Prototyp Mi-28NM ujawniony

Pojawiło się pierwsze zdjęcie Mi-28NM OP-1.

Wygląda całkiem dobrze, jakby ładniej niż Mi-28N.

Docelowo będzie nowa optoelektronika, nowe uzbrojenie, nowy radiolokator, nowy system samoobrony, nowe łopaty wirników, zdwojony układ sterowania.

original

Reklamy

90 uwag do wpisu “Prototyp Mi-28NM ujawniony

 1. Już z odpowiednim napisem na stateczniku pionowym, czas pokaże czy napis odnosi się tylko do finansowania, czy jednak MO FR zafunduje WKS jeden z najbardziej rozbudowanych systemów szkolenia lotniczego na świecie.
  hosting

  Polubienie

 2. „Dziobek” zmieniony w nowym Mi-28 pewnie z racji umieszczenia radiolokatora nad wirnikiem, szkoda że tylko jedna fotka.
  Czyli wiele wskazuje że SR-10 wejdzie jednak jako 3 etapowy system szkolenia. Informacje prasowe z ostatniego okresu mówią że tak. Ciekawe komu tak zależy aby zmienić system szkolenia?

  Polubienie

  1. Jakoś ten „dziobek”, czyli antena radiolinii Ataki, nadawał Mi-28 taki… fajnie charakterystyczny wygląd 🙂
   Podobał mi się w tamtej wersji.
   Teraz jest jakiś taki… pokraczny

   Polubienie

   1. Co kto lubi, przy czym docelowy wygląd Mi-28NM się nieco zmieni, bo na OP-1 nie ma zabudowanych wielu systemów, chyba nawet optyka jest makietą gabarytowo-masową.

    Polubienie

   2. Może nie będzie już potrzebna antena systemu Ataka. Kiedyś tam pisali że będzie posiadał nowe uzbrojenie, więc…………..

    Polubienie

 3. Rostech przedłuża testy nowego karabinka AK-12. Dopiero po zakończeniu prób zostanie wybrany karabinek który zostanie wprowadzony na wyposażenie Ratnika (niedługo próby mają się zakończyć). Konkurentem jest AEK-971. Wcześniej informowano że wybór karabinka nastąpi po testach prowadzonych w trakcie normalnej eksploatacji (czyli jakaś ilość trafi do wojska przed podjęciem decyzji co do wyboru). W latach 2015-2016 było planowane dostarczenie do wojska 50 000 kompletów Ratnika.
  Jeden z modeli AK-12.

  Polubienie

 4. AK-12 to i tak gorszy karabin od naszego MSBS, nie wiem jak system Ratnik ale ze wzgledu na embargo może być mniej dopracowany od polskiego systemu Tytan/Ułan

  Polubienie

  1. W przypadku MSBS możesz poprzez prostą wymianę lufy zmienić rodzaj broni z karabinka podstawowego na karabinek maszynowy lub subkarabinek oraz karabinek o lepszej celności i dopracowany pod względem ergonomii i komfortu obsługi i użytkowania a także o możliwościach montażu różnego rodzaju osprzętu dodatkowego – szyny górne, dolne, boczne. A AK-12 bazuje na rozwiązaniach z bardzo dobrego, ale niestety wiekowego AK 47 i AK 74 i ich modyfikacji. Niestety powoduje to że mamy właściwie jeden rodzaj broni z niewielką możliwością poprawy ergonomii ze względu na przyjęty układ konstrukcyjny. Szyny montażowe górne i dolne, brak bocznych. Subkarabinek jest już zupełnie innym modelem tak samo jak RPK.

   Polubienie

   1. Akurat Rosjanie IIRC nie podjęli się opracowania czegoś w rodzaju MSBS-a czy SCAR-a – może uznali, że nie jest im to potrzebne?
    Zresztą nie tylko oni – „modułowość” to chyba dopiero pieśń przyszłości i jeszcze nie jest przesądzone, czy zdominuje świat…

    Polubienie

   2. Ja się na broni strzeleckiej nie znam, AK-12 bronić nie zamierzam choć do argumentów o ergonomii czy komforcie użytkowania jak zawsze podchodzę cokolwiek z pewną rezerwą.

    Polubienie

 5. AK-12 do rozpoczęcia prób a i w czasie tez się zmieniał. To co dziś jest testowane jutro może już wyglądać inaczej. A z ocenami lepiej poczekać do czasu kiedy zostanie karabin zaakceptowany przez wojsko. Próby przedłużyli nie bez powodu , pewnie coś tam jeszcze będzie dopracowane. To zdjęcie które zamieściłem jest poglądowe (być może tak wygląda ostatnie wcielenie) a jak jest naprawdę to zobaczymy za jakiś czas. I na pewno nie będzie to jedna wersja a co najmniej kilka.

  Polubienie

 6. Testy (próby w silosie) nowej strategicznej rakiety Sarmat zostały przełożone na listopad-grudzień 2016 roku. Pierwsze próby w locie zaplanowane są na pierwszy kwartał 2017 roku.
  Opóźnienie spowodowane jest problemami z silnikiem I stopnia. Próby mają odbyć się na poligonie w Pliesiecku.

  Polubienie

  1. Czyli już kolejne opóźnienia kluczowego dla RWSN pocisku. Wątpliwe aby w tym roku wystartował. Trzeba będzie „przedłużać” żywot R-36M2 jeśli chcą utrzymać swój arsenał rakietowo-jądrowy na względnym poziomie.

   Polubienie

 7. OAK zamierza z dniem 1 stycznia 2018 zakończyć produkcje samolotów An-148, główny produkt zakładów w Woroneżu. Samolot produkowany na licencji „Antonowa”. W ubiegłbym roku z planowanych 6 samolotów z winy poddostawców WASO (Zakłady w Woroneżu) przekazały tylko 2. Do 2018 roku planowano przekazać 15 samolotów. W tym roku planuje się przekazanie 5 samolotów. W związku z tymi zawirowaniami wzrósł deficyt zakładu. OAK planuje przerwać produkcję tego samolotu przy jak najmniejszych stratach zakładu oraz zachowaniu pracy przez personel techniczny. Zakład może zaprzestać produkcji po zakończeniu zamówienia ze strony MO FR.
  W zakładach produkuje się również komponenty do innych samolotów. Oczekuje się że w tym roku podpisana zostanie umowa na montaż samolotów Ił-112W co w jakimś stopniu pozwoli spokojnie spojrzeć w przyszłość WASO.

  Polubienie

  1. ARMIA-2016 zapowiada się ciekawie. Wyrzutnia wygląda dość podobnie do tej z kalendarza. Ten sam nośnik choć nieco z innymi detalami oraz troszkę różniące się kontenery.

   Polubienie

 8. Wojska brzegowe TOF po raz pierwszy odpaliły do celów ćwiczebnych rakiety kompleksu „Bastion”. Na sierpień planowane jest osiągnięcie gotowości bojowej..W skład jednego kompleksu wchodzi do 36 rakiet Oniks i zabezpiecza ponad 600 km linii brzegowej.
  W bieżącym roku planuje się rozmieszczenie kompleksów „Bastion” i „Bał” na wyspach kurylskich.

  Polubienie

   1. Niezły reportaż, zawsze ciekawie wygląda to strzelanie z użyciem silników korekcyjnych, hmm chcą dostarczyć jeszcze 20 kompleksów do 2020 roku, niezłe tempo.
    hosting
    Ps. Tak przy okazji, wychodzi, na to, że w 2016 roku MO FR zamierza odebrać ponad 1 tys. nowych i, głównie, zmodernizowanych wozów bojowych, w ostatnim półroczu, choć niektóre źródła wskazują na kwartał, ale moim zdaniem to są dane za oba kwartały łącznie, odebrał ponad 500, to będzie kolejny rekordowy rok, pomimo kryzysu, no, ale formowane są nowe jednostki, które trzeba uzbrajać, więc liczby aż tak nie dziwią.

    Polubienie

   2. >m chcą dostarczyć jeszcze 20 kompleksów do 2020 roku, niezłe tempo.

    Nieźle choć mają „trochę” kilometrów linii brzegowych do obrony przynajmniej w strategicznych miejscach. Ile obecnie mają kompleksów na stanie?

    >to będzie kolejny rekordowy rok, pomimo kryzysu, no, ale formowane są nowe >jednostki, które trzeba uzbrajać, więc liczby aż tak nie dziwią.

    W sumie na razie nie widać chyba jakiś większych cięć jeśli chodzi o zbrojeniówkę? Odnośnie kryzysu wygląda na to, że najgorsze mają za sobą. Ich gospodarka nie okazała się znowu taka słaba jak to niektórzy przewidywali.

    Polubienie

   3. Bastionów są dwa kompleksy, póki co mało.
    Generalnie poważniejszego kryzysu w realizacji programów zbrojeniowych dla MO FR nie widać, natomiast dokonuje się redukcji bądź pewnych przesunięć zamówień odnośnie kolejnych lat, nie są to jeszcze jakieś znaczące zmiany, bo i redukcja środków budżetowych jest jak na razie relatywnie niewielka, rzędu 10 %. Co do samej gospodarki, ostatni kwartał pokaże jak się sprawy mają, trzeba przyznać, że na razie ograniczają deficyt środkami z Funduszu Rezerwowego, ale te środki się skończą w przyszłym roku, jeśli ostatni kwartał będzie na zero lub na niewielkim plusie, to będzie można powiedzieć, że najostrzejsza faza kryzysu się skończyła, choć sytuacja będzie wciąż daleka od dobrej.

    Polubienie

   4. Przy obecnej cenie ropy nie ma szans na zbilansowanie budżetu i nawet jak sie pojawi wzrost gospodarczy, to to nie skompensuje spadku dochodu z węglowodorów. Dopóki są środki w funduszach rezerwowych da się spinać budżet bez większych cięć. Problem pojawi się po wyczerpaniu funduszy.

    Polubienie

   5. Jak na razie to patrząc z mojego poletka nie mogę wyjść z podziwu dla Rosjan. Od milenium odmłodzili sobie prawie 3/4 aktywnego parku czołgów. W zasadzie zaryzykowałby tezę o 4/5 od 2017 roku…

    BTW wie ktoś może jak wyglądają zamówienia na T-73B3 i B4 w tym roku?

    Polubienie

   6. W pierwszym półroczu informowano o dwóch kontraktach, 32 wozy do modernizacji w Omsku i 154 w Niżnym Tagile, ale to trochę mało, powinno być więcej.

    Polubienie

   7. Na ten rok , 32 w Omsku i 154 w Niżnym Tagile?
    A wiesz może jakie typy?

    ps. 186 maszyn to w zasadzie tyle ile ma w aktywnej służbie np. Francja…

    Polubienie

   8. Jeśli chodzi o typy, to jest pomieszanie z poplątaniem, np. Niżny Tagił powinien w bieżącym roku modernizować wyłącznie do wersji B3M/B4, ale partia wozów oddana do DOW to zwykłe B3, chyba, że jako materiał ilustracyjny zapadano jakieś stare migawki.

    Polubienie

 9. W JuWO rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe.Udział w ćwieczeniach biorą żołnierze z rejonów pólnocnego i południowego Kaukazu, Krymska oraz baz wojennych z Armenii, Abchazji i Południowej Osetii

  Polubienie

 10. Klip z alarmowego przejazdu na eszelon kolejowy w jednej z jednostek plot w okolicach Moskwy, zwraca uwagę nowy kamuflaż wozów i porządny stan garaży oraz wąska brama wyjazdowa, w razie W pewnie by wozy przejechały przez płot.

  Polubienie

 11. 22 lipca został zwodowany w Rybińsku kuter projektu 21980 „Graczonok”. To już prawdopodobnie 12 jednostka tego typu, pierwsze 10 zostało dostarczonych do 2014 roku.Dwie ostatnie są z nowego kontraktu na 12 jednostek. Czyli łącznie wojsko będzie posiadać 22 szt.

  Polubienie

 12. Flota Bałtycka odebrała zbudowany przez stocznię OAO Wołga z Niżnego Nowogrodu okręt doświadczalny proj. 20360OC Wiktor Czerokow, jednostka służy do badań uzbrojenia minowego i torpedowego oraz urządzeń hydroakustycznych.
  hosting

  Polubienie

 13. Takie zestawienie zrobiłem.
  Nie jest ono jeszcze ostateczne – będą w grudniu poprawki:

  Jednym słowem pojazdów zmodernizowanych lub nowych Rosjanie posiadają około 2060 sztuk. Zdolnych do walki w nocy jest 1309 z nich, nowoczesną amunicję ppanc może używać około 1090 zaś łączność na poziomie podobnym (lub ponad) do naszych Leonów 2A5 ma „tylko” 863.

  Równocześnie Rosjanie posiadają w linii około 760-950 maszyn nie zmodernizowanych przy czym co najmniej 760 przeszło remonty w latach 2010-2015…

  Po dodaniu obu grup maszyn wychodzi nam około 2800-3000 wozów w służbie z czego w zasadzie prawie wszystkie albo po remoncie albo po modernizacji i remoncie.

  Pojazdy owe uzupełniają wozy zdolne do mobilizacji w czasie od 3 do 6 miesięcy od rozpoczęcia mobilizacji. Czołgów takich SZ Rosji od 1080 do około 1400 sztuk.

  Oczywiście istnieją też moby dalszych kategorii zdolne do mobilizacji np w rok po rozpoczęciu procesu. Pojazdów takich może być nawet kilka tysięcy.

  Polubienie

 14. T-80U w linii powinno być w dwóch jednostkach po 96 szt.
  4-я гвардейская танковая дивизия:
  12-й гвардейский танковый Шепетовский орденов Суворова и Кутузова полк имени маршала бронетанковых войск П. П. Полубоярова (в/ч 31985, Московская область, г. Наро-Фоминск)
  13-й гвардейский танковый Шепетовский Краснознаменный орденов Суворова и Кутузова полк (в/ч 32010, Московская область, г. Наро-Фоминск)

  Polubienie

 15. Rozpoczęto budowę kolejnego atomowego lodołamacza projektu 22220 „Urał”. Położenie stępki odbyło się 2 miesiące przed terminem. Planowane przekazanie dla odbiorcy 2020 rok. Będzie to trzeci lodołamacz tej klasy po Arktice i Sybirze. Lodołamacz będzie posiadał 2 reaktory atomowe RITM-200 o mocy 175MW każdy, będzie posiadał możliwość kruszenia pokrywy lodowej o grubości 2,8-2,9 m.

  Polubienie

 16. Teraz będzie tego mnóstwo. Klip dotyczący czołgowego biathlonu zawiera chyba wyłącznie migawki z zeszłego roku. Zaczynają się także międzynarodowe finały Awiadarts, Chińczycy już przylecieli, szkoda, że nie z nowszą techniką lotniczą.
  hosting

  Polubienie

 17. Z samolotów typowo uderzeniowych to za wiele nie mają ten ze zdjęcia JH-7, Q-5, bombowiec H-6 i to koniec. Są jeszcze myśliwce wielozadaniowe J-12 i samoloty Su i ich kopia, także w kwestii „bombienia” z powietrza to chyba tam ubogo.

  Polubienie

   1. Dokładnie chodziło mi o izraelskich korzeniach „lwiątko”, czyli J-10.
    Nawet pomylić się nie można 🙂

    Polubienie

 18. Ćwiczenia żołnierzy z 201 armijnej bazy na świeżo dostarczonych transporterach BTR-82A.

  PS. Nie jestem czołgistą i mam pytanie co to wylatuje z lufy T-72B3 ok. 37 sekundy (zaraz po pocisku)?

  Polubienie

   1. Czyli chodzi o tę „parasoleczkę” tu zaznaczoną jako 2 ?
    2 — подпружиненный досы-латель

    Polubienie

 19. Kilka informacji z Koncernu KRET. Zastępca dyrektora generalnego poinformował o toczących się rozmowach na temat dostaw kompleksu Ryczag-AW do zagranicznych odbiorców, w ubiegłym roku informowano że nie będzie dostaw za granicę.(zmiana decyzji, już mają coś poprawionego dla siebie). Do końca roku ma zostać dostarczonych 18 śmigłowców Mi-8MPTR-1 wyposażonych w kompleks Ryczag-AW. W najbliższych latach na uzbrojenie może wejść zmodernizowana wersja kompleksu- Ryczag-AWM, który od końca 2015 roku przechodzi próby na śmigłowcu Mi-8AMTSz

  Polubienie

 20. Wojska RChBZ ZWO otrzymały partię nowych pojazdów rozpoznania chemicznego RChM-6.
  Są to pojazdy oparte na BTR-80 przeznaczone do prowadzenia rozpoznania chemicznego i przekazywania danych do zautomatyzowanych punktów dowodzenia i kierowania. Zbieranie i przekazywanie i wymiana informacji oraz lokalizacja zagrożeń odbywa się w czasie rzeczywistym.

  RChM-6

  Polubienie

 21. Wypłynęło parę informacji dotyczących Tu-160M2. Podpisano kontrakty na wykonanie cyfrowej dokumentacji samolotu oraz na przygotowania do wznowienia produkcji samolotu. Wykonanie cyfrowej dokumentacji ma się zakończyć do końca roku. Zastępca MO FR poinformował również że do końca roku będą gotowe 4 silniki dla nowego samolotu (NK-32-02) oraz jeden dodatkowy na którym będą przeprowadzane próby.

  Polubienie

 22. We wrześniu zakończy się eksploatacja w rosyjskich siłach zbrojnych bombowców frontowych Su-24. Ostatnie 7 sztuk wciąż pozostające w linii należy do lotnictwa Floty Czarnomorskiej i stacjonuje na Krymie.
  hosting

  Polubienie

  1. Czemu właściwie cały czas używali „prostych” Su-24? Przecież po ZSRR odziedziczyli tyle Su-24M, że po redukcjach spokojnie by starczyło na wszystkie potrzeby plus zapas na kanibalizację…

   Polubienie

   1. Ukraińcy nie pozwalali FR na wymianę maszyn bojowych na Krymie, mogli użytkować tylko to co było na miejscu po rozpadzie ZSRR, taki to był, jak niektórzy wciąż twierdzą, kraj podporządkowany FR, nawet za Janukowycza.

    Polubienie

  1. Sankcje wpływają na rozwój w zasadzie wszystkiego w FR, od rolnictwa po mikroprocesory. Jeśli Zachód pragnie zaszkodzić FR to powinien te sankcje jak najszybciej zdjąć a nie je utrzymywać bo w średnim i długim terminie sankcje wyjdą FR na dobre. Jeśli by je zdjął, to WWP byłby pod dużą presją, żeby wstrzymać wiele programów rozwijanych w ramach importozamieszczenia, a tym samym mieć duże oszczędności budżetowe, i powrócić do krótkoterminowo tańszych rozwiązań, czyli importu z Zachodu.

   Polubienie

   1. Odnośnie technik termowizyjnych FR już raczej niewiele ustępuje pod tym względem Zachodowi? Całkiem sprawnie nadgonili oczywiście dzięki technologiom z Francji itp.

    > od rolnictwa po mikroprocesory.

    Szmul a odnośnie tych mikroprocesorów coś więcej wiadomo?

    Polubienie

 23. Dziękuję ex-raffiku za wsparcie bloga, przy okazji serdecznie dziękuję wszystkim pozostałym trzem darczyńcom, którzy wsparli blog w miesiącu lipcu, okres wakacyjny nie sprzyja takim gestom, więc tym bardziej jestem Wam wdzięczny.

  Polubienie

 24. 29 lipca na dwa dni przed świętem WMF ma być położona stępka pod atomowy okręt podwodny projektu 885M Jasień -„Perm”(Siewmasz-Siewierodwinsk). Będzie to szósty okręt tego projektu.
  Jednocześnie poinformowano że cała seria okrętów podwodnych proj. 636 (6 szt.) dla TOF będzie zbudowana w stoczni w Petersburgu. W najbliższym czasie ma rozpocząć się budowa pierwszego z tych okrętów.

  Polubienie

  1. Czyli nie bedą ryzykowali z innymi stoczniami, zwłaszcza na DW – w sumie nic dziwnego.
   Wiadomo coś bliżej o przewidywanych terminach wejścia do służby? A może jakieś info/ploty 😉 o odmłodzeniu flotylli OP Floty Bałtyckiej?

   Polubienie

  2. Stępka jak stępka. Niech wreszcie zwodują Kazania. Niestety są kolejne opóźnienia. Idzie to dość opornie. Są też, o ile mi się o uszy obiło, kolejne opóźnienia jednostki 955A.

   Polubienie

 25. Kilka informacji dotyczących pojazdów opancerzonych:
  1.W przyszłym roku rozpoczną się dostawy dla MSW FR kołowych pojazdów opancerzonych SPM-3 Miedwied.
  2.Rozpoczęły się prace nad następcą „Tigr-a”. Pojazd powstaje na platformie Tigr-a jednak zakres zmian będzie na tyle duży że będzie to praktycznie nowy pojazd. W nowym projekcie położono nacisk na zwiększenie odporności pojazdu oraz zmniejszeniu masy.
  3.Trwają prace nad dostosowaniem pojazdu Tigr do możliwości desantowania . Na chwilę obecną prowadzone są testy na specjalnej platformie , która symuluje zrzut z samolotu.
  4.Przypomniano o Tigr-6A. Pojazd z zwiększoną odpornością. Być może pojawi się zamówienie na ten pojazd.
  SPM-3 Miedwied.

  PS. Nie ma za co. A ja dziękuję że jest takie miejsce jak ten blog.

  Polubienie

  1. Zaskoczyłeś mnie info o próbach desantowania Tigra – to on nie był wcześniej testowany/certyfikowany pod tym kątem, chociaż używają go WDW? 😮

   Polubienie

 26. W 2013 roku napisałem materiał o SPM-3, to historyczny wóz, pierwsza konstrukcja klasy MRAP opracowana w FR, ale zamówienia seryjne były już tyle razy zapowiadane, że trudno nie podchodzić sceptycznie do kolejnych zapowiedzi.

  Polubienie

 27. W 2017 roku wojska WDW otrzymają pierwsze egzemplarze zestawu ZRK „Pticełow”(pierwszy tego rodzaju system posiadający zdolność desantowania) i transportera opancerzonego „Tajfun”(testy Tajfuna w WDW mają rozpocząć się w końcu 2016). „Pticełow” prawdopodobnie otrzyma moduł z kompleksu rakietowego „Sosna”. Poinformowano również że nie zarzucono pracy nad projektem ‚Zauralec-D” na korzyść projektu „Lotos”. W/g słów przekazującego te informacje zastępcy dowodzącego WDW prace nad „Zauralecem-D” weszły w kolejny etap, nadmienił również że w toku prac prowadzonych nad poszczególnymi projektami mogą ulegać zamianom ich nazwy.

  Polubienie

 28. Jeśli Tajfun-K jest kołowym transporterem opancerzonym, to czymże jest Bumierang, można by rzec. Jest pewien problem z nazewnictwem Tajfuna-K. Dla mnie to jest wzmocniona przeciwminowo opancerzona ciężarówka, mimo dość ciekawgo wyglądu nic więcej.

  Polubienie

 29. W rosyjskiej prasie Tajfun-K oznaczany jest całkiem często jako „bronietransporter”. W sumie to inna linia od klasycznych transporterów opancerzonych. Dobrze by było gdyby pojawiła się jakaś nazwa określająca tego typu pojazdy (oczywiście skrócona i oczywiście polska).
  W Rosji jest kilka określeń używanych:
  -бронетранспортер
  -бронеавтомобль повышенной защищённости – wersja krótka
  -бронированный автомобиль повышенной защищённости -wersja długa
  -zostaje jeszcze z angielskiego MRAP ( i rosyjska wersja tego-колесная бронемашина с усиленной противоминной защитой) czyli to co Ty napisałeś -może najbardziej oddającą rodzaj pojazdu ale długa.

  A gdzieś ktoś napisał „….Но шутки шутками, а КАМАЗ-63969 – действительно нечто среднее между бронетранспортером и MRAP.”

  Polubienie

 30. Rosyjskie wojsko planuje wprowadzić nowy system rozpoznania optyczno-elektronicznego umieszczonego na satelicie 14F156 „Razdan”. Na tego typu satelitach będzie możliwe zainstalowanie teleskopu o średnicy do 2 m, który będzie pozwalał na tworzenie obrazu o rozdzielczości poniżej 30 centymetrów. Pierwszy „Razdan” miałby być umieszczony na orbicie w 2019 roku, kolejne w 2022 i 2024. Aparaty te mają zmienić obecne aparaty zwiadu optyczno-elektronicznego „Persona”.

  Polubienie

 31. Dziś przy okazji święta WMF pojawiło się kilka informacji dotyczących rosyjskiej floty.
  1.Dziś położona zostanie stępka pod mały okręt rakietowy projektu 22800 – nazwa okrętu Szkwał
  2.W dniu dzisiejszym zwodowany zostanie okręt oceanograficzny proj. 11982 -„Ładoga” przeznaczony do prac badawczych i poszukiwawczo-ratowniczych .
  3.W stoczni w Siewierodwinsku położona zostanie stępka pod szósty atomowy okręt podwodny projektu 885M Jasień-Perm. Do 2020 w siłach zbrojnych FR ma być 6 okrętów proj. 885M i jeden 885. Pod siódmy okręt tego projektu stępka zostanie położona w lipcu 2017.
  4.Trwają prace nad nowym atomowym lodołamaczem dla WMF FR. Statek ma mieć charakterystyki zbliżone do atomowego lodołamacza ŁK-110Ja „Lider”. Ma być wyposażony w 2 reaktory atomowe RITM-400 o mocy 60MW każdy. Lodołamacz przy małej prędkości będzie miał możliwość kruszenia lodu o grubości do 4,5 m.

  Polubienie

  1. >Do 2020 w siłach zbrojnych FR ma być 6 okrętów proj. 885M i jeden 885. Pod >siódmy okręt tego projektu stępka zostanie położona w lipcu 2017.

   Niewykonalne. Jak do 2020 znajdzie się w służbie Kazań to będzie dobrze. A 6 nowych 855M do 2020 można odłożyć na półeczkę razem z hipersonicznymi bombowcami itp 🙂 Choć to drugie to już w pełni fantastyka. Nie wiem jak Rosjanie mogą podawać takie bzdury.

   Polubienie

   1. 31 lipca święto WMF, więc trwa podgotowka informacyjna, a do tego jak już wielokrotnie pisałem, powrócono do tradycji podawania absurdalnych planów i terminów jak z czasów wczesnego WWP.

    Polubienie

   2. >Powrócono do tradycji podawania absurdalnych planów i terminów jak z czasów >wczesnego WWP.

    Pytanie jaki to ma aktualnie sens ? 🙂

    Polubienie

   3. Jest już sprostowanie. Rano było do 2020, teraz jest informacja, że ta seria zostanie zakończona w 2023 roku. Sprostował to (w sumie to nie sprostowanie ale informacja) zastępca głównodowodzącego wiceadmirał Wiktor Bursuk.

    Polubienie

   4. 2023 to już lepiej, ale wciąż raczej niezbyt realny termin, ja bym dołożył jeszcze ze trzy lata, tym bardziej, że rosyjskie dowództwo i tak chyba sobie na poczekaniu wymyśla te terminy.

    Polubienie

   5. Szczególnie, że budowa tych jednostek idzie wyjątkowo wolno. Kazania może zwodują w 2018 dopiero a zanim wejdzie do służby…

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s