Mi-8AMTSz zestrzelony w Idlib

MO FR potwierdziło zestrzelenie śmigłowca Mi-8AMTSz w prowincji Idlib.

Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem MO FR maszyna wracała z prowincji Aleppo, gdzie dostarczyła pomoc humanitarną. Na pokładzie śmigłowca byli trzej członkowie załogi i dwaj żołnierze, oficerowie z centrum „ds. pojednania stron konfliktu”.

Reklamy

91 uwag do wpisu “Mi-8AMTSz zestrzelony w Idlib

 1. Tak na zdrowy rozsądek to SAA powinno teraz w ten „korytarz” wciągnąć jak najwięcej islamistów i zmasakrować ich artylerią i lotnictwem. Gdybyśmy mieli do czynienia z normalną armią to nawet pomyślałbym, że celowo oddali teren by to zrobić. Ale SAA jaka jest każdy widzi. Przez 5 lat wojny nie nauczyli się zwalczać VBIED, nie mają PPK czy co?

  Polubienie

  1. Z normalną armią oraz z normalnym sojusznikiem, który powinien ich od kilku dni wspierać z powietrza. Gdyby jeden z tych dwóch warunków był spełniony a najlepiej dwa sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej. Islamiści de facto stanowili też dość potężną siłę do tego dobrze wyposażeni itp.

   Polubienie

 2. Wg syryjskiej generalicji WKS w ostatnich kilku dniach nie wykonało ani jednego lotu bojowego na wsparcie sił rządowych w Aleppo. To chyba zamyka temat rosyjskiej interwencji wojskowej w Syrii. Po prostu takiej interwencji już nie ma, jest jedynie rosyjska obecność wojskowa w Syrii jako narzędzie realizacji jakichś celów politycznych, które jednak nie są zbieżne z umacnianiem pozycji sił rządowych. Powtórzę raz jeszcze, moim zdaniem po raz drugi od Tabki rządowi zostali przez FR umyślnie wystawieni i gdyby Asad nie był tchórzem powinien zażądać od FR wycofania wojska z Syrii.

  Polubienie

  1. SAA jest uzależniona od ochłapów z Rosji, na taki ruch było miejsce rok temu gdzie po tym jedynym sojusznikiem Syrii zostałby Iran który miałby tam pełne pole manewru i defacto walczył by o swoje cele geopolityczne. Dziwnym trafem rok temu nie pomnę kto ze strony FR mówił o „ostatniej chwili” w kwestii możliwej interwencji. Teraz widzimy że raczej nie chodziło im o ostatnią chwilę przed upadkiem Asada tylko raczej o ostatnią chwilą na wejście do Syrii jako sojusznik-zbawca. Możemy tylko gdybać co by było gdyby na takiej zasadzie pierwszy do Syrii oficjalnie wszedł Iran a FR jako druga była by niejako petentem…może dziś by im żołnierzy nie brakowało.
   Czy możemy się dziwić postawie Persów którzy widząc ruchy FR nie kwapi się do czegoś poważnego?

   Polubienie

   1. Nie możemy się dziwić.
    A tak przy okazji, wg rosyjskich źródeł nieoficjalnych Asad nie dostaje nowego sprzętu z FR od dłuższego czasu, co najmniej od kilku miesięcy. Są zdjęcia, na których sprzęt wyciągnięty z mobów i przemalowany na piaskowo zamiast na statki do Syrii trafił do rosyjskich brygad.

    Polubienie

   2. Myślałem że pomagają im w kwestii serwisu samolotów…a co do łupów na razie nie pokazali tych 20 czołgów i 6 BWP lub odwrotnie (zależy od wersji) zawsze mogło być gorzej.

    Polubienie

   3. Być może pomagają, skoro coś tam jeszcze lata, z drugiej strony w ostatnim czasie były informacje, że rządowi latają już na poresursowych maszynach.
    Tylu czołgów to tam nie będzie, ja widziałem na póki co dostępnym materiale chyba kilka BRDM-2 i dużo różnych pojazdów ciężarowych, najczęściej w złym stanie technicznym.

    Polubienie

   4. >Są zdjęcia, na których sprzęt wyciągnięty z mobów i przemalowany na piaskowo >zamiast na statki do Syrii trafił do rosyjskich brygad.

    To oznacza, że wcześniej jednak planowali większe wsparcie dla Asada, prawdopodobnie wtedy gdy interwencja przypominała normalną interwencję. I wyglądało na to, że jednak chcą doprowadzić do jakiegoś przełomu w Syrii.
    A potem coś się stało i nastąpił obrót o 180 stopni. Pytanie oczywiście co. Rodzi się wiele hipotez ale osobiście mnie jakoś mało przekonują.

    Polubienie

   5. Po prostu rosyjska obecność wojskowa w Syrii jest obecnie już tylko narzędziem w grze o coś, prawdopodobnie o uznanie przez USA, że FR jest prawie równorzędnym parterem w regionie, wszystko inne to raczej szczegóły, natomiast owa obecność wojskowa nie ma już na celu wspierać Asada, lub, w najlepszym razie dla Asada, wsparcie dla niego zeszło na dużo dalszy plan. W najnowszej NTW będzie tekst o Syrii, zarys działań z ostatnich miesięcy z kilkoma krytycznymi przemyśleniami i uwagami.
    Ps. Proszę o przeniesienie dyskusji do nowego wpisu o Syrii.

    Polubienie

   6. Iran zmienił front to się stało, najlepsze jest to że za tą zmianę frontu nie oddali im nawet 1/3 środków jakie im zajeb…zamrozili na zagranicznych kontach.

    Polubienie

 3. Trwanie tego konfliktu jest dla Rosji korzystniejsze niż jego zakończenie, obojętnie z jakim wynikiem. Celem strategicznym jest wybudowanie gazociągu do Europy południowej i zapewnienie sobie zbytu na setki miliardów USD przez następnych kilkadziesiat lat. Dopiero później można będzie negocjować kto i co może zrobić na terytorium Syrii ( zablokowanie transferu zasobów irańskich i z Zatoki ).

  Polubienie

  1. Mam wątpliwości, czy przegrana rządowych będzie aż tak bardzo korzystna dla FR, ale nie mam już wątpliwości co do tego, że FR robi wiele, żeby rządowi nie wygrali, a jeszcze więcej, żeby wojna się nie zakończyła.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s