bondariewa).

  Lubię to

  1. Nawet nie podawałem na blogu tego bełkotu Bondariewa o zamianie Su-25 przez Su-34 wychodząc z założenia, że w czasie wizytacji u producenta Su-34 musiał coś więcej wypić. Bombowiec frontowy nigdy nie będzie w pełni funkcjonalnym zamiennikiem maszyny szturmowej, choć oczywiście może przejąć część zadań tejże. Jeśli to co wygaduje Bondariew nie jest jednak tylko jego bełkotliwym wymysłem, to by oznaczało, że MO FR rezygnuje z opracowania nowego szturmowika, następcy Su-25.

   Lubię to

 2. Jak strzela Sprut-SD.

  PS. Kuzniecow ma pojawić się na Morzu Śródziemnym. Ciekawe czy zdecydują się na sprawdzenie komponentu lotniczego nad Syrią. MiG-29KR może przecież przenosić uzbrojenie powietrze -ziemia.

  Lubię to

  1. O Kuzniecowie było info w wątku syryjskim i uzupełnienie dziś w tym wątku. Będzie marketingowa pokazucha MiG-29KR/KUBR i Ka-52K i bombienie albo PI albo pustyni, bo do czasu dyslokacji Kuzniecowa wszelkie inne cele będą zapewne już wyłączone z listy celów WKS.

   Lubię to

  1. Fajna jest ta mapka z rozmieszczeniem tych nowych arktycznych baz. No i ciekawostka – Pancyry są w malowaniu zimowym, ale Rubieże już nie.
   Poza tym ciekawe, czy będą tam bazowały systemy OPL dalekiego zasięgu, np. S-300/400?

   Lubię to

 3. Panowie, tak przy okazji: czy ktoś z Was ma jakieś dokładniejsze informacje o jednostkach wojsk pancernych biorących udział w bitwie o Komsomolskoje (druga czeczeńska, marzec 2000 r.)?

  Lubię to

 4. MO FR podpisało kontrakt na dostawę samolotu zwiadu radioelektronicznego i optycznego Tu-214R. Będzie to trzeci samolot tego typu, dwa już znajdują się w użyciu.

  Lubię to

 5. Egzaminy kandydatów do służby kontraktowej-poligon w rejonie Chabarowska.

  BTR-y forsują przeszkodę wodną – Północna Osetia

  Lubię to

 6. Całkiem forsowna? To chyba niedopowiedzenie :). Latające maszyny inżynieryjne byłoby lepiej. Tak patrzę na masę różnych zawodów i ćwiczeń w Rosji, i widzę że rywalizacja to jeden ze sposobów aby wśród żołnierzy wzbudzić chęć do dania z siebie więcej. Kiedyś zajmowałem się sportem (trenowałem dzieci m.in.) i ciężko było zmusić je do koncentracji, czy tego aby przykładały się bardziej do treningów, ale jak pojawił się element rywalizacji wszystko szło łatwiej każdy chciał być najlepszy, trzeba to było dozować odpowiednio bo zaraz Ci słabsi straciliby chęć do pracy. I tu taka analogia w wojsku FR. Tych różnego rodzaju zawodów jest bardzo dużo i wielu rodzajach wojsk.

  Lubię to

 7. Zdementowano informację o dostawie w tym roku samolotu „dnia ostatecznego” na bazie Ił-96-400 podając to jako spekulacje dziennikarskie. W tym roku samolotem który ma być dostarczony do wojska ma być punkt kierowania i dowodzenia nie mający nic wspólnego z samolotem „dnia ostatecznego”, którego 3 generacja pojawi się za 5 do 7 lat.

  Lubię to

 8. W lipcu 2016 na uzbrojenie białoruskiej armii ma wejść rakietowy system RS-30 „Polonez”.
  Obecnie kończy się odbiór państwowy tych wyrzutni. Zasięg tego 8-prowadnicowego systemu rakietowego oceniany jest na ponad 200 km. Rakiety wyposażone są w układ kierowania wspomagany systemem nawigacji satelitarnej, co pozwala na jednoczesne atakowanie 8 celów.
  W/g przedstawiciela wojska prowadzone są dalsze prace nad zwiększeniem celności i zasięgu rakiet.

  Lubię to

 9. Jednostki pancerne WWO z Buriacji otrzymały nowe ZRK Tor-M2U. Wcześniej załogi przeszły szkolenie w centrum szkoleniowym w Jejsku oraz strzelania na poligonie Kapustin Jar. Kompleksy przyszły na zamianę kompleksów Osa-AK.

  Lubię to

 10. Rozpoczęła się produkcja seryjna kutrów desantowych BK-16 i szturmowych BK-10 dla oddziałów Specnazu MO FR. Kutry rozwijają prędkość 40 węzłów i mają zasięg nie mniejszy niż 400 mil morskich. Głównym przeznaczeniem tych jednostek jest desant , wsparcie ogniowe, prowadzenie działań dywersyjnych i przeciwdywersyjnych.
  BK-10

  BK-16

  Lubię to

 11. Chodzi zapewne o SSO MO FR, „specnaz” to obecnie pojęcie, w odniesieniu do sił zbrojnych FR, bardzo nieostre, choć często używane w mediach, także rosyjskich.
  Uzbrojony BK-10.
  hosting

  Lubię to

 12. W informacji nie było podane dokładnie do jakich oddziałów, tylko -specjalnego przeznaczenia.
  I uciekła mi liczba „40” przy prędkości.
  PS. Przekazano wojsku pierwszy z zamówionych na ten rok pułk kompleksu S-400. Podczas procesu przekazania tego kompleksu odbyły się strzelania na poligonie (zakończone sukcesem).

  Lubię to

 13. Ta prędkość to jakaś spacerowa jak na taką jednostkę , kontenerowce pływają ze średnia prędkością 20-27 węzłów. Moc stała silników doczepnych też umożliwia inne osiągi.

  Lubię to

 14. Być może określenie tych niższych prędkości mianem długotrwałej prędkości maksymalnej nie jest poprawne, ale określenie prędkość ekonomiczna chyba też nie będzie do końca trafne. W każdym bądź razie te 40 węzłów to się odbywa na mocy krótkotrwałej jednostek napędowych, o ile mi wiadomo. Ale może się mylę.

  Lubię to

 15. Ex-raffiku, przenoszę Twój komentarz do odpowiedniego wątku.
  WKS Rosji otrzymają w lipcu pierwsza partię zmodernizowanych samolotów Su-25SM3. W pierwszej połowie lipca samoloty udadzą się do 929-tego centrum testowego (GLIC), gdzie zostaną przeprowadzone testy w locie łącznie z użyciem uzbrojenia. Druga partia samolotów będzie dostarczona w trzecim kwartale a trzecia i ostatnia w końcu roku. W przyszłym roku planowana jest modernizacja kolejnej partii samolotów na poziomie z tego roku.

  Lubię to

 16. WPK rozpoczęła wstępne próby kołowego transportera opancerzonego „Bumierag”. Próby te mają potrwać do końca roku. Wcześniej podawane były informacje o rozpoczęciu produkcji seryjnej już w roku 2017.

  Lubię to

  1. Nie bardzo rozumiem o jakie wstępne próby chodzi, szczególnie w kontekście wozów które znamy od kilku lat, trudno mi sobie wyobrazić by nie przeszły prób fabrycznych, chyba, że chodzi o próby fabryczne pojazdów przedseryjnych, a dotychczas pokazywano wyłącznie prototypy.

   Lubię to

 17. Już tłumaczę to co zrozumiałem z komunikatów. Teraz rozpoczęły się próby zakładowe czyli WPK
  …”Военно-промышленная компания” (ВПК) начала предварительные испытания новейшего бронетранспортера”- informacja z wczoraj
  i mają zakończyć się do końca 2016 roku, potem rozpoczną się próby państwowe

  „Никаких проблем с этим нет, в этом году мы должны завершить предварительные испытания и после этого выйти на государственные”, – сообщил глава „Военно-промышленной компании” Александр Красовицкий – informacja z 2 czerwca

  Po drodze była jeszcze jedna informacja o gotowości do rozpoczęcia produkcji już w 2017 roku.
  Widocznie pojazd jest gotowy ale procedury przekazania są takie a nie inne.

  Lubię to

 18. W najbliższym czasie szykuje się porcja ćwiczeń PWO z użyciem środków plot. Wojska ZWO mają odbyć ćwiczenia „przeciwlotników ” na poligonie Kapustin Jar gdzie ma zostać odpalonych (!!!) ponad 300 rakiet z kompleksów Tor-1M i Igła (cele „Saman”). Na poligonie Aszułuk odbędą się ćwiczenia wojsk JuWO z wykorzystaniem kompleksów przeciwlotniczych Buk-M1. Tu kompleksy będą strzelały do celów „Piszczal”.
  Nie wiem czy to możliwe, ale jeśli te 300 odpaleń rzeczywiście ma mieć miejsce to dla mnie to ogrom.

  Lubię to

 19. Tak przy okazji:

  @ex-raffik:
  > „Dziwna zbieżność nazw okrętów czy ten Rezkij i Riezwyj to nie to samo. Bo jeśli to ten sam. to może być Rezkij okrętem projektu 20386”

  Wbrew pozorom „Riezkij” i „Riezwyj” to dwa rózne słowa:

  резкий: gwałtowny, ostry
  резвый: rączy, żwawy

  Lubię to

  1. Tak teraz wspólne ćwiczenia a za chwilę Syberia i Władywostok będą kolejnym Chińskim kantonem. Straszna krótkowzroczność polityki na Kremlu

   Lubię to

 20. Już lepsze wspólne ćwiczenia niż sprzedawanie do skopiowania technologii wojskowych. A co do tego „za chwilę”, to słyszę podobne prognozy od ponad dwóch dekad i nic. Chiny mogą stać się zagrożeniem dla FR, różnica potencjału ekonomicznego jest bardzo duża, ale nie w krótkim a chyba i nawet nie w średnim horyzoncie czasowym. Najpierw muszą rozwiązać temat Tajwanu i sporów z Japonią.

  Lubię to

  1. > Chiny mogą stać się zagrożeniem dla FR, różnica potencjału ekonomicznego jest bardzo duża, ale >nie w krótkim a chyba i nawet nie w średnim horyzoncie czasowym.
   Dokładnie
   Prawdopodobieństwo konfliktu militarnego FR-Chiny jest bliskie zeru podobnie jak w przypadku konfliktu NATO-FR na szczęście. Z tym, że w przypadku Chin Rosja ma nadal znaczną przewagę w potencjale rakietowo-jądrowym co czyni ten konflikt jeszcze bardziej absurdalnym ze strony Chrl. Co prawda Chiny wraz ze wzrostem swojego potencjału jądrowego są wstanie osiągnąć z Rosją parytet jądrowy czy nawet osiągnąć większą liczbę ładunków ale nadal nie zmieni to zbyt wiele. Aktualnie jakoś tak bardzo nie spieszą się do zwiększania swojego potencjału rakietowo-jądrowego. No i pozostaje jeszcze kwestia jakości. W tym przypadku Rosja ich wyprzedza również pod względem zaawansowania tego typu systemów. Konwencjonalnie też jakoś znacznej przewagi nie mają choć to pewnie się zmieni, bo i sama gospodarka Chin jest już znacznie większa to i siłą rzeczy mogą spokojnie wydawać więcej na zbrojenia itp.

   Mit odnośnie „zalewania” Syberii przez Chińczyków też czasami jeszcze się przewija w zasobach internetu 🙂

   > (którzy najwyraźniej teraz zamiast „próśb” stosują „pałki sankcji”…)

   I nieźle im to wychodzi Rosja coraz bardziej skomle o względy Zachodu.

   Lubię to

   1. A czy ktoś z was słyszał o tzw minach atomowych na granicy rosyjsko-chińskiej? Podobno jeszcze z czasów CCCP są zakopane i gotowe do użycia po konflikcie granicznym z lat sześćdziesiątych.

    Lubię to

 21. A po co Chinom jeszcze jeden wróg, w dodatku od strony, która potencjalnie może zabezpieczać tyły Państwa Środka w przypadku ewentualnego zbrojnego konfliktu…?

  Napuszczenie Rosji na Chiny to mokry sen strategów z Waszyngtonu (którzy najwyraźniej teraz zamiast „próśb” stosują „pałki sankcji”…), chcących powtórzyć manewr Nixona & Kissingera z ChRL vs ZSRR.

  Lubię to

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s