Czołgowy biathlon i Suworow 2016, fotoreportaż

Bardzo dobry materiał autorstwa Witalija Kuzmina.

Jak zwykle wiele świetnych ujęć.

A tak przy okazji to wszyscy, oprócz Chińczyków, na T-72B3, a Rosjanie na B3M.

http://vitalykuzmin.net/?q=node/663

TankBiathlon2016opening-33

 

Reklamy

45 uwag do wpisu “Czołgowy biathlon i Suworow 2016, fotoreportaż

 1. Po raz pierwszy w FR na oficjalnej imprezie organizowanej przez wojsko pojawiły się flagi z podobiznami prezydenta i ministra obrony. Nawiązanie do czasów minionych oczywiste, ale wyszło co najmniej kuriozalnie, nawet publice w FR się raczej nie spodobało, pomysł raczej z tych mniej mądrych.

  Polubienie

 2. W przyszłym roku siły zbrojne FR otrzymają trzy kolejne pozahoryzontalne radary „Podsołnuch” , które to prawdopodobnie dobrze radzą sobie z wykrywaniem samolotów „stealth”. Nowe radary mają być rozmieszczone na Dalekiej Północy, na wybrzeżu M.Bałtyckiego oraz na Krymie. Maksymalny zasięg radaru szacowany jest na 500 km. Radar umożliwia śledzenie do 200 celów morskich i 100 powietrznych.
  Obecnie w służbie są 3 takie stacje radiolokacyjne.

  Polubienie

  1. >które to prawdopodobnie dobrze radzą sobie z wykrywaniem samolotów „stealth”.

   To jest dość dyskusyjna kwestia. Bo o ile OTH mogą wykrywać cele o obniżonej sygnaturze SPO to dają one dość nieprecyzyjny „obraz” i wskazania danego celu. Związane jest to oczywiście z częstotliwością oraz odbiciem wiązki od jonosfery. No ale taka rola tych radiolokatorów z drugiej strony. Mają ostrzegać, że coś w danym sektorze się zbliża. Do tego mogą widzieć cele przemieszczające się na niższych wysokościach, gdzie przy innych częstotliwościach schowają się po prostu za horyzont. Być może wraz z postępem elektroniki i obróbki sygnału poprawiły się również wskazania w przypadku radarów OTH.
   Jak wiadomo z celami stealth lepiej sobie radzą również naziemne radiolokatory pracujące w paśmie VHF, UHF, czy też pasmo L. Bo i większość samolotów stealth ( a niewiele ich jest 🙂 takich jak F-35 czy F-22 są głównie ‚niewidzialne” w paśmie X. Rosjanie twierdzą, że dzięki wskazaniom radiolokatorów VHF itp wskazanie może być na tyle dokładne, iż możliwe jest w miarę blisko dostarczenie pocisku rakietowe z aktywną głowicą czy też z głowicą IR tak by jego głowica AR czy IR była zdolna uchwycić cel o obniżonym SPO. Oczywiście to wszystko jest teoria i to znacznie uproszczona.

   Polubienie

 3. „Małachit” podpisał kontrakt z MO FR dotyczący rozpoczęcia prac nad wielozadaniową atomową łodzią podwodną 5-ej generacji „Chaski”. Rozpoczęcie budowy łodzi planowane jest po roku 2020, wcześniej informowano o rozpoczęciu prac nad wyglądem okrętu. Okręty maja w dalekiej przyszłości zastąpić jednostki projektu 885″Jasień”.

  Polubienie

  1. Ja bym raczej obstawiał, że nie tyle „zastąpią” co uzupełnią, bo zastępować to będą zmodernizowane 945/A i 971 i będą czymś w rodzaju rosyjskich Virginii, bo Jasienie to coś w stylu Seawolfów…

   Polubienie

 4. Chińczycy będą chcieli wygrać bo w zeszłym roku im niewiele zabrakło do zwycięstwa. O wiele lepszą celność mieli a przegrali w manewrowości.

  Polubienie

 5. W najbliższym czasie siły zbrojne FR otrzymają bomby lotnicze, których inicjacja nie będzie odbywała się za pomocą zapalnika kontaktowego a za pomocą zapalnika zbliżeniowego. Pozwoli to na znaczące zwiększenie zasięgu rażenia bomb (przy zapalniku kontaktowym duża część energii z bomby tworzy krater i przemieszcza masy ziemi). Próby nowych bomb zakończono pomyślnie i teraz „Techmasz”(wchodzi w skład Rostech-u) przygotowuje rozpoczęcie produkcji seryjnej.

  Polubienie

 6. W bliżej nie określonym czasie śmigłowce FR będą wyposażane w nowej generacji całkowicie kompozytowe łopaty wirników i będzie to operacja na masową skalę. Pierwszym śmigłowcem który otrzymał takie łopaty nowej generacji jest nowy Mi-28NM. Zastosowanie łopat kompozytowych spowodowane jest ich większą wytrzymałością zmęczeniową, większą odpornością na działanie czynników zewnętrznych co pozwala na wielokrotne zwiększenie resursu. Do tej pory w przypadku uszkodzenia łopaty można było wymienić nie cały element ale jego cześć (dotyczy łopat metalowych), przy łopatach kompozytowych do tej pory należało wymienić całą łopatę. W nowej generacji łopat kompozytowych problem został rozwiązany (nie podano jednak jak). Do 2020 roku w takie łopaty ma być wyposażonych 870 śmigłowców różnych typów.

  Polubienie

 7. Śmigłowiec Ka-52 Katran otrzyma radar z aktywną anteną AFAR pracujący w paśmie milimetrowym i centymetrowym. Zasięg radaru przy lokalizacji celów morskich dochodzi do 180 km. Urządzenie będzie posiadało możliwość wykrywania nisko latających celów, w tym rakiet skrzydlatych i BSL. Radar oprócz typowo bojowych zastosowań będzie wspomagał systemy kierowania śmigłowca w zakresie lotów w trudnych warunkach (mgła, zadymienie, linie energetyczne).

  Polubienie

 8. Samoloty Ił-76MD-M i Ił-78-2 będą wyposażane w cyfrowe systemy (m.in.nawigacyjny, łączności, wyświetlacze ciekłokrystaliczne) na zamianę analogowych, dotychczas stosowanych. W skład systemu samoobrony wejdzie system „President”- zakłócający rakiety naprowadzane na podczerwień jak i radiolokacyjne.
  Pierwszy zmodernizowany samolot Ił-76MD miał rozpocząć próby w locie w ubiegłym roku, jednak wynikły problemy z aparaturą pokładową i samoobrony. Zmodernizowany samolot Ił-76MD-M odbył pierwszy lot w lutym tego roku. W maju rozpoczęły się prace nad modernizacją Ił-78 który po modernizacji ma otrzymać nazwę Ił-78-2.
  Modernizowane samoloty będą miały awionikę analogiczną do samolotu Ił-76MD-90A. Silniki D-30KP będą miały wydłużany resurs w ramach przeprowadzanych remontów.
  Próby nowych samolotów mają zakończyć się w 2017 roku i do 2020 roku planuje się zmodernizować około 40 samolotów.

  Polubienie

 9. W Kazaniu rozpoczęły się próby w locie ciężkiego aparatu bezpilotowego (BPŁA) „Altair”(Altus-M?), powstał z konkursu na ciężki aparat bezpilotowy o masie do 5 ton – z roku 2011. O samym aparacie stosunkowo niewiele wiadomo. Płatowiec wykonany jest z kompozytów.
  Długość: 11,6 m. Rozpiętość:28,5m. Zasięg: 10 000 km. Pułap: 15 000 m. Długotrwałość lotu: 48 godzin.
  „Altair” prawdopodobnie będzie maszyną rozpoznawczą z możliwością wykonywania zadań uderzeniowych.
  „…Пока непонятно, прообразом какой машины можно назвать «Альтаир» — разведывательной или ударной…”
  скорее всего, „Альтаир“ будет представлять собой аппарат, предназначенный для разведки, наблюдения, рекогносцировки и при этом обладающий некоторыми ударными возможностями
  Być może więcej informacji na temat tego aparatu wypłynie w czasie Armii-2016 gdzie mają być przedstawione wyniki pierwszych prób.
  Kadr z programu nadanego w marcu 2014 roku.

  Polubienie

 10. Koncern „Traktornyje Zawody” przystąpił do wstępnych prób nowego bojowego wozu piechoty na bazie platformy Kurganiec-25. Ostatnio jakoś cicho było na temat tego pojazdu ale jak widać coś tam się dzieje.

  Polubienie

  1. Informacje podawane przez producentów nowych platform, bo nie chodzi wyłącznie o Kurgańca, są cokolwiek dziwaczne, jak można przeprowadzać wstępne próby, jak mniemam fabryczne, wozu, który od ponad dwóch lat jest doprowadzony do stadium wozu przedseryjnego.

   Polubienie

   1. Podobna sytuacja była już tu opisywana przez Ciebie i jest analogiczna do obecnej ( z innym pojazdem). A może chodzi im o to aby napisać że coś się dzieje. W sumie o tej platformie jakby mniej wiadomości przedostaje się do mediów.

    Polubienie

 11. Na wystawie Armia-2016 koncern „Traktornyje Zawody” przedstawi oprócz znanych już pojazdów Sprut-SDM-1 i zmodernizowanego BMP-3 „Dragun” nowy transporter oparty na konstrukcji BMP-3 o nazwie BT-3F. Nowy transporter oprócz 2 osobowej załogi może przewozić 15 żołnierzy desantu i prawdopodobnie ma zastąpić transportery MT-ŁB.

  Polubienie

  1. Fotka bardzo dobra, ale znowu wychodzi rosyjskie podejście do estetyki i PR-u, dlaczego wymienione elementy płatowca nie zostały pomalowane, i do sesji foto wystawili taką maszynę ?
   Na zachodzie byłoby to nie do pomyślenia.

   Polubienie

 12. Nowy hełm pilota z rzekomo wyświetlaczem sytuacji taktycznej i danych pilotażowych oraz nowa optyka, miniaturyzacja postępuje, bo głowica optoelektroniczna nie dość, że ma mieć znacząco lepsze parametry, to się zdecydowanie zmniejszyła, i przy okazji nie ma już kulistego kształtu.
  hosting

  Polubienie

  1. Coś więcej wiadomo o nowej modyfikacji Ka-52? Może szykują go do nowego uzbrojenia. Przed 2020 do wojska ma trafić Giermes-A. Rakiety te były testowane na Kamowach już w 2003 (i podobno próby były zakończone sukcesem). W informacjach o Mi-28MN pojawia się info o nowym uzbrojeniu. To może nowsza awionika i uzbrojenie podobnie jest szykowane i w Kamowach?
   Jeszcze jedna fotografia na której widać powieszone wyrzutnie rakiet.

   Polubienie

   1. Dokładnie tak ex-raffiku, to zapewne prototyp ogólnej modernizacji Ka-52, wzorem Mi-28MN. Ka-52 zdążył się już nieco zestarzeć, albo może rosyjskie możliwości, przede wszystkim w dziedzinie awioniki, w ostatnich latach wzrosły, w każdym razie wygląda na to, że jest szykowana ogólna modernizacja tego śmigłowca.

    Polubienie

  1. Leog40, po pierwsze Chińczycy mają odpowiednio przygotowane wozy, odchudzone z wysilonym napędem, mające się nijak do wozów w linii, to i wygrali próbę szybkościową. Rosjanie też mają swoje za uszami, bo mają B3M, podczas gdy cała reszta ma B3, więc nie jest to do końca równorzędna rywalizacja, dwie drużyny są na dopingu. Po drugie, czołgowy biathlon nie może być traktowany jako techniczna ocena możliwości wozów i załóg z uwagi na charakter tych zawodów.
   Po trzecie, finały są dopiero dziś.

   Polubienie

 13. Nie bardzo rozumiem zasady tego biathlonu ale to chyba dzisiaj jest finałowa rozgrywka. A te wyniki, to jednego z etapów a nie finałowe, także trzeba poczekać dziś do wieczora i wtedy będzie wiadomo kto wygrał i będzie można wyciągać wnioski.

  Polubienie

 14. Fragment z finałowej rozgrywki czołgowego biathlonu.

  Łatwo nie było, pewnie niejedna z ofiar czołgowego biatlonu. Chiński czołg po kontakcie z przeszkodą „grzebień”.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s