WKS rozpoczęły loty bojowe nad Syrię z irańskiej bazy lotniczej Hamadan

Dziś rano lotnictwo rosyjskie wykonało pierwsze loty bojowe z terytorium Iranu.

W bazie lotniczej Hamadan w zachodnim Iranie stacjonują bombowce dalekiego zasięgu Tu-22M3 oraz bombowce frontowe Su-34.

W trakcie pierwszych wylotów bojowych z Hamadan bombardowano cele Państwa Islamskiego oraz al-Nusry znajdujące się w prowincjach Aleppo, Dajr az-Zaur or Idlib.

Reklamy

71 uwag do wpisu “WKS rozpoczęły loty bojowe nad Syrię z irańskiej bazy lotniczej Hamadan

 1. USA grożą zestrzeliwaniem syryjskich maszyn, po tym jak para syryjskich Su-24M zbombiła cele w północnej Syrii znajdujące się w bezpośredniej bliskości oddziału amerykańskich sił specjalnych. Swoją drogą ciekawe, co to były za cele, Kurdowie czy islamiści.
  Ps. Kalibrowanie.

  Polubienie

 2. To wciąż kolejna odsłona tej samej pokazuchy. Przemysł dostarczył Kalibry nowej serii produkcyjnej, więc trzeba było je przetestować w warunkach bojowych, a przy okazji w ramach PR upublicznić nowe klipy. Nic więcej.

  Polubienie

 3. SAA w akcji.

  Nawet nie wiem jak takie zachowanie skomentować…

  ps. narzekasz szmul na frekwencje, ale szkoda że usunąłeś „wątek ukraiński”. Myślę że byłoby wielu chętnych do komentowania ostatnich wydarzeń na Ukrainie, bo ostatnio działo się tam bardzo wiele, zresztą dzieje się nadal.

  Polubienie

  1. Tam od paru dni jest 40 stopni w cieniu, miejsce skąd obrywają jest znane to niedawno zdobyta szkoła w do niedawna oblężonym wschodnim Aleppo.
   http://wikimapia.org/#lang=pl&lat=36.169252&lon=37.120829&z=16&m=b&gz=0;371121597;361660382;136469;62013;171874;64437;173592;33259;138401;31699;135933;58245;0;0
   Przynajmniej teraz widać że coś ludzi ściągnęli, nie ich wina że dowodzący nie potrafią sklecić ataku i ci muszą siedzieć w polu jak idioci…

   Polubienie

 4. Albo, że bywają, moim zdaniem baza jest chyba bardziej traktowana jako miejsce międzylądowań technicznych, aniżeli stałego bazowania, może o tym świadczyć niewielka częstotliwość bombień wykonywanych z Hamadan, lub fakt, iż na upublicznionym zdjęciu satelitarnym są Su-34 a nie ma Tu-22M3.

  Polubienie

  1. Hmmm ciekawe bo spotkałem się właśnie z jakąś wypowiedzą oficjela irańskiego, że tam rosyjskie maszyny tylko tankują itp. Tak więc chyba na stałe nie ma tam WKS? Tak więc jakiś tam wydźwięk propagandowy jest. Parę razy pewnie polatają z międzylądowaniem i na tym się skończy, znając ten syryjski cyrk w wykonaniu FR.

   Polubienie

 5. Sam fakt zgody Iranu na wykorzystywanie bazy dla lotów bojowych WKS nad Syrię ma dość ważne znaczenie, ale bardziej polityczne, niż operacyjne, szczególnie z punktu widzenia wpływu bombień wykonywanych z Hamadan na sytuację w Syrii. Choć oczywiście można na to także patrzeć, jako na w pewnym stopniu poszerzenie możliwości projekcji siły przez FR w regionie. Ale póki co jest to prawdopodobnie, wg źródeł irańskich, 6 Tu-22M3 plus owe 4 Su-34 cyklicznie pojawiające się w Hamadan na dotankowanie.

  Polubienie

  1. >Choć oczywiście można na to także patrzeć, jako na w pewnym stopniu poszerzenie >możliwości projekcji siły przez FR w regionie. Ale póki co jest to prawdopodobnie, >wg. źródeł irańskich

   Choć ważną kwestią jest to czy są jakieś ograniczenia czasowe jeśli chodzi o możliwość korzystania z bazy, no i czy de facto mogą tam na stałe stacjonować? Nie tylko jako baza do międzylądowania, zatankowania itp

   Polubienie

   1. Nie ma jakichkolwiek szans aby w Iranie na stałe bazowały maszyny innego państwa.
    Nawet jeśli tylko tam tankują i zabierają kolejne bomby, to i tak na ziemi musi być sporo techników itp.
    Sam fakt, iż władze w Teheranie się na to godzą, naraził je na ostrą i natychmiastową reakcję społeczeństwa. Od pierwszych dni rewolucji skandowano – żadnych obcych wojsk – to weszło im w krew i społeczeństwo nigdy nie zgodzi się na taką obecność – nie zgodziło by się pewnie i na tą, ale zastosowano mały fortel – oficjalnie WKS operuje z Iranu.. na prośbę Syrii. Ten mały drobiazg zmienia tu bardzo dużo. Do niedawna, gdy Iran był obłożony sankcjami – FR, Liban czy Irak nie prowadziły z Iranem normalnej wymiany handlowej. Jedynym krajem który te sankcje zlewał była właśnie Syria i Irańczycy im to pamiętają. I właśnie dlatego przełykają obce wojska na swoim terytorium. Z punktu widzenia przeciętnego Irańczyka – to wielkie ustępstwo i poświęcenie z ich strony. Cokolwiek więcej, nie daj boże na stałe – to będzie już dla nich okupacja.

    Tak się zastanawiam odnośnie tej bazy.. Po co im ona? Tu-22 w tej wojnie wiele nie zmieniają, odciążenie dla kontyngentu Syryjskiego – symboliczne, niby jest wzrost potencjału, ale nie ma rozpoznania by ten potencjał wykorzystać… Zresztą my nawet nie wiemy co oni bombardują, bo ja osobiście nie wierzę w żaden ich oficjanty filmik.
    Znów jakieś gierki z USA? ale tu mogłoby chodzić chyba tylko o „zagęszczenie” ruchu maszyn WKS w przestrzeni w której dominuje koalicja – niejako oswajanie ich z faktem, iż są wszędzie i trzeba brać to pod uwagę.
    No i oczywiście – odciągniecie uwagi od ich działań w Aleppo i Idlib… Ale to nadal mało.

    Polubienie

  1. „W czasie Narodowego Dnia Przemysłu Zbrojeniowego Iranu, władze tego kraju zaprezentowały czołg podstawowy Karrar (alternatywa dla rodziny T-90?) oraz system przeciwlotniczy dalekiego zasięgu Bavar 373 (alternatywa dla S-300?)”

   “Karrartanks have been delivered to the combat units of the Ground Force”

   „We were once interested in buying the Russian tanks. But since we can manufacture similar models within the country and we plan to do so in the near future, the deal is now off”

   Dla niewprawionego oka czołg wygląda toczka w toczkę jak T-90MS, identyczny kształt ciężkich fartuchów balistycznych i kół jezdnych. Zakup licencji i montowanie z gotowych maszynokompletów ?

   Polubienie

  1. Czyli wszystkiego były trzy wyloty. Albo kolejna pokazucha, albo Irańczycy zmienili zdanie. Warto dodać, że prawie na pewno w Hamadan samoloty nie brały środków bojowych, leciały z bombkami z FR i w Iranie tylko tankowały.

   Polubienie

   1. >Albo kolejna pokazucha

    A jeszcze wczoraj o tym wspomniałem. Ale nie sądziłem, że tak szybko skończy się ta pokazucha. Choć w ogóle jaki ona miała sens ? W mediach przedstawione co prawda to zostało jako baza WKS w Iranie a to tylko międzylądowanie w celu zatankowania. Ale wydźwięk jakiś został może o to tylko chodziło.
    Jeśli Iran by się zdecydował to dość wątpliwe aby nagle po tygodniu zmienił zdanie? Raczej też nie podlegał jakimś naciskom. Dziwne to było.

    Polubienie

 6. MO Iranu ma pretensje do FR, przy czym to media irańskie jako pierwsze i w zasadzie jedyne upubliczniły zdjęcia Tu-22M3 w Hamadan.
  Iran defense minister, Dehqan, criticizes Russia:”disclosing military presence in Iranian airbase was show-off & unfair”

  Polubienie

   1. W dużym uproszczeniu to może chodzi o właśnie takie wrażenie? FR zagrała na nosie USA bo zatankowała się w proamerykańskim Iranie, Iran pokazał że jest zdolny do szybkich reakcji bo wyrzucił FR ze swojego terytorium…dym i lustra a jak jest to się dowiemy następnym razem gdy Tu22 pojawią się nad Syrią…albo się i nie dowiemy bo im telefony przed wylotem pozabierają.
    A może to tylko kolejna „pauza operacyjna”, USAF tak broni Kurdów, że aż im SyAF bomby na głowy zrzuca to i FR umyła ręce i pozbyła się „nadmiaru samolotów” w regionie…teraz ruch jest po stronie „prorosyjskich” Turków.

    Polubienie

 7. Trudno powiedzieć, być może jest jakaś różnica zdań między MSZ Iranu a MO Iranu, w każdym razie na chwilę obecną epizod z rosyjskimi Tu-22M3 w Hamadan zakończył się chyba w atmosferze jakichś rozdźwięków u samych Irańczyków.

  Polubienie

 8. W dużym uproszczeniu – rosyjska obecność wywołała spore oburzenie społeczeństwa. Irańczycy uważają, iż FR ingeruje w ich politykę wew. i próbuje wpłynąć na wybory. Gwardia Republikańska jest pro rosyjska, prezydent jest pro amerykański. Proszę pamiętać, iż w Teheranie hasła „śmierć Rosji” nie są wcale dużo rzadsze niż „śmierć USA”. Ta chwilowa obecność to i tak był mocny cios dla obecnych władz. Jeszcze troszkę i ulica by się zagotowała.
  Ps. Jak dla mnie, to Irańczycy mają po prostu rację. To był chyba ten właściwy powód ich obecności.

  Polubienie

 9. Troszkę nie rozumiem, jak rosyjska obecność w Hamadan może być traktowana jako cios dla władz Iranu, skoro się te władze na to zgodziły, bo przecież to nie Gwardia podejmowała decyzję. Troszkę niepoważnie to wygląda ze strony Iranu, a co do FR to wiadomo, że wszelkie wojskowe, i nie tylko, działania w sprawie Syrii to zwyczajna pokazucha.

  Polubienie

 10. No bo raczej kiepsko by wyglądał komunikat w mediach, że amerykański samolot zestrzelił inny samolot nad jego własnym terytorium. Demonstracje pod ambasadami murowane.

  Polubienie

 11. Widać misja obejmowała całe trzy wyloty, łącznie < 30 samolotolotów. A tak przy okazji, to nie ma żadnych dowodów na to, że maszyny latały ze zwiększonym ładunkiem środków bojowych, migawki ilustrujące bombienia z Su-34 mają wiele lat i przestawiają samolot przedseryjny.

  Polubienie

  1. No to niezłe zamieszanie. Z jednej strony pretensje Iranu z drugiej według FR misja miała obejmować 3 wyloty 🙂 Nie wiadomo nawet czy maszyny chociaż brały nieco większy ładunek na co miały pozwolić międzylądowania i tankowania w Iranie. W międzyczasie w mediach wrzawa o rosyjskiej bazie w Iranie…

   Polubienie

 12. Już nawet w aglomeracji Damaszku, dzielnicy Dżobar, islamiści podejmują próby natarcia.

  Izrael zbombił pozycje sił rządowych w rejonie wzgórz Golan w odwecie za rzekome wystrzelenie pocisku artyleryjskiego na kontrolowane przez Izrael terytorium wzgórz Golan.
  Turcja z kolei ostrzelała z artylerii pozycje PI w rejonie Dżarabulus.

  Polubienie

 13. Turcja rozpoczęła lądową interwencję wojskową w Syrii. Póki co dość skromnie, chcą utworzyć sobie de facto strefę buforową o długości 70 km od Dżarablus do Marea. Operacja nosi nazwę „Tarcza Eufratu”.

  Polubienie

 14. USA grzecznie poprosiło Kurdów by wycofali się na wschodni brzeg Eufratu, inaczej stracą poparcie USA.
  I Kurdowie z YPG się zastosowali.
  Natomiast PI oddaje Dżaralubus praktycznie bez walki.

  Polubienie

 15. Syria jest już raczej podzielona na strefy wpływów. I Erdogan zajmuje właśnie to co sobie z Władymirem wyrysowali na mapie jako część „turecką”. Asad pewnie przytaknął bo co ma biedaczyna zrobić…A Kurdowie tak jak Polacy zawsze stawiają nie na tych sojuszników i wiecznie są pokrzywdzeni-głównie w swoim mniemaniu…

  Polubienie

 16. Syria jest w trakcie dzielenia, ale chyba jeszcze nie jest do końca podzielona. Ciekawe co sobie myśli Asad widząc jak rzekomy jego obrońca dogaduje się z Erdoganem w dzieleniu Syrii. W przyszłym tygodniu WWP wybiera się do Turcji.
  A co do Kurdów, oni są wzajemnie tak podzieleni, że zawsze będą rozgrywani. Poza tym, jak pokazuje ich zachowanie w Syrii, trudno uznać ich za lepszych od całej reszty.

  Polubienie

  1. Tak po prawdzie jeśli zatrzyma większość pustynnej ropy to północ Syrii ale bez Aleppo jest aż taką złą ceną ? Nawet on musi rozumieć że to ostatni moment i jeśli wariatka zasiądzie w białej chatce to on nie dożyje kolejnego roku.
   Wóz albo przewóz w sumie to przedłużając ten cyrk po tym gdy FR weszła do Syrii Turcja mogła liczyć na taki koniec…mała wygrana jest lepsza niż żadna.

   Polubienie

  2. > przyszłym tygodniu WWP wybiera się do Turcji.

   A dziś jak wiadomo Biden ściska się z Erdoganem. USA zdradziło Kurdów. Coś mi się wydaje, że relacje Turcja-USA dość szybko się ocieplą. I tyle z twierdzeń jak to Turcja stanie się niepewnym sojusznikiem NATO czy też z niego wyleci jak to niektórzy przewidywali. Choć oczywiście wiele się jeszcze może zmienić. Co pokazał ostatni rok jeśli chodzi o Syrię i różne sojusze 🙂 USA też tak szybko nie odpuści tak ważnie położonego geostrategicznie kraju jakim jest Turcja co widać.

   Polubienie

 17. Nie wiem czy zdradziło, bo chyba nic Kurdom USA nie obiecywały.
  Za to widać, że jednak liczą się z Turcją.
  Erdogan wypracował sobie obecnie bardzo dobrą pozycję, z każdej strony może coś ugrać, i od UE, i od USA i od FR.

  Polubienie

  1. Na czubku ta szmatka do od zawleczki tak by odbezpieczyć granat dopiero przed samym użyciem a przy lotkach to materiał pędny ile go dasz tak daleko poleci albo rozwali moździerz…full profeszonal prosto z EU za pieniądze AS już nie muszą się bawić w woreczki i nie da się ukryć że rządowi musieli odczuć większą intensywność ognia od domowej roboty 120 tek na czarny proch i odpalanych lontem.

   Polubienie

 18. Czasem nawet rządowym coś się uda, widać, że kontrola ogniowa trasy zaopatrzeniowej islamistów do wschodniego Aleppo jest w miarę szczelna, czyli oblężenie przerwane, ale łatwo dojechać się nie da.

  Polubienie

 19. Jest jeszcze gorszy klip dziś wrzucony, tam jest rzeźnia jak podczas I wojny, większość strat wynika z całkowitego braku przygotowania taktycznego rządowych. Swoją drogą sporo bsl mają tam islamiści, rozpoznanie tego dość niewielkiego pola walki bardzo dobre.

  Polubienie

  1. Żenada ze strony „dowodzących” gdzie nikt o nic nie dba, dziś zginął nowy dowódca tej bazy artylerii niby chwali się tym JaF ale patrząc na to jak chcą odbić tą bazę może to być i „friendly fire”…a jeśli dowodzą tam Irańczycy to znaczy, że wciąż mentalnie tkwią w wojnie iracko-irańskiej zapóźnieni o dobre 30 lat.

   Polubienie

 20. W zasadzce Kurdów w Syrii Turcy stracili rzekomo dwa czołgi, zdjęcie z dość daleka, mało co widać.
  hosting
  Turecki M60A3 efektownie porażony pod Dżarabulus przez Kurdów, od 1:17.

  Ps. Devgru, mój błąd, fotka powinna być w tym wątku, podobnie jak link do filmu, który zapodałem wcześniej, więc fotkę przenoszę, a Twój link w wątku jemeńskim usuwam.

  Polubienie

 21. Za to dla odmiany rządowi zaczęli wiać w Hamie, ofensywa islamistów rozwija się tam całkiem dobrze, rządowi znowu zaskoczeni i nie potrafią się bronić. Walki w kompleksie szkół wojskowych to jest I wojna światowa albo Stalingrad, tylko wyszkolenie stron daleko gorsze niż w Stalingradzie. Tam rządowi potrafią stracić kilkudziesięciu ludzi zabitych i rannych, żeby zdobyć budynek, z którego następnie i tak się wycofują pod ogniem z moździerzy.
  Ps. Assad bardzo chce oddać Hamę islamistom, właśnie padło miasteczko Taibet al-Imam, czyli tzw. wrota do Hamy. Szkoda to nawet komentować. Teraz będzie niezwyciężona armia syryjska zapewne miała wybór, oddać Hamę czy ściągać do Hamy żołnierzy z Aleppo. Jedno się natomiast już wydaje pewne, tzw. rozejm ma miejsce już tylko w raportach MO FR.

  Polubienie

  1. >Jedno się natomiast już wydaje pewne, tzw. rozejm ma miejsce już tylko w raportach >MO FR.

   🙂 Te wyimaginowane „rozejmy” FR, które tylko sami przestrzegają to już mogą wywołać tylko uśmiech politowania.

   Polubienie

 22. Nie mają armii, mają zbieranię ludzi w mundurach i z bronią, bez normalnego przeszkolenia, bez dowodzenia, bez zmysłu taktycznego i bardzo często na dodatek bez morale.
  Wystarczy jeszcze dodać do tego dziwaczną „pomoc” ze strony FR i jest jak jest.
  A tak na marginesie, to wiele wskazuje na to, że od połowy sierpnia ma miejsce druga, tym razem cicha, redukcja kontyngentu rosyjskiego. Rosjanie prawdopodobnie wycofali się z Hims włącznie z lotniskami Szajrat i Tijas oraz Palmirą i znacznie zredukowali obecność lotniczą w Chmejmim. Z jednej strony dają zapowiedzi wielkiej rozbudowy Chmejmim, a z drugiej prawdopodobnie, bo pewność, i to nie 100 %, że nie było rotacji, jest tylko w przypadku 4 Su-30SM wycofanych z Chmejmim 11 sierpnia, zmniejszają znacznie obecność wojskową w Syrii.
  Ps. VBIED w Hamie, po prostu wjechał na pozycje rządowych jak zaproszony.

  Polubienie

  1. > Z jednej strony dają zapowiedzi wielkiej rozbudowy Chmejmim, a z drugiej >prawdopodobnie, bo pewność, i to nie 100 %, że nie było rotacji, jest tylko w >przypadku 4 Su-30SM wycofanych z Chmejmim 11 sierpnia, zmniejszają znacznie >obecność wojskową w Syrii.

   Całkiem prawdopodobne, że ta „wielka” rozbudowa bazy w Chmejmin będzie wyglądać tak jak reszta tej putinowskiej farsy w Syrii.

   Polubienie

   1. Rozbudowa ma się zacząć w 2017 roku, czas pokaże, niewykluczone, że będzie tak jak piszesz, choć sądzę, że jednak Chmejmim będzie rozbudowane.
    Ps. Dziś USA stwierdziły, że szanse na porozumienie z FR w sprawie Syrii maleją.

    Polubienie

  2. @szmul75:
   > Nie mają armii, mają zbieranię ludzi w mundurach i z bronią, bez normalnego przeszkolenia, bez dowodzenia, bez zmysłu taktycznego i bardzo często na dodatek bez morale.

   Z czego to właściwie wynika?
   Islamiści mają i morale, i w sumie wyszkolenie (na pewno lepsze niż rządowi), i zmysł taktyczny… czemu rządowi swoich ludzi nie szkolą? Nie ma komu?
   Ba, skąd islamiści mają swoje wyszkolenie? Nawet jeśli ISIS to w jakiejś mierze dawni żołnierze Saddama, to przecież jakimiś „orłami sztuki wojennej” nie byli – a w sumie chyba nie lepszymi od dowódców Assada.
   Instruktorzy z krajów Zatoki? Ba, ale patrząc na to, co się dzieje u Saudów to też wątpliwe…

   Polubienie

   1. Morale islamistów wynika w znacznym stopniu z fanatyzmu religijnego. Z wyszkoleniem jest też marnie, ale nadrabiają morale, choć niektóre pododdziały islamistów widać, że mają jakieś tam przeszkolenie taktyczne. Chyba najlepiej wyglądają jednostki „uzbeckie” i „czeczeńskie” pod tym względem.
    Masowa ucieczka rządowych, szkoda gadać. I znowu wszędzie te bsl-e islamistów, w oparciu o komercyjne aparaty zrobili sobie bardzo dobre rozpoznanie pola walki.

    Polubienie

 23. >Ps. Dziś USA stwierdziły, że szanse na porozumienie z FR w sprawie Syrii maleją.

  Odnośnie wdrożenia zakazu lotów dla syryjskich sił powietrznych na razie cisza. Może jednak nie przeszło.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s