Mi-35M zestrzelony w Syrii

Maszyna została zestrzelona wczoraj w prowincji Hims w rejonie Palmiry, załoga zginęła.

Maszynę pilotował dowódca 55. pułku z Korienowska, pułkownik Riafagat Chabibulin, operatorem uzbrojenia był porucznik Jewgienij Dołgin. Pułkownik Chabibulin to jeden z najbardziej doświadczonych pilotów lotnictwa armijnego FR.

Cm8TYrqXgAAc_EV

Jeszcze wczoraj MO FR zaprzeczało informacji od PI, dziś po raz pierwszy od dawna rosyjski mainstream zapodał info wraz z podaniem danych osobowych załogi bez oglądania się na oficjalne komunikaty MO FR, warto to odnotować.

Jest to zapewne najpoważniejsza strata osobowa od początku interwencji FR w Syrii, do tego jak wszystkie od końca lutego tego roku, całkowicie bezsensowna. Obecny sposób prowadzenia interwencji daje o sobie znać w coraz gorszy dla rosyjskich sił zbrojnych sposób. Zestrzelony Mi-35M to już 7 rosyjski śmigłowiec utracony w Syrii od rozpoczęcia interwencji wojskowej.

Ps. Pojawiła się nowa wersja od MO FR, moim zdaniem mocno przekombinowana by uwiarygodnić brednie z wczoraj, otóż wczorajszy komunikat od MO FR, że wszystkie rosyjskie maszyny wróciły bezpiecznie do baz  był wg najnowszej wersji prawdziwy, bo faktycznie zestrzelony został nie rosyjski Mi-35M ale … syryjski Mi-25D,  z … rosyjską załogą instruktorską wykonującą oblot techniczny. Kto chce niech wierzy, oblot techniczny z uzbrojeniem w rejonie gdzie akurat PI przerywa pozycje rządowych, dla mnie to jest mało wiarygodna historyjka.

Reklamy

73 uwagi do wpisu “Mi-35M zestrzelony w Syrii

 1. Generalnie powinna być zdecydowana odpowiedź ze strony Rosji tym bardziej, że mają czym i gdzie odpowiedzieć, ale ostatnie tygodnie pokazują, że nie ma co na to liczyć.

  Polubienie

  1. Nie żebym wierzył w „pancerność” konstrukcji Mi-24 ale spodziewałem się że przynajmniej jeden z pilotów przeżyje. Wiadomo z czego dostali?

   Polubienie

 2. Wersja „półoficjalna”, ale po tym co wyprawia MO FR dla mnie podobnie wiarygodna jak oficjalne komunikaty to, że było to … trafienie z PPK, oczywiście TOW. Faktycznie to zapewne ogień wkm z jakiegoś ukrytego stanowiska, szczególnie jeśli faktycznie był to szybki lot koszący. Były już filmiki jak rosyjskie wiatraki przelatują blisko nierozpoznanych stanowisk ogniowych PI w Hims.
  Ps. Ogień z wkm-u lub armaty 23 mm odstrzelił wirnik ogonowy, pechowo bardzo. Lot w parze, oficjalny komunikat MO FR to jak można było przypuszczać brednie, była to rosyjska maszyna. Oficjalna polityka informacyjna MO FR sięgnęła dna, czym upodobniła się do ogólnego przebiegu tej interwencji wojskowej po lutowej zmianie.

  Polubienie

  1. Ktoś jest w stanie ocenić, czy to maszyna rosyjska, czy syryjska na podstawie tego filmu?
   Bo, ze to był oblot techniczny, to mozna miedzy bajki włożyć.

   Polubienie

   1. A jak dla mnie ewidentnie otrzymuje kolejne trafienia albo z wkm-u albo, i to jest chyba bardziej prawdopodobne, armaty 23 mm, najbardziej pechowe trafienie uszkadza śmigło ogonowe. Ale jak zawsze mogę się mylić, przy czym te śmiglaki latają z naprawdę mocnymi systemami samoobrony w przypadku zagrożenia ze strony ręcznych wyrzutni rakiet plot.
    Ps. Dopuszczam ewentualność ale to skrajnie mało prawdopodobne, szczęśliwego trafienia z granatnika ppanc, wespół z równolegle prowadzonym ogniem z broni lufowej.

    Polubienie

   2. Ja naturalnie również moge się mylić, ale analizując materiał wideo

    1. Brak widocznych pocisków smugowych (w pplot wkm i zu 23 to konieczność z racji przeznaczenia)
    2. Brak jakichkolwiek oznak, że śmigłowiec jest w trakcie ostrzału (brak manewrów, uników wykonywanych przez pilota)
    3. Charakterystyczny wybuch.Pojawia się błysk wybuchu, a następnie kulisty, specyficzny dla małej głowicy PPZR kłąb dymu. Może z czasem dowiemy się czegoś więcej. Jedno można wykluczyć, nie było to uderzenie TOWa ani innego saclosa. Zbyt duża prędkość lotu aby utrzymać wskaźnik na celu.

    Polubienie

   3. Być może. Ja zostaję przy swojej wersji, tym bardziej, że widać wcześniejsze trafienia. Poza tym musieliby lecieć z wyłączonym Witebskiem, a to wydaje się mało prawdopodobne, choć oczywiście nie niemożliwe.

    Polubienie

   4. Ja mam natomiast do Ciebie pytanie. Skąd wiadomo, ze zdecydowaną pewnością, że to Mi-35M? Po stałym podwoziu? Można z tego filmiku po czymś jeszcze to wywnioskować?

    Polubienie

 3. To jest Mi-35M. MO FR to banda kłamców. Do tego głupich, bo założyli, że nie będzie klipu od PI.
  Od dziś moje zaufanie do oficjalnych komunikatów MO FR odnośnie Syrii spada z 10 % do 1 %. Powinno do 0 %, ale będę dla tych kretynów łaskawy.
  Propagandowo olbrzymie zwycięstwo PI. Zniszczyli nowy śmiglak, zabili dwóch żołnierzy, w tym dowódce pułku, jednego z najbardziej doświadczonych pilotów śmiglaków szturmowych w służbie w FR, a przy tym udowodnili, że MO FR to kłamcy. Ciekawe czy do klipu odniesie się MO FR, czy będzie udawać, że nie ma tematu.
  Ps. Klip z YT, więc usuwam wpis lukasy232, jednocześnie dziękując Mu, ale niestety z tamtego źródła nie da się wklejać miniaturki.

  Polubienie

 4. Najnowsza wersja od źródeł „zbliżonych” do MO FR jest taka, że nie było zestrzelenia a do katastrofy śmigłowca doszło na skutek usterki, przedwczesnej detonacji, wystrzeliwanego przez śmigłowiec kolejnego npr-a. Te zmiany wersji same w sobie są całkowicie żałosne. Ale im dłużej oglądam klip w lepszej rozdzielczości, tym najnowsza wersja nie wydaje mi się tak całkowicie bez sensu, mogło dojść do jakiejś usterki pocisku, a to co wcześniej brałem za trafienia śmigłowca to mogą być kolejno odpalane npr-y, nie jestem przekonany, ale jednocześnie nie odrzucam z automatu takiej wersji.

  Polubienie

  1. Gdyby wybuchły npr-y urwało by skrzydło lub nawet „znikło” śmigłowiec a to tutaj wygląda jak detonacja małego ładunku (gdyby wszystkie flary odpaliły mogły by urwać wirnik?) Nie widzę smugi rakiety (choć duże zbliżenie wiec niekoniecznie musi być widoczna) za to na sekundę przed eksplozją wirnika widać 2-3 błyski na kadłubie…23mm mogła by tak pechowo trafić w przekładnię że ta „wybuchła”?

   Polubienie

   1. Mi to wygląda na fartowne trafienie granatem z RPG-7. Afganistan i straty wśród śmiglaków Amerykanów się kłaniają.

    Polubienie

   2. >przedwczesnej detonacji, wystrzeliwanego przez śmigłowiec kolejnego npr-a.

    Hmm czy w takim przypadku nie byłoby widać detonacji w okolicach skrzydła ? Dziwne, że eksplozja nastąpiła na wirniku. Choć przed samą eksplozją widać jakby odpalił npr-a

    Polubienie

   3. Miejsce „eksplozji npr-a” jest najsłabszym punktem owej teorii, to prawda, ale już chyba jest pełna zgoda, że tuż przed „eksplozją npr-a” śmigłowiec strzelał serię npr-ów, co wcześniej obserwatorzy, ze mną włącznie, brali za trafienia maszyny z broni lufowej.

    Polubienie

   4. Siła eksplozji S-8 nie jest bardzo duża, więc bez przesady, to co dzieje się na wysokości wirnika ogonowego z grubsza może odpowiadać eksplozji S-8 z np. odłamkową głowicą, zagadką pozostaje dlaczego z tyłu i powyżej linii zejścia pocisku z zasobnika-wyrzutni.

    Polubienie

   5. >to prawda, ale już chyba jest pełna zgoda, że tuż przed „eksplozją npr-a” śmigłowiec strzelał serię >npr-ów.

    Być może zbieg okoliczności niewielką chwilę po odpaleniu npr-a dostał czymś w wirnik ogonowy. Dwie sytuacje zbiegły się de facto w tym samym czasie.

    Polubienie

   6. @szmul75 – wystarczy że statecznik się otworzył za wcześnie, a rakieta obróciła się w osi pionowej, poleciała do tyłu i uderzyła w wirnik ogonowy.

    Polubienie

   7. Tu kilka czynników można rozważać, np. czy i jak włączył się silnik rakiety, kwestie ustatecznienia, wpływ ciągu wirnika głównego, krótko mówiąc w teorii przy zaistnieniu dość szczególnych warunków po awarii npr może uderzyć w belkę ogonową czy wirnik ogonowy.

    Polubienie

 5. Taka obserwacja z Palmiry ponoć.

  Ps. Wątpimy że kontraktowi żołnierze ( a innych w Syrii chyba niema) mają w swym kontrakcie klauzule o nie informowaniu o stratach przez MO FR? Nawet jeśli nie na piśmie to „na gębę” na pewno i chyba dla wszystkich jest to zrozumiałe.

  Polubienie

  1. Jaka obserwacja, nie bardzo rozumiem co chciałeś przekazać.
   W Syrii są żołnierze kontraktowi/zawodowi oraz formalnie prywatna, a w praktyce koordynowana przez MO FR i składającą się chyba wyłącznie z byłych żołnierzy, firma kontraktorska, tzw. grupa Wagnera. Do tego dochodzi Zasłon.

   Polubienie

 6. Porucznik Jewgienij Dołgin, operator uzbrojenia z Mi-35M, młody chłopak, 24 lata. Jego ojciec jest byłym pilotem wojskowym, też latał na śmiglakach.
  hosting
  Cokolwiek dziwnie skompletowana załoga, pilot, dowódca pułku z „nabitą ręką” po 50-tce i operator uzbrojenia niedługo po szkole. Tak czy siak, szkoda załogi.

  Polubienie

 7. Klip z próby deblokady drogi do Aleppo przez islamistów, najciekawsze ujęcie od 4:01, tym razem rządowym coś się udało, czyli choć jeden pocisk artyleryjski raczej w celu.

  Polubienie

 8. Wg mediów rosyjskich udało się ewakuować jedynie ciało dowódcy załogi, ze względu na pożar i eksplozję środków bojowych grupa poszukiwawczo-ratownicza nie zdołała ewakuować ciała operatora uzbrojenia.
  A tak przy okazji, to w działaniach brała udział grupa pięciu rosyjskich śmiglaków, 2 Mi-35M, 2 Mi-24P i 1 Mi-8AMTSz, pilot zestrzelonego Mi-35M pełnił jednocześnie funkcję dowódcy grupy w tym wylocie.

  Polubienie

  1. Mam jeszcze pytanie, skąd wzięła sie strata az 7 śmigłowców? Z tego co obserwowałem to dotychczas był to jeden Mi-8AMTsz, oraz Mi-28. Ten byłby 3. Rozumiem ze liczysz jeszcze ta rzekoma 4 Mi-24/35 trafiona precyzyjna amunicja przez islamistów w T4? Jednak w tamtym incydencie , o ile miał rzeczywiście miejsce, nie jestesmy w stanie określić do kogo należały maszyny

   Polubienie

 9. Trochę info o Riafagacie Chabibulinie, prawdziwy weteran lotnictwa armijnego FR z życiorysem, którym mógłby obdzielić kilku pilotów wojskowych, przepraszam za angielski, ale nie mam czasu na tłumaczenie.

  Veteran helicopter pilot Ryafagat Khabibulin, who died in battle in Syria’s Homs, was among Russia’s most decorated and renowned military pilots. He had taken part in multiple operations in the North Caucasus over the last 25 years.
  Ryafagat Khabibulin (b. 1965) graduated from Air Force school in 1988 and was stationed in Poland with the 55th combat helicopter regiment, where he trained to replace helicopter pilots taking part in the Afghanistan campaign.

  In February 1989, all Soviet troops were withdrawn from the country and Khabibulin continued to train with senior officers, as some 85 percent of the pilots in his unit had served missions in Afghanistan. They taught the younger pilots the tactics and tricks of warfare in the mountains.

  In 1992, Khabibulin’s helicopter squadron was redeployed back to Russia, in the southern Krasnodar region.
  In autumn 1992, pilots of the 55th squadron flew missions to curb the conflict in the North Caucasus between the Ingush and the Ossetians.

  The squadron then took part in putting an end to the conflict between Georgia and Abkhazia. In 1993-1994, Ryafagat Khabibulin spent the whole148 days of the Georgian-Abkhaz conflict on missions.

  During the 1994 campaign in Chechnya, Khabibulin’s helicopter came under fire from militants. Ninety-seven bullet holes were later found in the aircraft’s fuselage. Everybody onboard was killed except the pilot, who suffered a fragmentation wound to the face and had his right thigh shot through. Close to blacking out, in a cabin full of smoke and spilled fuel, Khabibulin managed to secure the aircraft. He spent the next eight months in hospital.
  Despite serious injuries, Khabibulin stepped back into the ranks and continued service in Chechnya until 1996.

  From Chechnya, Khabibulin returned to Abkhazia. He monitored the truce there, only to return to Chechnya in 1999, when Chechen militants led by Shamil Basaev attacked nearby Dagestan, thus beginning the second Chechen campaign.

  By that time he was one of the most experienced military helicopter pilots in Russia. After the active phase of the operations was over, Lieutenant-Colonel Ryafagat Khabibulin was regularly deployed to Chechnya where his squadron operated from the Khankala airfield.
  When Georgia attacked South Ossetia in August 2008, Khabibulin went on sorties in the Ossetian Mountains. During one, his helicopter evacuated 12 wounded soldiers from the battlefield.

  In his numerous rescue missions, many of them in extreme weather conditions or under fire, Khabibulin saved the lives of at least 40 wounded soldiers. He received numerous commendations for his skill.

  Polubienie

  1. To była zwyczajnie fotka z pojazdem jakiego nie widziałem w Syrii dlatego wrzuciłem.
   Co do śmigłowca to może to było FF ?
   taka czyjaś analiza : https://citeam.org/ruaf-mil-mi-35-hind-e-down/   Z tym że ślad dymu na gifie „celuje” dokładnie w wyloty spalin być może ppzr atakując „z górki” (bo śmigłowiec był niżej) namierzył spaliny kierowane do góry przez system ich chłodzenia i trafił „po drodze” w wirnik.

   Polubienie

 10. Mi-35M w Syrii latają z Witebskiem, co raczej wyklucza skuteczny atak, poza tym system by sypnął pułapkami. Trudno mi sobie wyobrazić, by maszyna leciała z wyłączonym systemem samoobrony.
  Co do FF jest to chyba jeszcze mniej prawdopodobne, od tego jest celownik, w Mi-35M punkt trafienia oraz przewidywany tor lotu npr-ów jest wyświetlany na wskaźniku przeziernym, żeby nie odpalić npr-a koledze w ogon. Nie wyobrażam sobie takie sytuacji, chyba, żeby maszyna poprzedzająca zaczęła jakiś gwałtowny manewr w trakcie strzelań maszyny lecącej z tyłu, a tu tego nie było.
  Co do pojazdu – pojedyncze wozy KamAZ-43269 są widywane w Syrii mniej więcej od lutego, zarówno u rządowych, jak i w bogatszej wersji, z systemem WRE Liesoczek, u, rzekomo, kontraktorów Wagnera.

  Polubienie

  1. Więc najbardziej prawdopodobne ma być załadowanie rakiety „tył na przód” i samoporażenie?
   Te czerwone kreski jednak coś pokazują i w chwili wybuchu widać smugę dymu. Jak się przypomni ostatnie zestrzelenie tureckiego AH-1 to też taki delikatny dymek był obecny…no i dlaczego Witebsk zwyczajnie mógłby się nie zepsuć? Na ziemi było źle i tak musieli lecieć no i jeszcze dlaczego druga maszyna po tym gdy zobaczyła że prowadzący z czegoś oberwał nie obrzuciła manualnie terenu dipolami?

   Polubienie

 11. Nie trzeba załadować npr-a „tyłem do przodu”, żeby uderzył w belkę czy wirnik, była już o tym mowa w wątku.
  Co tam się dokładnie wydarzyło nikt z nas nie wie i wiedzieć nie będzie. Każdy z nas ma jakąś tam swoją wersję wydarzeń, mniej lub bardziej prawdopodobną. Ja do żadnej wersji nie jestem przekonany w 100 %, ale na chwilę obecną najbardziej prawdopodobna wydaje mi się wersja z wadliwym npr-em.

  Polubienie

  1. Taka dygresja do usunięcia…w świetle potencjalnego sprzedania maszyny za granicę wygodniejsza jest wersja o wadliwym npr niż o wadliwym lub nieskutecznym Witebsku.

   Polubienie

 12. Dlaczego mam usuwać Twoje dygresje, masz do nich prawo. Na tym blogu nie ukazują się jedynie wpisy wulgarne i napastliwe. Może Witebsk jest nieskuteczny, nie jestem użytkownikiem tego systemu, dane i klipy z prób raczej temu przeczą, ale kto tam wie.

  Polubienie

  1. Jeśli to rakieta plot to uderzyła ona z tyłu z przewyższenia „robiąc górkę” może detektory Witebska zwyczajnie tam mają martwe pole i same „patrząc się” w dół i na boki nie byłby w stanie zareagować.
   Ps. „Tanie wojowanie” (npr-y) okazało się drogie, para Ka-52 rażąca cele ppk z 2-3km w stylu AH-64 nie wpakowała by się w taką sytuację…

   Polubienie

   1. Drogie czy tanie to wszystko jest względne, od października ile rosyjskie śmigłowce wystrzeliły npr-ów w Syrii ? Pewnie tysiące. Nie strzela się z armaty do muchy, na coś takiego mogą sobie jedynie pozwolić zupełnie nie liczący się z finansowymi kosztami prowadzenia operacji wojskowych Amerykanie. Bez urazy, ale odnoszę wrażenie, że na siłę szukasz dziury w całym. Rosyjska interwencja od lutego jest prowadzona mało mądrze z uwagi na trudne do logicznego określenia ograniczenia polityczne jakie sobie sami narzucili, ale jeśli chodzi o ogólną ekonomikę działań, nie licząc pokazuch z DA i Kalibrami, trudno jest im coś zarzucać. Stosowanie środków bojowych, gdy już są stosowane, jest z reguły optymalne pod względem koszt-efekt.

    Polubienie

 13. Wszystko można, tylko trzeba chcieć. W runecie pojawiają się opinie, że przez kilka dni WKS będą aktywniejsze, by „przykryć” ostatnie straty, może nawet jakieś Kalibry znowu gdzieś spadną, po czym wszystko wróci do normy znanej od lutego. Pojawiają się podobno w związku z Syrią jakieś napięcia między sztabem generalnym a Szojgu, wojskowi chcą rzekomo robić normalną interwencję, czyli nawet rozszerzyć nieco to co było przed lutym bo widzą, że obecnie drepczą w miejscu i straty są ponoszone zupełnie na marne, ale wierchuszka polityczna jest zdecydowanie przeciw, ma być tak jak jest, czyli minimalna aktywność wojskowa.
  Ps. Walki wokół Palmiry, na wschodzie tradycyjnie przy elewatorach zbożowych, a na południu podobno znacznie bliżej, praktycznie przy zabudowaniach, rzekomo w nocy PI podeszło blisko właśnie od południa.
  hosting
  Ps.1 A w Aleppo islamiści uznali, że warto dla odmiany uderzyć w centrum zamiast męczyć się z dość dobrą obroną rządowych na farmach i podobno są już tuż przy cytadeli, albo i nie, informacje są sprzeczne.

  Polubienie

 14. Kolejna porażka PR ze strony FR, WKS zbombiły uprzednio zbombiony konwój islamistów w trakcie akcji ratowniczo-gaśniczej, do linku proszę wpisać https, klip jest drastyczny.
  //www.youtube.com/watch?v=niBhtsPTC9o
  Swoją drogą w runecie wywiązała się dyskusja, czy „białe hełmy” oraz straż pożarna mogą stanowić cel, czy też zbombienie służb ratunkowych współpracujących z islamistami w trakcie ich akcji ratowniczo-gaśniczej po zbombieniu konwoju to złamanie konwencji, szczególnie, że islamiści nie są jej stroną.

  Polubienie

  1. „Białe hełmy” pozwoliły się raz nagrać jak to sprzątają po egzekucji więźnia w Idlib ogólnie panuje przekonanie że jest to PRowy suport terrorystów opłacany z zagranicy.
   się runet obudził…

   Polubienie

 15. Reportaż ANNA NEWS z miejsca upadku Mi-35M, zostały pokazane szczątki śmigłowca, do tego pokrętny komentarz, w każdym razie w reportażu obowiązuje wersja o nieprzyjacielskim ostrzale.

  Polubienie

 16. Dzieje się to co wczoraj przewidywał runet. Operacja PR mająca zatrzeć złe wrażenie po ostatnich stratach. 6 Tu-22M3 zbombiło pozycje PI w rejonie Palmiry, takie incydentalne bombienia nic nie zmienią, ale będzie można zrobić ładne reportaże dla tv.

  Polubienie

 17. Komunikat MO FR.
  „Утром 12 июля шесть дальних бомбардировщиков Ту-22М3, взлетевшие с аэродромов базирования на территории Российской Федерации, нанесли сосредоточенный удар осколочно-фугасными боеприпасами по объектам террористической группировки ИГ в районе восточнее Пальмиры, Эс-Сухне и Арак”
  Powrót do działań?

  Polubienie

 18. Zapewne FR po tym spotkaniu wymusi na rządowych aby ze względów humanitarnych opuścili farmy Mallah i nie utrudniali swobodnego przepływu towarów do części Aleppo zajętej przez islamistów. To na dobry początek. A poza tym będą kolejne jednostronne zawieszenia broni oraz być może uda się doprowadzić do zakazu lotów dla sił rządowych. Te ustępstwa to nic wobec możliwości pokazana się WWP w świetle kamer z Kerrym i zaprezentowania społeczeństwu, że FR nie jest izolowana, że USA zabiega o spotkania z WWP. Dla tego celu WWP gotów jest poświęcić ostatniego Syryjczyka i trochę Rosjan, Ci ostatni to żołnierze, którzy bez sensu tracą życie w Syrii w farsie zwanej interwencją wojskową.

  Polubienie

  1. >oraz być może uda się doprowadzić do zakazu lotów dla sił rządowych

   To już w ogóle niezła farsa. Pomijając oczywiście zdolność bojową syryjskich sił powietrznych. Rzekomy sojusznik zaproszony do Syrii z prośbą o wsparcie militarne sił rządowych na prośbę USA zakazuje lotów syryjskim siłom powietrznym nad własnym terytorium. Tego jeszcze nie było.

   Polubienie

 19. Nowe płyty postojowe i podziemne zbiorniki paliwa, ale nie ma to związku z jakimkolwiek spodziewanym zwiększeniem liczby maszyn stacjonujących w Chmejmim. Jest to planowa rozbudowa infrastruktury, tak by baza w Chmejmim posiadała infrastrukturę typową dla awiabazy WKS.
  Ps. Przegląd rosyjskiej subamunicji odnajdywanej w prowincji Aleppo.
  hosting

  Polubienie

 20. Możliwe, że głównym celem całej tej interwencji było 1. ocalenie władzy Asada przynajmniej na jakiś czas i 2. doprowadzenie do bezpośrednich negocjacji USA-Rosja w sprawie Syrii. Chyba o to głównie w tym wszystkim chodzi…ewentualnie 3. zmuszenie rebeliantów do negocjacji z rządem-dlatego rządowi atakują w Goucie i Aleppo.

  Nie osądzam słuszności takiej polityki. Może po prostu „krawiec kraje jak mu materiału staje”…

  Polubienie

  1. >zmuszenie rebeliantów do negocjacji z rządem-dlatego rządowi atakują w Goucie i Aleppo.

   Jak dla mnie nietrafne założenie bo coś kiepsko idzie im zmuszanie rebeliantów do negocjacji. W takim przypadku WKS powinno ich intensywnie i regularnie bombić aż sami nie poprosiliby o negocjacje. A tak mamy za to reżimy ciszy, zawieszenia broni i co za tym idzie wzmacnianie islamistów. Na pewno będą chcieli negocjować…

   Polubienie

 21. Jeśli będziemy próbować logicznie oceniać dotychczasowe działania FR w Syrii to tak wygląda, że celem tzw. interwencji było wyłącznie czasowe ocalenie władzy Asada, czyli nawet nie jakieś znaczne wzmocnienie jego pozycji, bo interwencja de facto została przerwana gdy jego pozycja zaczęła się dopiero co umacniać, oraz, a może przede wszystkim, doprowadzenie do rozmów FR-USA, przy czym jak dotychczas te rozmowy niczego konkretnego nie przynoszą stronie rosyjskiej, natomiast w ich wyniku umacniają się islamiści, i „umiarkowani” i |”nieumiarkowani”, z wyłączeniem PI, które, przynajmniej teoretycznie, jest w defensywie, choć akurat w Syrii tego w ostatnim czasie zbytnio nie widać.

  Polubienie

 22. Taki tam grubszy „przeciek” z TheWashingtonPost streszczony na kresy.pl :
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/the-washington-post-usa-chca-zaproponowac-rosji-pakt-ws-syrii
  Pożyjemy, zobaczymy. Aczkolwiek brzmi sensownie.
  Jeśli spojrzymy na politykę WWP szerzej niż w kontekście pojedynczych wpadek to wcale nie wygląda to moim zdaniem tak źle. Przypomnijmy sobie jakie były przewidywania 2 lata temu kiedy zaczynały się sankcje 😉 – Rosjanie mieli pomrzeć z głodu a rezerwy FR miały się teraz jakoś wyczerpać itp..
  Tymczasem obecnie coraz śmielej mówi się o zakończeniu sankcji a do samego Putina co chwilę ktoś ma ważne sprawy i wizytuje Moskwę.
  Atmosfera zagęszcza się tymczasem na szlakach morskich w pobliżu Chin .

  Polubienie

  1. Jak na razie to są utrzymane sankcje UE i dokładane kolejne sankcje USA.
   Jak dla mnie to Rosjanie powinni bombić na maksa, zeby wszyscy „umiarkowani” wspierani przez USA skamleli o litość, zaś sami Ameryklanie byli zmuszeni do jednoznacznego określenia się, co chcą zrobić i do czego doprowadzić.

   Polubienie

 23. Nikt rozsądny nie przewidywał, że sankcje mogą doprowadzić do bankructwa FR czy też problemów z zaopatrzeniem w żywność, no litości, nie brnijmy w absurdy.
  Zaś o owym planie była mowa, jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach, ale taki plan to realizacja wyłącznie interesów USA, czyli zakaz lotów dla rządowych zaś WKS może bombić tylko te cele, które wskazują USA oraz zostaje uruchomiony proces usunięcia Asada z urzędu. Oczywiście, jest bardzo prawdopodobne, że WWP na to przystanie.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s