Przejęty sprzęt i amunicja w zajętym kompleksie szkół wojskowych w Aleppo, klip

Zapewne od dziś pojawi się nieco tego typu klipów.

Islamiści przeszukują kompleks i inwentaryzują fanty. Może nie będą mieli takich żniw jak przypuszczali, ale trochę przydatnego sprzętu i amunicji się znajdzie.

Reklamy

67 uwag do wpisu “Przejęty sprzęt i amunicja w zajętym kompleksie szkół wojskowych w Aleppo, klip

 1. Zaczął się kolejny etap ofensywy islamistów w Aleppo, tym razem po zdjęciu blokady będą starać się zajmować kolejne dzielnice miasta kontrolowane przez rządowych.
  Ps. Media w FR uprawiają prostacką propagandę, podają kłamliwe informacje jak to w Aleppo siły rządowe razem z tzw. „wolną armią syryjską” gromią islamistów. Runet się śmieje, że chyba zapomniano w FR, że jest coś takiego jak internet, ale z drugiej strony się podkreśla, że tak głupawej propagandy w sprawie Syrii to w FR jeszcze nie było.
  Cytacik, dobrze, że przynajmniej nic nie ma o wsparciu WKS.
  Алеппо (Юг): Бойцы Сирийской армии (САА) освободили Артиллерийский колледж и вернули 80% вооружения. В свою очередь Оппозицией было захвачено около 20 танков, семь БМП, 10 артиллерийских орудий и четыре склада с оружием. Подчеркивается, что осада Алеппо почти снята силами правительственных войск в том числе при поддержке сторонников Свободной сирийской армии (ССА).

  Polubienie

 2. Duszek to, że Iran zmieni częściowo front po zniesieniu sankcji przez Zachód nie powinno być raczej jakąś niespodzianką według mnie.
  Odnośnie uznania przez USA Rosji jako równego partnera to jak dla mnie Kreml się bardzo zdziwi. Zachód cały czas dosadnie im pokazuje gdzie jest ich miejsce tak więc wyjątkowo żałośnie wyglądają te „zaloty” Kremla. Tylko się ośmieszają. Oczywiście nie wiemy jakie ustalenia padają w zaciszach gabinetów itp ale to pokażą potem pośrednio dalsze wydarzenia w geopolityce.

  >drugiej strony się podkreśla, że tak głupawej propagandy w sprawie Syrii to w FR >jeszcze nie było.

  Na Kremlu uważają swoje społeczeństwo za idiotów… Ale to raczej o nich samych niezbyt dobrze świadczy skoro w dzisiejszych czasach w dobie internetu, smartfonów itp gdzie przepływ informacji jest dość dobry i bardzo szybki podają tak żałosną propagandę. Choć już chyba zaczynają padać pytania co oni tak naprawdę wyprawiają w tej Syrii?

  Polubienie

 3. Takie pytania padają od dawna, ale jedynie niewielka część społeczeństwa interesuje się Syrią i je zadaje. Ale erozja poparcia dla obecnej formy zaangażowania w Syrii wydaje się być widoczna choćby w tym co można wyczytać w runecie, przy czym pogląd jest taki, że należy wrócić do prowadzenia normalnej interwencji, włącznie z dużym, rzędu kilku brygad, udziałem wojsk lądowych by zakończyć wojnę w kilka miesięcy. W runecie wciąż większość zdaje się odrzucać tezę, że WWP nie zamierza pomagać już Asadowi stąd owe pragnienie dość dużej i krótkiej interwencji na lądzie. Wydaje mi się, że runet nie rozumie obecnej sytuacji i wciąż robi to co swego czasu robiliśmy my, czyli krytykuje sposób prowadzenia czegoś, czego nie ma, nie będzie i być może nigdy nie było. Był niezły teatr ale tylko i wyłącznie teatr.

  Polubienie

 4. Wkrótce spotkanie Putin-Erdogan i zapewne dlatego WKS nie lata nad Aleppo. Czekają co się tam wyklaruje-moim zdaniem to jednak zła taktyka. Co do drugiego Assadowskiego sojusznika to Iran chodzi na smyczy, a Amerykanie oddali im raptem 3 mld odmrożone w bankach i 400 mln w gotówce, które Obama kazał przemycić samolotem jak ten mały handlarz….Amerykanie ponoć mają w swoich bankach między 50 a 100 miliardów $ ukradzionych Iranowi, z tego mieli oddać 32 mld. Czyli Iran dostał 10% tego co miał dostać i chodzi na baczność. Genialne, prawda? Banki powiedziały, że kasy Iranowi nie zwrócą bo nie chcą, nie lubią i co nam zrobicie? :)))) Do Aleppo ma przybyć kilka tysięcy irackich milicji, pewnie wyjętych z Anbar.

  Polubienie

  1. rpg 7 parę dni temu pisałeś o planie i wciągnięciu rebeliantów w generalną bitwę czego się nawet jankesom nigdy nie udało, mamy natomiast dynamiczne gierki na wyższym poziomie.

   Polubienie

 5. Wątpię w irackie milicje, bo mają co robić w Anbar, poza tym, ich wartość bojowa jest zapewne taka jak wszystkich innych walczących po stronie rządowej, czyli niewielka.
  W sumie to MSZ FR zapowiedziało już 3 sierpnia, że w FR w walkach w Aleppo brać udziału nie brała, nie bierze i nie będzie brać. I się sprawdziło, przynajmniej gdy chodzi o sierpień.

  Polubienie

 6. Po tym blamażu szczerze mam nadzieję że nusra dała rade wyciągnąć z bazy to 180mm S23 i że jest w dobrym stanie. Jak rozwalą FR kilka samolotów w Chmejmim to ci albo zabiorą się w cholerę albo na serio wezmą do roboty. A co do spotkania Erdogan – Putin to nie mogę się doczekać jak sułtan wspomni przy szachiście o cierpieniach cywilnych mieszkańców Aleppo wplątanych w wojnę szalonego dyktatora…

  Polubienie

  1. Z Bułgarii idzie dużo „pomocy humanitarnej” do Syrii a mają tą zabawkę na stanie więc nie zdziwił bym się. Na razie z Kinasaby jest 43 km do Chemjmim wiec na granicy ale jeśli rebelianci pchną Latakię kilka km i faktycznie udało im się to działo pozyskać i jest w dobrym stanie to „zachodni partnerzy” nie omieszkają dać szachiście kolejnego „prztyczka w nos”.

   Polubienie

 7. No właśnie miałem to wrzucać. O co w ogóle chodzi?! Brak bombienia terrorystów a zrzucanie bombek na miasta. Ktoś wytłumaczy to logicznie w co gra Rosja?

  Polubienie

 8. Najwidoczniej w sprawie Aleppo został zawarty jakiś układ. W okrążeniu znaleźli się prawdopodobnie również zagraniczni najemnicy, mogły wyjść na jaw jakieś niewygodne międzynarodowo sprawy, ktoś chyba położył na stole coś wartego przekrętu jakim było zaniechanie WKS.

  Polubienie

  1. Nie zdziwiłbym się gdyby ich zwyczajnie opłacono. Przecież nic się nie zmieniło od czasu „ocalenia” Erdogana przez Putina…wsparcie jak szło przez Turcję tak idzie dalej, nawet się chwalą wyciągnięciem rannych agentów USA z Syrii. Kpina tylko zabitych i rannych szkoda bo na marne to wszystko…

   Polubienie

   1. Do połączenia.
    Ps. Zgubili coś z dostaw od FR ostatnio? Bo ten Grad wygląda jak nówka sztuka nieśmigana, chyba że to pomoc humanitarna…

    Polubienie

 9. Drodzy komentatorzy, musicie zmienić spojrzenie na obecność wojsk FR w Syrii. One tam nie są żeby pomagać siłom rządowym, one tam są, żeby WWP mógł prowadzić, jak mu się wydaje, rozmaite gry dyplomatyczne o to lub o tamto z tymi lub tamtymi. Bądźcie bardziej elastyczni, a wówczas nie będziecie się dziwić nawet wtedy, gdy kiedyś z Chmejmim będą latać Su-34 na bombienie sił rządowych. To nie jest interwencja w obronie Asada, to nawet nie jest interwencja by walczyć z islamskim terroryzmem, to jest wprowadzenie wojsk do Syrii, korzystając z głupoty Asada, jako narzędzia negocjacyjnego w ramach rozmów z państwami trzecimi. To co było między końcem września ubiegłego roku a 27 lutego tego roku to był teatr.

  Polubienie

 10. szmul powoli zaczynam się utwierdzać w tym co napisałeś. Początkowo nie mieściło mi się to w głowie, ale po tym co stało w Aleppo, a wcześniej pod Tabką…to myślę, że masz rację… po prostu musimy zmienić myślenie po co ten kontyngent rosyjski jest w Syrii.

  Polubienie

 11. Co do Tabki to powiedzmy, że za brakiem wsparcia, szczególnie śmigłowców, mogły stać względy operacyjne bo rosyjskich wiatraków jest w Syrii niewiele a muszą być stale obecne w Latakii oraz Hims. Ale jeśli chodzi o lotnictwo taktyczne, a nawet strategiczne, bo także mogło być z powodzeniem wykorzystane, i Aleppo, to względy operacyjne nie stanowiły i nie stanowią przeszkody dla braku wsparcia, szczególnie, że w lipcu rządowi mieli w rejonie Aleppo jakieś tam wsparcie WKS.

  Polubienie

  1. Już dawno zwracano uwagę, na trzy aspekty „małej” intensywności Tu-22M3 nad Syrią
   – Tu-22M3 latają nad Syrię bez tankowania, co zmniejsza zabierany wagomiar
   – brakuje tankowców nowego pokolenia (oczekiwanie na IŁ-96) zdolnych do długiego przebywania w powietrzu
   – Backfire nie należą formalnie do DA tylko do frontowej, co za tym idzie nie mają priorytetu dla cystern jak Tu-160 i Tu-95
   Przy okazji warto wrzucić wątek z runetu, że Tu-22M3 mają zdjęte instalacje paliwowe na skutek uzgodnień międzynarodowych.
   Nie muszę chyba dodawać, że tego typu analiza w języku rosyjskim to „perełka”

   Polubienie

   1. Małe możliwości tankowania w wykonaniu WKS odnoszą się generalnie do wszystkich samolotów. Natomiast tankowanie w powietrzu zwiększałoby elastyczność zastosowania Tu-22M3, miałoby także wydźwięk propagandowy, o co przecież chodzi.
    Co do ostatniego zdania – chodziło mi o to, że jakakolwiek „analiza” na rosyjskim portalu, która sugeruje jakiekolwiek „problemy” WKS jest wyjątkiem, w zalewie propagandowej papki.
    PS Ostatnie doniesienia wskazują na aktywność WKS nad Aleppo.

    Polubienie

   2. Wiosną, przy okazji redukcji zgrupowania WKS w Syrii, w rosyjskiej branżówce było kilka całkiem mocno krytycznych analiz odnośnie WKS.
    A wracając do wagomiaru środków bojowych przenoszonych przez Tu-22M3 w lotach nad Syrię, to jest przesadnie mały, nawet uwzględniając konieczny zapas paliwa.

    Polubienie

   3. > to jest przesadnie mały, nawet uwzględniając konieczny zapas paliwa.

    Być może i w tym przypadku mamy również decyzje polityczną a nie tylko stricte techniczna w celu całkowitego zmniejszenia ryzyka itp. Bo jeszcze te Tu-22M3 mogłyby za dużo zbombardować.

    Polubienie

   4. O ile pamiętam, to instalację do tankowania (potem zdemontowaną) miały tylko Tu-22M2.
    M3 chyba od początku produkcji już tej instalacji nie mial… chyba, ze się mylę.

    Swoją drogą ciekaw jestem, czy możliwe byłoby w ramach modernizacji Tu-22M3 założenie mu instalacji do tankowania w powietrzu? Na pewno znacząco podniosłoby to możliwości uderzeniowe tej maszyny.

    Polubienie

  2. Co do krytycznych analiz możesz podrzucić jakis link bądź skan? Chetnie poczytam.
   Osobiście nie spotkałem się w ostatnich 4 akcjach z informacją, że Tu latają z Mozdoku.
   Za Interfaxem jest info, że od 5 sierpnia WKS z Chmiejmim wykonują 70 samolotoloów dziennie. To by oznaczało dość duże obciążenie.

   Polubienie

   1. 70 samolotolotów dziennie przy obecnej wielkości zgrupowania jest bardzo mało prawdopodobne.
    Ps. Przecież napisałem, że podczas ostatniego nalotu Tu-22M3 były nie tylko OFAB-y ale i BetAB-y.

    Polubienie

  1. Cóż gdyby taka jedna spadła na to blokowisko 1070 to nawet kucharze i kanceliści nie powinni mieć problemu z zabezpieczeniem pobojowiska, i jeszcze jedna na bazę artylerii a potem mogli by zacząć negocjowanie wydania ciał załogi mi-8, na razie islamiści cenią ich tysiąc żywych za jednego martwego.

   Polubienie

 12. Mam pytanko takie – jakie są pierwsze komentarze po spotkaniu w Sankt Petersburgu?
  Tzn w prasie, lub osób opiniotwórczych w Rosji, etc
  Przełom? Gra o pietruszkę? Zachowanie status quo?

  Polubienie

 13. Erdogan bardzo uprzejmie mówił o WWP i FR. Podpisano na dobry początek umowy gospodarcze o wartości 35 mld USD. Erdogan chce współpracować z FR w każdej dziedzinie, od energetyki po przemysł obronny i zbudować relacje „na najwyższym możliwym poziomie”, WWP był chyba bardziej powściągliwy w wypowiedziach. Komentarze w FR wydają się być stonowane, ale i nie budowano przed wizytą jakichś szczególnych oczekiwań. To strona turecka sugerowała podpisanie jakiejś umowy o zwalczaniu terroryzmu w Syrii, do czego chyba jednak nie doszło.

  Polubienie

  1. Poczytałem sobie wiadomości agencyjne i nic nie znalazłem o podpisaniu umów gospodarczych na 35 mld dolarów. Tylko mowa o odmrożeniu tureckiego potoku, i założeniu wspólnego funduszu inwestycyjnego o wartości kilku mld dolarów. Mógłbyś przybliżyć, czego te umowy dotyczą?

   Polubienie

 14. Jeśli nie wiadomo co ustalili w sprawach gospodarczych to tym bardziej nie liczyłby na to, że poznamy co ustalili w sprawie Syrii. Z militarnego punktu widzenia to co robi FR ma mały sens, ale jeśli pogrywają przy „zielonym stoliku” to może być w tym więcej sensu. Np. dokooptują paru pro-tureckich pajacy na mniej ważne stanowiska ministerialne, zalegalizują kilka partii opozycyjnych, a Erdogan zmusi parę grup do negocjacji i zamknie granice. Wszyscy byli by w takim układzie „zwycięzcami” – no może poza Kurdami i częścią islamistów.

  Polubienie

 15. Jutro zacznie obowiązywać wypracowane przez FR zawieszenie broni w Aleppo, w końcu muszą się islamiści umocnić na nowych pozycjach po zdjęciu blokady wschodniego Aleppo.
  MO FR pokazuje klip ze zniszczenia czołgu islamistów przez WKS, od 3:49, równie ciekawie jest wcześniej, od 3:03 Su-35S zrzuca sporo środków bojowych.

  Polubienie

 16. Niby tylko kilka godzin dziennie, ale w najlepszym razie islamiści dostaną żywność, bo dostęp do wschodniego Aleppo mimo zajęcia szkół wojskowych jest z grubsza pod kontrolą ogniową rządowych.

  Polubienie

  1. Cóż jak już wcześniej wspomniałeś trzeba przywyknąć do tych gierek. Do tego wiadomo, że nie chodzi o to aby Asad wygrał. Choć ostatnia informacja odnośnie rozbudowy bazy w Chmiejmim świadczy, iż Rosjanie jednak zamierzają na długo pozostać w rejonie. Tak więc Latakia raczej pozostanie w dużej części pod kontrolą rządowych/ Rosjan. Tutaj już chyba raczej nie ma wątpliwości. Natomiast co do reszty Syrii wielki znak zapytania. Czyli dalej gierki podchody itp. Choć rzeczywiście ciekawe co tam wczoraj z Erdoganem ustalili odnośnie Syrii i jak długo ta „przyjaźń” będzie trwać?

   Polubienie

   1. Ja tam też w żadną woltę Erdogana z USA nie wierzę, coś jednak FR musiała dostać skoro rozbudowują Chemjmim, wiec prawie na pewno Latakia będzie oczyszczona a to byłby już duży plus dla rządowych do tego może likwidacja niekontrolowalnych elementów w bitwie o Aleppo i dodać do tego bombardowania nakierowane na totalne zantagonizowanie populacji prowincji Idlib w stosunku tak do Asada jak i wszystkich innych a więc nie do pokonania (dla SAA) jeśli wszyscy chwycą za broń. Pewnie porozumienie daje Turkom jakiś wpływ w rządzie Syrii i Idlibstan tak by Asad nie mógł czuć się zbyt pewnie, przynajmniej do czasu rozwiązania kwestii Kurdyjskiej przez Turcję wtedy być może ten twór przestanie być potrzebny…kolejny Donbas

    Polubione przez 1 osoba

 17. Owszem zaczęli tylko kto to wie jak się wszystko skończy.
  Moim zdaniem zdobycie Aleppo najpierw rozpocznie się przy zielonym stoliku, a potem to już będzie farsa….(zajęcie wojskowe). W razie niedoganiania się ”mocarstw” każda ze stron będzie ogłaszać ofensywy bez większego znaczenia.

  Polubienie

   1. Prawdopodobnie są to maszyny z systemem nawigacyjno-celowniczym SWP-24-22, pochodną tego z Su-24M2, stąd dość dobra celność, zwłaszcza w serii 10-12 OFAB-ów czy BetAB-ów.

    Polubienie

 18. Ujawniono plan rozbudowy bazy w Chmejmim. Powstanie praktycznie całkiem nowa infrastruktura, zarówno związana z operacjami lotniczymi jak i socjalno-bytowa. Z ciekawostek to planuje się budowę wzmocnionych i o dużej powierzchni płaszczyzn postojowych i schronohangarów, nowej wieży kontrolnej, szpitala wojskowego, koszar i wielu innych obiektów. Baza ma być w stanie przyjąć w razie potrzeby „kilka eskadr” samolotów WKS wszelkich typów, włącznie z lotnictwem strategicznym.
  Wygląda na to, że FR planuje pozostać w Syrii na długie lata.

  Polubienie

 19. Kilka uwaga, wyświetlacze wielofunkcyjne w 0:19 to oznaka montażu SPW-24-22. W komunikacie jest, że zrzucano bomby odłamkowo-burzące, a na klipie widać także BetAB-500 lub FAB-500-M62. Jeśli chodzi o zapis samych bombień, to są to bombienia wykonane przez Su-34.
  Ps. Zaczęła się nowa faza ofensywy islamistów w Aleppo.

  Polubienie

 20. Na fotografii widać 4 (z tego czwartego tylko koła) samoloty Tu-22M3. Czy wiadomo ile może być tych samolotów ? Co musiało się stać aby (o ile dojdzie do tego) że podjęto decyzję o przerzuceniu tych samolotów do Syrii?

  Polubienie

 21. Nic nie wiadomo, bo MO FR nie podaje żadnych info, choć miał miejsce, zapewne kontrolowany, wyciek zdjęć.
  Być może doszło do jakiegoś porozumienia FR-Iran odnośnie czasowej bazy WKS w Iranie, niewykluczone, że USA są faktycznie uczestnikiem tego porozumienia, czas pokaże. Tu-22M3 latając nad Syrię z Hamedan mogą zabrać więcej środków bojowych i wykonać więcej samolotolotów bojowych na dobę, pod tymi względami taka dyslokacja ma sens.
  Nie sądzę, żeby Tu-22M3 były przerzucone do Syrii, w Chmejmim obecnie nie za bardzo jest miejsce, pomijając już względy bezpieczeństwa.
  Ps. Tutki-154, Ił-y-76, wszystko leciało lub leci dziś do Hamadan, zaczął się chyba dość aktywny most powietrzny FR-Iran, co ciekawe Tutka prawdopodobnie leciała jako lider grupy maszyn WKS.
  Ps.1 Kilka okrętów WMF z Kalibrami na pozycjach na Morzu Kaspijskim i Śródziemnym, oficjalnie ćwiczenia od dziś do soboty.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s