Kaukaz-2016

Materiał z przygotowań do tegorocznych manewrów.

Widoczne m.in. mające brać udział w ćwiczeniu pociągi pancerne.

Reklamy

60 uwag do wpisu “Kaukaz-2016

 1. Ciekawe artykuły z bardzo ciekawymi zdjęciami.
  Podwozia ZIŁ pod zabudowę wyrzutni pocisków rakietowych.
  http://www.kolesa.ru/article/legendarnaya-135-ya-rozhdenie-izvestnyh-sovetskih-raketovozov-zil
  Ewolucja podwozi Ził i BAZ pod zabudowę wyrzutni pocisków rakietowych.
  http://www.kolesa.ru/article/bryanskie-raketovozy-baz
  Eksperymentalne podwozia ciężarowe i specjalne 8×8 ZSRR.
  http://www.kolesa.ru/article/zabytye-strasti-8×8-eksperimentalnye-chetyrehosnye-gruzoviki-v-sssr

  Polubienie

  1. Żeby być dokładnym, to były wagony pancerne dołączone do składu transportowego.
   Ale wyglądało to imponująco – położyli sobie bocznicę kolejową, postawili most kolejowy… ładnie, ładnie…

   Polubienie

   1. Nie bardzo, są to pociągi pancerne, pod taką nazwą funkcjonują w nomenklaturze wojskowej FR, ich skład jest zmienny w zależności od potrzeb operacyjnych, mogą być do składu dołączone wagony towarowe i pasażerskie a skład pozostaje pociągiem pancernym. W ćwiczeniu biorą udział pociągi pancerne Amur i Bajkał.

    Polubienie

  2. To trochę tych pojazdów „naprodukowali”. Ciekawi mnie jaki procent tego nad czym teraz pracują nie ogląda światła dziennego, czego nam nie pokazują, i to nie chodzi o jakieś super tajne projekty.

   Polubienie

 2. Do końca roku MO FR otrzyma samolot DPŁO (samolot dalekiego wykrywania radiolokacyjnego) A50-U. Będzie to czwarty z serii zmodernizowanych samolotów.

  Polubienie

 3. W najbliższych dniach rozpoczną się do próby państwowe aparatu bezpilotowego (BŁA)-„Korsar”. Wcześniej pojawiła się w mediach informacja o tym że rozbił się jeden z prototypów.
  Dziś poinformowano że powstała sytuacja nie wpłynęła na opóźnienie programu, a zaistniały incydent miał miejsce z powodu błędu operatora, a aparat bez poważniejszych uszkodzeń wylądował z pomocą systemu spadochronowego. Teraz w trakcie prób znajdują się 3 aparaty (łącznie z tym który uległ „katastrofie”). BŁA „Korsar” to aparat do wykonywania zadań rozpoznawczych na poziomie taktycznym. Promień działania: 120-200 km, czas przebywania w powietrzu 8-12 godzin, masa ok. 200 kg, rozpiętość skrzydeł: 6,5 m. (dane orientacyjne).
  W przyszłości aparat ma zostać wyposażony w urządzenia WRE oraz uzbrojenie.
  Wcześniej podawano datę rozpoczęcia produkcji seryjnej w 2017 roku.

  Polubienie

 4. W 2017 roku prawdopodobnie do wojska trafi nowy pistolet na nabój 9x21mm jako zastępca wysłużonej konstrukcji PM (9x18mm). W obecnej chwili podstawowym pistoletem będącym w użyciu w armii FR jest PM-Pistolet Makarowa, w „spec-oddziałach” struktur siłowych Pistolet Stieczkina na nabój 9x18mm, Pistolet Sierdjukowa SR-1 na nabój 9×21 mm wchodzi obecnie na uzbrojenie oddziałów specjalnego przeznaczenia. Pistolet ma charakteryzować się nowym podejściem do ergonomii , łatwością użycia oraz bezpieczeństwa strzelającego.
  Obecnie nowy pistolet przeszedł próby zakładowe, jesienią tego roku mają rozpocząć się próby państwowe.

  Do 2017 roku zostały odłożone wstępne testy nowego karabinu wyborowego „Tocznost” z powodu konieczności zastąpienia (wymóg) niektórych elementów i technologii na krajowe. Karabin został zaprojektowany w dwóch wersjach dla MO FR oraz struktur federalnych(FSO). Próby państwowe dla FSO zostały już zakończone(pomyślnie).

  Polubienie

 5. Wcześniej nie widziałem takiego modułu na Tajfunie-K.

  W materiale video z wizyty S. Szojgu w zakładach w Tatarstanie pojawia się bardzo podobny moduł

  Podpis do modułu.
  „…опытный образец модуля вооружения с дистанционным управлением разработки ОАО „НПО „Электромашина” совместно с иностранной компанией…”
  Czy to kooperacja z Izraelem ?
  http://www.imi-israel.com/home/doc.aspx?mCatID=68450

  Polubienie

  1. I miałeś rację , dziś pojawiła się informacja o przygotowaniu demonstratora Tajfuna-K (do końca 2016) przez Remdizel dla odbiorców zagranicznych. W artykule mowa o podwoziu 4×4 ale pewnie i 6×6 też znajdzie się w ofercie.

   Polubienie

   1. Ten moduł uzbrojenia jest po prostu bardziej izraelski niż rosyjski, ma się nijak do importozamieszczenia, w związku z tym jest ofertą eksportową.
    Ps. W zasadzie w komentarzach to już tylko Ty i ja jesteśmy aktywni, mam nadzieję, że po wakacjach się poprawi frekwencja.

    Polubienie

 6. Na początku przyszłego roku Białoruś otrzyma nową rosyjską stację radiolokacyjną „Protiwnik-GE” (59N6-E). Do końca 2020 roku na Białoruś ma być dostarczonych 7 takich mobilnych systemów.
  „Protiwnik-GE” (59N6-E) to trójwspółrzędny radar średniego zasięgu o decymetrowej długości fal przeznaczony do wykrywania celów na średnich i dużych wysokościach.

  Polubienie

 7. MT-BŁ to już ……….swoje lata ma, czas aby powstał jakiś pojazd który wprowadzi „nowe” w tym segmencie, oparcie konstrukcji na BMP-3F to i tak duży postęp. A Ty Szmulu czy widzisz perspektywy dla nowej konstrukcji dla zamiany MT-ŁB i już niekoniecznie w tym transporterze BT-3F. Czy Armia Rosyjska potrzebuje takiego pojazdu?

  Polubienie

 8. Nie widzę jeśli miałby to być wóz na innym podwoziu niż Kurganiec-25, rosyjskie siły zbrojne zmieniają filozofię sprzętową, czas prostych i licznych gąsienicowych transporterów opancerzonych uzupełniających gąsienicowe bwp oparte na innym podwoziu minął, teraz stawia się na uniwersalne platformy.
  Ps. BTR-y-82 zamawiane przez MO FR rzekomo dostaną moduł z armatą 57 mm.

  Polubienie

 9. Nowy głęboko zmodernizowany śmigłowiec Mi-28NM jest już po pierwszych lotach testowych (wszystkie loty przebiegły bez zakłóceń). Próby odbywają się w zakładach lotniczych w Lubiercach. Po zakończeniu prób wstępnych i zakładowych śmigłowiec zostanie przekazany na testy do wojska które planuje się zakończyć do końca obecnego roku. W przyszłym roku ma rozpocząć się produkcja seryjna. Stacja radiolokacyjna obserwacji okrężnej, zdwojony system sterowania, nowa awionika, nowe silniki WK-2500-01/PS, nowej generacji łopaty głównego wirnika (pozwalające na poprawienie osiągów o 10-13 %), prawdopodobnie nowe uzbrojenie tworzą obraz praktycznie „nowego śmigłowca” w „starej skorupie”.

  Polubienie

 10. Zakończone zostały próby silnika PDU-99 dla pierwszego stopnia rakiet RS-28 Sarmat. Pozwoli to na rozpoczęcie prób w locie nowej rakiety. W/g podanych informacji czas przygotowania rakiety do startu zmaleje z 15 min.(prawdopodobnie chodzi o R-36M Wojewodę) do ok 1 min. Pocisk ma być wyposażony w hiperdźwiękowe głowice które będą miały możliwość manewrowania (próba głowicy zakończona powodzeniem była przeprowadzona w kwietniu 2016).

  Polubienie

  1. >g podanych informacji czas przygotowania rakiety do startu zmaleje z 15 >min.(prawdopodobnie chodzi o R-36M Wojewodę) do ok 1 min.

   15 minut przygotowania rakiety do startu to coś chyba za dużo dla R-36M2. Szczególnie, że pociski w silosach charakteryzują się dość szybkim czasem reakcji. Szybciej niż mobilne itp z wiadomych względów. A pociski są przez całą służbę zatankowane. A na pewno podczas tak zwanych dyżurów bojowych.

   >ocisk ma być wyposażony w hiperdźwiękowe głowice które będą miały możliwość >manewrowania (próba głowicy zakończona powodzeniem była przeprowadzona w >kwietniu 2016).

   Ja myślę, że początkowo wyposażą te nowe ICBM w standardowe MIRV i różnej maści wabiki, pozoratory, środki pokonywania obrony ABM. To będzie 10 ciężkich głowic MIRV plus sporo środków do pokonywania systemów ABM. To z zapasem wystarczy na obecne systemy NMD USA. Do tego pocisk będzie wstanie przenieść więcej środków bojowych.

   Polubienie

 11. MO FR zakończyło próby nowego zmodernizowanego kompleksu Kornet-EM zdolnego zarówno atakować cele naziemne jak i powietrzne -śmigłowce i BSL. Kompleks na podwoziu pojazdu „Tigr” został pokazany na ubiegłorocznej Paradzie Zwycięstwa 9 maja. W tym roku brał udział w ArmI-2016 gdzie na poligonie w Jejsku odbywały się ćwiczenia w trakcie których odbyły się strzelania z kompleksów. Kompleks został stworzony w celu ochrony kolumn wojskowych ze sprzętem wrażliwym na działanie dywersantów, BSL, pojazdów opancerzonych (np.kompleksy przeciwlotnicze).

  Polubienie

   1. Troszeczkę doczytałem nie wiem na ile to wiarygodne ale…..do strzelania do celów powietrznych może być użyty Kornet z głowicą paliwowo-powietrzną i zapalnikiem zbliżeniowym i to ma rekompensować możliwą mniejszą celność w przypadku tych celów.

    Polubienie

   2. Przy czym nawet małe bsp operują na pułapach nieosiągalnych dla Korneta, pocisk może zwalczać cele powietrzne jedynie bardzo blisko ziemi, a takich okazji raczej wiele mieć nie będzie, stąd jego możliwości zwalczania celów typu bsp są bardzo ograniczone.

    Polubienie

   3. Biorąc pod uwagę 8km zasięgu w poziomie rakieta nie da rady unieść się na 3km? Zwłaszcza jeśli celem mają być relatywnie małe bsp które nie są zbyt szybkie i krążąc nad celem uciekać nie powinny, ot taki kolejny sposób/szczebel w drabince na nie nic rozstrzygającego ale lepiej mieć i taką możliwość niż nie mieć i nie zapominajmy o śmigłowcach…choć tutaj prawdziwą ewolucją było by stworzenie mariażu Spika z Kornetem wtedy Apacz strzelający zza górki nie mógł by się czuć bezpiecznie.

    Polubienie

   4. Strefa rażenia celów powietrznych kompleksu Kornet-EM z rakietą 9M133FM-3

    czyli jak widać może strzelać do celów powietrznych i jak podają prędkość maks. celu 250 m/s na pułapie do 4000 m , pułap maks 9000m dla celów o prędkości 50 m/s

    Dane techniczne rakiety
    Управляемая ракета 9М133ФМ-3.
    Дальность пуска – 150-10000 м.
    Боевая часть – фугасная, тротиловый эквивалент – 7 кг.
    Радиус поражения воздушной цели – не менее 3 м.
    Взрыватель – контактный и неконтактный.
    Скорость полета – 320 м/с.
    Масса ТПК – 33 кг.

    Polubienie

   5. Trudno mi polemizować z danymi i rysunkiem, więc może tylko napiszę, że chciałbym zobaczyć takie udane przechwycenie Kornetem wobec celu o prędkości 250 m/s na pułapie 4000 m, niestety producent coś nie chce się pochwalić klipami z przechwyceń celów powietrznych, jakichkolwiek, a szkoda.

    Polubienie

   6. Myślę że jeśli to nie będzie cel wysoce manewrujący (raczej nie manewrujący) to może to się udać, ale to tylko moje zdanie.

    Polubienie

 12. Pojawiła się informacja o pracach na okrętami podwodnymi proj. 636.3 „Warszawianka”. Do końca roku przekazane zostaną wszystkie okręty dla Floty Czarnomorskiej (w fazie prób znajdują się 2 ostatnie okręty Kołpino i Wielikij Nowgorod ) i na początku roku 2017 rozpoczną służbę. Z końcem roku ma rozpocząć się w stoczni Petersburgu budowa serii 6 okrętów dla Floty Oceanu Spokojnego(do końca roku 2016 planowane jest położenie stępki pod pierwszy główny okręt nowej serii). W najbliższym czasie spodziewane jest podpisanie kontraktu na budowę tych okrętów który do tej pory nie został podpisany i w ślad za tym rozpoczną się prace nad tymi okrętami.

  Polubienie

 13. Akademia WWS w Woroneżu tym roku otrzyma 12 śmigłowców Ansat oraz 2 śmigłowce Ka-226 wyremontowanych zostanie 38 śmigłowców Mi-24 i Mi-8. Na ten rok do Akademii tafią wyremontowane An-134-7 szt. An-26-4 szt., An-72-2 szt. oraz 8 nowych Jak-130 i 30 zmodernizowanych L-39.

  Polubienie

 14. W przeciągu kilku lat do wojsk WDW trafi nowa generacja spadochronów D-14″Szieliest”. W 2018 roku mają odbyć się pierwsze próby. Pomimo prac nad nowym systemem spadochronowym modernizacji od roku 2017 będą poddane dotychczasowe spadochrony D-10. Pojawi się bardziej komfortowy system podwieszeń(linki) i kontener (na sprzęt) który będzie mógł służyć jako tratwa podczas lądowania w wodzie.

  Polubienie

 15. Do końca roku wojska WKS i WMF -Flota Północna otrzyma pierwsze egzemplarze zmodernizowanego kompleksu ZPRK Pancyr-SA przeznaczony do działań w trudnych warunkach arktycznych (niskie temperatury) poinformował zastępca głównodowodzącego WKS W.Gumienny. Poinformował również że cały czas trwa produkcja kompleksów Pancir-S i S2 oraz o tym że w niedługim czasie na uzbrojenie wejdzie nowy kompleks Pancyr-SM.
  Przy okazji W.Gumienny nadmienił o prowadzeniu praz nad przeciwrakietą dalekiego zasięgu oraz modernizacji będących na uzbrojeniu przeciwrakiet.

  Polubienie

 16. W 2018 roku ma wzbić się w powietrze samolot dalekiego wykrywania i kierowania A-100. Radiolokacyjne oprzyrządowanie zostało już przetestowane na naziemnych stendach i w marcu 2017 ma rozpocząć próby w powietrzu na samolocie laboratorium Ił-76MD (A-100ŁŁ). W przypadku pozytywnego przejścia prób i badań oprzyrządowanie radiolokacyjne zostanie umieszczone na docelowym samolocie Ił-76MD-90A (Ił-476) i wg planu miałoby to nastąpić w 2018 roku.

  Polubienie

 17. Następca śmigłowców Ka-27 nie pojawi się zbyt szybko . W/g słów dyrektora generalnego Michiejewa proces opracowywania śmigłowca ( w chwili obecnej jest początkowy etap prac nad śmigłowcem projektu „Minoga”) może potrwać nawet do 10 lat. Wojsko potwierdziło konieczność opracowania następcy Ka-27, którego ponad 400 szt. znajduje się w użyciu.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s