Pancyr Rosji

Pełna wersja materiału Zwiezdy.

Jak zwykle warto obejrzeć, jak zwykle zdjęcia lepsze od komentarza.

Reklamy

79 uwag do wpisu “Pancyr Rosji

 1. MO FR planuje do 2019 roku wybudować na kosmodromie w Pielesiecku nowy kompleks startowy dla rakiet rodziny „Angara”.
  Rodzina rakiet „Angara” składa się z 4 rakiet, które zostały zaprojektowane zostały jako rakiety modułowe od lekkiej o udźwigu ładunku 3,8 tony (Angara-1.2) do ciężkiej o udźwigu 37 ton (Angara-A7).
  Do końca sierpnia miały zostać oddane do użytku zakłady „Poliot” (prace prowadzone od 2009 roku, część zakładu po rekonstrukcji już pracuje) produkujące „Angary”, a we wrześniu ma rozpocząć się budowa pierwszej rakiety.

  Polubienie

  1. Zmodernizowana działo okrętowe kal.100 mm z zakładów w Niżnym Nowogrodzie.

   PS. Pewnie skończy się na dwóch okrętach proj.11711, ale myślą o zastępstwie Mistrali. Z tym że to pewnie odległe czasy. Na początku roku pojawiały się informacje że gotowa jest koncepcja i wygląd nowego okrętu desantowego i że ok. 2018 roku mogłaby się zacząć budowa.

   Polubienie

 2. Kilka dni temu korweta projektu 20380 „Soobraziteilnyj” testowała z powodzeniem kompleks ZRK „Redut”. Cel wystrzelony z MRK „Gejzer” (przy działaniu środków zakłócających) został trafiony rakietą 9M96(?) z kompleksu „Redut”. Na 100% nie jest jasne jaka rakieta została użyta przy tych testach. Osoby zajmujące się tą tematyką mówią o rakiecie 9M96, chociaż dla systemów Wtijaz i Redut przeznaczone są rakiety 9M96D (zasięg ok.120 km) (i te rakiety prawdopodobnie były testowane na Gorszkowie-proj. 22350) i rakieta do samoobrony 9M100. Stosowanie rakiet o tak dużym zasięgu jest w/g nich zbyteczne w tak małych okrętach przeznaczonych do operowania w niezbyt dużej odległości od brzegu.

  Polubienie

 3. Na uzbrojenie wojska FR weszły nowej generacji pociski do armat automatycznych kal.30 mm. Zastosowane w nowej amunicji plastikowe elementy prowadzące znacząco wydłużą żywotność armat automatycznych, poprawi się również skuteczność przy strzelaniu długimi seriami. Na uzbrojenie ma wejść kilka rodzajów pocisków różnych w zależności od rodzaju armat automatycznych (morskie, lotnicze) w jakich mają być użyte, m.in. odłamkowo-zapalające (осколочно-фугасно-зажигательныe), przeciwpancerne (бронебойно-трассирующим) i pociski wieloelementowe (многоэлементныe снаряды).

  Polubienie

 4. W Petersburgu rozpoczęła się budowa trałowca projektu 12700 „Aleksandrit”. Rozpoczęto przygotowania matrycy w której odbędzie się formowanie kadłuba z monolitycznego włókna szklanego. Formowanie odbywa się w technologii infuzji próżniowej, zapewniającej lepszy transport-przenikanie polimeru (żywicy) w strukturę zbrojenia, która to pozwala na tworzenie wielkogabarytowych elementów polimerowych o polepszonych właściwościach fizycznych i mechanicznych. Jest to czwarty okręt tego projektu.
  Pierwszy z serii.

  Polubienie

 5. Dwie informacje dotyczące lotnictwa Rosji.
  Pierwsza dotycząca samolotu Tu-160. 12 sierpnia w powietrze wzbił się po przeprowadzonym remoncie kapitalnym i modernizacji samolot Tu-160M1 (RF94100 – numer boczny
  10 „czerwony”), który przejściu testów ma trafić do WKS.

  Druga informuje o kolejnej dostawie do WKS FR nowej partii samolotów Su-34. Nie podano ani liczby samolotów, ani docelowej jednostki do której mają trafić (trafiły) samoloty.

  Polubienie

   1. I dziś w/g informacji z „bmpd” podano że 6 samolotów Su-34 trafiło do bazy lotniczej Churba WWO do 277 pułku bombowców 303 mieszanej dywizji lotniczej. Numery boczne -„czerwone”
    od 05 do 10.

    Polubienie

  1. Tuzin Szmieli, ewentualnie jeden pakiet (albo oba, albo kombinacja) zastępowany pakietem ppk Ataka (4?) – czy Korneta też weźmie? IMHO powinien…

   Polubienie

 6. Brak wzmianki o S-500 (coś tam mieli pokazać), nie ma pojazdów Armata, nie ma Koalicji, może nie wszystko narysowali do tej zajawki . Ciekawi mnie jak to jest z pokazami zamkniętymi.

  Polubienie

 7. Druga nowość ale na razie tylko z nazwy.
  „120-мм самоходное артиллерийское орудие «Флокс»”.
  Cóż to takiego?

  Polubienie

   1. Całkiem ciekawie zapowiada się Armia-2016. Co raz więcej nowości a jeszcze się nie zaczęło.
    „Kałasznikow” dziś troszeczkę ujawnił nowości, na salonie pokażą jeszcze nowe modyfikacje aparatów bezpilotowych Zala, oraz nowe wzory broni strzeleckiej. Nie było fotografii, więc nie pisałem oddzielnej informacji.

    Polubienie

 8. Przy okazji manewrów alarmowych zbudowano polowe lotnisko dla Su-25 – płaszczyzny postojowe z płyt stalowych, droga startowa gruntowa. W sumie chyba rzecz niewykonalna dla zachodniej techniki lotniczej, gdy chodzi o lotnictwo taktyczne, operować z gruntowej drogi startowej, aczkolwiek Rosjanie podeszli raczej ostrożnie do operacji lotniczych Su-25 z drogi gruntowej i maszyny były dość lekkie, na węzłach tylko zbiorniki dodatkowe.

  Polubienie

  1. Wiesz, dla „wschodniej” też na dłuższą metę niezbyt bezpieczna. Ciekawe, ile by im zajęło pełne pokrycie takiego pasa płytami, bo to by jednak pozwalało na bezpieczniejsze operacje i latanie z normalnym ładunkiem bojowym.

   Polubienie

  2. Zasadniczo to ten samolot zaprojektowano z wymogiem operowania z lotnisk polowych. Podobnie jak na etapie projektu założono i przetestowano możliwość awaryjnego tankowania standardowym (czołgowym) olejem napędowym (kosztem resusu silnika oczywiście). Są też od początku opracowane zasobniki (wyglądają jak zbiorniki paliwa) do przenoszenia całego podstawowego oprzyrządowania obsługowego (ot samolot przywozi na lotnisko polowe swój własny serwis w 4 takich zasobnikach) i… zasobnik (również wygląda jak zbiornik) w którym miał… lecieć technik ;P O ile wiem jednak nigdy jeszcze nie wpadli na pomysł używania tego ostatniego a testy z samozaopatrzeniem (4 podstawowe zasobniki) robiono raz czy dwa.

   Polubienie

   1. I ponoć cała 12 ma być zmodernizowana. W sumie to sensowne, chociaż mogliby też podkręcić im możliwości powietrze-powietrze…

    Polubienie

 9. W Rosji oraz na Białorusi oprócz lotnisk polowych podobnie jak również w Szwecji wykorzystuje się DOLe a u nas zostało jeszcze kilka DOLi a F16 i tak pewnie na nich nie wyląduje bo wymaga bardzo dokładnego czyszczenia pasa startowego a na DOLu może to być trudne do osiągnięcia.

  Polubienie

  1. Tego niestety nie wiedziałem mimo szukania różnych informacji. Dzięki. A propo w Szwecji DOLi jest sporo i cały czas są utrzymywane w bardzo dobrym stanie technicznym

   Polubienie

 10. Na przełomie roku 2016 i 2017 rozpocznie się budowa kolejnego okrętu patrolowego dalszej strefy morskiej projektu 22160. Będzie to 5 jednostka tego typu. Pierwsza z nich ma zostać przekazana WMF w przyszłym roku(Flota Czarnomorska). Do 2020 planuje się przekazanie wojsku 6 jednostek tego projektu. Okręt uzbrojony jest m.in. rakiety kompleksu Kalibr-NK i przeciwlotniczy kompleks Sztil-1. Na pokładzie może bazować śmigłowiec lub aparaty bezpilotowe (BPŁA).
  Jeden z paru modeli które przewijają się w necie.

  Polubienie

 11. Na Armii-2016 zostanie pokazany przez koncern „Kałasznikowa” nowy bezzałogowy zrobotyzowany gąsienicowy pojazd „Soratnik” pojazd klasyfikowany jest jako bojowy zautomatyzowany system (BAS-боевaя автоматизированнa системa). Pojazd przeznaczony jest m.in. do prowadzenia rozpoznania, wsparcia ogniowego, patrolowania i ochrony ważnych obiektów.

  Polubienie

 12. Nowy lekki karabin koncernu „Kałasznikow” kal. 5,45 mm RPK-16. Karabin posiada możliwość wymiany lufy , co pozwala zrobić z jego bądź lekki karabin maszynowy, bądź karabinek szturmowy. Specjalnie opracowano dla karabinu magazynek o pojemności 96 naboi.

  Polubienie

 13. Od 10 lat w budowie, ale widać że już bliżej niż dalej. Korweta projektu 22380 „Sowiersziennyj”. Nowe fotografie niestety bez daty wykonania. Do grudnia 2016 miał być gotowy. Zwodowany został w maju ubiegłego roku.

  Polubienie

   1. Prawdopodobnie to co dla Floty Oceanu spokojnego ma być budowane w Konsomolsku nad Amurem. To pierwsza jednostka tego projektu z tej stoczni, teraz może będzie szybciej, a może to priorytety decydowały że nie spieszono się z budową.

    Polubienie

 14. Przy okazji, Iran zapowiedział zwiększanie do oporu wydobycia ropy naftowej, baryłka od przedwczoraj straciła już prawie 5 USD i chyba zacznie na dobre tanieć ponownie do wartości rzędu 25-30 USD w ciągu kilku najbliższych tygodni. I zarysowująca się obecnie umiarkowanie dobra perspektywa gospodarcza dla FR znowu się znacząco pogorszy. Tacy to sojusznicy, FR i Iran, w jedną i drugą stronę.

  Polubienie

  1. >Tacy to sojusznicy, FR i Iran, w jedną i drugą stronę.

   Bo FR nie ma żadnych sojuszników. Podobnie jest z Turcją gdzie to niektórzy piszą peany na temat „nowego” „sojuszu”. Tak więc oś Moskwa-Teheran-Ankara to fikcja.

   >I zarysowująca się obecnie umiarkowanie dobra perspektywa gospodarcza dla FR >znowu się znacząco pogorszy.

   To będzie miało być może i dobre strony dla FR w dłuższej perspektywie czasowej. Szybciej zaczną uniezależniać gospodarkę od surowców energetycznych. Tak jak i sankcje dały spory impuls do zastąpienia eksportu swoimi produktami w wielu przypadkach.

   Polubienie

   1. W dużej mierze tu nie ekonomia rządzi ale polityka, bo ropa jest jednym z najsilniejszych narzędzi do kreowania polityki.

    Polubienie

   2. >Ropa dziś przebiła w górę 50 USD więc wyszedłem na głupa niczym najlepszy >ekonomiczny ekspert.

    No ale zobaczymy jak Iran rzeczywiście zwiększy produkcję i eksport ropy. Wtedy ceny mogą znów spadać.

    >W dużej mierze tu nie ekonomia rządzi ale polityka

    No w sumie tak jest w wielu przypadkach. Nie tylko cen ropy 🙂 Co do samego czarnego złota tutaj pewnie nakłada się wiele procesów nie tylko politycznych to też tak trudno przewidzieć ceny tego surowca. Pamiętamy jeszcze niedawno jak zapowiadano poniżej 20 $ za beczkę.

    Polubienie

 15. Nie ma żadnych oficjalnych informacji o kupnie przez Iran czołgów T-90MS, jedynie takie czy inne spekulacje.
  Ps. USA rozszerzyła sankcje wobec FR, na listę sankcyjną wpisano m.in. przedsiębiorstwa budujące most na Krym.

  Polubienie

 16. @ex-raffik:

  > Prawdopodobnie to co dla Floty Oceanu spokojnego ma być budowane w Konsomolsku nad Amurem.
  IIRC na pewno.

  > To pierwsza jednostka tego projektu z tej stoczni, teraz może będzie szybciej, a może to priorytety decydowały że nie spieszono się z budową.
  Z tego, co czytałem, to tak duże opóźnienia i w ogóle problemy z budową tych okrętów w Komsomolsku wynikły z:
  1. braku doświadczenia stoczni w budowie okrętow nawodnych (do tej pory robili głównie OP)
  2. dekapitalizacji stoczni w latach 90. (musieli praktycznie odtworzyć zakład, bo w latach 90. zamówienia padły, mieli tylko elementy do zaczętych i nieskończonych OP, w tym 971)
  3. konieczności budowy od podstaw zdolności do produkcji okrętów nawodnych

  Polubienie

 17. W 2017 roku WMF FR otrzyma szósty mały okręt rakietowy projektu 21361 Bujan-M przeznaczony dla Floty Czranomorskiej (wcześniej zbudowano jeszcze 3 okręty proj. 21360 będące w składzie Flotylli Kaspijskiej). Do 2019 flota Rosji ma dysponować 10 jednostkami tego typu.
  Okręt proj.21361 „Uglicz”.

  Polubienie

 18. Na salonie Armia-2016 „Grupa Obrony – JuTTA” zademonstruje system do wykrywania min i ładunków wybuchowych składający się z ręcznego wykrywacza , samochodu opancerzonego „Woznica” i aparatu bezpilotowego.

  Polubienie

 19. Na Armii-2016 zostanie pokazany bojowy gąsienicowy pojazd rozpoznawczy BMR-3K „Ryś” z modułem AU-220M Bajkał. Na razie brak fotografii przedstawiających ten pojazd. AU-220M i jego armata autoamtyczna kal. 57 mm znajduje zastosowanie w coraz większej liczbie projektów.

  Polubienie

 20. Na Armii-2016 „Techmasz” pokaże nową przeciwpiechotną minę narzutową zdalnego minowania POM-3. Mina będzie miała możliwość samolikwidacji po upływie określonego czasu. Na salonie zostanie pokazana m.in. ciekawa kasetowa bomba kierowana RBK-500U SPBE-K.

  Polubienie

 21. Nowe informacje z KRET.
  1. Do 2018 roku pojawią się bezpilotowe aparaty REB (WRE).W chwili obecnej trwają prace nad tymi aparatami które będą miały wymienną aparaturę radioelektroniczną w zależności do stawianego zadania. W trakcie opracowania są również elektroniczne środki obrony przeciwlotniczej dla tych aparatów.
  2.W przeciągu roku , dwóch, pojawią się nowe kompleksy obrony dla śmigłowców (BOK). Kompleksy będą charakteryzowały się zwiększonym spektrum zagłuszanych obiektów, większą dokładnością w określaniu źródła zagrożenia, oraz inteligentnym zagłuszaniem urządzeń przeciwnika. Obecnie na uzbrojeniu Armii FR znajduje się BKO Witiebsk przeznaczony do obrony przed lotniczymi i przeciwlotniczymi kompleksami.
  3.Zakończyły się testy zmodyfikowanego kompleksu Witiebsk ( na wybranych typach samolotów) przeznaczonego dla wojskowych samolotów transportowych. Poinformowano, że planuje się próby na kolejnych typach samolotów.

  Polubienie

 22. A na wystawie wozów historycznych oraz będących w służbie kilkaset pojazdów, wśród nich bardzo wiele nowości w stosunku do zeszłego roku, w tym takie ciekawostki jak kompleks transportowo-załadowczy 3F30-9 z ciągnikiem КZКТ-7428.
  hosting

  Polubienie

 23. Na 2017 rok planowane jest przekazanie flocie FR okrętu łączności i rozpoznania projektu 18280 Iwan Churs. Na czwarty kwartał tego roku przewidziane jest wodowanie okrętu. Jest to drugi okręt tego projektu. Przeznaczony jest do zabezpieczenia łączności, kierowania (dowodzenia) flotą prowadzenia zadań zwiadowczych i walki radioelektronicznej.
  Pierwszy z serii Jurij Iwanow

  Polubienie

  1. Jeśli dorobią się amunicji DU 30mm to będzie to groźnym przeciwnikiem nawet dla niektórych MBT, a tak to takie sobie jest to działko, każdy transporter jest projektowany na rosyjskie 30mm od frontu a ciężkie też i od boku.

   Polubienie

   1. Nie sądzę, żeby w założeniu montażu takiego modułu z 30-tką na pierwszym miejscu była walka z czołgami, chodziło o pukawkę uniwersalną do zwalczania szerokiego spektrum celów, stricte na czołgi będą Tigry z Kornetami. A co do owej odporności współczesnych transporterów na obecną rosyjską amunicję 30 mm to chyba nie jest aż tak komfortowo.

    Polubienie

 24. Armia-2016 i ciekawa stacja radiolokacyjna 48Ja6-K1. Stacja centymetrowego zakresy fal przeznaczona do wykrywania celów na małych i bardzo małych wysokościach w tym charakteryzujących się niskim SPO.

  Prawdopodobnie na Armii-2016 zostanie zademonstrowany nowy kompleks radiolokacyjny „Rubież”. Kompleks przeznaczony jest do wykrywania celów powietrznych na bardzo małych wysokościach (do 500m) poruszających się z prędkością do 500m/s. Do wykrywania i określania koordynatów celów będzie wykorzystana sieć stacji GSM.

  Polubienie

 25. Coraz więcej zdjęć, można dostać oczopląsu a to dopiero początek. Na placu jest, włącznie ze sprzętem historycznym, kilkaset wzorów techniki, do tego dochodzą hale, tak bogatej wystawy to w FR chyba jeszcze nie było. Jutro zapewne założę nowy wpis.
  hosting
  hosting
  hosting
  hosting
  hosting
  hosting
  hosting
  hosting
  hosting

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s