35 lat jednostki specjalnej Wympieł, klip

Interesujący materiał z okazji jubileuszu Zarządu „W” Centrum Specjalnego Przeznaczenia FSB.

Nieco ciekawych zabawek, w tym pojazdy Falkatus i Wiking, pokazano wnętrze przedziału bojowego Wikinga, trochę migawek archiwalnych z historii jednostki.

 

Reklamy

58 uwag do wpisu “35 lat jednostki specjalnej Wympieł, klip

 1. Są to jednostki niezależne wobec siebie, obie podlegają FSB. W pewnym uproszczeniu to historycznie w strukturze FSB jest sobie Zarząd Specjalnego Przeznaczenia który dzieli się na Zarząd A i Zarząd W. Zarząd A zajmuje się operacjami AT. Zarząd W za czasów ZSRR zajmował się m.in. dywersją poza granicami ZSRR, obecnie ofcjalne zadanie to walka z organizacjami terrorystycznymi i zorganizowaną przestępczością. W praktyce różnice pomiędzy obiema jednostkami współcześnie uległy pewnemu zatarciu, nierzadko działają wspólnie. Można przeczytać, że Wympieł to generalnie tzw. zielona taktyka a Alfa czarna, ale obecnie taki podział też nie jest do końca poprawny. Generalnie trudny to temat, ja nie uznaję siebie za jakiegoś szczególnego znawcę tej tematyki.

  Polubienie

 2. Ciekawy tekst o tym jak trudno zestrzelić morskiego P-700 „Granita”służącego tu za cel. Rakieta jest na tyle silnie opancerzona że rażona odłamkami z 2 rakiet wystrzelonych z MiG-31 dalej leciała, dopiero kolejne dwie rakiety zniszczyły „Granita”. W jednym z komentarzy ktoś opisywał że „Granit” trafiany bezpośrednio pociskami z działek plot. kal.30 mm nic sobie z tego nie robił i dalej leciał i niszczył cel. Niestety nie napisano jakimi pociskami strzelano do „Granita”, czy R-33S czy R-37.
  Ćwiczenia miały miejsce na Kamczatce przy współudziale samolotu A-50 i naziemnych systemów naprowadzania.
  http://eagle-rost.livejournal.com/666460.html

  Polubienie

  1. > czy R-33S czy R-37.

   R-37 nie ma na wyposażeniu WKS. Co do P-700 to rzeczywiście bardzo dobrze opancerzony pocisk z tym, że aktualnie jest już wycofywany ze służby.

   Polubienie

   1. A dlaczego nie ma? W paru źródłach jest informacja że produkcja seryjna R-37/K-37M/ izdielie-610M (rakieta przeznaczona dla MiG-a-31BM) trwa od 2014 roku i w tymże roku została rakieta przyjęta na uzbrojenie. Są i informacje że od końca 2015 produkcja. To w końcu jak to jest?
    Sam przypuszczam że MiG-31BM jest przystosowany do rakiet K-37M (i innych nowych rakiet których nie przenosiły inne wersje MiG-a-31) i takie muszą znajdować się na uzbrojeniu(K-37M).

    Polubione przez 1 osoba

   2. Z tym „wycofywaniem” to bym uważał – są na Piotrze Wielkim, Kuzniecowie i proj. 949A. Mają je zastępować Cyrkonami ew. pakietami po 3 wyrzutnie UKSK dla Jachontów/Kalibrów. Ale to jeszcze potrwa.

    Polubienie

 3. Ciekawe z tą odpornością. Samo podziurawienie choćby silnika powinno posłać pocisk dość szybko na ziemie, więc trzeba chyba zoptymalizować zapalniki. R-33 to głowice odłamkowe ? A co do pocisków 30mm – wiadomo jakie to były pociski ? Odłamkowe, przeciwpancene czy podkalibrowe ? O ile potrafię sobie wyobrazić opancerzenie przeciw 30mm p-p to podkalibrowe powinny przejść przez każdy możliwy do zamocowania na pocisku pancerz. No chyba, że w Granicie użyli jakiegoś sprytnego układu „grodziowego” z dużymi odstępami i rdzenie fragmentują/koziołkują po pierwszej przeszkodzie. W sumie jest na to miejsce w tak dużym pocisku…
  Niestety nie władam rosyjskim na tyle dobrze, żeby przeczytać artykuł. Przejrzałem sobie tłumaczenie Google. Wynika z niego że wykryli pocisk radarem pokładowym z 80km, strzelali z 40km. Prędkość celu do 800m/s, duża wysokość. Musieli być bardzo dobrze ustawieni z pomocą A-50 żeby w ogóle móc strzelać do tak szybkiego celu, na pewno nie było to łatwe. Po 2 pierwszych trafieniach cel leci bez zmian, odpalają 2 kolejne – ciekawe, czy te kolejne 2 odpalili również na kursie czołowym. Z jednej strony wydaje się wątpliwe by pozostał na to czas i odpowiedni dystans (może z 10km zmniejszające się z każdą sekundą). Z drugiej strony jeszcze mniej prawdopodobne, by strzelali na kursie pościgowym po nawrocie, cel byłby już za daleko i zbyt szybko się oddalał nawet dla R-33.

  Polubienie

 4. Druga seria pocisków P-P jak wynika z tekstu została prawdopodobnie odpalona na kursie spotkaniowym dopiero potem był nawrót samolotu. Odległość od celu była liczona w sekundach.
  Co do ostrzału z działek kal.30 mm chodzi o morskie AK-630 ale jaka amunicja to nie mam pojęcia nic nie jest napisane, prawdopodobnie do tych kompleksów na okrętach nie używano pocisków p.panc. tylko pocisków odłamkowych (2 typów).

  Polubienie

 5. Parę informacji dotyczących lotnictwa transportowego.
  1. Pierwszy lot samolotu Ił-112W planowany jest na lipiec roku 2017. W chwili obecnej gotowa jest dokumentacja techniczna i makieta kabiny. Trwają prace na montażem kadłuba i skrzydeł.
  CAGI sprawdza aerodynamikę samolotu.
  2. Na rok 2021 planuje się rozpoczęcie produkcji nowego samolotu Ił-114-300. Pierwszy lot prawdopodobnie odbędzie się w 2018 roku. Obecnie ku końcowi ma się tworzenie dokumentacji technicznej oraz zamiana elementów samolotu które wyszły z produkcji.
  3. OAO „Ił” rozpoczął pracę nad samolotem transportowym PAK WTA (PAK-TA). W zależności od wyboru masy ładunku zostanie wybrany silnik. Jeśli masa ładunku będzie zbliżona do 100 ton to zastosowany będzie silnik PD-23, jeśli masa ładunku ma wynosić do 80 ton to PS-90A1. W trakcie prac konstrukcyjnych szczególna uwagę zwraca się na możliwie jak największy udział w konstrukcji samolotu materiałów kompozytowych.(planuje się zastosowanie nowych kompozytów).

  Polubienie

  1. Uchylam się od publicznej oceny portali branżowych oraz publikujących tam autorów i prosiłbym o unikanie takowych recenzji na blogu.
   Zbierałem, ale wielce szanowny inny autor był szybszy. Tak więc może kiedyś, ale nie w bieżącym roku.

   Polubienie

   1. Czekam w nadziei, że Twoje oceny będą najbardziej wyważone… Czasami włos się jeży, jak czyta się opinie niektórych branżowych publikacji.. Czy to głupota, czy świadoma dezinformacja… byle by tylko „żyło się lepiej”

    Polubienie

   2. To jest system modułowy, można łączyć kompleksy, typowo po trzy anteny i wóz dowodzenia i rozwijać wiele anten, te 72 godziny to norma czasowa chyba dla dziesiątek modułów antenowych, a w przerwach rozwijania systemu obsługa tańczy i spożywa.
    Przy okazji.

    Polubienie

 6. Ostatnio na poligonie pod Jekaterynburgiem odbyły się ćwiczenia wojsk WRE (REB) z udziałem m.in. kompleksów REB Krasucha-2O i Krasucha-4S . Symulowano atak lotniczy i urządzenia REB skutecznie poradziły sobie z zakłóceniem pracy radiolokatorów samolotów oraz satelitów rozpoznawczych zabezpieczających naprowadzanie na cel samolotów. Oczywiście żadnych danych nie podano.

  Polubienie

 7. W latach 2016-2017 do wojsk FR ma trafić 18 pojazdów remontowo-ewakuacyjnych BREM-1M (izdielje 142) na podwoziu T-90A. Pierwsza partia 8 szt. ma być dostarczona do listopada tego roku.

  Polubienie

 8. W poniedziałek 22 sierpnia w Zielienodolskiej stoczni był zwodowany szósty z serii mały okręt rakietowy projektu 21631 „Wysznij Wołocziek” przeznaczony dla Floty Czarnomorskiej. Okręt ten uzbrojony m.in w rakiety kompleksu „Kalibr-NK”. Stocznia ma zbudować 9 okrętów tego projektu.
  Jeden z okrętów tego projektu „Zielienyj Doł”.

  Polubienie

 9. W najbliższym czasie (?) arsenał przenoszonych przez Tu-22M3 środków bojowych powiększy się o rakietę Ch-32 stanowiącą rozwinięcie Ch-22. W/g przekazanej dziś informacji próby rakiety maja się ku końcowi. Rakieta charakteryzuje się wysoka prędkością, szacunkowo – 4000-5400 km/h i zasięgiem szacowanym między 800 a 1000 km. Wcześniej informowano że rakieta przed 2020 rokiem trafi na uzbrojenie.

  Polubienie

 10. Troszeczkę zamieszania z „obiektem 4202” nie dalej jak tydzień temu przy innej okazji pisałem o tym że w kwietniu odbył się pierwszy start rakiety RS-18 z głowicą/ami hiperdźwiekową/wymi (wcześniej tez była taka informacja na blogu) a tu z informacji z połowy lipca dowiaduje się że taki lot ma się dopiero odbyć
  „…Очередной испытательный пуск МБР РС-18 с перспективным боевым оснащением, получившим в прессе название „объект 4202″, будет выполнен в текущем году из позиционного района Домбаровского соединения Ракетных войск стратегического назначения…”
  Na stronie MO FR dotyczącej zakupów jest informacja o przewidzianych na lata 2016-17 dwunastu startach rakiet MBR w tym tylko jeden rakiety RS-18.
  Po jednym starcie RS-18 z „obiektem 4202” dalsze będą odbywać się z Sarmatem.
  „…”дальнейшие испытания „объекта 4202” будут проводиться параллельно с летно-конструкторскими испытаниями перспективной МБР „Сармат”…”
  Strona wojskowa nie chce ani zaprzeczyć, ani potwierdzić startu z 19 kwietnia.
  Co w takim razie testowano ?
  Spekuluje się że w ostatnich dziesięciu latach mogło się odbyć 6 prób z udziałem rakiet RS-18 i „obiektem 4202”. W/g dostępnych informacji w Rosji pracuje się nad 3-4 projektami z obiektami hiperdźwiękowymi-„obiekt 4202” , Cirkon , BrahMos-II i prawdopodobnie obiekt powstały na bazie doświadczeń z obiektami hiperdźwiękowymi „Chołod-2” i „Igła”.
  Im dalej w las tym więcej drzew. Ktoś może pomoże ogarnąć to wszystko?

  Polubienie

  1. Dawna baza okrętów podwodnych w Baklawie – rewelacja !!! Teraz to muzeum a Chińczycy swoje podobne obiekty jak najbardziej wykorzystują militarnie. Ciekawe czy Rosjanie mają jeszcze inne podobne obiekty?

   Polubienie

 11. A w ZOW, POW i COW nagły sprawdzian gotowości bojowej. „Sprawdzian ma wykazać, czy południowy okręg wojskowy jest gotowy, aby niezwłocznie uruchomić samowystarczalne siły, które umożliwią zlokalizowanie źródła kryzysu. Sprawdzana będzie także zdolność okręgu zachodniego i centralnego do zwiększenia wsparcia dla strategicznego okręgu południowo-zachodniego ” W ćwiczeniach bierze też udział WKS, WDW oraz Flota Północna

  Video z przygotowań.

  Polubienie

  1. W ZOW i COW wybrane jednostki zdaje się, ale w POW chyba wszystko. I to już któryś taki alarm w tym roku.
   Na migawkach bardzo porządnie wyglądająca infrastruktura i sprzęt.
   Ps. Iwan Gren.
   hosting

   Polubienie

   1. Okręt śliczny Iwan Gren (zdjęcie też). Co w końcu z tym okrętem? Przez chwilę informacja była dziwna. Chodzi mi o tą informacje, że został on źle zrobiony i nie za bardzo nadaje się do eksploatacji? Potem się wyjaśniło, że nie jest tak źle. A teraz jak to wygląda?

    Polubienie

 12. Artylerzyści WWO po raz pierwszy wykorzystali aparat bezpilotowy (BŁA) Orłan do odnalezienia i ustalenia koordynatów celu. Cel został ostrzelany z haubicy Hiacynt-S z odległości ok. 25 km. Ćwiczenia odbyły się na poligonie „Triechrieczie”, idzie nowe w armii FR.

  Polubienie

   1. Podobno 2A72.
    Wysyp info będzie podczas ARMII-2016. Szykuje się dużo nowości, w tym ów Tigr. Moduł to prawdopodobnie ta sama konstrukcja co w nowym Tajfunienoku. WDW chce 30-tki gdzie się da.

    Polubienie

 13. Takie pytanie, czy nowy kontrakt na modernizację 323 BTR-80 do wersji BTR-82AM przez 81. BTRZ, łączy się w 2016 roku ze starym zamówieniem które obejmowało wykonanie takich samych prac na ponad 300 pojazdach w latach 2014-2016? Zgodnie ze starym kontraktem, w tym roku zakład miał dostarczyć bodajże ~70 pojazdów.

  Tak na marginesie, A. Turczynow pochwalił się że SZU przeprowadziły udane testy czegoś co wydaje się być gamą nowych pocisków rakietowych dla ukraińskiej modernizacji starych RSZO Smiercz. Wspomina się także o testach przeciwokrętowego pocisku manewrującego „Neptun”.

  Polubienie

 14. Nie łączy się, są to dwa odrębne zamówienia.
  Słyszałem, powiedział, że ukraiński przemysł produkuje najlepszą broń, znacznie lepszą od rosyjskiej. Wcześniej chyba to właśnie on twierdził, że Ukraina ma najsilniejsze siły zbrojne w Europie.

  Polubienie

 15. Do końca października 2016 mają zakończyć się próby nowego urządzenia celowniczego z termowizorem dla BTR-82A . Nowy celownik pozwoli na wykrywanie celów w warunkach nocnych oraz niekorzystnych warunkach meteo na odległość do 3000 m. W przypadku pomyślnego zakończenia prób w październiku możliwie szybko rozpocznie się produkcja seryjna.

  Polubienie

  1. Zapewne mowa o „rostowskim” TKN-4GA-03 który wyposażony jest w kamerę termowizyjną. ROMZ prezentował ten model chyba jeszcze w 2013 roku kiedy to ze względów finansowych zdecydowano się na TKN-4GA-01 z kamerą LLTV generacji 2+. Później wozy dostały wersję TKN-4GA-02 która może używać pociski uzbrojone w zapalniki czasowe. Zawsze mnie nurtowało to niezrozumiałe skąpstwo MO FR, choćby kwestia ERA na modernizowanych T-72B3.

   Polubienie

 16. Najpewniej w drugiej połowie września.
  Niestety nie mam dostępu do planów i rozkazów WMF, w źródłach jawnych jeszcze nie podano składu grupy zadaniowej 🙂
  Ps. Migawki z alarmowych ćwiczeń.

  Polubienie

 17. Na wyposażenie ważniejszych obiektów wejdzie nowy system zakłóceń Polie-21. Nowy system zakłóca sygnały nawigacyjne wysyłane z satelitów, które wykorzystywane są do nawigacji i naprowadzania na cel rakiet skrzydlatych, bomb kierowanych i.in. W/g słów jednego z wojskowych ekspertów nawet niewielkie odchylenie (zakłócenie) sygnału satelitarnego liczone w milisekundach może uniemożliwić zniszczenie celu.

  Polubienie

  1. >W/g słów jednego z wojskowych ekspertów nawet niewielkie odchylenie (zakłócenie) >sygnału satelitarnego liczone w milisekundach może uniemożliwić zniszczenie celu.

   Tylko, że należy wziąć pod uwagę iż pociski manewrujące mają jeszcze systemy INS, TERCOM. Tak więc to różnie może być w zależności od przypadku. CEP być może się nieco zwiększy.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s